Homlokjelvényes sisakok 1945 után
Üdv! Szeretnék pár háború utáni, nem megszokott homlokjelvényes sisakot megosztani veletek. A hadsereg 1950M homlokcímeres sisakja csak egy és ismert példa. A hidegháború beköszöntével a hadsereget tömeghadsereggé alakították de az állami vállalatokon belül és más haderőn kívüli hivatásos szolgálatok fejlődése, kialakítása is megindult. A sisakok céges, vagy szakszolgálat szerinti megjelölése 45 után folytatódott, sőt, elfogadott volt. Érdekesek viszont a különböző állami vállalatokon belül, a dolgozókból létrehozott, belső karhatalmi, vagy légoltalmi, esetleg belső tűzoltó és katasztrófa elhárító csoportok megjelenítése. Ugyanígy a haderőn kívül működő hivatásos szolgáltok (Tűzoltóság, Katasztrófaelhárítás) A korai időkben ezek az "egységek" a hadseregtől kapott, vagy a szervezetüknél 45 előttről megmaradt katonai felszereléseket használták. Mivel előbb utóbb a saját működési területük fejlődésnek indult, úgy a kialakult specifikus feladataiknak megfelelően, egyéni védőeszközöket kezdtek el nekik gyártani, ilyen speciális védőfelszerelésekkel látták el őket. Ez azt eredményezte, hogy a régi katonai eredetű sisakok használata visszaszorult, vagy mint stratégiai tartalék, a raktárak mélyére lettek elsüllyesztve. Ilyen elfeledett, korai időkben használt darabok kerülnek elő innen-onnan, amelyek azért megérdemelnek pár képet. Mivel ezek a darabok, nem képviseltek komoly gyűjtői darabokat, sokat lepucoltak, átfestettek, vagy csak egyszerűen, MÉH-telepen fejezték be pályájukat. Pár kép ezekről a fejfedőkről.
Sotex : http://postimg.cc/gallery/23b98kyk/
Ismeretlen - valószínűleg - lőszermentesítő, vagy katasztrófa elhárító szolg. sisakja: (Aki esetleg felismeri az emblémát mely intézmény ilyen szolgálatát jeleníti meg, kérem jelezze! Köszönöm!) http://postimg.cc/gallery/4g4aaeng/
A fent említettek alapján, pár éve előkerült és az internetes piacokat elöntő, közismert Győri Likőrgyár "ezerszer átfestett" és valószínűleg 1990 után is használt, céges védelmi sisakjainak egyike: http://postimg.cc/gallery/b2fc8eu0/
Vegyi, vagy nukleáris támadás utáni mentesítési gyakorlat a 70-es évekből. Érdekes a vegyes sisakhasználat. http://postimg.cc/image/5ntmmp5f5/
Tűzoltó verseny. Azt hiszem a képen az esztergomi csapat látható. Talán 60-as évek: http://postimg.cc/image/60l2gai5n/
.
"Majd, ha ugyanannyi Horthy-sisak lesz, mint amennyi vöröscsillagos, akkor szerintem vitatkozhatunk a témáról."
Az ár és ritkaság között nincs összefüggés. S véleményem szerint több "Horthy-sisak" (az mi?) van, mint egy-egy gyár által speciálisan átalakított példány (ha a típusokat egyenként vesszük). S az előbbi daraboknak minimum 10-szer nagyobb esélye van, hogy megmaradnak eredeti állapotukban, mint az utóbbi példányoknak.
Üdv.: TM
U.i.: A hozzászólás nem verseny, ha releváns információd, kérdésed van, akkor oszd meg!
firpojoni küldenél egy képet a sz@rmerő gyűjteményedről?:D
.
Majd, ha ugyanannyi Horthy-sisak lesz, mint amennyi vöröscsillagos, akkor szerintem vitatkozhatunk a témáról. Amúgy meg nem ellenzem, hogy legyen Werwolf gyűjteményében egy ilyen is, ha csak egy(vagy néhány) van neki belőle.
féloff: sajnos a visszaalakítjuk eredetivé, nem csak itt megy, de még épületeknél is...
Holott a történelem egyik lényeges tulajdonsága, hogy folyik, átalakul. (Lásd a belvárosi plébániatemplom római alapokra épült románkori maggal, gótikus szentéllyel barokk homlokzattal)
Kedves Werwolf! Ezúton is hadd gratuláljak a Tőled megszokott színvonalú cikkhez! REmélem egyszer nyomtatott formában is olvashatjuk majd a "nagy magyar sisaktörténet"-et by Werwolf.
Ezeknek az átfestett sisakoknak a sorsa is jól példázza, hogy néha a legjobb szándék is vezethet rossz végeredményhez. Sokak szemében ezek a háború után átfestett/átbélésezett stb. sisakok mit sem érnek és ha ilyenbe botlanak, gondosan visszaalakítják 5 M sisakká (gyakorlatilag sisak-replikává), ugyanakkor eltűntetik a történelem egy darabját. Persze nem azt mondom, hogy ha valaki talál egy raktárra való ilyen sisakot mondjuk, akkor mind az xszáz darabot őrizze meg ilyen-olyan légós, pévés stb. festéssel, de néhány darabot mindenképpen érdemes eltenni! Sajnos közgyűjtemények ritkán "harapnak rá" erre a témára, hiszen nem nagyon illeszkedik a profiljukba, vagy nem is gondolják, hogy foglalkozni kellene ilyesmivel.
Üdv! Hát nem nagyon akarom megnézni. Így tökéletesek ezek a sisakok. :)
Nem nézed meg mi van a külső festék alatt Werwolf mester?
Az U-s sisakokra nem tudok megnyugtato magyarazatot adni pedig egy reszuket magam cibaltam ki egy kupacbol de sajnos nem kothetoek egyertelmuen a helyszinhez mint mondjuk a cukorgyariak. Ketto korai beleses, ketto a hagyomanyos 47M Tildy. :-)Igen, a cimeres meg Hansy-tol jott, nyilvan ismered a darabot.
:)
Tamás ! Igényes képek, szakmailag megalapozott, tényekkel alátámasztott leírás, ahogy már megszokhattuk ! Köszönjük !! :-D
.
.
A bomba a keresztbe tett kalapáccsal és franciakulccsal a polgári védelem jelképe volt 1989 előtt:
http://dia.osaarchivum.org/public/filmstrips/001877/01.jpg
A diafilm a P.V. akkori szervezetéről 1973-as:
http://dia.osaarchivum.org/public/index.php?fs=1877
Szia Werwolf!
Jó írás, igényes,szép darabok.
Én még ilyeneket nem láttam, mondjuk nem is kerestem.Köszönöm, hogy megosztottad velûnk.
ûdv
Nibelungen
www.rohamjelvenyek.hu