warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Egyenruha kérdés
2013, január 30 - 17:11 | Lövészárok
A képen, Molnár Pál (1903 Nagydaróc - 1944 vége, Miskolc és Mezőkövesd között esett el) családunk tagja.
Ha tudtok segíteni a megfejtésben, milyen egyenruha lehet rajta és milyen rangban lehet? Lehet e a korabeli csehszlovákiai hadsereg egyenruhája, netán ez már a Felvidék visszacsatolása utáni, magyar?
A nadrág és a kabát mandzsettái utólagosan bordóra színezték.
Fia most 80 éves (a Felvidéken lakik) de nem tud az apja elestéről és sírjáról semmit.
Félek már nem is fog kiderülni.
Ha érdektelen törölhető.
5
Értékelésed: Nincs Átlag: 5 (1 vote)
A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges | Bélyegkép | Mikro | Tags: Arckép csarnok / ismeretlen
Igazán nincs mit, ez inkább egy kis "nézelődés" volt, mint kutatás:)Jó volna, ha a Donnál eltűnt rokonomról legalább ennyit lehetne tudni...
Köszönöm! Én nem feltétlenül ragaszkodom az Egrestetőhöz. Sőt az lenne a legjobb ha pontosítva lenne Egresen (Makó alatt). Nekem csak annyi volt a furcsa, hogy a II. bécsi döntés után sem került Egres vissza az anyaországhoz. Persze így már más megvilágításba került a helyszín.
Sajna azon a településen nem nagyon maradt magyar lakosság, így a sírok elhelyezkedése is kétséges mára, 70 év távlatából.
Még egyszer köszönöm a kutatást!
Üdv: Lövészárok
A helyzetet bonyolíthatja, hogy létezett egy 57. utászpótszázad (7.póthadosztály) is, amely 1944 novemberétől a 152.utászzászlóalj keretén belül, ugyancsak a 20.gyaloghadosztályhoz volt beosztva, viszont ez már az általad említett sebesülés után történt, és az egység neve jól különböztethető. A források között egyébként ellentmondás nincs, mivel az általad idézett azt említi, hogy az adott tüdőszanatóriumban hadikórház működött, ahol az 57.utászzászlóalj sebesültjeit is ápolták, annak a pontos felsorolására pedig igen nehéz (szerintem lehetetlen, ennyi idő távlatában) volna vállalkozni, hogy az ott ápoltak pontosan hol sebesültek meg...(kivéve, ha valaki olyan konkrét forrásra bukkan, hogy az 57. utászzászlóalj Egrestetőn harcolt, de ez az eddigiekből nem igazán következik) A 20. gyaloghadosztály egyébként Arad-Makó térségében, majd október 7.után a Tisza folyamvédelme érdekében látott el harci feladatokat, november elejétől a hadosztály maradványait kivonták és Solymár-Zsámbék térségében újjászervezték. Egrestető és Egres egyébként nem volt egymás szinonímája szerintem akkor sem, magyar forrásból bízhatunk abban, hogy a magyar településneveket, helyneveket helyesen írták. Így én a sebesülés helyeként Egres mellett teszem le a voksot.
Ui: Megnéztem a hadisir.hu-n a közzétett korabeli nyilvántartó lapokat, Egrestető-t Egrestetőként kiírták.
Köszönöm a kutatást!
Viszont, én ezt találtam:
A harcok megindulásával, a tordaszentlászlói Jósika–Mikes–Szécheny kastélyban az 1931 óta mûködô tüdôszanatórium hadikórházzá alakult át, amelybe a 2. Magyar Királyi Hegyipótdandár egészségügyi oszlopa, illetve tábori kórháza települt be. Ide hozták be azokat a honvédeket és német katonákat, akik 1944. szeptember 15–október 4-e között a Torda környéki harcok során Egrestetôn, Indalon, Kisbányán (Járabánya), Pusztaszentkirályon (Kékbükk), Oláhlétán, Kisfenesen és Tordaszentlászlón az 57. utászzászlóalj, a 12., 13/II., 13/III., 14/II., 14/III. tábori pótzászlóalj, a 20. tábori felderítô pótzászlóalj, a 2. század 12. tábori hegyivadász pótzászlóalj, a 33. hegyivadász zászlóalj tagjaiként sebesültek meg. Akik itt haltak meg, azokat a szanatórium parkjának tisztásán temették el. Legtöbben a szeptember 21–október 9-e közötti harcokban haltak hôsi halált.
Forrás:(MÚLTIDÉZÔ
Tragikus emlékképek a Szentlászlói-medencébôl, a Hesdát- és a Jára-völgybôl hatvan esztendô távlatából
(1944–2004)
(9. old.) Boldizsár Zeyk Imre)
Most már végképp nem értem. Ketté volt bontva a zászlóalj??
Az 57. (hadosztály alárendeltségű) utász zászlóalj a 20. gyaloghadosztály egységei közé tartozott. A hadosztályt 1944 szeptember elején a IV. hadtesthez irányították, első zászlóaljai 1944. szeptember 19-től kapcsolódtak be Aradon a hadműveletekbe, a seregtest összes alakulatának kirakása azonban csak 1944 szeptember 29-én fejeződött be...(forrás: Ungváry Krisztián A magyar honvédség a második világháborúban 494.o.) Így azon a környéken keresgélnék...azaz egyértelműen a mostani határ melletti Igriș -ről van szó, Aradtól mintegy 30 km-re.
Köszi, de ellent kell, hogy mondjak.
Ebben az időben több Egres szótövű településnél folytak harcok. Többek közt a Torda környéki Egrestőn is. Pont erre irányult a kérdésem is.
Tekintettel arra, hogy 1944.09.22-én hol állt a front, szerintem az erdélyi Egresről lesz szó. Románul: Igriș, így lesz fent a google maps-en is.
Örömteli hír, hogy a HM HIM Központi Irattár segített!! Tehát a veszteségi nyilvántartása szerint Molnár Pál (Nagydaróc, 1903.05.09., an.: Farkas Mária) honvéd, az 57. utász zászlóalj katonájaként szenvedett légnyomást Egres mellett 1944.09.22-én.
Nem tudnátok esetleg abban segíteni, hol lehet az az Egres település??? Mert több ilyen nevű település van a II. VH-s ország területén. Bánság, Erdély, stb.
Jó lenne még a hírrel megörvendeztetni a fiát, aki már 80 fölött van és minden nap számíthat..
Előre is Köszönöm!
Köszönöm a segítséget. Sajnos jobb felbontással nem rendelkezem, mert ennek a képnek az eredeti náluk lóg a falon (Losonc környékén)és ezt is a helyszínen fotóztam.
http://www.hadifogoly.hu/web/hadifogoly/search
Kerestem, nem találtam....
Határozottan csehszlovák lovaskatona, szerintem rendfokozat nélküli. Egy nagyításból talán lehet többet mondani.