Ismeretlen beton erőd vagy megfigyelő? Egy üzemi helyénmaradó egyszemélyes óvóhelye.
Sziasztok,
a képen szereplő tárgy azonosításában kérnék segítséget.
Hasonlít a gyártelepeken és vasút mentén felbukkanó megfigyelőkre, de ilyen kör kialakítású megfigyelő nyílásokkal még nem találkoztam.
A leírás alapján lehetne egy, az ostrom alatt telepített vasbeton kiserőd is, de ez lehet tévút.
Mihályi Balázs: Budapest ostroma
"Néhány négyzetméter alapterületű kör alaprajzúak voltak, 5-10 cm-es öntöttvas falvastagsággal, tetejüket kupola alkotta, ahol egy csapóajtóval ellátott bejárat volt. A bunkerek kis figyelőnyílással is rendelkeztek, ahonnan akár tűz alatt is lehetett tartani az azzal szemközti területet. Az erődöket telepítésnél beásták a földbe nagy mélységben és csak kis részük látszott ki a földből. Ezeket a vasbetonerődöket a Kőbányai Lámpagyárban gyártották."
A fotó 1945. nyarán készült a csepeli ipartelepen.
Forrás: internet
Köszi
Á
Sziasztok,
erről a vonalról tud valaki?
Hadtörténeti Levéltár
1944. hdm. csf. 652/eln.
HM. 7. m. vkf. oszt. 78 429/eln. rend. 1 old.
1944. aug. 25
Pc. fészkeknek No.-ból való beszerzésével kapcsolatban kirendelendő bizottság tárgyában 4 személyt küldenek ki
Üdv
Á
Köszönöm romsitsa és buvárkund pontosítását. Én is javítanám előző hozzászólásom, hogy a Turul lépcső a Sándor Palota melletti Turul szoborhoz vezetett fel, s annak egy mára eltünt, más útvonalon felvezető útja látható a képen. Valóban nem lejárat, hanem egy "kupola bunker, megfigyelőállás". Az zavart meg, hogy amikor a Sándor Palotának a felújítását megkezdték, volt szerencsém bekukkantani, s valóban vezetett le onnan lejárat.
Van egy másik fotó is ugyanerről a fészekről.
A két képből annyi biztosan látszik, hogy a fészek kialakítása kb. 90 százalékban egyezik a Panzernerstével, a bejárat felett az öntött felirat gp-fészek és a fal egy darabját kiütötték pont a kupola előtt (jobb kilövés/megfigyelés).
Nem tartom valószínűnek, hogy ez lejárat lenne.
Üdv
Á
A kérdéses fotó Ungváry Krisztián: A magyar honvédség a második világháborúban című műve 380. oldalán lett publikálva,"légvédelmi figyelő bunker a Turul lépcső mellett, az ostrom után" képaláírással.
Sziasztok!
Bevallom, eddig még nem láttam ezt a képet, amelyet előbb mellékeltél:
http://www.fortepan.hu/_photo/display/31804.jpg
Ungváry Krisztián: Budapest ostroma c. könyvében biztos, hogy ez a kép nem szerepel (többször kiolvastam). A helyszín nem a Szent Gellért tér, sem a Szent Gellért-hegy, hanem a Budai Várban a Sándor Palota előtti várfal (Duna felöli oldal). Óvóhelyi lejárat, amely az egész várhegyet behálózta, köszönhetően az akkori előrelátó gondolkodásnak, amelyeket már a harmincas évek végén elkezdtek kiépíteni.
Szervusz,
meglehet, hogy keverem és a fénykép A magyar honvédség a második világháborúban c. Ungváry könyvben szerepel.
Üdv
Á
Én is "FÉSZEK"-nek olvasom!
Nekem az ötödik kiadás van meg, abban nem emlékszem erre a képre (sem).
Sziasztok,
gondolom ismeritek a Fortepan oldalát.
Ez a fotó Ungváry Krisztán Budapest ostroma könyvében jelent meg először.
http://www.fortepan.hu/_photo/display/31804.jpg
Most a Fortepanon nagy felbontásban is elérhető ezen a linken.
http://www.fortepan.hu/_photo/download/fortepan_31804.jpg
A nagyfelbontású képbe belepiszkáltam kicsit és az ajtó kisebb, mint a német Panzernest, nincs a jobb hátsó sarokban a szellőző és az ajtó esővetője felett lévő "öntvényszám"
6
XXXX FÉSZEK
Végre megvan a magyar páncélkupola?
Köszi
Á
Átpörgettem az Ungváry-könyvet, de nem találtam a képet...
Hanyadik kiadás, hanyadik oldal?
A Gellért tér egy érdekes kérdés, én arra hajlok , hogy félreértés miatt terjedt el a hk torony elmélet. Az viszont tény, hogy 2db páncél géppuskafészket helyeztek el a téren, amit az ellenállás felrobbantott, iletve megrongált. Ezek páncéltestük miatt az emberek nagy részének hk toronynak tűnhetnek. Mivel sehol máshol nem tudni Budapesten beépített hk tornyokról, így nem tartom valószínűnek, hogy pont ide helyeztek volna el ilyet. Ezekről a géppuskafészkekről kép is maradt fenn. pl. Ungváry "Budapest ostroma" c. könyvében, ahol a torony szemből lett fotózva a lőrés felől, persze hibás képaláírással szerepel. Még egy képről tudok, ami ugyan ezt a várbéli tornyot mutatja csak hátulról. A skiccet nem hinném , hogy túl könnyen elő tudnám keríteni, mert térben kicsit máshol van, mint én)). Egyébként a panzernestekkel nagy hasonlóságot mutatnak, így a rokonság is feltételezhető.
Szervusz,
esetleg azt a skiccet meg tudod osztani?
Az öntött vas/acél kivitel furcsának hat, mert a német Panzernest, ami kb 2 m2 alapterületű 1,4 tonnás volt.
Üdv
ad
Ha már itt tartunk, azt tudja valaki, hogy a Gellért térre milyen harckocsi tornya volt beépítve állandó védelemként az ostromot megelőzően?
Kőbányán folyt a gyártás, a szöveg valóban hibás, de ezt már utólag nem lehet orvosolni. Mihályi Balázs páncél géppuskafészkekről ír, tehát nem vasbeton figyelők. Ezeket a géppuskafészkeket a budai oldalon telepítették. A gyártáshoz sikerült is szemtanút találni, aki szinte véletlenül volt 43-ban (!) az öntödében és 70 év után emlékezetből szinte egy az egyben lerajzolta a páncél gpf-ek sziluettjét. A 43-as évszám azért érdekes, mert azt is jelentheti, hogy eredetileg az Árpád vonal erődjeihez készültek, de erről csak igen töredékes információkkal rendelkezünk. A képen egy üzemi helyénmaradó egyszemélyes óvóhelye látható.
A vasúti felépítményekben esett károk megfigyeléséhet az is épp elég...
Köszi.
Utolsó kérdés, a talajmagasságban telepített megfigyelőpontoknak mi értelmük volt?
Üdv
Á
Ezzel szemben a kiserőd:
Forrás: portal.zmne.hu
Ezeknek sokféle felhaszálási módja volt, de a leggyakoribb a magaslati helyen történő elhelyezés. A jó kilátás fontos volt a közeledő bombázó kötelékek irányának, a repülők számának meghatározásához. Amig a támadók messze voltak, nyilván nem a beton fülkéből, hanem mellőle telefonoztak, rádióztak. Ha a kísérő vadászok lecsaptak a megfigyelő(k)re, be lehetett húzódni a fedezékbe. A kitekintőkön át követhették a már észlelt repülők mozgását, esetleges irányváltoztatását.
Van itt a közelünkben egy, majd írok és fotózok össze valamit...
Szia,
a kiserőd a "jó lenne ha" kategória, de azért feltételeztem hogy nem az.
Inkább úgy tenném fel a kérdést, hogy alkalmas-e ez az építmény megfigyelésre?
A kör alakú nyílások amik zavarnak, mert szerintem ezeknek kisebb a nyílása mint a téglalap alakú nyílásoknak, így úgy gondolom kisebb a látómezejük is.
Üdv
Á
Szia!
Visszatérő probléma, hogy itt a lapon szinte mindenki ezeket a légvédelmi megfigyelőket géppuskafészeknek gondolja. (A fiatalok...)
Csepel gyártelep nem volt erődítve.
A kiserődöket úgy készítették el, hogy a lőrés rögtön a tető alatt volt. Részben a kisebb felület, másrészt az álcázás miatt. (Lásd jugó határ menti ötvenes évek, valamint Atlanti-fal.)
A fotón nem látszik, de szinte bizonyos, hogy a beton lyuk mélyén egy vaslemez van, melyen jó eséllyel egy látcső alakú kivágás található.
Üdv: Tűzhenger
Szervusz,
az öntöttvas biztos hogy vasbeton, csak nem javítottam az eredeti szöveget.
Miből gondolod, hogy biztos hogy megfigyelő? A méretei miatt?
Üdv
Á
Amelyeket Németországban készítették...;-)
Mely magyar harckocsik készültek öntött toronnyal?
"Néhány négyzetméter alapterületű kör alaprajzúak voltak, 5-10 cm-es öntöttvas falvastagsággal,"
Néhány négyzetméteres öntvényt aligha gyártottak nálunk, amikor a páncélosaink tornyának leöntése is megoldhatatlan volt. Inkább beton lesz az - helyszínen elkészítve - vagy pedig nem cm, hanem mm és lemez.
A képen egyébként biztosan nem kiserőd, hanem megfigyelő van.