R-7/a és a " bicikli "
Nagyon régi vágyam teljesült ma ezzel az R-7/a vevővel. Igazán szép, és szinte tökéletesen teljes, gyári darab, még a házból kihúzható megvilágító szerkezet is benne van. A hátoldalán található párnák, és heveder fülecsek arra utalnak, hogy háton is lehetett szállítani.
http://s14.postimg.cc/699bm7141/R_di_s_002.jpg
http://s10.postimg.cc/xsvdie80p/R_di_s_017.jpg
http://s10.postimg.cc/mhspu115l/R_di_s_035.jpg
Az előlapon megtalálható a beállítást segítő adattábla a jól ismert " ELG. IS. HALLJA " felirattal, és a kapcsoló, beállító kallantyúk.
http://s9.postimg.cc/ovu9rj9kv/R_di_s_011.jpg
http://s9.postimg.cc/bp4ts0dvj/R_di_s_013.jpg
http://s9.postimg.cc/nfir9e6nz/R_di_s_021.jpg
http://s9.postimg.cc/l9jehrwvz/R_di_s_023.jpg
http://s9.postimg.cc/y4wg1nigv/R_di_s_025.jpg
http://s9.postimg.cc/gg4pa16pr/R_di_s_030.jpg
A " bicikli ", hivatalos nevén a lábhajtású generátor egy bolhapiacos hírdetésnek köszönhetően került hozzám. Szépen működik, a mérőóra tanúsága szerint leadja a megfelelő feszültséget. Ez a szerkezet összecsukva szintén a háton hordható, melyet bőrpárnák és vastag hordheveder tesz elviselhetővé.
http://s21.postimg.cc/68j9kmasn/R_di_s_038.jpg
http://s21.postimg.cc/dah76teef/R_di_s_040.jpg
Gyártója: Siemens Művek.
http://s22.postimg.cc/v5pe9wioh/R_di_s_044.jpg
A fedél belső oldala:
http://s14.postimg.cc/bdb5o05sx/R_di_s_034.jpg
Az R-7 illetve a korszerűsített R-7/a volt az első magyar fejlesztésű és magyar híradástechnikai vállalatnál gyártott katonai rádióberendezés.
Bingo ;)
Edmund Veesenmayernek ?
Köszi Hansy, igen hosszú ideje kutatom a gyár történetét. Az indíttatás hátterében az állt, hogy anyai Nagyapám osztályvezetőként dolgozott 1952-ig a Standardnál. Az ITT felvásárolta az 1920-as évek második felében a Western Electric valamennyi tengern túli ( USA szemszögéből )
érdekeltségét, továbbá az LM Ericssont is. Történt az Ericsson tuajdonosának részéről - Ivar Kreuger - egy félresikerült részvénykibocsátás "A", ill. fedezet nélküli "B" részvények formájában, aminek az lett a vége, hogy a kor egyik legismertebb iparmágnása és többek között a Swedish Match tulajdonosaként is ismert Kreuger az öngyilkosságba menekült. A forrás téved abban, hogy 1938-ban felszámolták az Ericssont, amerikai telefongyűjtő és távközléskutató ismerőseimtől tudom, hogy csak az 1960-as évek közepére ért véget az Ericsson leányvállalatok felszámolása.
Az 1943 májusi fővárosi telefonkönyvben is a "f..a." (felszámolás alatt ) bejegyzés szerepel az Ericsson Magyar Villamossági Rt. neve mellett.
Ja és tudod, hogy hívták 1944-ben a Standard Villamossági Rt. Igazgatótanácsának elnökét? :)
Kicsit utána olvastam a gyárnak. Ez alapján valóban megkérdőjeleződik a 1945-ös év, bár nem állt le a gyártás:
" 1938-ban megvásárolták a felszámolt Ericsson gyár budai (Fehérvári út) gyártelepét és a gyorsan végrehajtott költözéssel a cég fizikailag is elszakadt az Egyesült Izzótól, melynek újpesti telepén 1928-as alapítása óta működött. "
" A teljes kapacitással dolgozó, létfontosságú hadiüzemmé lett vállalat sorsára erősen kihatottak a háború menetében bekövetkező fordulatok. Szinte csodával határos módon azonban a Standard minden viszontagságot átvészelt anélkül, hogy termelőkapacitása megbénult volna. 1944 tavaszán a Honvédelmi Minisztérium elrendelte a gyár kitelepítését Budapest környéki településekre, azonban a költöztetést novemberben még az előtt felfüggesztették, hogy jelentős mennyiségű berendezést átszállítottak volna. A németek visszavonulásakor aztán elrendelték a gyártósorok leszerelését és nyugatra szállítását, azonban a cég vezetősége ezt – sürgős hadiszállításokra hivatkozva – addig halogatta, míg végül már nem maradt rá idő. Az üzemre leselkedő utolsó komolyabb veszélyt a háború folyamán az jelentette, hogy a főváros szovjet ostroma idején a német védők elhatározták felrobbantását, amit azonban szerencsés körülmények között szintén sikerült elkerülni.
1945. január 2-ára végleg befejeződtek a Standard Rt. telepe körüli harcok. E napon délelőtt 10 óra körül a Vörös Hadsereg tisztjei érkeztek az üzembe és induktoros telefonokat, telepes rádiókat és egyéb felszereléseket kértek a gyártól. "
Érdekes, hogy még FUG rádiókat is készítettek a Me-109-esekbe.
Nagyon szépen köszönöm !! A 45-ös évszám tényleg meredek lenne, de nagyon örülnék neki.
Ismét egy ritka szép összeállítás! Gratulálok!
(Most már biztos, hogy beugrom hazafelé megnézni.) :)
Mellesleg a láda sem rossz! :D:D:D
Szép példány, gratulálok Hansy. Olyan véleményt hallottam nemrég a sorszám kapcsán, hogy a második és a harmadik karakter jelentené a gyártási évet. Ezek alapján ennek a vevőnek 1945-ben kellett volna készülnie. Én ezt nem nagyon tudom elképzelni, persze minden lehetséges. Az enyém sorszáma: 14140 és ennél alacsonyabb sorozatszámút eddig még nem láttam. Esetleg valakinek van arról információja, hogy nagyságrendileg hány darab készülhetett belőle?
Hansy! Tudnál egy közeli képet készíteni a voltméteréről?
Végül íme egy hozzávaló füles képe:
http://postimg.cc/image/7dln2ij0n/
Az biztos, mert félig ittasan az utánpótlást igyekszem összefogni, másfél kilométerre a parttól...
Sankó, a süllő örömre-bánatra egyaránt jó. :)
Jaj, édesanyám, hol a szívgyógyszerem?!
Gratulálok! Hansy, mint mindig, elképesztő vagy.
Csere? :) :) :) :) :)
Ha ezt Miklós meglátja, nem is eszik több süllőt idén örömében...
Szép holmi. Jó képek. Szeretem a cuccaidat... :)
Irigylésre méltó készlet.
Volt szerencsém pedálozni rajta (1959-62), forgalmazás közben.
Kezdő távírász keményen megdolgoztatta a pedálozót ("göröngyös út", nagy szünetek és hosszú "Tá").
Nagyon látványos játékra is alkalmas a bicikli. Egy kiégett "kripton" izzóra rákapcsoltuk
a váltóáramú kimenetet és akkumulátorról motor üzembe kapcsolva, nagyon szép gázkisülést produkált az izzó burájában.
Élmény a belső szerkezete is. Gyönyörűen megmunkált alkatrészek (pl. a szabadonfutó) és tökéletes illesztések (kézzel szerelhető, nem kell sehova lehúzó).
Tetszik hogy hadikerékpár nyerge van! Nagyon jó darab.
Mint egy spinning bicaj :)
Szép dolgok!