warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Szabó Flórián
2013, január 22 - 14:37 | vwbalazs
Segítséget kérnék. A képen Szabó Flórián dédnagyapám látható 1917-ben vonultatták be 17-évesen. A kép már később készült, mert 1920-on valahányba újra behívták. A szalagsávon a középső gondolom Károly csapatkereszté a jobb szélsőt nem tudom milyen. Én piros vagy zöld színűre gondolok de az nem lehet. Az első az vitézségi? De milyen. Köszönöm, ha valaki kisegítene.
0
Értékelésed: Nincs
Sáv nélküli sebesülési...ez eszembe se jutott.
Igazad van Marci, valószínűtlen, hogy már fogantatása előtt is katonai szolgálatot töltött volna, nem figyeltem a születési számra. :)
Logikailag még a sebesültek érme lenne a legesélyesebb, de arra kicsit sem hasonlít. Igaz, a fotók csalókák tudnak lenni.
Emlékérmek, szolgálati jel nem játszik, vöröskeresztre nem hasonlít, esetleg valami külföldi.
Mail ment az itt megadott címre.
Köszönöm, hogy bebizonyosodik, amit eddig a család, nagyban a lánya (nagyanyám) tud róla az igaz, mert számos történetet hallott tőle. A harmadik kitüntetésről remélhetőleg tud valaki információval szolgálni hogyan milyen esemény révén kapta.
Ha nem titok az anyakönyvi információkat hogyan sikerült megszerezni? Eddig is köszönöm.
Üdv!
Kedves borsod, nyertél, pedig én is Jaákot néztem, mégsem találtam... :( Egy oldallal kellett volna tovább lapoznom.
Ezek szerint viszont be kell ismernem, hogy valóban nagyon fiatalon került ki a frontra az említett úr.
Viszont ha valóban kikerült, márpedig így van, akkor valamilyen vitézségi érem és Károly csapatkereszt az első két szalagsáv.
Már csak a harmadik vár megfejtésre... :)
charles
Én megtaláltam a jaák-i (sic!) születési anyakönyvben, 1900.03.22-én 9 órakor született, Szabó Ignác mg. napszámos és Horváth Anna gyermekeként.
A bejelentést még aznap megtette a bába (Paukovics Andrásné, sz. Dugovics Anna).
Üdv!
Jól gondoltam, hogy valami nincs rendben a születési idő körül. Megnéztem és Jákon ezen a napon nem született senki, másnapra is csak egy sorkifaludi bejegyzés van...
charles
Üdv!
1900 március 21.-én született Jákon. Az elemi iskolái után cipész tanulónak adták, de nem tudta befejezni mert besorozták. A bátyját (Szabó Vince)is akkor vitték el katonának ő 5 vagy 6 évvel volt idősebb.(Majd ezért adta a fiát cipésznek, hogy ha neki nem sikerült neki legyen ez a szakmája.) A húszas évek elején újra besorozták, ez is teljesen biztos azt viszont nem tudom miért. 1940-ben pedig újra behívták. Ezért érdekelne a kitüntetések mivolta.
Jubileumi Érem? Ha 1900-ban született, akkor adományozásakor perverz gondolat sem lehetett!
Az utolsó szerintem Jubileumi Érem lesz. Érdekes, hogy némi frontszolgálat után a 20-as években még nem lett őrvezető sem.
Üdv!
Az általam eddig kutatott 4-5 falu esetében ez egészen más képet mutat, bár kirívó példák akadhatnak.
Egy konkrét példa: Egy adott faluból az 1872-es születésűek voltak először frontszolgálaton, majd következtek a későbbi korosztályok. Az 1894-ben született katonák közül a leszerelést követően többen 1919-20-ban újra bevonultak katonának. Az 1897-es évben születettek közül többen feltűntek a Nemzeti hadsereg kötelékében. Az 1900-ban született fiatalok nagy részét már csak kiképezni tudták, nem kerültek bevetésre a fronton. Közülük később többen lettek csendőrök.
Azért kérdezem a születési időpontot.
charles
17 évesen simán elvihették, főleg ha esetleg hazudott is a koráról. Láttam egy 2. vh közti altiszti zsoldkönyvet, vitézségi érme is volt. 1903-ban született az illető.
http://www.ssrelics.net/PROPAGANDA%20ASSETS/ss-posters/Anton-waffen-ss-6...
Üdv!
Biztos, hogy mind a két 17 stimmel? 1917-ben vonult be és 17 éves volt? Szerintem a 17 éves kor biztos tévedés, mert még a II. világháborúban, önkéntesként sem nagyon soroztak be 17 éves fiatalokat katonának, Magyarországon biztosan nem.
(Nálunk pl. a 17 éves leventéket visszahagyták, csak 1945 elején próbálták kivinni őket Németországba, hogy mire betöltik a 18-at, kiképezzék őket. Frontra tudomásom szerint senki nem került még 18 évesen sem sűrűn.)
Tudható, hogy dédnagyapád hol született? Hátha így megoldható a születési idő és a viselt kitüntetések közötti ellentmondás.
charles
A jobb minőség nem fog menni, ezt a nagyítást tudom felrakni. Az biztos a két szélső piros fehér, a jobb oldali egyszínű valamilyen. A bevonulást követően küldték frontra az száz százalék, hogy hova sorozták senki nem emlékszik, azt tudom, hogy több helyen megfordult.
http://s20.postimage.org/cba1sa099/szalags_v.jpg
A monarchiás zubbonyból ítélve, eléggé a húszas évek eleje lehetett. Egy jobb nagyítás nem ártana, viszont az életkora kizárja a szóba jöhető monarchiás kitüntetéseket.
Esetleg lehet valami külföldi.
A vitézségi érem fokozata szalagsávmini nélkül nem megállapítható. Esetleg a Kriegsarchiv segíthet.