" Horthy " híradástechnika
A képen egy 38M telefonközpont, - korábban volt fent róla egy távoli kép - egy R3-as rádió, 30M és 39M tábori telefonok, egy gombolyító sarogja, valamint egy fejhallgató tartó látható. Nyilván nem így nézett ki egy ilyen " híradástechnikai központ " annó, csak a kép kedvéért raktam össze a tárgyakat. A rádión nem látható az antenna, és a központból is hiányzik pl. a számtárcsa. Ha lenne valakinek ábrás ismertetője a telefonközpontról, azt nagyon megköszönném !!
Nagyobb és közeli képek:
http://postimage.org/image/yt1h4pjqv/
http://postimage.org/image/40460efxz/
A 38M központ közelről:
http://postimage.org/image/fifzn6ouz/
http://postimage.org/image/yq34js76j/
http://postimage.org/image/uv4buydej/
http://postimage.org/image/y38t7zzob/
Szépen látszanak még a zalai, és a határon túli helységnevek, bár a központ egyik fellelhető ismertetője szerint ez gyakran a félrevezetést szolgálta ! ( Az infókért köszönet zsolt001 kollégának !!!! )
http://postimage.org/image/rhev1ibzr/
http://postimage.org/image/ylwoajj93/
http://postimage.org/image/ic6i7n8l3/
Jól eldugták.
Vitéz Nemeskéri Kiss Miklós katonaládája, immáron méltó helyén, a nyíregyházi Jósa András Múzeumban látható, a laktanya főépületét ábrázoló poszter és az eredeti kerítés mögött.
mellett, a laktanya főépületét ábrázoló poszter és az eredeti kerítés mögött áll,
http://s14.postimg.cc/nm0v4243l/husz_r.jpg
http://s14.postimg.cc/a3tyrrry9/husz_r2.jpg
Kedves Unterfeldwebel!
Az általad belinkelt könyvben szereplő 10-es központ pontos megnevezése "23M. zengőjeles központi kapcsolókészülék" és Hansy állításával szemben nem I. vh.-s, hanem a Horthy-korszak legelső saját fejlesztésű távbeszélő központja. Az lehetett zavaró, hogy a mellette ábrázolt kezelőkészülék(07M., vagy M07)még a Monarchia öröksége, amely azonban az 1939-es kiadású: Katonai Zseb-Lexikon szerint még akkoriban is használatban volt. A 23M. központ még fónikus (akusztikus) elven működött, a soron következő típus valóban a 30M. központi kapcsoló. Mindkét típust részletesen tárgyalja az előbb említett lexikon (147.-151. oldalak).
Nagy vagy Miklós !! Köszönjük !! Sok érdekességet olvastam és teljesen más szemmel vettem elő ismét a készüléket. Örömmel láttam, hogy a számtárcsa nem volt tartozéka a központnak.
A telefonközpont leírása, „hátha mást is izgat” alapon... :)
http://postimage.org/image/ng6jrr9kt/
http://postimage.org/image/6l7uv9umz/
http://postimage.org/image/9ixkdxq9p/
http://postimage.org/image/ismiya3zd/
Szia Kőnig ! Igen, az is biztosan egy szekér ládája. Köszi !
1:24-nél van egy hasonló trapéz-láda.
http://filmhiradok.nava.hu/watch.php?id=4771
Üdv:
König
Köszönöm mégegyszer. Amikor az igazgató úr elmesélte, hogy évekig levelezett Nemeskéri Kiss Miklóssal, és a múzeumban féltve őrzik pl. a cigaretta tárcáját, akkor dől el a dolog.
Nagyon szép gesztus, korrekt gyűjtői hozzáállás. Gratulálok! Sokan nem képesek egy ilyen dolgot végrehajtani, nem azért mert irigyek vagy anyagiasak hanem mert nehéz megválni egy megszerzett érdekes értékes és egyedi számukra kedves darabtól. Ehhez fel kell nőni, ez az igazi gyűjtői hozzáállás amikor felismerik, hogy egy bizonyos tárgynak hol van az igazi helye.
Köszönöm ! Egy nyíregyházi M.Kir.Huszártiszt katonaládája egy nyíregyházi huszármúzeumban van a legjobb helyen. Nem az én garázsomban...:-)
Gratulálok, Hansy!
Nagyon rendes dolog volt!
A huszárkiállítást meg ajánlom mindenkinek.
Ez szép volt Hansy!
Üdv.
Örömmel jelenthetem, hogy vitéz Nemeskéri Kiss Miklós katonaládája visszakerül oda, ahonnan gazdájával elindultak a keleti frontra. A nyíregyházi Jósa András múzeum igazgatója, Dr. Bene János elmondta, hogy haláláig levelezett a Franciaországban élő Nemskéri Kiss Miklóssal, akinek sok személyes tárgya is látható a múzeumban. Valóban nagyon örültek annak, hogy ez a személyes tárgy bekerül a gyűjteményükbe. Ezzel a szekérládával talán kicsit látványosabbá és átérezhetőbbé válik a kiállítás ezen része. Kedves Attila ! Köszönöm, hogy felhívtad rá figyelmet !! Hansy
Köszi a képeket ! Hogy érted, hogy hordozható volt-e ? Gyakorlatilag ugyan olyan hordhevedert lehetett csatlakoztatni rá mint a tábori telefonokra. Szerintem meg inkább modernebb kialakítású mint a Fritz. De én elfogult vagyok a magyarban...:-D
Nekem ilyen központom van:
http://www.fieldgear.org/comms02.htm
Ez hordozható változat,nem tudom,vajon a a 38M is hordozhatónak készült-e,de a némethez képest talán idejétmúltabb kialakítású.
Persze ez az egész magyar hadseregre jellemző volt felszerelésben.
De ettől független nagyon érdekes és páratlan dolgaid vannak!
üdv: unter
Szia !
Köszi a képeket !! Ami az utasításban lévő rajzot illeti, szerintem ez egy első világháborús központ lehet. Ez után jött a 30M központ, ami az 1939-es zseblexikonban szerepel, és rendszeresítették a 38M központ, amiről csak leírást sikerült fellelnem, képet, ábrát nem. Ennél a központnál már egybeépítették az egységeket, szerintem ez volt a legmodernebb központja a Horthy hadseregnek.
Nagyon szép az a központ! Nekem is van egy német 10 vonalas központom,fantomcsévék,telefonok,műszerek.
De ez a központ bonyolultabb kialakitásúnak tűnik,mint a német.
Hansy,te merre laksz, Egyszer úgy megnézném élőben a távközlő részleged!
Szoktam nézegetni a képeid,nagyon jók!
pár idevágó kép saját gyűjteményből:
http://s17.postimage.org/rlud3rxvz/k_p0001.jpg
Ezen a képen pl látszik a ládád,és pár háti gombolyító,meg szerintem rudak a vezeték magasban történő kihúzásához.
Ezek a képek a csapattávbeszlő utasításból vannak,érdekes itt másképp rajzolja a 10 vonalas központot,inkább a németre hajaz:
http://s17.postimage.org/tp4sbfxov/k_p0003.jpg
http://s17.postimage.org/hpta44s3z/k_p0002.jpg
Bubu tagtársnak !
http://s15.postimage.org/ck50ehmm3/K_zpont_019.jpg
Remélem észreveszi.
Most már annyira nem, de azért ez tényleg túl nagy...
Te is helyhiányban szenvedsz?
Szia Attila ! Köszi az infót. Már beszéltem is az igazgatóval, ott jobb helyen lenne a láda az biztos.
A hírközlő eszközök (valamint a lőfegyverek) "bűnös tárgynak" minősítése nem szokatlan a totális rendszerekben, hiszen a harcok idején is ezeket kobozta el mindkét fél. A rádiókkal meg át lehetett volna fülelni a vasfüggönyön...
Csak gondoljátok el, ha mondjuk a '80-as években is, elfogtak volna valamelyikünket, szokásos felszerelésben: álcaruha, térkép, navigációs műszer, fényképezőgép, mobiltelefon... nem igen tudtuk volna kimagyarázni.
Szép az a nyíregyházi láda, a Jósa András múzeum a tökét odaadná érte! Látta már valaki a huszárkiállításukat?
Köszönöm !! Miklós ! Ami késik nem múlik...:-) Alma ! Igen, ezt végül is Neked szántam.
A központ a rádió és az egyik telefon is Ausztriában került elő. Ott nem voltak bűnös tárgyak a háború után...
Hansy Koma!
Gratulációm! Csodásak így egyben. Az R/3 antennája pedig csak arra vár, hogy a szokásos precíz módszereddel lemásold! :)
De azt csak a helyszínen lehet leméretezni, mert e rádió olyan csoda jószág, hogy besértődik, ha elválasztják az összetartozó részeit. És meg kell inni közben egy-két sört. Ami hűtve vár(na). :)
Köszi a képeket, Hansy! :D
Rádiós Szerkesztő Úr csemegézhet :-)