Hitelesített újratöltő fogó
Üdvözlöm a Tagtársakat.
A képeken látható fogót a tegnapi nap folyamán lepadlásozott magyar univerzális ládában találtam. Akkor még fogalmam sem volt róla mi lehet ez, de fura kialakítása miatt gondoltam elkérem ezt is. Hosszas gondolkozás után azonban rájöttünk a rendeltetésére. Vájataiba tökéletesen illeszkedik a 93M élestöltény, s a fogó szárában az Osztrák-Magyar Monarchiás sas is feltűnt. Gondolom a besült, hibás csappantyúval szerelt lőszerek újracsappantyúzására használhatták, a félköríves peremes vájat pedig a lövedék eltávolítását hivatott megoldani. A kép további sorsát a szerkesztőkre bíznám.
A képen látható 93M lőszer tökéletesen hatástalan.
1.: Nyitva, üresen: http://postimg.cc/image/nq2y8w5th/
2.: Címkép: http://postimg.cc/image/jolv38dit/
3.: Nyitva, lőszerrel: http://postimg.cc/image/obrx500vp/
4.: Beütő: http://postimg.cc/image/8et58a8hh/
(Eredeti címe: Mannlicher fogó újracsappantyúzáshoz)
üdv
Nem lehet ez esetleg egy utàsz fogó? Az àtlag utàszgyutacs àtmérője igen régen 8 mm körüli, a szorító rész pedig a rögzítéshez pont jó. A magyar honvédségnél is volt rendszerben (vagy van is) hasonló.
Kérhetném a tisztelt szerkesztőket, hogy nevezzék át a képem. Ez a cím ugyanis megtévesztő.
-Hitelesített újratöltő fogó-
Köszönöm.
Van valahol egy 80-as évekbeli fénymásolt szakirodalmam, persze nem magyarul, melyben is, pár oldalon át rajzosan taglalják a fegyverekbe, és egyéb lomokba beütött jelzéseket. Most nem fogom meglelni, de emlékszem rá, hogy felette igen nagy csalódás volt, hogy a fénymásolt oldalak kb. 5/6-a a vadászlomokat ismertette. És ebbe volt a Levente által említett FN (füst nélküli, nem a belga gyár!!!), no meg a "NEM GOLYONAK" stb. is. Meg a sasmadár jópár verziója is. Maradhat szerintem is a lom (bár katonai-, hacsak nem gyári idomszer, stb.- felhasználását nem tartom életszerűnek. Mihint előkotrom a lomjaim, utánanézek a nímöt anyagban. De az nem most lesz.
Valaki nem nézett meg egy-két újratöltött hüvelyt?
Van rajta valami nyom?
Mindjárt keresek...
Pl. ez is kétfejű sasnak tűnik:
http://galeriasavaria.hu/termekek/reszletek/ezust-targy/335475/ANTIK-BEC...
Még a végén kútba kell dobnom.:)
Számomra ezek az érvek szólnak az mellett hogy vadász:
-magyar padlásról került elő
-benne van a hitelesítő pecsét, mint több civil holmiban is
-rengeteg peremes vadászlőszer volt abban a korban is
-nem passzol a szorítóhoz a hüvelynyak
Már lentebb írtam.:
"Gondoltam rá én is de a peremező rész középre került. Így a huvely nyakanak kialakítása miatt a negativjat a lövedék közepére nyomna."
Egyébként meggyőzőek az érvek. Jelenleg nem áll módomban, de ha egyszer hozzájutok belepróbálok egy 8x60R Kropatschek lőszert.
Igaz amit írtak, elvileg te abba ha belerakod koppanásig a mannlichert, összezárod, nem a hüvelyszájat fogja roppantani hanem a lövedéken hagy nyomot.
Akkor leírok pár méretet.:
A lövedék helyének átmérője 8.5mm így a 8mm alatti kalibert kizárnám.
A peremező rész a széleitől egységesen 11mm re helyezkedik el.
Én is a vadászra hajlanék ezek után.
Igen, és sokkal többnek kellene lennie belőle, a Monarchia területét nézve... :-)
Meg gondolom több lőszerrel és fegyverekkel foglalkozó irodalom is taglalná...
A vadász vonal azért tűnik hihetőbbnek, mert nehéz elképzelni a katonai tömegfelhasználás méreteit ismerve, hogy a harcos a dekkung fenekén egy fogóval barkácsolja a muníciót. (Ez az én véleményem. Nem vagyok szakember.)
Itt van pl. egy régi vadászkaliber, a 7x57R:
http://municion.org/7x57r/RodoG.jpg
Rudi, ezzel én is tisztában vagyok! Alant már írtam is.
Az én véleményem szerint ez 90% hogy vadász kellék. Mint írtam, a 8x50R Mannlicher lőszerre úgy nem lehetne rászorítani, mert a nyak fel sem érne a lövedékszorító peremekig.
Én szerintem monarchia-korabeli hosszabb nyakú vadászlőszeré lesz, hiszen abból rengeteg féle volt.
Rudolf te mit szerkesztgetsz állandóan? :-D Majd megcsavarja valaki a világító piros orrod!
Átnéztem több száz képet, próbáltam angol, német, magyar lőszer újratöltő fogó címszóval keresni. Eredmény nem sok, mondhatni semmi.
Josti, én sem értem ez hogy jött ki, de Rudi lőszerfotója közvetve igazolhatja, hogy volt ilyen katonai szerszám. Én csak egy kérdést tettem fel, hogy vadász vonalon nézelődtetek-e?
"Egyébként a 8x50R Mannlicher nyaka túl rövid, hogy a fogóval így rá lehessen szorítani, szerintem valami hosszabb nyakú vadászlőszeré."
Gondolom ez is katonai lőszer. Ez viszont azt valószínűsíti, hogy volt használatban ilyen fogó máshol, tehát a Birodalomban is lehetett.
Nem értem miért a vadász verzió látszik hihetőbbnek. Adott egy fogó, egy bizonyos funkcióra, egy hitelesítéssel. Ki és mikor cáfolta meg a katonai vonatkozást? Kb mindkettőre ugyanakkora az esély, de ez csak lehet elfogultságomból fakad. Nem kaptunk konkrét dokumentumot sem erre, sem arra.
Egyébként az egyik része az szerintem biztosan arra szolgál, hogy a hüvelyszájat rászorítsa a lövedékre. Ilyen nyomot hagyhat a hüvelyen:
http://municion.org/8x57jrs/RwsG.jpg
Ilyen nyomok megfigyelhetőek amúgy a 8x50R Mannlicher lőszereken is, és rengeteg vadászlőszeren is, de ezek gépi szorítások szerintem mind:
http://postimg.cc/gallery/24ts63dw/
Egyébként a 8x50R Mannlicher nyaka túl rövid, hogy a fogóval így rá lehessen szorítani, szerintem valami hosszabb nyakú vadászlőszeré.
Abszolút jogos amit mondasz
Nem hiszem, hogy fordítva van mert az ellendarabon valóban van egy kör alakú kidudorodás, ami a csappantyú bepréselését segítheti elő.
Már ha hüvelyhez való egyáltalán.
Rudi, és akkor arról még nem is beszéltünk, hogy mi van, ha Josti képén esetleg fordítva van benne a hüvely a szerszámban...
Egyre inkább a vadász vonal látszik hihetőbbnek. (Mégis fent hagyjuk a véglegesben, mert tanulságos hozzászólásokat kapott.)
Egyébként rengetek vadász kaliber volt már régen is, nem feltétlenül kell hogy ez a 8x50R Mannlicher lőszerhez legyen, hanem valami azonos hüvelyátmérőjű peremes lőszerhez.
Bizonyára egy olyan készlet része, ami hitelesítve volt (hiszen hitelesítést, vagy annak részfolyamatait csak hiteles szerszámmal lehet ma is, illetve lehetett régen is végezni)