Kis kéziszán
A Magyar Királyi Honvédség egyik rendszeresített szánja. Súlya: 16 kg., terhelhetősége 100 kg., teljes hossza rúddal 268 cm, rúd nélkül 145 cm., legnagyobb szélessége 50 cm, talpszélesség 8 cm, rakfelület 47x88 cm.. Anyaga: gőzölt bükkfa. Volt egy ugyan ilyen kivitelű szánunk is, csak az majdnem kétszer ekkora méretű volt. Rendkívül precízen, szépen megmunkált és összeállított szán, robosztus kivitelben.
Győrhöz közeli kis faluban pihent ez a gyönygyszem, teljesen hiánytalan és sérülésmentes állapotban. A vonórúd tengelyének deformálódása azt mutatja, hogy azért rendesen munkálkodtak vele.
http://postimg.cc/image/i0m95c0sh/
http://postimg.cc/image/mvfy3lz41/
http://postimg.cc/image/ddg73kdfl/
http://postimg.cc/image/44e0tg4jl/
Az átvevő bizottság jelzései a rakfelületen:
http://s23.postimg.cc/52n4ejywr/sz_nk_014.jpg
http://s23.postimg.cc/53x27z0qj/sz_nk_015.jpg
És egy kis fantasy...:-)
http://s13.postimg.cc/5ff495953/sz_nk_020.jpg
http://s13.postimg.cc/8as7g0d53/sz_nk_036.jpg
Üdv mindenkinek! a szánkó elkelt, nem várok rá további érdeklődést!Tisztelettel:Gyula!
üdv!mindenkinek!nekem is van egy ilyen szánkóm,de nekem nem kell,ha valakit érdekel eladó a szánkó.elég jó állapotban van ,a farúdja nincs meg.üdv!Gyula!
Helyesen:
Üdv mindenkinek!
Nekem is van egy ilyen szánkóm, de nekem nem kell. Ha valakit érdekel, eladó! Elég jó állapotban van, bár a farúdja nincs meg.
Üdv: Gyula
Aki a szán restaurálásának neki áll kis aztalos ismeretekkel kell rendelkeznie.A szánba nincsenek szegek, hanem "idegen"csapolásal készültek.Csapolások átvannak furva és ezekbe faszegek vannak beleragasztva.Faszegeket kell először eltávolítani és így lehet szakszerűen szétszedni és pótólni a sérült,korhadt részeket.
Szia ! A nagyobb szán ugyan így nézett ki csak kb. fél méterrel hosszabb volt. Nagyon sokat segítene, ha lefényképeznéd, mert így csak találgatni lehet.
Szervusztok!
Segítséget kérek! Aki a nagyobb méretű kézi szánról tud valamit, esetleg képet feltenni vagy ismertető leírást tud; megköszönném. egy padlásról került elő, ami nekem van és ennél szélesebb ,sűrűbb, de talán vékonyabb ülés-lécekkel és variálható, felnyítható hát vagy előtámla. A régi öreg tulajok szerint sebesült szállításra használták 1944.-ben A szántalp elején vékony lapított lapos acél fut hátra ami a talajszinthez érve négyzetvasként fut tovább és régi négyzetlapfejű csavarral van rögzítve. A segítségeket előre is köszönöm. Keszthelyen lakó barátomnak füleki beütővel rendelkező, szerinte első világháborús szánja van ,,,igaz romos állapotban.
http://albatros.extra.hu/kepek/relics/17.jpg
Ez is ilyen jószágnak tűnik a falhoz támasztva /véletlen bukkantam rá az albatros.extra.hu oldalon/
Nagyon köszönöm! Holnap szerintem neki is állok. Ez ugye nem fiksz felfogatású? Úgy értem a csapolásból kihúzható?
Az ígért méretek és pár plusz kép.
Ha meglesz a pótlás kérnénk képeket !!
http://s30.postimg.cc/lxbkccav5/Boci_ksz_nk_005.jpg
http://s30.postimg.cc/smi3scw75/Boci_ksz_nk_006.jpg
http://s30.postimg.cc/rixzgebk1/Boci_ksz_nk_008.jpg
http://s30.postimg.cc/f319mni81/sz_nk_t_maszm.png
Sok sikert !
-én sajnos utóbb láttam a képeket. Elmesélem:
Mostanában szidtam a szerencsémet és magamat, hogy nem tulajdonítottam elég figyelmet egy valaminek. Ugyanis a nyári nagytakarításkor, a kutya láncáról leszedtem egy ilyen réz kígyót:
http://detektorweb.cz/index.4me?s=show&lang=1&i=57309&mm=1&xb=4&vd=1
...ha előbb meglátom a képeket, vagy legalább még fél évig hagyom a rézhulladékot hízni, összehasonlíthattam volna a két darabot. Egy kicsit sem volt gyanús a kígyó, eszembe sem jutott, hogy lehet hadi vonatkozása is. Így csak sajog és fáj a szívem amikor rágondolok.
Nagyon köszönöm!
Akkor már volt értelme, hogy felraktam ! :-) Ez biztosan háborús, magyar szán, méghozzá ugyan az a típus amit bemutattam. A K.Á.B. jelzés feltehetően azért hiányzik, mert felcsiszolták. A méreteket rövidesen leírom ! Gratulálok !!
Üdv Mindenkinek! Ma bolhapiacon sikerült megtalálnom ennek a szánnak az egyik testvérét. Formailag teljesen megegyezik ezzel, de viszont KÁB beütőt nem találtam rajt. Az eladó szerint, mióta emlékszik rá, 50 éve minimum fenn van a padláson. Ő is katonai szánkónak nevezte.
Sajnos az enyémnek hiányzik a háttámlája. Ha ennek megkaphatnám méreteit, nagyon megköszönném és próbálnám is pótolni.
Végezetül néhány kép:
http://postimg.cc/image/efb80awxx/
http://postimg.cc/image/ncopshcyl/
http://postimg.cc/image/aw4uryij7/
A fantázia képet nekem is meg kellett csinálnom:
http://postimg.cc/image/u65npre1f/
Szia Hansy,
sikerült előmuzsikálnom a képeket, megvan minden amit szerettem volna :)
Üdv
Á
Köszönöm ! Az 1943-as Téli segédlet említi, de ez nem zárja ki, hogy korábban is rendszerben volt. Sajnos pontos málházási utasításokat nem tartalmaz, de a karikák minden bizonnyal a rögzítést szolgálták. A rakfelületről is van kép, de ha nem nyílik készítek másik fotókat.
Gratula!
Hansy, te mindig olyan dolgokat raksz fel ide, amikről vagy csak hírből van infóm, vagy onnan sem. Például ez a szán is teljesen ismeretlen volt. Azt lehet tudni, mikor rendszeresítették? Gyanítom, ez is a Téli segédletben debütált.
Ez komoly. Ilyenről még nem is hallottam...
Nagyon szép.
A csatolt képek nem akarnak megnyílni, így ha az üres rakfelületről nem lenne kép, akkor arról kérek szépen. :)
A sítalp oszlopain lévő karikák a málha rögzítésére vagy vonópontokként funkcionáltak?
Illetve hol lehet ezeknek utánaolvasni (szabályzat?)?
Üdv
Á
Szép darab, gratulálok!
Nagyon szépen megmunkálták a fát.