Padlásos termés
Sziasztok Kedves Tagtársak!
A héten pár napot Biharnagybajomban töltöttem családi látogatásként. Jól rákészültem, vittem keresőt, mágnest és a rendelkezésre álló információkból is felkészültem. A keresőzés csak egy géppuskafészket hozott hüvelyekkel, pisztolyhüvelyekkel és a hozzájuk való töltőlécekkel. Mg fészeknek néztem, bár érdekesnek találtam a téglalap alakú ütőszeg nyomot. Meg hallottam pikáns történeteket az öregektől, de az nem ide tartozik most. Egy 1800-as évek végén épült ól padlásáról pedig a képen látható láda jött. Számomra az az érdekes, hogy két név is szerepel rajta. A B. L. az Bagdi Lajos, alatta pedig Földesi József. Elvileg József nevelőapja volt Lajosnak. Ezeket onnan tudom, hogy a család szomszédjában van az ól. Az én elméletem szerint első, majd második világháborús felhasználású a láda. Szerintetek jól gondolom? Illetve meg lehet valamit tudni a két illetőről? Azt tudom, hogy élve kerültek meg, csak hogy fűződik-e valami a nevükhöz, arra volnék kíváncsi.
Előre is köszönöm a válaszokat!
http://postimg.cc/gallery/babg6ut4/
Sok sikert kívánok! :D
Hümm. A színétől eltekintve, ma azt hiszem egy pont ilyet láttam 4 házzal arrébb. :) Meg is próbálom rátenni a kezem! :D
Igazság szerint ezek is vegyesen épek és horpadtak, szóval nem tudom. Ami még érdekes ezek és a pisztolyhüvelyek mellett, az az egyetlen egy darab PPS hüvely az árokban. És voltak hagyományos, pontszerű ütőszeg nyomos hüvelyek is, amik P-s 7.92-es beütősek, illetve magyar Mannlicherek ugyanott.
Én nem tekinteném lezártnak a hosszúkás ütőszegnyom-MG horpadás témát. Vagy 5 évvel ezelőtt itt egy nagyon nagy vita volt emiatt. Ha jól emlékszem nem jutottunk dűlőre csak abban, hogy mindenképpen román használatú fegyver csinálta. A fő probléma az volt, hogy horpadt és nem horpadt hüvelyek is voltak ilyen nyommal. Én pl. csak nem horpadtat találtam eddig de abból sokat. Elképzelhető, hogy többn cseh remek is ilyen nyomot hagy?
Akkoriban jött elő a románoknak szállított nagy mennyiségű FG-42 legendája is....
Köszönöm a hozzászólásokat. Gyanús volt az Mg az ütőszeg helye miatt, de a hüvelyek szája meg úgy volt horpadva, mint amit az szokott hagyni. :) És igen, a láda teteje ívelt. :)
Szép találás, gratula:)
Így tovább!!!
Üdv!
Szerintem jól gondolod az első, majd második világháborús felhasználást. Családoknál ez szokás volt. Nekem is van egy pont ugyan ilyen ládám. A szín, fogantyú és még a zár is majdnem egyezik. Nem látom pontosan, de a teteje egy kicsit ívelt ugye? Mert az az első világháborús ládákra volt jellemző, később sima lapos fedelűeket csináltak.
Dani
A géppuskás ZB-t használt akkor.