I. világháborús katonatemető - Miskolc-
Kedves tagtársak!
Körülbelül egy évvel ezelőtt fedeztem fel ezt az I. világháborús katonai temetőt Miskolcon, nem messze a Sajó partjától.
Tegnap volt időm kimenni, és meglepett, hogy a tavalyi állapotokhoz képest valaki karban tartja. Ki lett gazolva, nyírva lett a fű, és a valaha ravatalozó épületként szolgált épület romjain "friss" koszorúkat is leltem.
A temetőben közel száz sírból csak pár helyen látszik a név és a beosztás. Többségében magyar katonák vannak eltemetve, köztük két polgári személlyel, de akadnak idegen ajkúak is.
A temetőben a nyughelyek egy 1916-os sír kivételével csak 1915-évből vannak dátumozva
Számos helyen csak "Ismeretlen Katona Nyughelye" felirat olvasható.
Ezeket a képeket osztanám meg veletek, igaz, némelyiken elég rosszul látszik a név, de hátha ismertek valamilyen photoshoppos megoldást, hogy látható legyen.
Kifejezettem örülök, hogy egy karbantartott, rendezett temetőt mutathatok nektek 98 év távlatából!
A képeket tartalmazó galériát a linkre kattintva érhetitek el!
Üdvözlettel: Tamás
http://postimage.org/gallery/imsqn00/
Köszönöm Miki!
Ez még biztosan a hasznomra lesz!
Javaslom az alábbi cikkeket is a témához. A betegmegfigyelő állomások, barakk-korházak működéséről. Talán rávilágít a temető múltjára.
http://www.orvostortenet.hu/tankonyvek/tk-05/Green/index.php?subdiv=3&su...
:D
Köszi Sankó! Kb 5 éve keresem! Végre :D
Ezt ismered Tamás? Hasznos tud lenni: http://archivportal.arcanum.hu/maps/html/katfelm2b_google.html
Így van Balázs, köszönöm szépen! Sokat segít, főleg, hogy végre megtaláltam bizonyos helyeket, az új, azóta megváltozott nevükön is :)
Remélem még sok meglepetést fog hozni!
borsod! Megkaptam, köszönöm!
Na, örülök hogy segítettem! Remek lehet bejárni azokat a helyeket, amiket az említett könyv szerzője olyan részletességgel írt le, gondolok itt a lezajlott eseményekre! Sok sikert a további kutatásokhoz!
Szia, Tamás,
Email ment a regisztrációs címedre.
Miki, amiket írtam eddig, csak találgatások.
Elsősorban azért gondoltam, hogy nem járványtemető, mert hősi halottak vannak eltemetve többségében.
Nem kizárt, hogy egy temetőben helyezték végső nyugalomra a harcokban legyilkoltakat, a járvány által elhunyt katonákkal, de ennek a rejtélye még megoldásra vár, ráadásul akkor az általad belinkelt újságban lévő adatok alapján igen kevés az a sír.
Mindenképpen ki fogok menni a területre, még szétnézni a bozótosokban, romok, sírok után kutatva, de a múltkor csak ezeket a falakat láttam.
A Járványkórház kitelepítésére is fogok keresni magyarázatot, de azt biztos hogy nem telepíthették ki a Szinva mellé főleg nem Zsolcánál, mert Zsolcának köze sincs a Szinvához, előtte 3-4 km-el folyik bele a Sajóba.
Ezért fogok elmenni a levéltárba utánanézni, hogy akkor melyik kórházat és miért és hova konkrétan.
Jelentkezett nálam privátban néhány tagtárs, érdeklődésüket mutatva a temető felé, ha esetleg van kedvük és módjuk segíthetnek nekem ebben.
Mindenesetre eddig ennyit találtam: http://www.minap.hu/news.php?extend.60128.2
a Sajó mellé 1915-ben a "Kolera korházat" telepítették 3200 férőhely, ami nem összekeverendő a Járványkorházzal, mégha a kolera is lehet járvány...
http://www.minap.hu/archiv/minap200439.pdf 8. oldal
http://miskolcblog.blogspot.hu/2012/07/miskolci-koleratemeto.html
borsod, köszönöm, örülök, hogy tetszik! :)
Szerinted a Miskolci földhivatalban találhatok valamilyen infót, hogy kié a terület, illetve kinek a gondozásában áll? Ha ott nem, akkor átnézek a levéltárba, ott hátha találok valamit.
Borsodiként hova valósi vagy, ha szabad érdeklődnöm?
Tamás, borsodiként külön köszönöm a feltöltést.
Az 1928. sem biztos, hogy jó. Miskolc és környékének 1928. januárjában lezárt útikönyvének térképén a Járványkórház már az új helyén, az Erzsébet (ma Semmelweiss) kórház mellett szerepel.
Angel, igazad van!
Balázs1987-től kaptam egy könyvről pár oldalt itt az oldalon, és a benne szereplő személy útján leltem rá a II. világháború Vasgyári harcaiban emlegetett Járványkórházra.
Íme:
Szent István Járványkórház
"A járványkórház 1888-ban nyitott meg a Zrínyi utcán, négy kórteremmel, 28 ággyal, a Közkórház felügyelete alatt. Megnyitását az indokolta, hogy a Közkórházban nem volt lehetőség a fertőző betegek elkülönítésére. 1919-ben az intézményt kitelepítették a Zsolcai kapu Szinva melletti területére, és világháborús barakk-járványkórházként működött tovább (16 kórterem, 200 ágy). Az új, korszerű járványkórház 1928-ra készült el a Közkórház mögötti területen, és ekkor az intézmény oda költözött. A kórházban laboratóriumot, fertőtlenítő intézetet és műtőket alakítottak ki. Az épület a második világháború alatti bombázások során megsérült, 1946-ban újították fel, végül 1949-ben összevonták a Közkórházzal."
Ám hozzátenném, hogy nem a Szinva patak, hanem a Sajó mellé telepítették így megfelel a temető és a folyó elhelyezkedésének, főleg hogy a Szinva amúgy is a Sajóba folyik.
Valamint azt akkor nem 1919-ben telepítették ki, hanem hamarabb, valószínűleg 14-15 körül, de ennek utánajárok a levéltárban:)
Örülök, hogy tetszenek a képek! Köszönöm a jó szavakat! :)
Vélhetőleg egy hadikórház temetője lehetett! Korabeli újságokban benne kell, hogy legyen.
Angel
Tényleg remek képek! A ravatalozót jól elhordták... :(
Páratlan hangulata van.
Köszönöm, hogy feltöltötted!