- warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
- Invalid Galleria: there are no attachments. See README.txt for help.
Találtam egy magyar személyi azonossági jegyet, mit kezdhetek vele?
Az alábbi cikkben szeretném összefoglalni a teendőket, amivel közelebb juthatunk egy honvéd azonosításához.
Magyar azonossági jegyet (dögcédula) nyilván már láttatok, de aki még nem, annak lentebb mutatok egyet. A magyar cédulákon a laikusok számára értelmetlen kód látható lyukasztás formájában. 10x10 négyzet látható, az 5-6. oszlopnál 2 hullámos vonallal.
A beütéseket függőlegesen, balról jobbra kell kiolvasni, az első négy számjegy az anyakönyvezési körzetet jelöli, a két hullámos vonal közti pedig a születési év utolsó két számjegyét. Az utolsó 4 számjegy pedig az anyakönyvi számot. Ezekből nem tudunk sokat kideríteni, a számok nem valami beszédesek, viszont hála a modern világnak, már nem kell a levéltárat bújnunk ahhoz, hogy kiderítsük, hogy az anyakönyvezési körzetek hogy voltak akkoriban.
Erre kiválóan használható az alábbi weboldal:
http://www.hungarianarmedforces.com/dogcedula/index.php
Nézzünk is egy példát, az alábbi csokis tagtárs tulajdonában lévő azonossági jegy segítségével.
Az anyakönyvezési körzetszám: 1146
A születési év: (19)02
Az anyakönyvezés száma pedig 0072
A fenti weboldalon található keresőbe beírva a körzetszámot, megtudjuk, hogy a Heves megyei Gyöngyös településhez tartozik. Ezzel máris előrébb vagyunk. Most jönne az a rész, hogy elmegyünk a gyöngyösi levéltárba és kikérjük az 1902. évi anyakönyvet. Az internetnek és szorgos kezeknek hála, már ezt sem kell megtennünk, mivel rengeteg születési, házassági és halotti anyakönyv megtalálható a FamilySearch.org oldalon. Sajnos korántsem minden település anyakönyve van itt meg, de azért juthatunk valamire. Itt kikeressük a gyöngyösi anyakönyvet és megkeressük az 1902. évi születési anyakönyv 72. bejegyzést (a link pont oda fog dobni). FamilySearch.org - https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1942-20972-38884-51?cc=1452460&...
Innen megtudtuk, hogy a 72. anyakönyvezett neve Tassi Sándor (apja Tassi András, anyja Jancsovics Anna), 1902. február 2-án született.
Ezzel sikeresen azonosítottuk a cédula gazdáját.
No de mi van akkor, ha többet is meg szeretnék tudni róla?
A fenti kérdés mindenkiben felmerül. Túlélte a háborút? Megsebesült? Hadifogságba került? Ezekre a kérdésekre is mind mind választ kaphatunk az alábbi két oldal adatbázisának a segítségével.
Itt az elesett honvédekről tudhatunk meg többet, viszont Sándor nem szerepel az adatbázisban, tehát jó eséllyel túlélte a háborút.
A másik hasznos adatbázis az IQSYS hadifogoly adatbázis Itt a hadifogságba esett honvédjeinkre kereshetünk rá. Sándor itt sem szerepel, ez viszont korántsem jelenti azt, hogy nem került fogságba, mivel az adatbázis hiányos, feltöltése folyamatos, ahogy érkeznek az orosz féltől a levéltári adatok.
Remélem tudtam újat mutatni nektek, ezzel is megkönnyítve a történelem utáni kutakodást.
Amennyiben a fenti "fotelből kutatás" nem vinne eredményre, még mindig ott a jó öreg levéltár :)
![Megosztás](/modules/addtoany/images/share_save_171_16.png)
A FamilySearch nem dob sehová...
Már dob, javitva