Keleti front
Sziasztok Kedves Tagtársak!
Ezúton szeretném nektek megmutatni két - frontvonalakon ásott - sisak takarítását. Sajnos nem én találtam, mind kettő vásárolt darab. Minap egy tagtársunk linkelt egy képet, ahol ásott sisakokat mutatott be. Ott az egyik hozzászólást olvasva, volt egy takarítási módszer, ami megragadta a fantáziám és gondoltam kipróbálom! Ezúton szeretném kedves Gyula tagtársunk segítségét megköszönni, nagyon jó kis módszer, semmi ördöngösség nincs benne. Reggel megvettem a tisztító szert, és nekiláttam a takarításnak. Nagyon meg voltam elégedve. Amit lehetett, kihoztam a sisakokból. Sok sisakot takarítottam már, de meg kell mondanom, ez a módszer tetszik nagyon. Nincs az anyagnak savas hatása, nem kell vele vigyázni, hogy leszedi a színt, nem büdös. Bátran ajánlom mindenkinek, aki ilyen állapotú sisakokkal foglalkozik, takarítja!
Az anyag neve Cillit Bang:)
Az első sisak egy orosz Ssh 1940 típusú, II. Világháborús rohamsisak
http://soviet-helmets.com/About_Helmets.html
Tanulmányoztam egy kicsit az orosz sisakokat, segítségeket is kértem a beazonosításában, hogy hogyan lehet megkülönböztetni a magyar és az orosz sisakokat. Véleményem szerint nagyon nehéz. Természetesen ha ilyen állapotú sisakot kap, talál, vesz az ember, mint a képen szereplő rohamsisak, igazából formailag megegyezik a háború utáni magyar sisakkal, a különbségek a színben, állszíjban, bélésben találhatók. A háborús orosz sisakokon vászonból készült az állszíj, a bélés bőrből készült, a bélést felfogató szegecsek hasonlóan helyezkednek el, mint a magyar 1950M sisakon!
Ssh 1940 Russian helmet
Elölről: http://postimage.org/image/mtxgib3yz/
Baloldal: http://postimage.org/image/445h1kb8b/
Belülről: http://postimage.org/image/k3uu7fcgn/
Elölről: http://postimage.org/image/eub8b4btn/
Baloldal: http://postimage.org/image/xprf5llnb/
jobboldal: http://postimage.org/image/bubiq190f/
Belülről: http://postimage.org/image/my5nrad0h/
Megtisztított állapot.
1. http://postimage.org/image/cfkl8czf3/
2. http://postimage.org/image/5m9wjl8wx/
3. http://postimage.org/image/vx9i9jm1t/
4. http://postimage.org/image/3ur9h6p8v/
5. http://postimage.org/image/agbxqrg0r/
6. http://postimage.org/image/izg98d4o9/
A második egy német 1940M típusú, frontsérült rohamsisak.
Sajnos már színt nem nagyon lehetett felfedezni, mivel az úgymond, festett zománcréteget egy az egyben ledobta magáról a sisak, de azért pici foltokban előjött!
Elölről: http://postimage.org/image/x25jjd5uf/
Baloldal: http://postimage.org/image/9wzqb3q3b/
hátulról: http://postimage.org/image/s7x7g2r4r/
jobboldal: http://postimage.org/image/iyl3xsjkp/
belülről: http://postimage.org/image/yg4e1pmjl/
1. http://postimage.org/image/neaxiklhz/
2. http://postimage.org/image/cazo112kv/
3. http://postimage.org/image/a900q7h07/
4. http://postimage.org/image/n5mjk4nh3/
5. http://postimage.org/image/59uyegqu7/
http://postimage.org/image/4kgrfufof/
Köszi Werwolf! :) hát a belsőt lehet hogy megtudom oldani, a festés meg fű zöld vagy pedig világos zöld lesz :)
Üdv! Kissé utána néztem más publikálásokban is, a bélyegzők jelentéséről. Nagy vonalakban, megegyező leírásokkal találkoztam. Ám egy lényeges eltérést találtam a korábbi amerikai szakértő és Joseba Revuelta spanyol gyűjtő leírása közt. Őszintén megmondva, azért "túrtam" további adatok után, mert kissé értelmetlennek tűnt, a keretbélyegző mellett feltüntetett fejméret-szám (sapkaméret) bélyegzés. Hisz ha egyszer meg van adva a sisak mérete, (POCT 1, 2, 3, vagy 4. ) fölöslegesnek tűnik - legalább is számomra - a plusz jelölgetés. Nos gyanúm megalapozottnak tűnt, ugyanis a másik szakértő véleménye eltér e tekintetben. Szerinte ez a bélyegzés a gyártó cégen belüli készítő műhely megnevezése lehet. Ez így kicsit szintén értelmetlen de aki a régi "rezsimben" műszaki emberként dolgozott nagyobb cégeknél, - magam is dolgoztam ilyennél valaha - az tudja, hogy egy csarnokban akár egyszerre, vagy műszakonkénti váltásban, brigádok dolgoztak ugyanazon szalagnál és nem is feltétlen másik soron, vagy gépen, hanem ugyanazon. Véleményem szerint, hogy valamelyest értelmet nyerjen ez a jelölés, és magyarázat rá, én valószínűnek tartom, hogy a sisakot készítő műhely alatt, nem egy üzemrészt kell érteni, hanem az egy műszakban dolgozó brigádot, munkacsoportot. Az adott jelölés, egy adott brigádot jelölhet, amely a sisakot készíthette. Ilyen jelölések gyárakban megszokottak voltak a szoci időben én is emlékszem ilyen jellegű meo-s bélyegzések eltérésében. Az is igaz, - melyre mindkét szakértő hivatkozik - hogy az orosz levéltárak nehézkesek, sok adat, a jelölési rendszerek tekintetében, hiányos és mára már, nehezen deríthető ki az értelmezése.
Már szinte az összes írásodat ismerem, de mindíg nagy élvezettel olvasom a soraidat. Példa értékű kutató munka van mögötte. Az önjelölt " hozzáértők " meg sem közelítik.
Üdv! Hát egy CШ39-es helyreállítása kemény dió! Nem véletlenül változtattak a bélésrendszeren a későbbi típusoknál. Bonyolultsága miatt nem lehetett eleget gyártani belőle. 1942-ben fejezték be a típus gyártását és álltak át teljesen az CШ40-es típusra. (mondjuk annak kezdeti variációi is megérnek egy külön misét) A sisak bélése korábban bőrből a német Schubert M31-esére hasonlított, bár mégis a bélés alapja, - mint maga a sisak formája is - az olasz M33-as alapján lett kialakítva. Ennek bizonyítéka ez a fotó, amely az CШ39-es első prototípusáról készült: http://postimage.org/image/k3wod1qbv/
Később a bőrhiány miatt tértek át a vászon bélésrendszerre, amely az CШ36 alapjain nyugodott. A sisakharang felső harmadán látható három szegecs rögzített a sisakharangban három lemezcsíkot, mely a perem felé nyúlt és ott a béléskeretet tartotta, amely egy fémlemezcsíkból volt. Ezt szövettel borították, egy durvább zsákvászon anyaggal, mely a harang belseje felé eső részét visszavarrták és abba egy állító, húzó zsinórt húztak bele. A kerethez szegecseléssel rögzítették, a keret belső oldalán egy izzasztó csíkot helyeztek el. Ennek az izzasztónak az anyaga a későbbi CШ40-es béléspárnájával megegyező, vagy ahhoz hasonló technológiával készült anyagból volt. Az a baj, hogy egy komplett darabot szétszedni, hogy meg lehessen nézni hogy készült nem ildomos a típus ritkasága miatt. Az lehet, hogy valaki gyárt hozzá bélést, mert szépen összeállított hamisítványokat már láttam. Azok alapja a csehszlovák Vz53-as sisak, melynek kialakításilag hasonló az CШ39-eshez. Mégis megismerhető, mert annak bélése - még ha másoltra is cserélték kissé a tarkó felé el van tolva, nem középen helyezkedik el, mint az CШ39-nél.
A sisak állszíjazata a későbbi 40-es típuséval nagyjából megegyezik, vászonheveder szorító csattal, a heveder vége körben fém lemezzel peremezve. A tartó kengyelhez szegecseléssel rögzítve. A sisak színe a barnás-zöldes khaki színtől a majdnem fűzöldig terjedt. Segítségképp a saját darabomat szedtem elő és fotóztam ki, hátha jutsz vele valamire, mindenesetre én nem tudnám megcsinálni házilag, mert nagyon bonyolult. Viszont lehet más ügyesebb!
http://postimage.org/gallery/7eogokt8/
A bélyegzőről: a képen lévő sisakot a Leningrádi Fémkohászati Művek (ЛMЗ---LMZ) gyártotta 1941-ben. Mérete egy korábbi, az CШ40 előtti típusoknál még létező méretszabványt mutatja: "POCT 2A" egy köztes méret. erre utal a keretbélyegzés mellett látható konkrét fejméretre utaló bélyegzés "55 2". Látható a sisakon a leningrádi gyárra a blokád idején kialakuló anyaghiány miatti gyengébb anyagminőség és jól bizonyítja, hogy a más esetben, a gyártási selejtnek minősíthető darabokat is felhasználták. A sisak pereme a húzásnál repedt a homlokschildről a húzás után a felesleget hibásan (talán kapkodva?) vágták le, valamint az egész sisak deformált. A blokád előrehaladtával, abba is maradt az üzemben a sisakgyártás, mivel más fontosabbnak ítélt haditechnikai eszközök és lőszer gyártása, elvont minden nyersanyagot.
Forrás: Robert W. Clawson.
Üdv Werwolf :)
Hát arról lenne szó hogy pl. milyen árnyalatú zöld az eredeti szín, milyen anyagú a sisak bélés, hogyan kell a sisak bélést betenni stb. :)
Szia !
Még annyit, hogy érdemes a közömbösítést desztvízes áztatással végezni, hogy ne vigyünk ujabb aktív klorid ionokat a fémrácsba, és ezzel tovább ne segítsük a korróziót. Én min. 1 napig áztatnám hogy a savmaradékok közömbösödjenek... Persze ha savas tisztítást végez valaki, akkor az sem mindegy, hogy hány százalékos savval dolgozunk. Foszforsavnál 10 %-osnál erősebbet nem illdomos használni, mert könnyen kaphatunk teaszűrőt..Egyébként nyugaton meg már nálunk is a múzeológiában a savas tisztítást , már mellőzik...Helyette a mechanikus eljárásokat részesítik előnyben. (Pl homokfúvás, -persze csak ha elbírja az anyag vastagsága. Láttam a "bukósisakon" jókora lyuk tátong, most már jöhet a Duracrol műgyanta,vagy vagy valamely más epoxigyanta. Persze van aki megyhagyja a hiányokat, jelezvén, hogy ásott a lelet..Ez már ízlés dolga.. Üdv: Sumi
Megcsináltam a közömbösítést szappanos átmosással, a német sisakot tovább fotóztam, csúnya munkát végzett az idő rajta, teljesen elvesztette a zománcréteget, levedlett, azért foltokban ott a zománc réteg! Jó ez a szer nagyon!
http://postimage.org/image/fr17ni0x7/
http://postimage.org/image/r9ri8diqz/
http://postimage.org/image/6h6osrydb/
Pontosan így!
Érdeklődnék, hogy a savas hatású tisztítószereket mivel lehet semlegesíteni? Pl. mossam át a sisakot lúgos, szappanos vízzel? Előre is köszönöm!
Szia !
A Cillit Bang savas alapú !!! Egyik fő összetevője a foszforsav H3 Po 4 ....(maró hatású , és sokáig dolgozik még a fém rács szerkezetben)
Üdv: Sumi
Tisztelt szabo199225!
Pontosan milyen infóra vagy kíváncsi, amit a neten nem lehet megtalálni? Nem arroganciából kérdezem, hanem hátha tudok segíteni, csak kicsit légy konkrétabb!
Üdv!
A cillit bang hígított foszforsav, úgyhogy passziváld, mivel igenis van savhatása!
Helló! :) Tudom hogy nem ide tartozik, de olvastam az előző kommentben a Ssh-40-es sisakról, valaki tudna az Ssh-39-es sisakról restauráláshoz információkat adni? Megköszönném :)
Üdv! Az orosz/szovjet CШ40 SzS40 ( стальные шлемы.... acél sisak) bélése nem bőr. Legalább is, a háborús példányoké nem. Egyfajta impregnált vászon alapú anyag. A feltett link nagyon jól bemutatja a fellelhető mintákat, amiket a bőrutánzatba sütöttek. Másik, hogy a háború után gyártott CШ40 sisakok állszíjazata szintén vászon. Csak a későbbi CШ40/41, CШ60 és CШ68 állszíjazata bőr. A magyar M50 és szovjet CШ40 közötti különbségek a következőek. Alakra formára kívülről, szegecselhelyezések tekintetében ugyan olyan. A látványos különbség a sisakok színe közt van. A magyar sötét olaj zöld még szovjet testvére khakis és a világosabb fűzöld közti színskálán mozog. A magyar bélése legtöbbször, szivaccsal bélelt vászon párnákból áll, a szovjeté a fentebb említett szögletes fülekből , melyek hátoldalára kis zsebeket varrtak a párnáknak. A legszembetűnőbb pedig az állszíjazat, hisz a magyaré bőrből készült általában pergőcsatos kiszerelésben. A szovjeté pedig vászonhevederből készült egy húzó-feszítő állító csattal. Észlelhető különbség még, ha egy üres acél testtel van dolgunk, melyen szín már nincs, az állszíjazat tartó kengyelei. A magyaré egy "D" alakú gyűrű, még a szovjeté téglalap alakú. Képek:
http://postimage.org/gallery/jtw84be/
A háborús és az az utáni CШ40-es sisakok közti különbség már nehezebb dolog. Sok háborús darabot felújítottak, átfestettek, esetenként bélést cseréltek. Ezeket a sisakokat általában felülbélyegezték. Nagyon-nagyon ritka, az eredeti háborús CШ40-es sisak. Ami perdöntően bizonyítja a háborús felhasználást az a téglalap alakú bélyegző, amely a gyártóbetűjelét, a sisak méretét és a gyártási év számjegyeit tartalmazza. Ennél a típusnál legtöbbször csak a két utolsó számjegy van feltüntetve, még a korábbi típusoknál (CШ39, CШ36) a teljes évszám szerepelt. A vászon heveder állszíj a háború utáni daraboknál kissé zöldebb árnyalatú és vaskosabb, szélesebb. Az állszíjazatnak a téglalap alakú kengyelhez való rögzítése a háborús darabok esetében mindig egy nittel történt, még a javított, vagy háború utáni daraboknál varrva van.