Halasi hadisírok, emlékművek
Adatgyűjtést végzett idén tavasszal a Honvédelmi Minisztérium a Belügyminisztérium közreműködésével a Magyarország területén található hadisírokról és hősi emlékművekről. A HM társadalmi kapcsolatok és háborús kegyeleti főosztálya által kidolgozott kérdőívet a BM informatikai rendszerén minden önkormányzatához, így Kiskunhalasra is eljuttatták. Az 1848 és 1956 között elesett hősi halottak sírjait és az ezekhez az eseményekhez köthető emlékműveket kellett összeírni, dokumentálni a minisztérium felé.
A Stratégiai és Fejlesztési Osztályon Ván László főkertész koordinálta ezeknek az adatoknak az összegyűjtését. A hivatal Végső István történész segítségét kérte, aki ebben a témában eddigi, tízéves kutatóanyagát is rendelkezésre bocsátotta a sikeres adatbázis összeállítás érdekében. Kiskunhalason három temetőben (református régi temető, református új temető, római katolikus), mintegy 150 magyar hadisír található. Ezek gondozásával az önkormányzat mellett, civil szervezetek és magánszemélyek is foglalkoznak.
Híradós tudósítás videón:
http://www.youtube.com/watch?v=quT2UtdsdMQ
Köszönjük a dicséretet!
Reméljük, minden érintett településen megindult/elkezdődött a folyamat a hadisírok mentése érdekében!
Remek riport, minden elismerést megérdemel Végső tagtárs, illetve maga a kezdeményezés is. Valóban 100 éve megkésett döntés, hogy a magyar hőseink sírjai védettek legyenek, s ne hantolják ki maradványaikat (mint azt tették számos helyen, itt az oldalon régebben Vác és Fertőrákos temetőiben történteket tárgyaltuk).