10 éve történt! AZ ALSÓÖRSI IL-2 STURMOVIK FELTÁRÁSA
1945 március végére a Balatoni csata is eldőlt már a II.világháború sorsával együtt. A Balatontól északra és nyugatra mindenki menekült a Vörös hadsereg szorításából. Az utak tele voltak a visszavonuló német és magyar csapatokkal. A szovjet csapatok előretörése és térnyerése megállíthatatlan volt.
-
Ezen a napon is a műút teljes szélességben és ahol lehetett mellette is özönlött a vert had a Balaton északi partján nyugat felé. Ha olyan volt az időjárás rendre megjelentek a vörös csillagos IL-2 Sturmovik csatarepülőgépek és rendet vágtak a visszavonulók soraiban fokozva az egyébként is nagy káoszt. Ezek a rácsapások komoly veszteségeket okoztak, mert az összetorlódott harci eszközök, járművek lovas kocsik nem tudtak kitérni a támadások elől.
Ez a repülőesemény 1945 március 23-án történt. A gép roncsainak kiemelésekor több olyan szemtanú is jelen volt, aki látta a gép lelövését és becsapódását. Abban egységes volt a vélemény, hogy Alsóörsön a vasútállomás közelében volt telepítve egy légvédelmi gépágyú, mely tűz alá vette az állomást és a környékét alacsonyan támadó repülőgépet. A gépet ért találatok miatt a Sturmovik a nádasba csapódott, a jelenlegi állomásépülettől 400méterre nyugatra a mostani partvonaltól körülbelül 50 méterre.
Feltételezhető, hogy a személyzet megsérülhetett az elhárító tűzben, ezért nem tudta elhagyni a gépet. A gép szárnyai, darabjai szétszóródtak a becsapódás környezetében. Robbanás, tűz nem keletkezett. Az esemény a háború után csak a helyiek emlékében élt 1971-ig.
Borbély Mihály az Amphora Búbár Club tagja egy beszélgetés kapcsán tudomást nem szerzett az eseményről egy helyi lakostól, aki megmutatta a becsapódás helyét is. A felfedezés innentől a gép feltárásának kezdetét is jelentette. Ennek történetéről két cikk is olvasható volt a TOP GUN, valamint az Aranysas oldalain. A roncs első feltárása 1971-ben kezdődött, de nem sikerült teljesen befejezni.
Engem Bruckner János értesített a gép maradványainak teljes kiemeléséről 2003-ban. A hivatalos engedély szerint a feltárást februárban lehetett elvégezni. A munka megkezdése előtt Alsóörs polgármesterének köszönhetően a nádas a partig le volt vágva. A -10 celsius fok alatti hőmérséklet ellenére a felszínt borító hó nem engedte úgy átfagyni a talajt, hogy az elbírja a munkagépet, ezért egy teherautóra való vasúti talpfát tettek le a kráterig. A felvonult „armada”, a Katasztrófavédelem, valamint Tűzoltóság és rendőrök a feltárás napjaiban sokszor erőn felül segítettek.
Sümegi Ivó Péter a markolóval elfoglalta helyét a kráter szélén, melynek körvonalai megmaradtak az évtizedek alatt. A segítők erőt nem kímélve rakták megfelelő helyre a talpfákat, addig a gép a tolólapjára és a markolókanálra osztotta el a súlyt, hogy ne merüljön tovább. Miután stabilan állt a munkához, belemarkolt a kanállal a kráterbe. A tényleges munka 2003.február 13-án déltájban kezdődött. Az elmúlt 32év – ha jól számolom -, feltöltötte a becsapódás helyét. A kimarkolás nyomán megindult a víz. Ivó lassan és óvatosan oldalra tette a kimart talajt. Már jókora kupac gyűlt össze az iszapos nádtorzsákból, amikor a markolásnál egy nagydarab motorburkoló páncéllemezbe akadt a kanál. Ekkor mindenki megnyugodott, hogy valóban érdemes volt belevágni!
A markoló másik helyre állt úgy, hogy a gém teljesen átérje a krátert, majd kitisztította a teljes területét. Eközben helikopter érkezett az MTV stábjával. Brukit úgy ahogy volt elvitték riportot csinálni, majd folytatódott a meló. Bruki aknakereső detektorral kutatta át a kitermelt talajt. Másnap február 14-én jégtöréssel indult a munka. A jég szintje egyben a Balaton vízállását is mutatta. A gép tovább markolta a kráter talaját. Munkája nyomán a friss iszap gőzölgő dombbá változtatta a tegnapi kupacot. Eközben a tűzoltók egy nagy elektromos búvárszivattyút készítettek elő, hogy kiszívják a vizet a kráterből, hogy „szárazon” lehessen a munkát végezni. Az áramot a szerkocsi generátora biztosította. A szivattyúnak köszönhetően pillanatok alatt csökkent a vízszint, de a rengeteg nádtorzsa eltömítette a szívónyílást. A markoló kanalára függesztett szivattyút ekkor, kiemelték a partra, ahol megtisztították. Folytatódott a vízszint csökkenése a következő dugulásig.
Minél lejjebb megy a vízszint, annál több a torzsa és gyorsabban dugul el a szűrő. Közben a detektorral átvizsgált iszapból egyre több alkatrész és roncsdarab kerül elő. Közben érdeklődő rendőrjárőr is érkezik, akit a Katasztrófavédelem parancsnoka tájékoztatott a munkálatokról. Közben Bruki egyre több leletet bányász elő a nagy sártömegből, majd amikor víz megfelelő szintre süllyedt a kráterben újra búvárruhát öltött. Ivó átállna a kráter másik oldalára, mert a kutatás iránya azt követeli, de a gép az indulást követően mélységesen elsüllyed. Az egyik nagy kerék is szinte eltűnik. Kezdődhet a nehéz munka a sáros, jeges talpfákkal. A letett talpfák segítségével a gép kiemeli saját magát a fogságból, majd a kerekek alá rakott a talpfákon elfoglalja az új állást. Ezalatt a segítők egy újabb réteget húznak Brukira, hogy megakadályozzák elfagyását. A kezeslábas halászruha már jobb komfortérzetet biztosít neki. A hatalmas gödör oldalában lévő millió nádtorzsáról, mint záporeső, úgy csorog a víz. Bruki a gép kanalába állva liftezett lefelé, majd a tömény sötét iszapos vízet detektorral átvizsgálta.
A gép tovább mélyítette a gödröt. 14 óra elmúlt, amikor egyre több és nagyobb darabja került elő a Sturmoviknak. Többek között az egyik üzemanyagtartály roncsai, a gumibelső és az azt burkoló fém nagy tekintélyes darabjai. A II. világháborúból megmaradt friss benzinszagot lehetett érezni. Groszvald Attila és Gábor Mihály lelkiismeretes munkája komoly segítséget jelentett. 15 óra után fejeződött be feltárás. 15-én féltizenegykor indítom a kamerát. Az éjszaka teljesen megtelt vízzel a kráter és befagyott, ahogy illik közel mínusz húsz fokban. A markoló feltöri a jeget, a tűzoltók szivattyúzzák a vizet. A tömlő vége a nádasba van fektetve, oda ömlik a víz és rövidesen meg is fagy. Ma reggel mintha enyhébb lenne az idő, de napközben így is mínusz tíz körül van a hőmérséklet. Bruki ezalatt felveszi a búvárruhát, annak a tetejére egy halász overallt. Groszi is öltözik. Ő csak halász overállt vesz a meleg ruházata tetejére. A nézelődők elfoglalják helyüket az előző nap felállított kordonszalag mögött. A kamerák állványon, az operatőrök sétálgatnak, hogy ne fagyjanak meg. A gép kiemeli a szivattyút, mert megint eltömődött a nádtorzsáktól. Az egyik tűzoltó letisztítja, utána folytatódik a szivattyúzás.
Közben egy hosszú alu létrát engednek le a kráterbe, hogy Bruki egyszerűbben lejusson. Amilyen mélyre csak lehet, kiszívatják a vizet a gödörből. A sajtó helyet foglal a géppel szemben a kamerák mögött és figyelik a történéseket. Bruki lement a kráterbe, ahol combmagasságig ért a víz és először a lábával, majd lapáttal tapogatózott a víz alatt. Talált is egy fém tárgyat. Bíztunk abban, hogy végre már meglesz a motor, de csak egy újabb nagy páncéllemez darab került a gyűjteménybe. Groszi vette át a létrán állva és nyújtotta fel a tűzoltóknak. Ezután folytatódott a keresés és meglett a motor. Hosszú vizsgálódás után, 13 órakor keresett egy pontot a testen, ahová ujjnyi vastag perlonkötelet (szerintem kapron) kötött, hogy megkíséreljék kimozdítani helyéről a motort. A kötél másik végét a gép kanalára kötötték és elkezdték emelni, de az erős kötél, mint a cérna úgy szakadt el.
Tovább folytatódott a motor környékének a kiásása, hogy az iszap erejét, ellenállását csökkentsék. ¾ 2 táján a gép pozíciót váltott. Néhány métert hátrébb állt, hogy a motor helyétől egy enyhébb oldalú falat ásson a gép irányába, hogy a nagy teherrel ne a merőleges falu gödör szélén kelljen manőverezni. A mai napnak ez volt a záró munkája. Mielőtt hazajöttem, bekanyarodtam a kikötőbe Alsóörsön, ahol a hősi halált halt pilótáknak szolid emlékművet emeltek a lezuhanás helyétől nem messze. Az 1971-ben feltárt emberi maradványokat a község temetőjében helyezték végső nyugalomra. Mironov hadnagy pilóta 22, Teszlenkó tizedes lövész 19 évet élt. 2003 február 16 11óra. A parton a parkolóban a Katasztrófavédelem hatalmas daruskocsija állt a partra merőlegesen a farával a kráter irányába. Megjött a Tűzoltóság szerkocsija is. A parkolótól tovább a másik irányban az út szélén szintén személykocsik. A hírlánc nyilván jól működött és sokan kíváncsiak a mai nap történéseire. Nem mindennapi feladat végére kerülhet ma pont. A területet már a parton lezárták egy kordonnal, csak a munkavégzőket és a sajtó képviselőit engedték át a rendfenntartók. A munkaterületen nagy nyüzsgés volt. A krátertől tisztes távolságra, szűz, járatlan területen egyik TV stáb távirányítós helikopterének motorját melegítették. Hasa alá egy kamera volt építve. Néhány érdeklődő tanulmányozta, fotózta, filmezte a fura szerkezetet.
A vizet már kiszívattyúzták a kráterből. Bruki az alulétrán lemászva, vállig vízben dolgozva kereste a legjobb fogást a motoron, ahová az erős kötéseket erősítse. Közben Groszi a létrán állva leadta a szivattyú szívófejét, mert a vízszint ismét emelkedett. Időközben a helikopter kamera motorja elérte üzemi hőmérsékletét és kezelője a kráter fölé reptette. Közben megérkezett Szolnokról a múzeumi delegáció Magó Károly törzsőrmester vezetésével. Bízván a sikerben az AVIA teherautó is, mely a roncsokat volt hivatott a múzeumba szállítani. A nyüzsgés fokozódott. Magó Karcsi a leleteket tanulmányozta, a katonák beszélgettek és a történéseket figyelték. Újabb és újabb eddig ismeretlen arcok jelentek meg. Az időjárás kellemes -10fok körüli volt. Ma volt a legenyhébb a négy nap közül.
Megjelent Punka György repüléstörténészünk is. Brukival beszélgetett a gép mellett, aki időközben befejezte munkáját a motor megkötésével és feljött a kráterből. A víz szivattyúzása is befejeződött. Amit lehetett elpakoltak az útból. A tévések kihasználva a szünetet, interjúkat készítettek – végezték a dolgukat. A tűzoltók egy kupacban várták a következő feladatot. 11óra 52perc. A kráter vízében az úszó nádtorzsák közt kiáll egy tengely a végén egy fogaskerékkel. A kötelek a helyükre kerültek. Bruki végez odalent, kijönnek a kráterből és kihúzzák a létrát is, majd indul a markoló motorja és a hatalmas sárkupac kiválik a kráter aljából. 12óra 40 perckor már méltóságteljesen függött a köteleken a Sturmovik motorja. A másfél tonnás szerkezet vízszintesen állt és bírta a lengéseket, amit a manőverezés okozott. A gép mellett közvetlen a kitermelt talaj volt, azon nem tudta átemelni a terhet, mert a hatósugár sem és a kar elmozdulási szöge sem tette lehetővé. Nem volt más választás, az iszaphegy oldalába kellett beleültetni a terhet. A motort rákötötték a csörlőre és elkezdték biztonságos helyre vontatni. Ivó a géppel emelve átsegítette a kritikus szakaszon a motort, majd leakaszották a markolóról. A csörlő újból elkezdte húzni a part felé a nagy, sáros motort, mely mint hatalmas eke szántotta fel a fagyott nádast. Mellette a sok érdeklődő, tűzoltók, operatőrök, civilek figyelték a nem mindennapi műveletet és látványt. Kamerámat állványon bekapcsolva hagyva én is mentem fotózni a ritka jelenetet. A parttól úgy húsz méterre megállt a vontatás.
A szünetet a sajtó interjúk készítésére használta fel. Közben mindenki megelégedésére a tűzoltók nagynyomású vízsugárral leverették, lemosták a motort. Előtűnt a csoda. A motorblokk teljesen egyben volt és együtt volt az áttételházzal, valamint a légcsavaraggyal. A tekintélyes méretű „V” motor egyik hengersorának vezérmű deklije teljesen eltűnt, a másiké félig. Jól lehetett tanulmányozni a dupla vezérműtengelyt, melyből az egyik kifelé görbült, végén a fogaskerékkel. A motor úgy nézett ki korrózió szempontjából, mintha tegnap csapódott volna a nádasba. Az esemény zárásaként Horák Attila a Katasztrófavédelem őrnagya, aki levezényelte a feltárást, összegezte az elmúlt napok történéseit és a hátralévő feladatokat. A rövid sajtótájékoztató végeztével elköszönt. Itt készültek a csoportképek is a munkában résztvevőkről. Az esemény zárásaként az óriásdaru a szolnoki AVIA teherkocsira emelte a Sturmovik motorját, melynek ezzel zárult balatoni pályafutása. A többi feltárt darabbal együtt a Szolnoki repülőmúzeum gyűjteményébe került.
2003. 2.16. 14óra 13perc
Kőröshegy 2013. január 20. Kiss Zoltán
Remek cikk, gratulálok!
Azok az emberek, akik ezt a munkát elvégezték,acélból voltak.
Elképzelhető, hogy írtam róla pár mondatot régebben. Máshol nem olvashattál róla Outlander, mert ez a sztori nem ismert,de szeretném ezt is rövidesen papírra vetni.
Nem az alap cikkre gondoltam, ami nagyon lenyűgöző és minden elismerésem a Tisztelt résztvevőké és a cikk írójáé. Az utolsó hozzá szólásban a lelőtt Weihe gép történetére.
A feltárásokról ha tehetem elolvasok minden cikket, és ha videó formában megtalálhatóak
akkor megnézem. Nagyon régóta érdekel a téma, talán még a Haditechnika kiadványokban figyeltem fel a roncskutatásra.
Olvashattál kedves Outlander.Évfordulókon előfordult, hogy megemlékeztem pár mondatban. A sajtóban is olvashattál róla, de azokat nem én írtam. Ez a cikk azért született meg, mert tíz éve történt a végső feltárás. Mind a négy napon végig ottvoltam és úgy éreztem, hogy meg kell osszam ezt az élményt tisztelegve azok előtt, akik a kemény minuszokban végigcsinálták ezt a munkát és a hősi halált halt repülőszemélyzet emléke előtt.
Olvashattam ezt a sztorit már valahol? Nagyon ismerős.
Laci! Köszönöm az elismerést, szeretnék majd néhány képet betűzni a cikkbe. A pátkai P38 nagyon érdekes eset, mert miután feltártátok, utána néztem az irodalomban, hogy találok-e valami érdekességet. Gábor ez Neked is aktuális. Egy fehér folt "megszűnt" a környékben. Ugyanis ez a P38 csapat, aki aznap 44 őszén berepült az ország légterébe, először elkapott a Balaton déli partja közelében egy FW-58 Weihét. Pontosabban két P38. Leszorították teljesen földközelbe, és kilőtték a bal motorját. A Weihe baromi szerencsésen kapta el a talajt. Egyben maradt teljesen és ki sem gyulladt, de felverte a port, ahogy kell, meg kitarolt jópár szőlőtőkét. A személyzet pánikszerűen elhagyta a gépet és a szőlők melletti - már levágott és kupacokba rakott - kukoricaszárak közé bújt. A P38-ak tettek még egy kört, de csoda módon nem sorozták meg a Weihét, nyilván takarékoskodtak a munícióval, hogy a feladatukat el tudják végezni. A személyzet magyar volt, a gép német, amit Taszárról kellett átrepülniük Kenyeribe. Mindez Pusztaszemes határában történt. Egyszer leírom precízebben.
Szerintem csak névrokonok. George a 14. FG, 49. FS-ben repült, az "enyém" az 1. FG 94. (sárga) századában. Övé volt az 1944. június 16-án lelőtt 42-104042-es számú gép, amit hazautazása előtt 1944. június elején átadott az új pilótának, aki végül a Balaton közelében pár napon belül meghalt rajta. A hosszú story röviden: a feltárt géproncsból küldtünk neki pár darabot, így pár évtized múlva ismét megtapogathatta egykori öreg gépét, a fekete '77'-est, amelyen annyi sikeres bevetést repült még annakidején, s amely őt minden alkalommal visszavitte Salsolába. (Az utódja nem volt ilyen szerencsés.)
Nagyon meghatódott és köszönte.
Üdv,
Gábor
Zoli!
Szép és alapos munkát raktál fel az oldalra. Ezeket mindig örömmel olvassuk.
Köszönjük!
Gábor!
A Pátka-Zámoly körzetében feltárt P-38 pilótája George W. Baird ( azonosítószáma:O -823240) volt. Ezek rokonok, vagy névrokonok? Érdekes, hogy mindkettő P-38-on repült.
Igen, ő Herschel W. Baird volt. Írok neki, remélem válaszol. Üdv,
Gábor
Arra a pilótára gondoltam, akinek a gépéből roncsdarabokat postáztál számára. Vajon él-e még? Szívesen látnék egy időskori képét, hogy hogy néz ki.
Örülök, hogy tetszik. Most nem is tudom hirtelen melyik P-38 pilótára gondolsz, ámbár elég régen beszéltem már mindegyikkel (Donald A. Luttrell, Herschel W. Baird, Jim Graham, Richard T. Sykes, stb.)
Üdv,
Gábor
Köszönöm Tűzhenger és Gábor az elismerést. Szerettem volna fotókkal megtűzdelni a cikket, remélem a közeljövőben összejön és a hibákat is kijavítom, amiket találtam így utólag.
Gábor, Neked külön köszönöm az értékes adatokat, amikkel hozzászólásodban kiegészítetted a cikket. Él-e még az öreg P38 pilóta az USA-ban? Tudsz-e róla valamit?
Köszönjük a roncs feltárásának nagyszerű leírását! Készülő könyvemben részletesen szerepel a repülőgép történetének "eleje", azaz az 1945. március 23-i harccselekmények áttekintése. Ebből következik egy kis részlet, de az orosz gépveszteségi táblázat sajnos csak sorokba szedve csatolható:
"A Balaton északi partján visszavonuló német-magyar erőket a Bostonok támadásával összehangoltan a 189. csatarepülő-hadosztály IL-2 kötelékei is bombázták. A 71-es sz. főutat támadó 707. csatarepülő-ezred IL-2-esei közül Viktor Mihajlovics Voronov (1922-) és Borisz Mihajlovics Koroljev alhadnagy (1922-) Csopaknál, illetve Alsóörsnél egy-egy harckocsit és szállítójárművet, Ivan Vladimirovics Voronyin tizedes (1924-), fedélzeti lövész Csopaknál ugyanakkor két gépjárművet és egy könnyű légvédelmi üteget semmisített meg.
Városlőd és Márkó között Grigorij Flegontovics Szivkov őrgy. (SZU Hőse) négy gépes IL-2 köteléke, Márkó és Veszprém között pedig a 715. és 989. csatarepülő-ezredek IL-2-esei hajtottak végre alacsonytámadást az utakon torlódó gépjárművek ellen.94
Veszprém, Veszprémfajsz és Felsőörs közelében a 951. csatarepülő-ezred tíz, Pápánál pedig Vladimir Szergejevics Szerjogin és Grigorij Grigorjevics Cserkasin hadnagy (672. csatarepülő-ezred) 12 gépes IL-2 köteléke lőtte a visszavonulókat. (Szerjogin hadnagy 1968-ban Jurij Alexejevics Gagarin szovjet űrhajóssal együtt vesztette életét repülőbalesetben MiG-15UTI típusú sugárhajtású vadászrepülőgépük fedélzetén.) A Veszprémnél az IL-2-eseket támadó hat Fw 190-es és négy Bf 109-es vadászgép támadását Ivan Vasziljevics Logvinyenko százados (611. IAP) négy Jak-3-as vadászrepülőgépe hárította el. A veszprémi légiharcban Logvinyenko szds. és Pjotr Alexejevics Grisin fhdgy. két-két Fw 190-es típusú csatarepülőgépet lelőtt.
A szovjet csatarepülők a Balatontól északra elért sikereikért ez alkalommal négy csatarepülőgépükkel fizettek. A Halászkert mellett tüzelőállásban lévő német önjáró légvédelmi gépágyú ugyanis a 707. csatarepülő-ezred második támadó-hullámából eltalálta Nyikolaj Petrovics Mironov hadnagy 1888303-as számú IL-2-esét, aki lövészével, Mihail Ivanovics Teszlenko tizedessel az alsóörsi vasútállomással szemközti nádasba zuhanva hősi halált halt. Gyulafirátóttól északra Pjotr Timofejevics Kuznyecov százados (210. SAP) IL-2-ese csapódott a földbe ugyancsak légvédelmi találat miatt. A 189. SAD másik két eltalált csatarepülőgépének viszont még sikerült átrepülnie a Balatont és csak leszálláskor törtek össze, - bár erről a további két szovjet gépveszteségről(*) a visszavonulók akkor természetesen nem tudhattak:
Ezred: Gyártási szám: Motor-szám: Helyszín: Személyzet:
639. SAP 1870284 256412 Őcsény (hasraszállt)
мл.л-т Кудрявцев Александр Михайлович (sérült)
с-т Ремзов Петр Васильевич lövész (sérült) – 2. szd.
707. SAP 11302 259790 Zamárdi (**) (hasraszállt)
мл.л-т Косарев Сергей Андреевич pilóta (nem sérült)
гв.с-т Жидонос Михаил Моисеевич löv. (nem sérült)
707. SAP 1888303 241189 Alsóörs, a nádasba
л-т Миpoнов Николай Петpoвич pilóta, rajpk. (+)
мл.с-т Тесленко Михаил Иванович lövész (+)
210. SAP 11648 2510504 Gyulafirátót-É, 2-3 km
к-н Петр Тимофеевич Кузнецов pilóta (megsebesült)
с-т Мягких Геннадий Григорьевич lövész (megsebesült)
(*) ЦАМО, фонд 20193, опись 2, дело 23, страницы 223-224
ЦАМО, фонд 20193, опись 2, дело 23, страницы 202-204
ЦАМО, фонд 20193, опись 2, дело 23, страницы 229-231
(**) Szergej Andrejevics Koszarev alhadnagy (707. SAP, 1923-) 11302-es gyártási számú IL-2-esével Alsóörs és Fürdőtelep között két gépjárművet lőtt ki a 71. sz. műúton, mielőtt gépe légvédelmi találatt miatt kiválni kényszerült a harcból."
Üdv,
Gábor
Kedves pillanat53 Kolléga!
Sokáig nem láttunk Téged a lapon, de most méltóképpen "tértél vissza"!
Remek a cikk. Köszönjük.
További jó munkát!