Hatosfogat Barankay százados temetésén
Tüzérségi hatosfogat összeállításának leírása vitéz barankai Barankay József rohamtüzér százados 2012.november 6.-i újratemetéséhez
2012 nyarán a Honvédelmi Minisztérium Katonai Hagyományőrző és Hadisírgondozó Osztályán felmerült a kérdés, hogyan lehet méltó képen újra temetni Barankay százados úr Ukrajnában exhumált földi maradványait.
Jásdi Balázs a HM KHHO szakreferense javasolta , hogy korabeli felmozdonyozott ágyútalpon, hatos fogattal lehetne a végtisztességet megadni a legendás hősi halottnak .
Dr Töll László alezredes osztályvezető és Maruzs Roland őrnagy osztályvezető helyettes az ötlettel egyetértett különösen azért mert egy szép fogatolt löveg hosszútávon megoldaná a HM és MH különösen fontos személyeinek végső nyughelyre szállítását.
Jásdi Balázst -- miután kellő gyakorlattal rendelkezik lövegek újjáépítésében, a katonai lófelszereléseket , és lovak katonai alkalmazását is kellőképpen ismeri – főnökei megbízták e feladat megszervezésével.
Első lépésként a HM HIM keceli gyűjteményében kiválasztotta egy 5/8M 8 cm-es tábori ágyút és mozdonyát. E löveg viszonylag könnyű és miután 1913-tól ( a Honvéd Tüzérség felállításától) 1945-ig volt hadrendben , két történelmi korszakunk megjelenítésére is alkalmas.
A fém alkatrészek felújítását a gödöllői HM Currus Rt. Vállalta , a fa részek rekonstruálását és újra gyártását Tóth László járműrestaurátor-kocsikészítő vállalta el. A fenti munkálatokat is folyamatosan segítette Balázs.
Második lépés volt a megfelelő lovak megkeresése. Miután a Nóniusz (a hagyományos Magyar tüzérségi hámos ló) egykori tenyésztő ménes birtoka több mint kétszáz éve sikeresen működik, kézenfekvő volt ott keresni a megoldást. Szerencsére a Mezőhegyesi Ménesbirtok
igazgatoja Pap István Úr azonnal partner volt és a ( közel hetven év kihagyás után) megfelő lovakkal azonnal megkezdték a gyakorlást ,még ágyú nélkül civil kocsival. A korabeli ( 1941M tüzérségi szügyhám szerszám) lófelszerelést is a HM HIM biztosította.
A lovak a számukra ismeretlen (de génjeikben mégis meglévő) feladatot meglepően gyorsan elsajátították, izgalmat csak az jelentett, hogy mit szólnak majd a mögöttük dübörgő másfél tonnás vontatmányhoz? A temetés előtt hat nappal gödöllőn a kocsirúd is a helyére került és az utolsó alkatrészeket is lefestették a Currus Rt. Szakemberei majd még aznap, leszállították a löveget és mozdonyát mezőhegyesre. Délután három órakor kezdték meg a Honvédségi Rábáról a lerakást és egy óra múlva már a teljes hatosfogat vontatta a dübörgő szerelvényt. A ménes igazgatój és Balázs is bevallotta hogy az első kör láttán kissé megilletődtek a csodálatos látványtól.
A lovak láthatóan csodálkoztak de jól viselték a szokatlan élményt, persze a hajtók nagyszerű tudása és összeszokott munkája nélkül ez sem ment volna. A hátralévő öt nap folyamatos gyakorlással telt a lovardában majd Mezőhegyes utcáin még élő zenekarral is.
Az ágyú kezelő személyzetét a megfelelő tudással és gyakorlattal valamint saját pirotechnikussal rendelkező MATASZ Hagyományőrző Tagozat tüzér hagyományőrzői adták és a jövőben is adják ( a HM HIM felügyelete mellett a löveg szakszerű karbantartását is ők vállalták).
A végeredmény a november 6.-i tudósításokban jól látható.
Jásdi Balázs elmondta, hogy terveiknek megfelelően a tüzérfogat a mezőhegyesi Nóniuszokkal mostantól hármas feladatot lát el : segíti a HM számára különösen fontos személyek temetését, népszerűsíti az állami ( mezőhegyesi ) lótenyésztést és lósportot valamint megjeleníti a száz éves Honvédtüzérség első és második világháborús korszakait.
A munka természetese nem ért véget, azon túl, hogy a lovakkal amúgy is folyamatosan kell gyakorolni , le kell gyártani a végleges lófelszerelést és a löveg kellékeit ( lőszeres ládákat, a kellékek rögzítőszíjjait , pótalkatrészeket, töltényhüvelyeket a protechnikai töltetek számára).
A HM KHHO és a Mezőhegyesi Ménesbirtok vezetői elmondták , hogy a jövőben nem csak temetéseken hanem több HM - MH és lovas rendezvényen is láthatja majd a nagyközönség e csodálatos fogatot.
A munkában részt vettek :
HM KHHO
HM HIM
HM Currus Harcjárműtechnikai Rt. Gödöllő
MH Katonai Közlekedési Központ
Mezőhegyesi Állami Ménes Lótenyésztő és Értékesítő Kft.
Tóth László járműrestaurátor- kocsikészítő
Tűzmester Pirotechnika kft. Veszprém-Kádárta
MATASZ Katonai Hagyományőrző Tagozat
Köszönet mindnyájuknak!
A szöveget írta: Jásdi Balázs
Egy kis videó!
http://filmhiradok.nava.hu/watch.php?id=5831
Laci nevét javítottam, a cikket picit szerkesztettem.
A munka elképesztő, az eredmény bámulatos, csak gratulálni tudok.
A hatosfogat felkészítése.
http://onkormanyzat.mti.hu/hir/27029/mezohegyesi_lovak_vittek_vegso_nyug...
Csak ismételni tudom a cikk zárszavát: Köszönet mindnyájuknak!
Illetve az egész téma egy jobban szerkesztett cikket.
Töll Laci talán megérdemelné a nagy betűket.
Gyerekek, ez elképesztő! Köszönöm (köszönjük) az írást!
(Én ezt tettem volna fel címlap fotónak: http://postimage.org/image/ynts4q7uz/ Bocsi...)
Ide vele, ne fogd vissza magad.
Nagyon szépen köszönjük!
Ahhoz, hogy egy ilyen feladatot szakszerűen végrehajtsanak komoly és összehangolt munka, és türelem szükséges mind ember és mind a lovak részéről.
Szívesen írok egy pár sort a Mezőhegyesi Ménesbirtok lovainak kálváriájáról a háborús időkről ha érdekel valakit.
Még több fényrajz:
http://postimage.org/image/6gy7c4r4b/
http://postimage.org/image/l8bct0oqz/
http://postimage.org/image/4dl70je3z/
http://postimage.org/image/ghumg86ab/
http://postimage.org/image/4mkhf3qef/
http://postimage.org/image/wlt59yy07/
http://postimage.org/image/ynts4q7uz/
És végül:
http://postimage.org/image/my1ahcufp/
A fotók döntő részét Balázs felesége készítette.