Bakelit "kópia"
Ha jól emlékszem, először a Múzeumban láttam ilyen tálcát. Anyagán rögtön látszott, hogy márványozott, háború előtti, kísérőanyagos bakelit. Meglepetten vettem észre, hogy háború előtti "Futurit" márkanév van beleütve, a tipikus német számsorral.
"Nem katonai" konstatáltam magamban, és hagytam ahol volt. Aztán a Wehrmacht Awards fórumán egy külföldi gyűjtemény darabjai közt láttam viszont egy hasonló darabot. Rákérdeztem a beütőire, de nem kaptam választ.
Idén, egy lomtalanításon botlottam bele (szinte szó szerint) egy hasonló darabba, ami (mint beütője mutatja) magyar kópiája az eredetinek. Az öntőforma megegyezik, csak a gyártójel más: http://postimg.cc/image/99ai4bn2p/
A két beütő: "Futurit 1299."
"Fogy. ár: 8,-Ft."
A főnököm szerint tízesével selejtezték le ezeket régebben...
Együtt nézve a kettőt, jól látszik, hogy nem változtattak a kialakításon semmit sem.
Mindkét állítás egyszerre igaz :) Gyakorlatilag mindegyik műanyag előfutára a belga-amerikai Leo Baekeland 1907-1909 között kikísérletezett és önmagáról elnvezett fenol-formaldehid alapú műanyaga. Magyarországon az 1920-as évek elején Dr. Balló Rudolf kísérletezett ki dolomit és szilikát ásványokból egy újfajta műanyagot, amelyet "Isola" termék-, vagy márkanéven dobott piacra, amelyet az általa alapított Isola Művek Rt.-ben gyártottak. Egyébként a 39.M. tábori telefonjainkat is az előbb említett cég - hazánk első műanyaggyára - készítette. A KRT (Kábelgyár Rt.) cégé volt a "Futurit" védjegy, amely számos korabeli használati tárgyban (darálók, telefonok, rádiók, kasszafiókok stb.)megtalálható. Ezek az elnevezések természetesen fantázianevek és az eltérő töltőanyaggal rendelkeztek, azonban a köztudatban mindenki csak a "bakelit" gyűjtőnevet használja megjelölésükre :)
Mindenki számára javaslom a várpalotai Thury-várban megtekinthető Vegyipari Múzeum meglátogatását, nekem nagyon nagy élményt jelentett.
A futurit az tudtommal az anyagnak a neve, nem márkanév.
De javítson ki valaki ha tévednék.
Szerk: közben látom már volt róla szó...
Köszönöm, Zsolt, nagyon szépek!
Korábban már itt, Cinege kolléga képe kapcsán volt szó a Futuritról, és a tálcámról is:
http://www.roncskutatas.hu/node/12885
Megboldogult nagypapám íróasztalán is ilyenben voltak a tollak és ceruzák, radírok és hegyezők. Hasonló csak mélyebb és gömbölyítettebb változat volt a pénztári kasszák betéte is. Rémlik, hogy a hollókői Postamúzeumban is van egy "Futurit" márkájú, amelyet anno az 1930-as években a budapesti Kábelgyár Rt. (Fehérvári út 120) gyártott.
A bakelit szerelmeseinek íme egy kis válogatás "barnában":
http://postimg.cc/image/97hhnftw7/
A Zeiler lámpák - grátisz König tagtársnak - kivételével valamennyi hazai gyártmány:
1., Orion "Horthy-néprádió" 1940 körül "Futurit" jelzéssel
2., Ericsson MVRT Budapest CB.35-ös telefon a M.KIR.POSTA TULAJDONA felirati táblával 1937 II. hó, szintén "Futurit" jelzéssel
3., Standard gyártmányú falicsengő 1935 körül
4., EKA (Engel Károly Elektromosgyár Bp.)gyártmányú fojtótrafó 1935-40 körül
5., TRT 39.M. típusú tábori készülék kézibeszélője és pót hallgatója "Isolit" jelzéssel
1939-1941 körül.
Igen, én is aprópénz vagy irodaszerek tárolására tudom elképzelni.
Túlzás neki a végleges galéria, de majd teszek bele Wehrmacht-márkákat és Pfenigeket.:)
Én ilyennel pénztárosat játszottam kiskoromban. Megkeresem már.
Ami talán hiányzik a fenti pontos leírásból, hogy mi ez?
Ez egy íróasztali tálca, tollak és gemkapcsok, más apróságok számára.
A hatvanas években még "széria tartozéka" volt az irodáknak. (Régebben gondolom az "úriszoba íróasztaloknak" is.)