Magyar technika
Üdvözlök minden tagtársat!
Sokat gondolkodtam rajta, hogy megosszam e a kollégákkal, habár tudom, nem igazán tartozik az oldal formájához ez a teljesen magyar gyártású áramfejlesztő. Képen fellelési állapotban van, picit ütött, picit kopott de benzin betöltése után beindult. Motorja Csonka János tervezte 4 ütemű kéthengeres boxer. Simán kézi erővel a kurbli forgatásával lehet beindítani. Állandó fordulatszám 3000ford/perc. A motor Kismotor és Gépgyár Bp XI Fehérvári út 50-ben készült,Tipus: NL 300, sorozatszám: 6005, a generátor: Egyedi Kismotorgyár Bp. XII. ker. Tipus: R 14, 380-220V feszültséget és 1,65KW teljesítményt tudott leadni. Sajnos kicsit hiányos a gerjesztő trafók hiányoznak, de lehet hogy sikerül szerezni hozzá. Valamikor a 40-es évek végén,vagy az 50-es évek elején készülhetett. Nyomokban található rajta zöld festés lehet, hogy katonai célokra is gyártották? Kérdésem lenne, hogy a háború alatt esetleg használhattak e hasonlót katonáink? A restauráláshoz minden tanácsot szívesen fogadok.
" Az R/8-as rádió áramforrását egy 40x40x60 cm-es csőkeretbe szerelt benzin üzemű Csonka-motor által meghajtott aggregátor képezte."
Forrás: Fábián Lajos Mire van még időm...? című könyve.
Bár igazán láma vagyok a benzines dolgokhoz -talán az egyszem zippót kivéve-, Miklós írása engem is megzavart egy pillanatra. Ámde én arra vélek, hogy talán a táblát kivéve, mindenben egyezik a háborússal.
Jól gondolom?
Én csak Rádiós kommentje miatt nem értettem a dolgot.
Ez az áramfejlesztő 1949 után készült, mint ahogy le is lett írva. A kérdés, hogy a háború alatt használhattak-e hasonlót, ha igen akkor az miben tér el ettől?
Lehet, hogy pont ilyen volt a háborús is, csak a Nemzeti Vállalat tovább folytatta a gyártást.
Elnézést de elképzelhető, hogy nem figyeltem eléggé!
Ha bebizonyosodott, hogy háború utáni gyártás akkor mitől lett háborús?
Az álca tényleg tökéletes, de azt nem akarom restaurálni:) Sajna az én gépemen csak az eleje van meg a vezérlő panelnek, de már kerekedik a dolog.Köszönöm a segítséget:)
Sankó képén pöpec az álca.:-)
http://aprod.hu/hirdetes/nemet-magyar-aggregator-IDNyyW.html#4ffa1bbabf;...
Üdv!
Ha valaki tudna adni linket, vagy valamilyen oldal nevet, ahol van ép és egészséges gép fényképe az már sokat segítene.Jó lenne látni valójában hogy is néz ki.
1967-ben még használtuk a seregben.
Csatlakoznék Feróhoz, ha majd elkészül a csinosítás, szívesen vennénk képeket, esetleg hangot!
Üdv.
Üdv!
Gratulálok hozzá! Ezzel a Csonka boxerrel szereltek tűzoltó kismotorfecskendőt (szivattyút) is. Nagyon klassz hangja van mikor ketyeg, volt szerencsém egy ilyen boxer szivattyúba életet lehelni.
Fero
Köszönöm a hozzászólásokat, és várom Rádiós kolléga műszaki ismertetését. Előkerüléséről: munkámból eredően már régóta szerettem volna venni egy áramfejlesztőt. (Amit persze kerestem, az korszerűbb típus). Pilisi lakatos ismerősömmel beszélgettem a témáról, és ő mondta, hogy van neki áramfejlesztője, régi, ha kell vigyem el. Megnéztem, szívesen adta, elhoztam. Teljesen ingyen és bérmentve, máshol tudjátok hogy szokott ez menni. Ez a történet, az hogy az ismerőshöz hogyan került nem tudom, de utána járok. Szeretném rendbe hozni, és esetleg - ha valahol igény van rá - bemutatni működés közben.:)
Ah!! Ámulok! Ez az az áramfejlesztő, amelyet kimondottan a nagy rádióállomások számára tervezett a HTI és gyártott Csonka János vállalata! Ez bizony háború előtti. Gratulálok!
Ha meglelem az eredeti szöveget, becsatolom. Csak ki kell várni... :(
Az áramfejlesztője öngerjesztéses és nem kellenek hozzá külső cuccok!
Hosszú idejű állásnál (üzemszünet) elveszti a maradék mágnesességét és nem gerjed.
Menet közben, akkumulátorból feszültséget kell adni a gerjesztő rész keféire (csak egy pillanatra, az áramkörbe egy 40W körüli autó izzót kell beiktatni, áram korlátozásnak).
Legyen valamilyen terhelés a hálózati csatlakozáson!
Jó kísérletezést és siker élményt!
Hát ez engem vonalról vonalra a 30M áramfejlesztőre emlékeztet.
Pontosabb felvilágosítást szerintem Rádiós tud majd adni
Ezer és egy éve Karcsi.
Honnan került elő ez a darab?
Ez a változat léghűtésű, van vízhűtésű is.
Ha a Kismotor.. készítette akkor államosítás utáni, előtte a gyár Csonka János Gépgyár RT. volt.