Minap olvastam a Magyar Sasokat ( Punka Gy., 2007) és korábban a M. Királyi Honvédség Fegyverzete (Bonhard A. et al. 1993) könyvet, érdekes ellentmondásokat fedeztem fel és remélem tud valaki támpontot adni.
A He112 beszerzés az egyik:
1 Előbbi könyv szerint a magyar fél nem akarta megvenni a felajánlott gépeket (a gyengébb motorok miatt '39-re már túl lassúak voltak).
2 A 2. szerint a németek zárkóztak el az eladástól a magyar-román viszály miatt. Utóbbi elméletet azért tartom valószínűtlennek mert aztán az ominózus 24 gépet azonnal eladták a románoknak.
Egy harmadik verzió szerint a gépből 36db-ot megrendeltünk, de mivel a német fél nem adott hozzá DB601 motort lemondtuk a dolgot és a licenc vásárlást is. Itt persze felmerül a kérdés, hogy mért nem építettek be más kevésbé modern, de az eredetinél izmosabb motort (DB600C, WM motortok, Fiat motorok beszerezhetőek voltak és a He ezek jó részével már dolgozott is akkor a DB600C pedig beépíthető volt a JJ210 tartóira lásd He111).
Melyik lehet az igaz?
Továbbá kérdésesnek tűnik számomra a gépek típusa is, mert elvileg B-2-t rendeltek, de az adatok alapján inkább B-0-k, az A változat motorjával (670Le a 700 helyett). De B-U, B-0u, B-Q is előfordul az angol nyelvű oldalakon. :)
Az egyikben könyvben ráadásul 3db a másikban 4db szerepel.
Egyébiránt mennyivel lett volna előnyösebb a He-k megvétele mint a CR.42 beszerzés (tudtommal '42 után a CR-ek használhatatlanok voltak, míg a 112eseket használták kiképzésre, a román He122-k pedig csatarepülőként a 20mm gépágyúk és a 120kg bombateher révén '43 végéig aktívak voltak)
Számomra legalábbis érthetetlen, hogy mért egy gyengébb fegyverzetű, elavult gépet vettek, főleg hogy a fő kifogás a max. sebesség tekintetében kemény 15km/h-val múlta felül (430-445km/h)a gyenge motorral kiküldött német próbagépet, amit a sorozatpéldányok erősebb motorja megoldott volna.
Másik számomra érthetetlen döntés a Héják és a Bf-109esek párhuzamos gyártása. Különösen, hogy már 1941-ben bebizonyosodott, hogy a Re2000 egy teljesen alkalmatlan típus és az olaszok se használták komoly mennyiségben (2 század) és a gép hazai gyártása még nem indult meg. Mért nem fordítottak minden forrást a Bf gyártásra (a mávag havi 8 gépes kapacitása jól megemelte volna a mennyiséget). A 70 megrendelt re2000 még el is fért volna gyakorlónak, de így '44re a légierőnek volt 270 gyakorlásra használható Héjája és 150 hadi használható Messerje (mínusz a folyamatos veszteségek). Ebben mi volt a ráció?
Mindkét döntést teljesen értelmetlennek látom mai szemmel. Csak azért veszünk egy gyenge gépet, hogy vegyünk valamit? Kicsit az Ansaldo CV35 eset köszön vissza.
Harmadszor: A WM–23 Ezüst Nyíl kapcsán olvastam több helyen, hogy a törzset a négy kapott He112-ről mintázták, az erősebb WM-14 motorral kombinálva. Ebből mennyi lehet az igazság? A jellegrajzok alapján se megerősíteni se cáfolni nem lehet...
Botond über alles
- A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges
He 112
A Waffen Arsenal szerint a He 112 B-0 kipufogói gyűjtőcsövvesek voltak, így B-0 kizárt a magyar gépeknél. Mindegyiken tisztán kivehető a kipufogócsonk sor. B-2-t rendeltek, de korábbi verziót küldött a gyár. A Squadron B-1/U2-nek írja őket Jumo 210Ea-val, a Waffen csak simán B-1-nek. Mindkettő szerint 36 rendelés volt, és 3 érkezett meg. A V-301 - 303-ról összesen 10 képet ismerek, bár ellentmondások vannak a számozásokban.
"Tanulj a tegnapból, élj a mának és reménykedj a holnapban. A legfontosabb azonban, hogy ne hagyd abba a kérdezést"
Köszönöm, tehát 3 volt. És arról nem tudsz infót, hogy a többi 33 mért nem ért ide? :)
Botond über alles
Elég zavaros a sztori, de úgy vettem ki, hogy a románokhoz került, mert ők előrébb voltak a rangsorban az olajmezők miatt.
A 3 darab biztosan volt. Lehet, hogy volt V.304 is. A fotók elvileg három gépről készültek, de a festésük nem egyezik (hol a terepminta nem egyező két azonos számú gépen, hol a szám más, vonalra egyforma terepmintánál. Valami hiba biztosan van a képaláírásoknál)
"Tanulj a tegnapból, élj a mának és reménykedj a holnapban. A legfontosabb azonban, hogy ne hagyd abba a kérdezést"
Köszönöm!
Másik érdekesség:
Az Marton féle két hajtóműves X/V vadászgép tömegadatait is furcsának találom. Általában 2,85t-t szoktak megadni a (becsült) szerkezeti tömegnek. Ez szerintem irreális mert:
2db DB-605 = 1,514t
Bf-109G-6 törzs = 1,491t
(feltételezve. hogy a 20%-al nagyobb méretű X/V test egy dekával se lenne nehezebb mint a messer törzs)
3,1 tonnás üres tömeget kapunk, ami még így is durva allulbecslés a plusz üzemanyagtartályok, a nehezebb fegyverzet miatt.
Reálisan 3,4 tonna köré tehető a gép. Ez közelebb is van a Saab 21 üres tömegéhez, ami a hasonló méret és elrendezés mellett, egy DB-605 motorral is 3,25 t volt.
Mennyire kombináltam túl a dolgot? :D
Botond über alles
A sárkány súlya kb annyi lehetett, mint a messeré. A szárny kb ugyanakkora, a kabinig a törzs ugyanaz (szerintem még a kabin is, hogy gyorsabb legyen gyártani). A faroktartók jóval keskenyebbek, de kettő van belőlük így egyenlő, és a vezérsíkok is kb egyformák. Ehhez jön viszont nem egy, hanem két motor súlya.
"Tanulj a tegnapból, élj a mának és reménykedj a holnapban. A legfontosabb azonban, hogy ne hagyd abba a kérdezést"