warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Gyújtó darabok!
2013, január 19 - 12:58 | Rudi
Feltöltöm ezt a képet azoknak a tagtársaknak akik szeretnek ilyesmiket beazonosítani. Remélem most is segítségünkre lesznek. Érdekelne pontosan hogy milyen gyújtók, milyen lövedékek voltak velük szerelve, és milyen ágyúk használták azokat. Szóval érdekelne, hogy mivel lőtték azt a környéket, ahol ezek előkerültek. :-)
Előre is köszönöm mindenki segítségét:
Nagy képek:
http://postimage.org/gallery/1bc42qjm/
0
Értékelésed: Nincs
Ez jó! Tetszik. A feltöltéssel kapcsolatban: Most készülök kipróbálni a "folyékony fém"-et egy belső menet rekonstruálására. No nem kell a terminátorra gondolni :) Azt hiszem a NASA által kifejlesztett, de már kapható a kereskedelemben is. Az anyagot kézzel gyúrni kell, ennek hatására melegedni kezd és elindul egy kémiai reakció. Ezután felvihető a fémre. Eredetileg tengeralattjárók és egyéb kompresszió alatt működő járművek vésztömítésére fejlesztették ki. Kötés után megmunkálható.
Most olvasom, fémszórásnak hívják. Írnak hideg eljárást is.
http://www.hungaromarket.hu/index.php/femszoras#4
Megmondom őszintén, nem tudom.
Valami rémlik. Nem a kopóalkatrészek felújításánál használják?
Maga a fémipari technika itthon is ismert. Olyasmit képzelj el mint egy szórógitt csak olvadt vassal!
Na ez tényleg szép!! A gr test festése tuti repro. Ilyenkor kezdek másképp gondolkodni a gittről és a festésről...csak hát az örök dilemma. Origi, vagy repro.
-Állítólag valahol külföldön van egy felújító műhely, ahol most hülyén fog hangzani, de lánggal feltöltik a gr test rozsdagödreit, majd felfogják egy böhöm nagy esztergára és visszaesztergálják az eredetivel tökéletesen egyező átmérőkre. Aztán zsírtalanítás, majd mehet rá a fújt festék és a jelölések sablonnal.
Akkor melléfogtam... :(
Könnyű annak aki ért hozzá! :)
Találtam egy szépet 90 mm-esen: http://www.specialistauctions.com/auctiondetails.php?id=1546321
Szóval ez egy időzíthető és csapódó gyújtó egyben. Opcionális.
http://postimage.org/image/3r7201w9f/
http://www.passioncompassion1418.com/decouvertes/ImagesDecouvertes/collf...
Alsó linken a balos. Alkalmazás 75,90,105,155mm. Tehát nyugodtan durranthatta egy Sherman gránátját.
..és lejjebb a 88-as témához kiegészítésként : szárazöldi célok ellen az A.Z. 23/28 kettősgyújtó volt alkalmazható, mivel a csavar állítása szerint lehetett csapódó (azonnali) és késleltetett módban is használni.
Ha minden igaz,105 milis Howitzer.
Itt nézd meg légy szíves: http://www.usarmymodels.com/ARTICLES/105mm%20Ordnance/Ammo/Fuzes.jpg
Szerintem az utolsó előtti a tiéd. Tévedés joga fenntartva. Elég kevés az iromány róla...
http://www.iwm.org.uk/collections/item/object/30021087
Az első képen magyar 33M orrgyujtó darabja van. 75mm és a feletti űrméretű repeszgránátokhoz volt rendszeresítve.
Köszi, és ezt mihez használták? 75 milis?
Egyelőre ennyit találtam:
Catalogue number
MUN 2758
Production date
1942
Materials
metal
Dimensions
general: Diameter 60 mm
general: Length 115 mm
Alternative Names
FULL NAME: Fuze, Time and Superquick M 54
SIMPLE NAME: fuze : British
Creator
S.M.Co
Category
weapons and ammunition
Itt egy következő adag, hajrá! :-)
http://postimage.org/gallery/cezbexas/
Teljesen igazad van Flak . Talán a 15 cm Gr 19 stg-je, de a 0.15-össel és ehhez is használható volt valmelyik Dopp Z. s60 típus.
A Fliehgewicht tükörfordítása szerintem röpsúly.
Köszönöm!
Az mit jelent? : )
AZ23 umg nem csak német 21cm-eshez hanem 15cm-eshez is volt.
Az Fg a Fliehgewichtsantrieb rövidítése.
No igen, de "LGV".A csak-ot is erre értettem és példákat írtam. ja és 12.8 cm: ZtZ.S30, Zt.Z.S30 Fg + valamelyik AZ/ tipus, amennyire emlékszem.
Zt.Z. S/30, Zt.Z. S/30Pg. (ezt mindkettőhöz írják)
De a tengerészeti 12.8-asnál több típus is van a kisokos szerént.
Szerintem meg nem tudom.
chopin!
A "tízfeles" légvédelmi repesz mivel volt szerelve? : ))
És a 128-as? (ezt komolyan kérdezem mert nem tudom)
Egyébként a 30 fg aránylag ritkább fajta bár nyilván van ahol "raklapszámra" tüzelték el a vele szerelt gránátokat.
Legfeltűnőbb szerkezetbeli külömbség annyi, hogy az állítókupak rövid, nem ér le a gyújtó aljáig, nincs rajta "függőleges rész". Hasonlít a magyar gyújtók "kupakjához". Az "fg" jelentését pontosan nem tudom de valószínűleg nem az anyagra utal mint pl. az St.,Pr. vagy Zn.
Remélem ha sok csacskaságot írtam akkor kijavít valaki!
Én azért is gondoltam mentesítési területre mert annyira változatosak a gyújtók típusai.
Zt. Z S/30-al és altipusaival azt hiszem csak a 88-as Sprgr 36-osa (lgv repsez) volt szerelve. Mivel ez időzítő gyújtó és az önmegsemmisítésnek az adott, fixre állított magasságon kellett bekövetkeznie céltévesztés esetén.
Dopp. Na ebből aztán jó sok variáció készült. Z. S/60-ra talán a Német 105-ös repesz-romboló a jellemző, de ismert az Igr.18 75milisébe az acél AZ1 helyettesítőként is.
Kl AZ 23 umg: például KWK-40, ugyanezzel a gránáttal szerelt PAK és a Panther repeszgránáthoz 7.5 cm Sprgr 34 és 42
…és bár én nem látom, de Mr Fritz említi az ötös Kpf Z-t kopf Zündert/fejgyújtót. Akkor pl a panzer III. 50 milis repeszgránáthoz.
Acél gyújtó darabok nem voltak? Pl az AZ 23 umg egy nagy drabális acél gyújtó. Az esetek túlnyomó részében megmarad, mert annyira masszív. Ez a Német 210-esé volt.
Nem találtam még töltet maradékos robbant gránátot. De egyébként ez főút mellett volt, ráadásul bent az erdőben sok erdei út ágazik el arra. Nem hinném hogy a főút mellett 100-200 m-re ilyeket robbantgattak volna
T. Rudi!
Nagyon egyszerűen eldöntheti a kérdést, ha került elő félbetört gránát (többnyire a fenékrész), töltet maradékkal. Ilyen csak robbantás következménye lehet. A tömítőgyűrűn lévő huzagnyom nem semmisíti meg a robbantás teóriát (begyűjtött darabok).
A tüzszrészek nem gatyáztak robbantógödör ásással a háború alatt. A gödör korlátozza az egy-tűzben robbantható mennyiséget, a kiszóródást pedig csak harmadával csökkenti, ha nagyobb a mennyiség. Látatlanban a helyszín 500m-es körzetében sem korabeli főút, sem korabeli épület nincs, bár ezek sem akadályozták volna a robbantásokat!
1945 júniusától már csak sérült lőszereket volt szabad robbantani, az épek újrahasznosításra kerültek (ipari robbanószer kinyerés).
Hajdúböszörményben, kb. 300, max. 400m volt a kiszóródás rádiusza (felszínen robbantva).
Én nem hiszem, mivel elég komoly harcok voltak, nagy mentesítő gödröket meg nemtalálni. Huzaggyűrűvel amin rajta a huzagolás nyoma tele az egész terület, kilóra. A kézifegyver lőszerhüvelyről nem is beszélve. :-)
Sejtettem! Elég széles a repertoár ahogy nézem, van itt mindenféle gyújtótípus. Valószínű Gibárti tagtársnak lesz igaza, az én véleményem szerint a gyújtódarabok mentesítési területről származhatnak!
Hello! Csak olyan darabokat tettem fel, amin kivehető valamilyen betű, vagy felirat. Repesz meg huzaggyűrű darab az van bőven, lőtték ott a környéket eléggé. Amerikai felrobbant gyújtódarabok is voltak bőven, meg orosz. Ezek több száz méteren szétszóródott nagyobb darabok.
Egyébként köszi Josti, ismerem az oldalat, csak azt akartam hogy a hozzáértő tagtársak fejtsék meg, hogy kicsit pörögjön ez a téma is.
Irigykedem!
Három évig bogarásztam a böszörményi (felrobbantott) lőszerraktár helyét, ahol több száz tonna lőszer repült a levegőbe, de egy tízfilléresnyi gyújtódarabot sem találtam. Az alumíniumot pedig nagyon szeretik a detektorok.
Az a gyanúm, hogy ezek a darabok, egy felrobbantott gyújtó-kupac maradványai, amit beásás nélkül robbantottak fel. A többféleségük is erősíti a feltevésem. Igen csak ritka eset lehetett, hogy egy területet ilyen sűrűn szórtak meg és ennyi felismerhető alkatrész maradt.
Itt is van kérdés, hogy hol van az orrésze a gyújtóknak, amik sokkal kisebb erőhatást szenvednek el robbanáskor és relatív tömörségük nagyobb?
Aknavető gránátoknál más a helyzet.
Kíváncsi vagyok, hogy acél repeszek (gránát testből) jönnek é elő az adott helyen?
Itt megtalálhatod amit keresel.
http://wehrmachts.kisten.free.fr/kl_az23_2.htm
Kl AZ 23 pl PAK-40-es ágyú.
És magyarul mit jelent? :-D