Egy korai Tildy
Kedves Tagtarsak!
Egy korai Tildy sisak a gyujtemenyembol amelynek erdekessege a 4 parnas, viaszosvaszon beles valamint az, hogy tobbszor atfestettek az intenziv hasznalat miatt. Fura modon kivul mintha meg a haborubol megmaradt tabori zolddel kentek volna at, az arnyalata es a minosege legalabbis kisertetiesen hasonlit a Horthy korban hasznalatos festekekre. Vilagos, sargasbarna szinevel nagyon eluto a jol ismert, haboru utani sisakokhoz kepest. Jellegzetes megfolyasok, ecsetvonasok a festekben, mar szegecselt allszij alu csattal. A viaszosvaszon beles barna, sodrott fuzozsinorja mar hianyzik. GY66. Raktari elfekvo keszletbol kerult elo.
http://postimg.cc/image/i2u8xyb7n/
http://postimg.cc/image/scrm02urn/
http://postimg.cc/image/vh29wvbk3/
http://postimg.cc/image/lxsl3eo1v/
Nagyon szépen köszönöm. Most már tiszta sor a sisak múltja, ezért jó ha kérdez az ember. Remélem még sok új információt sikerül összegyűjtened ezekről a sisakokról. Így mások is gazdagodnak vele.
A laposabb, durva kivitelezesu tipust amiben csak egy 5-os szam van nem tudjuk, hogy mikor gyartottak pontosan es azt sem, hogy hol. Hivatalosan 47M sisakkent ismert es felmerult, hogy esetleg Diosgyorben keszult. Jelenleg inkabb a 45 utani evekhez kotik de epp ezert irtam az asott, serult sisakokrol mert ha kiderul, hogy ilyenek akkor bizonyossa valik, hogy mar 44 vegen, 45 elejen leteztek, sot harcoltak is benne. A te sisakod szerintem inkabb 44 legvegehez kotheto a formaja miatt. Talan a gyartas alatt allo keszletek meg befejezetlen, jeloletlen darabjairol van szo amelyek a termelest vegleg beszunteto es szovjet kezre kerult MAVAG epuleteiben vartak a sorsukat. A kulso, vilagosabb atfestesre nehez magyarazatot talalni. Belul hagyomanyos Tildy, elvileg barki atfesthette akar otthon is X evvel ezelott, de lehet a Tildy korszakban (haborus?) zolddel ujrakent sisak is. Valoszinuleg sosem derul ki, de nagyon erdekes, gratulalok hozza!
Még egy kis pontosítást kérhetnék? Ezt a fajtát 45 szeptember előtt gyártották (nekem a háború végi ezt jelenti)? Akkor ami a világos szín alatt van azt a gyártást követően azonnal rávitték. Így az a sisak eredeti színe, majd a későbbi években mikor javították, kapott egy jóval világosabb színt amivel teljesen kitűnt a sötét Tildy színű sisakok közül? Vagy teljesen félreértettem és a háború befejeztével készűlt ez a fajta? Mind a préselést mind az első réteg festését illetőleg?
Kérlek! :-)
Köszönöm. Tényleg jóval lankásabb a sisakharang.
http://demeterweb.mindenkilapja.hu/html/25822498/render/3-sisakok-kozott...
Nagyon köszönöm az információt a sisakrol. MÁVAG felirat nincs beütve sehova. Olvasgattam ezek után a sisakok után, de én ennek a sisaknak a beazonosításába teljesen belekeveredtem. :) Az m35 mellé téve nem sok látványos különbséget fedeztem fel. Most megpróbálok fotót keresni a laposabb kivitelű sisakokról, mennyi az eltérés. Kézzel foghatólag még nem találkoztam olyannal. Zavaros egy típus.
Koszi a kepeket! Nagyon erdekes. Biztosan nincs benne MAVAG beuto? Maga a sisak meg a hagyomanyosabb, kesoi, haborus MAVAG forma nem a durva, lapos tipus. A szelkarikak hianya itt is "gyari" hianyossagnak tunik, valoszinuleg ebben sem volt soha igy a sisak nagyon ugy nez ki mint azok a beuto nelkuli sisakok amikrol mar van egy topicom itt azzal a kulonbseggel, hogy ebben benne van az 5-os. Ha igy van akkor ez a negyedik valtozata az altalam ismert 5-os beutos sisakoknak. A kulso festes reginek, korabelinek tunik, a kepek jok. Eredeti patina, egyben van a sisak. Az arnyalat nagyon hasonlo egy kisse zoldebb, haborus szinhez, konnyen lehet, hogy megmaradt festeket hasznaltak fel a javitas soran. A latokoromben van ket asott sisak amelyik a durvabb tipusu 5-osnek tunik, mindketto frontserult, eredeti szinnel, raadasul az egyik csak kb 62-es. Ha beigazolodik a dolog akkor talan lesz vegre bizonyitek arra, hogy a haboru vegen keszult es meg kiosztasra kerult variaciorol van szo.
Itt a sisakról a kért képek, remélem visszaadja nagyjából a színt. Lehetséges az eredeti második szín a sisakon? Nekem nagyon úgy tűnik. Az állszíj m35 és a felfogató alumíniumok is. Az eredeti szín még látszik rajtuk, egyik felén még eredeti a szíj varrása, a másik már szegecselt. A sisak nem rég,lomtalanításkor került kidobásra a MÉH telepre. A bélést összefogó szíjat tettem csak bele (ne lógjon). Így konkrétabban lehet a látottak alapján mondani valamit róla?
Köszönöm.
http://postimg.cc/gallery/pbfga4q/
Az igazsag az, hogy a rejtelyes 5-os beutos sisakoknak legalabb 3 kulonbozo tipusa ismert. Az elso tipus megfelel a hagyomanyos, kesoi, haborus MAVAG sisakoknak amelyben a kemenysegi proba egy 5-os. A kettes tipus az a bizonyos lapitott, durva kivitelezesu, vodor formaju sisak (amit en meg csak 68-as meretben lattam) mindenfele gyartojelzes nelkul, szelkarikak nelkul csak az 5-os beutovel hatul a tarkoverten. (47M sisak) A harmadik tipusa az 5-os beutos sisakoknak egyfajta erdekes, koztes alakja az elso kettonek mivel formailag mar az igenytelenebb, lapos, szeles, durvan formalt, szelkarikak nelkuli harang jellemzi viszont az 5-os beuto mellett megtalalhato benne a hagyomanyos, haborus, koronas MAVAG jelzes is. Van aki azt mondja, hogy ezek talan Diosgyorben keszulhettek a haboru utan (vegen?) azonban ez meg nincs egyertelmuen bizonyitva. Szemely szerint meg nem lattam tabori zold szinben a durvabb tipusobol sisakot es korabeli fevetelen, kepen sem talalkoztam meg vele. Ezekbol 68-asnal kisebbhez sem volt szerencsem. Van nehany olyan darab a gyujtemenyemben amelynel a gyarilag hianyzo szelkarikakat hevenyeszett ringlikkel helyettesitettek.
Ha valakinek van informacioja vagy kepe ami kiegeszitene az altalam leirtakat akkor ossza meg legyen szives!
Köszönöm a segítséget. Igen szellőző karika nélküli.Kedden otthon leszek és teszek fel képet. Akkor ezt a fajtát a háború végén készítették, már mint a sisak harangot értem ezen? Vagy 40-es évek végi gyártásúak? Nem tiszta nekem ezek az 5-ös jelzésű sisakok.
Van rola keped Balazs? A leirtak alapjan gondolom egy szelkarika nelkuli, 68-as meretu sisakrol van szo. Rengeteg fele arnyalattal lehet talalkozni, a haboru utan pedig valoban azt hasznaltak ami eppen keznel volt beleertve akar a haborus festekeket is. A javitofestek gyakran vilagosabb vagy barnasabb mint maga az alapszin alighanem a tiednel is errol lehet szo. Eleg megnezni egyebkent a sima 47M Tildy-Rakosi sisakokat, a szegecsek altalaban eltero arnyalatu festekkel vannak atpacsmagolva.
http://postimg.cc/image/ncz7p8vgj/
http://postimg.cc/image/azqyw2v5v/
Üdvözlök mindenkit! Ez a világos festés engem is érdekelne. Nekem is van egy eredeti állapotú Tildy sisakom 5-ös beütővel három párnás béléssel. A felső festék réteg a világos tábori zöld szín, ezt festették a sötétebb barnás zöld árnyalatra. Alatta nincs más szín se alapozó. Hogyan fordulhat elő ez a fordított festés?
Szia Attila! Szavadon foglak, meg ugye beszéltük a hadi szobát :) nincs különös elvagyunk itt Szegeden, de minden képen össze hozzuk a találkozót!!!
Pontosan nem tudom de valahol 300 folott lehet jelenleg:-)
Hány sisakból áll a gyűjteményed eastern? Megvan már a 100.?:D
Szia Gabor!
Koszonom, majd egyszer eljossz es megnezed a gyujtemenyt.:-) Mondjuk nemetet lattal mar eleget de a magyarok kozott el lehet csemegezni orakig..:-) Valoszinuleg sokkolo lenne ha felraknek egy totalt az osszesrol, igy ettol megkimelnem a tagsagot.:-) Aprankent csepegtetem. Mi ujsag Szegeden?
A magyar vonalra gondoltam elsősorban a német alap :)
Komolyan mondom Attila mióta megosztod ezeket a sisakokat én is megszerettem, jó képek, jó sisakok, szerintem itt az oldalon nincs még egy ilyen sisak gyűjtő mint te :) öröm olvasni az írásaidat.