23.M. zengőjeles központi kapcsoló és 7.M. távbeszélő szekrény
A 7.M. zengőjeles távbeszélő szekrény még a Monarchia öröksége a Horthy-korban. Az 1939-es Katonai Zseb-Lexikon adatai alapján még rendszerben volt. A 23.M. zengőjeles központi kapcsoló, amely a Horthy-kor első önálló katonai telefonközpontja még csak a zengőjeles készülékekkel mutatott kompatibilitást. Minden egyes bejövő vonalhoz egy eltérő zengőjelű
363 Ohmos hallgatóbetét tartozott, amely eltérő hangja és hívójele alapján tudta megállapítani, a központot kezelő távírász a beérkező hívást.
http://postimg.cc/image/k5x2rne75/86066796
Maga a központ két vonatkozásból is érdekes, hiszen egyrészt 90 éve jelent meg a típus, másrészt pedig a 120 éve elhunyt Puskás Tivadar, távírótól kölcsönzött és a világon elsőként a telefon számára, mint központi kapcsolónak ajánlott, ún. keresztlemezes váltó elvére épül.
Az egyedüli eltérés az eredeti váltóhoz képest, hogy ennél a kapcsolást nem dugaszok, hanem tolókák segítségével lehetett elérni.
http://postimg.cc/image/6ghoyhomb/5cbf6ff2/
http://postimg.cc/image/b7qj4fx7j/936716b5/
A képen bemutatott technikatörténeti csoda külföldről került vissza hazánkba, gyártója a Standard Villamossági Rt. Ezen kívül más darabról nincs tudomásom. Kérem azok jelentkezését, akik esetleg tudnak más példány(ok) létezéséről. Köszönöm szépen.
Szívesen :)
Mindig tanul az ember! Köszönöm a fölvilágosítást! :)
A készülékházak keményfából (tölgy ) készültek, ezenkívül a központ tartalmaz még kadmiumozott rezet, vasat, üveget, szenet, valamint csillámot, kendert és papírt.
A telefonkészülék kézibeszélője pedig az akkor még méregdrágának számító "anyagezüst"-ből (alumínium) készült, bőrbevonatú nyéllel és hallgató párnával, hívógombja pedig keménygumi (ebonit). Bakelitet - bár Baekaland belga vegyész már 1907-ban szabadalmaztatta - az 1935 előtt gyártott hazai telefonokon ne keressünk, mert még azt "nyomokban" sem tartalmaznak :)
Megkapóak ezek a telefonok. Faipari remekek, némi rézzel és bakelittel vegyítve. :)
Köszi szépen Miki. Igyekszik az ember az értékeket visszamenteni.
Láttam az ebay-on, nagyon örülök, hogy hazatért! Szívből gratulálok hozzá!
A 7.M. teleptartó szekrényről megfeledkeztem. Ez is nagyon ritka tartozéka a telefonnak.
A belsejében 2 db "Dura" márkájú száraz-elem látható, (Gyártás 1936: 46.hét!) amelyek soha nem voltak használva. A parafadugó eltávolításával desztillált vizet kell beletölteni az elembe, amely aztán kocsonyás eleggyé oldódik az elem barnakő falával. 12 órán belül ez az elektrolit megszilárdul. Az elem gyártója a Hirschl és Társa Galvánelemgyár Budapest cég volt.
http://postimg.cc/image/k5x2rne75/
http://postimg.cc/image/6ghoyhomb/
http://postimg.cc/image/b7qj4fx7j/