VZ-32 rohamsisak
Megfejtve!
Üdvözlet a tagtársaknak. Mai napi sufni lelet. Cserpakolónak volt átalakítva és használva.
A fogantyú részt eltávolítottuk róla.
Egy kis segítséget vagy megerősítést szeretnék kérni a beazonosításhoz.
Nem tudom pontosan milyen típusú is lenne ez a sisak. Talán orosz ?
Szerintem orosz sisak csak valamikor le lett vágva belőle egy darab az alsó részéből ezért ilyen furcsa az alakja. Elől kettő luk van oldalt kettő hátul középen pedig egy.
Elnézést a kép minőségért. A kép megfejtés után nyugodtan törölhető. A segítségeket előre is köszönöm.
Az eleje : http://postimage.org/image/gfvic9nkh/8d85711c/
Az oldala : http://postimage.org/image/m0itxso39/d4b0fe4e/
A másik oldala ahol a fogantyú volt : http://postimage.org/image/68dw2j6wd/6c13ad8d/
A hátulja : http://postimage.org/image/gldyu1mnb/076d4c91/
Többi kép: http://postimage.org/image/tiwnby8q5/13624638/
http://postimage.org/image/pzmh01ssf/db30090a/
Markgraf kérdésére válaszolva, valószínűleg légoltalmisok lesznek (bár minta egy Flak körül motoszkálnának). Az a baj, hogy régen nem láttam már a fotót, csak tudom, hogy valahol van. Majd otthon is megnézem.
Köszönöm ravic és Werwolf tagtársaknak az értékes képeket illetve információkat.
Számomra ez érdekes magyarázattal szolgál ,hogy hogy került ide ez a sisak.
Felújítani/restaurálni nem akarom. Szerintem minden úgy jó ahogy eredeti állapotában hozzájut vagy megtalálja az ember. Azoknak van egyfajta varázsa.
Üdv! Végigolvastam a hozzászólásokat, melyek közt felmerült a talány, hogy miként került a darab, Somogy megye egyik településén, egy épület sufnijába. Nos több lehetősége is valószínű. Lehet souvenir a felvidékre, vagy a délvidékre történt bevonulása során. A felvidékre történő bevonulás során egyébként is, több ezer db. Vz 32-es sisakot gyűjtött be a Magyar kir. Honvédség, melyek egy részét egy darabig, másod-vonalbeli egységeknek ki is osztották. Tehát hozhatott haza, a bevonuló sereg katonái közül valaki egyet-egyet. Ugyan ez a helyzet, a délvidék esetében is, ugyanis a Jugoszláv kir. haderőnél rendszerben volt a típus. Felhasználása, a tengely hátországán belül, változatos és sokrétű, volt.
Egy link a légo változatról: http://www.cascoscoleccion.com/checoslo/che32c2.htm
Egy kép a jugoszláv hadseregben történt használatról: http://s9.postimage.org/sy8c6qtpr/DSC_0001.jpg
Magyar felhasználás: http://s7.postimage.org/dhbbccqpn/DSC_0002.jpg
ravic: Ez eléggé szakszerű volt, köszi!
Légvédelmisek alatt légvédelmi tüzéreket értesz, vagy légoltalmiakat?
Egyébként a csehszlovák hadsereg cseh/morva nemzetiségű hivatásosait szerintem nagyrészt felszívta a protektorátusi hadsereg - valószínűleg ez volt a németek célja is.
Beütőt nem fogsz benne találni, lévén ha jól tévedek nem volt benne, rajta.
Jelzést, festést találhatnál rajta. Eredetileg az alsó részén egy 3 cm-es sötétkék sávnak kellett körbefutnia, ami fölé kellett festeni az 5 cm magas, 3,5 cm széles fehér kettős keresztet. A kereszt vízszintes szárai (a függőleges is) 9 mm vastagok kellettek, hogy legyenek (a két szár között is 9 mm volt a távolság). A kereszt talpa "ült" a kék sávon és az alsó vízszintes szár 1 cm-re volt a sávtól. A felső szár széle és a kereszt teteje között értelemszerűen 13 mm volt a távolság (így jön ki az 5 cm).
A szárak végei, ill. a kereszt teteje az előírás szerint pár mm-re ki kellett, hogy szélesedjen és félkörívben záródni, de ezt nem mindig sikerült így felpingálni. Látni fotókon sisakokat amin pl. csak a kék sáv szerepel, a kereszt már lemaradt.
A rendelet szerint a gépkocsikra, harcjárművekre is fel kellett festeni a fehér keresztet ötszörös nagyításban /25 cm magas, 17,5 cm széles/.
Van valahol erről egy ábrám, ha fel akarnád újítani akkor szólj, ha haza jutok szívesen előkeresem Neked.
Ami sisakot /főleg szlovákot/ én ilyen barkács állapotban találok fel, az inkább úgy hagyom:
http://postimage.org/gallery/26lguj2g/12ed7359/
Ez így szerintem pont jó. Kb. ennyit is ér.
Még egy észrevétel: a linkeknél írod, hogy eleje és hátulja. Pont fordítva volt. Elméletileg a szegecsnek elöl kellett középen lennie. A hátsó felén volt a két szegecs. Amúgy vannak fotók, hol pont fordítva viseli a tót atyafi (pl. itt a jobb oldali katona: http://postimage.org/image/ve9if4ebz/ )
TMarci képéhez és Attila nagybetűihez: Ha jól rémlik ´41 nyarán (július elején) hozták a rendeletet, ami előírta a kereszt és sáv felfestését, mi is kb. ekkor léptünk be a Szovjetunió elleni háborúba így a fotó akár ´41 nyarán vagy őszén is készülhetett (bár ekkor csak a ún. gyorshadtest volt a fronton), így a ´42-es dátum sokkal sanszosabb. Csehszlovákok semmikép nem lehetnek (nem is említette senki korábban) lévén, hogy 1939-ben már nem igen volt ilyen. Csehek lehetnek, ill. lehetnek köztük, mert miután létrejött szlovákia ill. a cseh-morva protektorátus a cseh hadsereget mondhatni szélnek eresztették. Akadtak csehek/morvák akik jelentkeztek a szlovák hadseregbe ill. a hlinka-gárdába. Nem azt mondom, hogy olyan arányban, mint pl. a "szlovák nemzeti felkelés" esetén, ahol kb. minden harmadik partizán, harcos, katona lehetett csak szlovák a többi kb. cseh (készült erről egy egész jó kis film - Dukla, krv a mýtus - ahol bizony nem sok szlovák veteránt hallani), de azért akadtak.
Fene vigye, a német légvédelmiseket szlovák sisakkal nem találom, pedig jó kis fotó.
Köszönöm ,hogy végleg mappába került.
Idő közben alaposabban át néztem de sajnos beütőt vagy jelzést nem találtam benne.
Somogy déli részéből került elő. Sufni leletnek is mondhatnánk. Különösebb története nincs. Számomra kicsit furcsa ,hogy ilyen messzire került.
Terveztem én is áthelyezni, örülök hogy bővült a galéria.
Szerintem pedig -mint sokakat- ezeket a magyar katonákat is Szlovákián keresztül szállították ki harcolni Oroszországba, és Szlovákiában egy hosszabb várakozás alatt készült a kép egy szomszédos vágányon álló vonatról, melyen szlovák katonák voltak.
Nem foglyok, egyik részről sem. A vagonban szlovák (NEM CSEHEK ÉS NEM CSEHSZLOVÁKOK)katonák vannak bekvártélyozva, kiket szlovák (NEM CSEHEK ÉS NEM CSEHSZLOVÁKOK) katonák kísérnek (sisakosok, karabélyosok). A magyeriek beszélgetni mehettek közéjük (egyikükön derékszíj is van!), de a mieink lazábban vannak öltözve. Valószínű,azon szlovák ho. katonái, kik még azon a nyáron felmorzsolódtak a K-i fronton.
Szerintem sem foglyok. A vagonon ugye szlovákok /vagy csehek/ vannak, lent a fegyveres katonák szintén szlovákok a többi magyar. Ha magyarok a hadifoglyok, akkor nem hiszem, hogy csak úgy flangálnának a vagonok között.
Gondolom a keleti frontra való kiszállítás közben készült a kép egy olyan pályaudvaron, ahova egyszerre érkeztek meg a szlovák és magyar katonák. A szlovákok között biztosan volt magyar, magyarul tudó /és fordítva is, a magyar bakák között aki beszélte a szlovákot/ és nyilván jól esett neki beszélgetni egy keveset az anyanyelvén. Persze ez csak találgatás.
Más. Volt egy érdekes képem, ahol német légvédelmi alakulaton belül páran ilyen sisakkal voltak felszerelve. Persze most pont nem találom. Ha meglesz, belinkelem.
Akna, elméletileg lehetséges, meg akár fordítva is. (Nem sorolnám fel az összes matematikai alapú megoldást.)
Borzalmas. Ezt miből gondolod? Egy doni hagyatékból származik a kép, szerintem nem foglyok.
Nem hiszem, hogy ez barátkozás. Inkább fogolyszállítás!
TMarci, feltételezem, azért barátkoznak, mert a szlovák katonának besorozott emberek magyarok. De tényleg egy érdekes kép.
Egy nem túl gyakori kép, magyar és szlovák katonák barátkozása. Valószínűleg 1942 nyara: http://postimage.org/image/q7tzzzy2n/
Lehet Szlovák sisak is,én az ősszel szereztem egyet még a szín is látható rajta.
http://www.johncasino.com/Slovak%20M32%20Combat%20Helmet%2013461.htm
Köszönöm a gyors segítséget. Nem egy gyakori darab. Legalábbis nem túl sokat találtam belőle a neten miközben keresgéltem. Ha a szerkesztők is úgy gondolják betenném egy végleges mappába. Ezzel is gazdagíthatnánk az oldalt.
Sajnos elég hiányos szegény. Nincsenek meg a szegecsek benne illetve elég megviselt. De ettől még a forma magáért beszél.
Visszaperemezésnek azért nem látod nyomát, mert gyárilag nem volt visszaperemezve.
Az istenadta nép soha nem volt annyira hülye, hogy feleslegesen dolgozzon azzal, amivel nem kell, pl. egy bármi merésére szolgáló nyélre erősített sisak peremének a körbevágásával. Ami csak az űrméretet csökkentette volna.
Felénk így hívják. Vagy malteros kanál.
Ellenben találtam pár érdekes képe amin látható a sisak. Tényleg Cseh.
http://www.fronta.cz/foto/minometnici
A cserpakoló az mi? Amit mifelénk cserpánnak hívnak? Vagyis malter merő?
Kicsit furcsállom de ezek szerint akkor nem is vágott ? Visszaperemezésnek nem látom a nyomát a szélén.
igazatok lesz.
Sokat töprengtem rajta. nemigazán hasonlít az oroszra. az kicsit "bumfordibb" volt. Ez meg kicsit soványabb. (hát igen, elég gyenge szak kifejezéseket használok mostanában)
Szerintem ez egy M34-es cseh lesz
Szerintem Cseh Vz32
http://en.valka.cz/viewtopic.php/t/28791