08/14 M lövegtávcső
1908/1914 mintájú lövegtávcső. A gyártó embléma szerint már 1939 után készült a Magyar Optikai Művekben. 10 cm-es tarackhoz használták, ezek szerint még 1939 után is.
Sajnos az alsó OLDAL irányzék orsója nem működik, nem forgatja a testet, csak a HELYESBÍTÉS funkció és felső KERESŐ működik. Komárom megyei előkerülés.
Fellelési állapot:
http://s7.postimage.org/yzwmnztob/l_vegir_nyz_k_008.jpg
http://s7.postimage.org/p3vjocnwb/l_vegir_nyz_k_010.jpg
http://s7.postimage.org/jgz6qvldn/l_vegir_nyz_k_016.jpg
http://s7.postimage.org/ct76i0r97/l_vegir_nyz_k_019.jpg
http://s7.postimage.org/4dhm0ioe3/l_vegir_nyz_k_024.jpg
http://s7.postimage.org/4riy048hn/l_vegir_nyz_k_029.jpg
http://s7.postimage.org/vqmsv9uyj/l_vegir_nyz_k_035.jpg
http://s7.postimage.org/czkvl40e3/l_vegir_nyz_k_038.jpg
Látkép:
http://s15.postimage.org/qdljyapkr/l_vegir_nyz_k_013.jpg
Tájékoztató a tüzérségről ÁBRAFÜZET:
http://s10.postimage.org/4h4pulttl/l_veg1.png
http://s10.postimage.org/5kou6kegp/l_vegt.png
Csak le kéne fújni homokkal, hátha előjön valamilyen beütő.
Üdv.
Én arra gondoltam, Hansy, hogy azon a helyen biztosan nem volt ezen fajta tüzérség. Tehát a szóba jöhető dolgok inkább az orosz páncéltörők és aknavetők. Esetleg magyar aknavető.
Erre is jó lehet:
http://www.roncskutatas.hu/node/5419
Szia Hansy! Szerintem van abban valami, amit Alma mond. Találtam már német állásban Zis3 optikát, csak germán dolgok társaságában. A neten viszont nem hogy a lámpáról, de a Zis3 optikáról sincs sok infó. És valóban ugyan ilyen megvilágítóablaka van.
Szia Alma ! Nem erőltetem, de tudod, magyar tárgyak is jöttek ott. Ha pl. Zis ágyúé, akkor mg kellene lennie valahol a neten.
Hansy, szerintem ne nagyon erőltesd a magyar irányzék vonalat, nem igazán van esélye. Inkább orosz részen kellene szétnézni. Ami ott szóba jöhet, az a páncéltörő lövegek (pl. Zisz-3) vagy aknavetők. Szerintem azoknak is minden irányzékán volt(a Zisz-en biztosan) ilyen megvilágító ablak.
Köszi ! Megpróbálom előbb szétválasztani a bakelitet és a fémet a négy csavar oldásával.
HOMOKSZÓRÓ!
Üdv.
Nem bírtam várni. Mind méretileg, mind arányaiban ráillik ! Nyilván a rozsdagöbök miatt szűkült a keresztmetszete. Tisztítás után talán szét tudom majd nyitni. Milyen módszert alkalmazzak ?
http://s11.postimage.org/hg4oru0qb/K_zpont_074.jpg
http://s11.postimage.org/afgoz1yyb/K_zpont_075.jpg
http://s11.postimage.org/pcp602c6r/K_zpont_076.jpg
Azért várjuk meg a fejleményeket! Csak egy ötlet volt.
Igaz. Beugrott, a teodoliton is láttam ilyet órán.
Nem feltétlenül szerkenytűablak, egyszerűen onnan kapja a fényt a műszer. De az a piros lámpa tényleg esélyesen ráillik. Gondolom, hogy sötétben is lehessen használni.
: )
Még arra is gondoltam, hogy a kettő együtt egy furfangos feladvány!
Borzalmas ! Ha ez bejön, akkor leteszem a hajam...Magyar és orosz leletek is voltak az árokban. De a félelmetes az a dologban, hogy a két tárgy kb. 4 nap eltéréssel jutott hozzám. Az ismeretlen alkatrész sk. találás, a másik vaterás. Mindegy ne kiabáljuk el ! Még egy alaposabb tisztítás és próba...
Ez nagyon Sci-fi lenne?
http://www.roncskutatas.hu/node/13883
Próbáld rá! : )
Csakhogy ha megnézed az ábrát, ez függőlegesen áll: ergo, nem vízmérték. Tehát első verzió, a szálkereszt megvilágítására használatos szerkentyű csatlakozója és ablaka.
vízimérték, vagyis libella. A vízszintes beállításhoz szükséges mindenféle optikai eszköznél, különben a szögeltérés miatt más eredményt ad. Egy teodoliton pl 3 van belőle.
Először én is vízmértékre gondoltam. De azon a helyen nem látom értelmét.
Szia ! Ez majdnem minden katonai optikán megtalálható, tudtommal a szálkereszt megvilágítására szolgláló izzó házát lehetett ide csatlakoztatni. Míg az Mg42 optikán sínes megoldást láthatunk, itt egészen más módon fogathatták fel. Sajnos nem láttam még ilyet de talán a tagtársak tudnak segteni, hogy milyen volt a magyar.
lehet ordenáré a válaszom de nem vízmérték?
Szervusz Hansy!
Lehet hogy ordenálé a kíváncsiságom, de akkor is megkérdezem! :-)
Eme képen mire szolgál az a "kukucskáló ablak" ?
http://s7.postimage.org/czkvl40e3/l_vegir_nyz_k_038.jpg