warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
I. világháborús gyűjteményem részlete
2013, február 6 - 18:12 | Werwolf
Üdv!
Kérlek engedjétek meg, hogy bemutassam első világháborús gyűjteményem részletét. Tulajdonképp a Császári Németország főbb fejfedő típusait kívántam bemutatni a nagy háborúból. Balról az első egy porosz Ersatz Pickelhaube. A pót pickelhaubék közül ezt a variációt 1914 decemberében vezették be. Keményített, tömörített nyúlszőrből készült, melyről - merevsége miatt - már elhagyták a harang tetején lévő csúcstól, hátrafelé a tarkó Schild széléig nyúló és a Haube vonalát követő réz merevítőbordát. Gyalogság számára készült rendfokozat nélküli lövészek, vagy tisztesek számára. A középső egy Stahlhelm Model 1916. Az utolsó pedig egy Stahlhelm Model 1918.
4.5
Értékelésed: Nincs Átlag: 4.5 (8 szavazat)
A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges | Bélyegkép | Mikro | Tags: Acélsisakok, alu díszelgők
A Pickelhaubék alapanyaga békeidőben bőr volt (a vértesek és a lovas vadászoké fémből készült). A háború kitörésekor kezdtek el pótanyagból (Ersatz) sisakokat gyártani, vas-, illetve acélbádogból (Eisen/Stahlblech) valamint nemezből (Filz). Ez utóbbi típust képviseli a képen látható darab.
Egyébként mára sem veszett ki teljesen: számos dél-amerikai államban, Európában pedig többek közt Svédországban lehet Pickelhaubét viselő katonákkal találkozni.
Köszönöm a válaszokat, valami ilyesmire gondoltam én is.:)
Ha a harang alatt a csúcsdíszt érted, azt valóban eredetileg mint a fejfedőt érő kard és egyéb eszközök eltérítésére szánták. Később inkább szimbolikus jelentéssel bírt és inkább vált látványelemmé, mint hasznos felszerelési cikké. Poroszország vezette be ezt a típusú fejfedőt 1843-ban, majd azt követően terjedt el de ilyen hegyes formában mindvégig a porosz - német - militarizmus jelképe maradt. Külön-külön típusúakat (bár első ránézésre egyformának tűnik) használtak a különböző fegyvernemek. Pl. tüzérség csúcs helyett egy "gömböt" (stilizált ágyúgolyó) hordott a sisak tetején. Sőt, azonos fegyvernemek esetében más-más kialakítású volt tartományok szerint (nem csak a homlokjelvények eltérésére gondolok) és azonos tartományok esetében másmilyen volt a tiszteké, és más a legénységi személyeké. Kirészletezni is napokba telne! A lényeg, hogy 1914-15-re bőven elavult fejfedő amely abszolút inkább mint jelkép, mintsem hasznos védelmi felszerelés, volt használatban. Már 1893-ban felismerték azt, hogy a homlokjelvények csillogása könnyen felfedi viselője helyzetét, így vászon borítékot rendszeresítettek hozzá, mely homlokrészén nagy vörös számmal jelölték a katona ezredszámát. Ez szintén már messziről jól láthatónak bizonyult, így 1915-ben a számok színét zöldre változtatták, majd 1915 végére, megtiltották a számozás alkalmazását. A már beszámozott huzatok homlokrészére a boríték anyagához hasonló, vagy ugyanolyan anyagból készítettek takaró foltot (általában négyszögletűt) amelyet a homlokrészen rögzítettek, eltakarva így a számjegyeket. Egyes fegyvernemeknél, ahol nem készült megfelelő formájú boríték, a csillogást, mesterséges eloxálással, majd az egész fejfedő szürke színű festésével minimalizálták. Ezt a módszert a Monarchia is átvette / alkalmazta egyes lovas fegyvernemeinél.
Én azt olvastam valahol, hogy elvileg a felülről érkező kardcsapást vezették le oldalra.
A harangnak volt valami funkciója is amúgy? Köszönöm! Szép darabok amúgy:)
Köszönöm!
Grat szép! Irigylésre méltö gyüjtemény! :)
Az M16 és M18 sisakok képei:
http://postimage.org/gallery/eb4f0u8/
Az M16-os beütője: K64. (J. & H. Kerkmann, Ahlen / Westfalen )
Az M18-as beütője: Si62. (Eisenhüttenwerk Silesia, Paruschowitz / Oberschlesien)
Üdv!
Valóban szabály szerint a birodalmi (fekete-fehér-piros) kokárdának van a jobb oldalon, a porosznak - vagy tartományinak - (ez esetben fekete-fehér-fekete ) a bal oldalon van a helye. Ennél az az érdekes, hogy egyiken sincs szín. Sőt az egyik rézből, a másik pléh lemezből lett préselve. A különbség még annyi, hogy az egyiket (rézből lévőt) valaki - valószínűleg az előző tulaj - megpucolta, kifényesítette. Ugyan így tett az állszíj csatlékokkal és magával a homlokjelvénnyel is. Hál isten a csúcsdíszhez, a homlokschild peremezéséhez, valamint a kokárdák közül az egyikhez és az oldalsó kampókhoz már nem nyúlt. Hogy miért nincs szín a kokárdákon, nem tudom. A pickelhaube állapota alapján nem hiszem, hogy lekopott volna. Mivel ezek mozognak, levehetőek, lehet, hogy az évtizedek során elvesztek és oda nem illő színezésűvel lettek pótolva, melyekről így az akkori gyűjtő (talán) levakarta a festést. Bár vakarás nyomait nem találtam rajta. Ez viszont csak egy tipp. Amikor a birtokomba került, - sajnos - nem lehetett válogatni! :))
Szép a pickelhaube. de a kokárdák furcsák. A birodalminak az ellenkező oldalon kellene lennie szerintem.
A Pickelhaubéról készült képek:
http://s18.postimage.org/58ysvvaax/JELZETT01.jpg
http://s12.postimage.org/cn7tem7nx/JELZETT02.jpg
http://s18.postimage.org/c4nmspu5l/JELZETT03.jpg
http://s8.postimage.org/hcztor26d/JELZETT04.jpg
http://s3.postimage.org/tdt9549o3/JELZETT05.jpg
http://s18.postimage.org/tysblhrzd/JELZETT06.jpg
A sisakokról holnap teszek fel képeket.
Köszönjük az ismertetőt, várjuk a részletfotókat!
Az a Pickelhaube valami fantasztikus darab! :)
Szervusz!
Az M16 és az M18-asról is lehet plusz képeket kérni?
Nagyon komoly gyűjtemény így együtt ! Volt szerencsém élőben is " megízlelni " a Pickelhaube-t. Ha majd időd engedi, oszd meg a tagtársakkal is a részletes fotókat erről a gyöngyszemről.