Egy szomorú mementó
Kápolnapuszta egy sváb lakosságú kis falu volt a Vértes szívében, Gánttól nem messze.
http://postimg.cc/image/vaaovmolx/
Az 1790-es években még 101-en lakták a kis települést, ám a lakók száma 62-re csökkent 1939-re. Az itt lakó családok mezőgazdálkodással, fakitermeléssel, és szénégetéssel foglalkoztak.
http://postimg.cc/image/5n6m2rmz9/
A következő történet részleteit id. Právetz Antal volt csákberényi erdész, és Stumpfold József csákberényi lakos elbeszéléseiből ismerjük, akik részesei voltak ezen eseményeknek.
"...már 1944 kora őszén gyakran találkoztak az erdőben idegen emberekkel, akik a Vértes alatt húzódó síkságon a német és magyar hadműveleteket távcsővel követték figyelemmel. Későbbiek során az erdészek rátaláltak földbe vájt búvóhelyükre is. Ezt a helyet azóta is "Partizán-horhály"-nak nevezi a köznyelv. Az időjárás romlása miatt védettebb helyet kerestek fedezékként, így elfoglalták a Házivágási vadászházat, (Csákberénytől északra kb. 4 km-re), amit a behívóparancsot megtagadó csákberényi lakosok - tizenkettő férfi - már korábban rejtekhelyül használt. Ezeket a férfiakat éjszakánkét kettesével leküldték a közeli faluba élelemért, azzal a kikötéssel, ha nem térnek vissza, társaikat agyonlövik. A szűkös és nehézkes élelmiszerellátást december elején azzal toldották meg, hogy elkötötték Zimmermann Mihály kápolnapusztai uradalmi lelkész növendékborját, és azt felvezették a vadászházig. A borjú gazdája nyolc kilométeren keresztül követte a rejtekhelyig, ahol számára idegen embereket látott, ezért az esetet azonnal jelentette a Gánti Községházán. Azok intézkedtek, és a helybeli Právetz Antalt, mint erdészt keresték meg, hogy legyen segítségükre, és vezesse fel őket az említett vadászházig. A magyar tábori csendőrök német páncélautóval közelítették meg a helyszínt. Jóval előbb kiszálltak, és körbefogták a házat, de a partizánok (7 férfi, és 2 rádiós nő) kiugrottak az ablakon, és elmenekültek, egy kivétellel, aki a parancsnok volt. Tűzharc alakult ki a bent lévő parancsnok és a csendőrök között. Sorozatlövéseket adtak le, és kézigránátok robbantak. Mikor minden elcsendesedett, bementek a páncélautóval, ahol a földön feküdt a mellkasi sérüléseket szenvedett partizán, és két falubeli, akik szintén lövést kaptak. A szovjet partizánparancsnokot elszállították Fehérvárcsurgóra, a német főparancsnoksághoz kihallgatásra, ahonnan megszökött. Átjutott a Csákvártól nyugatra húzódó frontvonalon a szovjet alakulatokhoz. A március közepén indított nagy offenzíva után ennek a partizánparancsnoknak az utasítására keresték a feltételezett árulóikat. A településen megjelent a 2. Ukrán front felderítő zászlóalja, és a visszaemlékezők szerint minden 15 év feletti férfit agyonlőttek. Egyetlen férfi élte túl, akit lövés ért ugyan, de mozdulatlan maradt, és éjszaka volt esélye a menekülésre. A szemtanúk szerint egy nagy termetű kozák jeleskedett a kivégzésben. A partizánparancsnok sokáig kereste azt a csákberényi erdészt is, aki felvezette a vadászházhoz a tábori csendőrséget, de őt a frontvonal mögé telepítették ki. Szerencséjére."
A falu a háború után elnéptelenedett, a megmaradt lakosok elköltöztek, vagy kitelepítették őket. A falu házait lerombolták, egy maradt csak valamennyire épen, mert ebben még az 1980-as években is élt egy bácsi.
Az egykori ház: http://postimg.cc/image/3y6pm6m1h/
http://postimg.cc/image/3p94w9991/
http://postimg.cc/image/h3qt615at/
http://postimg.cc/image/u6mfpavit/
Az egykori kert végében ott áll az egykori pottyantós: http://postimg.cc/image/kw5q80vf9/
És az egykori pince: http://postimg.cc/image/ica3dx7v9/
A falu temetője megmaradt, és a rendszerváltás után emlékművet is állítottak benne az áldozatoknak, akiknek a sírjai is láthatóak.
A temető: http://postimg.cc/image/uqnomrklx/
Az emlékmű: http://postimg.cc/image/ciqulvhg5/
A tábla: http://postimg.cc/image/l3k6d1rmd/
Felirata: "Kápolnapuszta lakóinak
és áldozatainak emlékére,
a múlt örök tanúságaként.
Utókor emlékezz!
Háború, kitelepítés, halál.
Készült: 1993."
Az áldozatok sírjai: http://postimg.cc/image/d9jkrnjth/
http://postimg.cc/image/bu3rebxn9/
Finta István, Farkas István, Balázs János, Balaskó Géza, Pethes József, Herker Jenő, Juhász Károly, Kindris György, Koszte Simon, Mészáros János, Németh Imre, Sinka Béla, Varga Mihály, Varga András, Strázsi Balázs, Cságola László, Cságola Vince, és hat ismeretlen honvéd. A halálozás dátuma minden kereszten egyezik: 1945. március 16. Nyugodjanak békében!
http://postimg.cc/gallery/c8edqlee/29814fec/
Régebbi sírok a temetőben: http://postimg.cc/image/bm6xqc7x1/
http://postimg.cc/image/95ilz5nv9/
A faluból a fent bemutatott házon kívül megvan még néhány pince, düledező fal, és az alapfalak helyét jelző romok, földhalmok... és egy-két itt maradt tárgy (persze ezeknek egy része lehet, hogy túrázók által eldobált szemét, de akár eredeti is akadhat közöttük...):
http://postimg.cc/image/p1c1g73th/
http://postimg.cc/image/55g20nms5/
http://postimg.cc/image/4b7ajuj2t/
http://postimg.cc/image/p1ptlf7yt/
http://postimg.cc/image/fdgyw12j9/
http://postimg.cc/image/59s8zvlsl/
http://postimg.cc/image/tcnbjcnit/
http://postimg.cc/image/6dv7e6gwl/
http://postimg.cc/image/qnsitbi1h/
http://postimg.cc/image/brpe7zh91/ (itt láthatóak a ház alapjai...)
Ezen kívül találtam még egy bögrefület, a lerombolt házak maradványait minden mennyiségben (tégla, cserép, vályog, és vakolat darabok), és néhány csontot, amik nagyon remélem, hogy nem emberiek...
-------------------------------------------------
A falu Gántról közelíthető meg, a kék turistaúton, majd arról letérve, akit bővebben érdekel, írjon, elmagyarázom :)
A képek minőségért elnézést, mobillal csináltam őket.
A fenti idézet (a falu történetéről szóló) a Vértesi Erdő Zrt. temetőnél elhelyezett táblájáról származik. http://postimg.cc/image/99ucf05xx/
Végül pedig két utolsó kép. Az elsőn a falu látható 1930 tájékán (a kép, vagy egy változata már a szöveg elején megjelent), a másodikon pedig napjainkban.
Akkor http://postimg.cc/image/5n6m2rmz9/ , és most http://postimg.cc/image/rvodl4kr9/ .
Ui.: Ha valamit elrontottam a képekkel kapcsolatban (rossz méret, rossz link, egyéb), bocsi, mentségemre szóljon, most töltök fel így képeket először :)
Heidi
Várjük a beszámolót Dieter! Ha hosszabb terjedelmű, akkor külön cikkben is meg tudod jelentetni. Segitünk, leirod a történetet az egyik szerkesztőnek privátban és majd mi kitesszük.
Gratulálok a cikk írójának! Egy apróbb megjegyzést fűznék csak hozzá, Zimmermann Mihály nem uradalmi lelkész volt, hanem uradalmi erdész, egyébként pedig a dédapám! Ami aznap ott történt, arról késő éjjelekig hallgattam a történeteket - újra és újra megkérve hogy mesélje el - a Nagymamámtól, aki túlélője volt az eseményeknek. 12 évesen a szeme láttára ölték meg az apját és a keresztapját. Egyszer ha lesz egy kis időm én is leírom, hogy mi történt ott!
Remélem (és szerintem a többiek is) hogy lesz még sok ilyen írásod!
Detektor, nagyon köszönöm a képet. Elég megdöbbentő, és elszomorító, hogy 6 év alatt ennyire tönkrement a ház. Akkor -mint látom- még egy enyhén romos épület volt, most meg egy romhalmaz. Ha ez így folytatódik, ilyen ütemben, akkor néhány év, és teljesen eltűnik :(
Zaton, köszönöm, és én is örülök, hogy vannak itt velem egykorúak is :)
Szép munka! Gratulálok! Jó olvasni ilyen átfogó írásokat és jó látni hogy nem csak a felnőtteket érdekli a téma hanem egyre több korombelit is!
Üdv, közben eszembe jutott hogy még 2007-ben ott jártam, és szinte ugyanebből a szögből lefotóztam a kis házikót, sajnos nincs mit hozzáfűzni, lassan eltűnik....
http://s18.postimg.cc/tup3451ux/P5270061.jpg
Köszönöm :)
Kegyed egy meglepően ügyes, okos és kedves ifjú hölgy. Elüt a kortársaitól, annyi szent. :)
Hódolatom a szüleidnek!
Most nem is tudom, mit mondjak...
Először is, nagyon köszönöm a dicséretet, a pozitív visszajelzéseket.
Másodszor, nos... meg vagyok döbbenve.
Harmadszor is pedig, elnézést kérnék, hogy ennyi problémát okoztam... :)
Negyedszer, köszönöm az infókat Kápolnapusztáról :)
Még egyszer hálásan köszönöm az elismerő szavakat :)
H.
Nos, kedves Heidi, őszintén szólva meglepődtem, hogy egy fiatal lány ilyen irányú érdeklődést mutat. Ennek nagyon őrülünk is, hiszen ezek szerint a történelem varázslatos érintése nemcsak a hozzánk hasonló öreg kannibálokat legyinti meg.
Látszik, hogy sokat dolgoztál az írásodon, és az is látszik, hogy nagy benned a lelkesedés és a tisztelet a múltunk iránt.
Ez mindenképpen egy kis frissességet hoz az oldalunk tartalmába, ezért mindenképpen szorgalmazzuk, hogy máskor is tölts fel ilyen dicséretes munkát.
A szerkesztői fórumban közben kiveséződött a gyengébbik nemhez tartozásod kérdésessége, ami azért merült fel, mert túl jól teljesítettél az írásoddal, és kérdéses volt, hogy egy fiatal hölgy képes-e erre.
Tanult szerkesztő társaim egyike éles szemmel és kimagasló logikával észrevette, hogy a gusztustalanul retkes körmű, repedezett, bütykös ujjaink, és az egyik fotón létható ápolt finom női kacsó között akad egy kis különbség.
Tehát a kérdés tudományos vizsgálatával, és éjszakába nyúló több órás értekezlettel, titkos szavazással, közjegyző jelenlétében eldőlt a kérdés: Nem kell aggódnod, nem vagy férfi.
Sajnos eltűnt egy kiváló írás ami a témáddal kapcsolatos volt. A leírás alapján a faluba érkező oroszokra valaki rálőtt, és ezért végeztek hatalmas vérengzést...A részletekre nem emlékszem sajnos.
A környékbeli keresőzések alkalmával főleg magyar és orosz cuccokra lehetett találni a környékbeli települések melletti erdőkben, és rengeteg repeszre, tehát erős volt a tüzérségi aktivitás is.
Ha van még valami hasonló visszaemlékezésed, osszad meg velünk!
Próbáltam megkeresni, amit írtál, de nem jártam sok sikerrel, viszont találtam egy-két dolgot Kápolnapusztáról... persze nagy az átfedés, mivel nem áll olyan sok információ rendelkezésre, illetve egyik esetlegesen a másik alapján készült, de azért többet is belinkelek.
Elsőként egy videó, idén márciusban készült, amikor állították a tájékoztató táblát, és megemlékezést is tartottak: http://videotar.mtv.hu/Videok/2013/04/08/08/Kapolnapuszta__a_szovjetek_a...
http://www.mult-kor.hu/cikk.php?id=17772
http://www.szellemvarosok.hu/2012/10/kapolnapuszta-a-verben-furdott-szel... (elsősorban a sok kép miatt linkelem, és még én is tudok képeket küldeni, egy rakatot csináltam :))
http://www.gant.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=14&Itemi...
Jajj, köszönöm szépen, hogy megtaláltad :)
Most jártunk ott, szombaton, és azóta is azon gondolkoztam, hogy vajon Kápolnapuszta volt-e az a kis falu az Egymillió lépés Magyarországon-ban, ahol csak egy bácsi lakott, vagy rosszul emlékszem, és valami más... erre tessék :) Köszönöm :)
Tényleg elég kétségbeejtően néz ki, és félő, hogy ha ez így halad, hamarosan semmi nem fog látszani a faluból, csak a temető marad emléknek... :(
Amúgy tényleg 14 éves lány vagyok :)
Mennyit túráztam arra régebben! Utoljára talán olyan 8 éve jártam arra, akkor még sokkal jobb állapotban volt a ház, pár bútor is volt benne, persze meglehetősen koszos, és elhanyagolt állapotban. De legalább volt a háznak teteje! Most tehát vegyes érzésekkel nézem a képeket, de köszönöm a feltöltést.
Nagy nehezen előkerítettem Rockenbauer Pál és társainak felvételét 1979-ből. Eléggé más volt még a helyzet. http://www.youtube.com/watch?v=64IrHGlBfpk (22:20-tól van Kápolnapuszta.)
Volt itt a Roncson egy beszámoló kápolnapusztai kutatásról, de félek hogy elveszett.
Hát ide a bökőt, hogy Te nem vagy tizennégy éves lány...!