Warning: Table 'roncskut_kut2.roncskutatas_cache_page' doesn't exist
query: SELECT data, created, headers, expire, serialized FROM roncskutatas_cache_page WHERE cid = 'https://www.roncskutatas.com/node/1380' in /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc on line 135
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 729
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 730
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 731
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 732 2. vh-s járművek az Arab-Izraeli háborúkban | A II. Világháború Hadtörténeti Portálja
warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Gondolom, mindenki ismeri a témát. Engem legfőképpen az foglalkoztat, miként jutottak a Szíriaiak Panzer IV-esekhez és Stug III-asokhoz. És pesze érdekelne az M50 Szuper Sherman története is. Ne kíméljetek! Jöhet bármi.
[color=FF3300]Ássuk ki a csatabárdot![/color]........................
Szia Panther!
Az én ismereteim szerint mind kétt hadviselő fél alkalmazta a II.vh.technikát.Az egyiptomiak részélőr a T-34-es páncélvadász változatátt(nagyobb löveggel,beásva)valamint izreliektől a Shermant külömböző modifikációban.
Beleássom magam a könyveimbe és igyekszem pontosabb infott adni.
Üdv:G+G
Pontosan meg tudná írni valaki, hogy mely ex-német páncélostípusokat vetették be az arab-izraeli háborúkban? Még mintha az említettek mellett rémlene nekem valamelyik Jagdpanzer IV változat vagy stug IV is.
Köszönöm.
Szevasztok!
Feltúrtam a könyvespolcomat, és ezt sikerült összeollóznom:
1947. november 10-én létrehozták a Shert Avirt (légi szolgálat) a zsidó önvédelmi szervezet, a Hagana keretein belül. Ekkor természetesen még nem volt légierő jellege, inkább légitaxi-vállalatként üzemelt, a kapott 11 db könnyű repülőgépével. Ezeknek a gépeknek a többsége British Auster volt (6db), de megtalálható itt az RWD-13-as Zlin, a Tiger Moth, a Rapid és a Taylocarttipsok is. Az oktatógárdát három háborús veterán pilóta adta, akik az angol légierőben szerzett tapasztalataik alapján dolgoztak. Az egyikük Ezer Weizman volt, aki 1942-45 között a Távol-Keleten harcolt Spitfire-rel 18 évesen.
1948-ra már állandósultak a környező arab országok részéről a zsidó területekre történő betörések, átlövések. Az arab légierő gépei is berepültek és géppuskázták a falvakat, sőt időnként bombavetést is végrehajtottak. Mindezek hatására elengedhetetlenül szükségessé vált a saját légierő felállítása. Ez lett a máig híres Heyl Havir, azaz az Izraeli Légierő.
Titkos tárgyalásokat kezdtek a megvalósítás érdekében 1948 áprilisában Csehszlovákiával vadászrepülőgépek szállítása ügyében. A csehek még a német megszállás alatt kezdték gyártani a Messerschmitt Bf-109k licencét - Avia S-119 néven - a Prága/Cakovice gyárban. Az izraeliekkel 25db gép megvételéről kötöttek üzletet. Furcsa paradoxon, hogy a zsidó pilóták, akik a RAF-ban két évvel azelőtt Spitfire-eken repültek, most azon a Bf-109-esen szálltak harcba az ellenséggel, amely a II. vh.-ban a legnagyobb ellenségük volt.
Dél-Afrikában is jelentős zsidó kolónia élt, akik szintén kivették részüket Izrael megsegítésében. Köztük szép számmal akadt tapasztalt pilóta valamint műszakis is. A Dél-Afrikai Légierő kiselejtezett, de még hadra fogható P-40-es vadászgépeit átadták a Haganának.
De a másik oldal sem volt tétlen. Az Egyiptomi Királyi Légierő (REAF) kb.110 repülőgéppel rendelkezett, ezen belül több mint 40 db Spitfire vadász-, 10db C-47 Dakota (bombázásra átalakítva), 20db C-47 Dakota szállítógép, és más különböző kiképző-felderítő gép várt bevetésre.
Június 3-án történt, hogy két bombázó változatú egyiptomi Dakota számos Spitfire vadász kíséretében érkezett a tenger felől Tel Aviv légterébe. A riasztáskor csak egy Messerschmitt volt bevethető állapotban, amellyel Mody Allon, a 27 éves ex RAF-repülőhadnagy szállt fel. A Dakoták elleni támadása annyira hirtelen jött, hogy mire körbepillantottak az arab pilóták, az egyik bombázó már lángolva zuhant a tengerbe. A második agresszort is sikerült leszedni a bénult kísérővadászok közül, sőt még elegánsan távozhatott is.
Az európai, amerikai és más országok zsidó közösségeinek segítsége folytán egymás után érkeztek a repülőgépek különböző típusai Izraelbe. Június 10-én három C-47-es mintegy 2,5 tonna bombát szórt Ammanra, Transzjordánia fővárosára egy éjszakai bevetés alkalmával.
Ez idő alatt újabb gépvásárlási megállapodás született Csehszlovákia és Izrael között: megvettek 50 db Spitfire Mk. IX-est abból a 75-ből, amelyet csehszlovák pilóták hoztak haza a világháború után Angliából. Az izraeliek első Spitfire-e viszont érdekes módon nem a megvett cseh gépek közül került ki, hanem az egyiptomi légierőből. A májusban lelőtt és kényszerleszállt gépet sikerült helyreállítani, amelyet július 23-án repültek be.
Június elején Al Schwimmer szert tett négy működőképes B-17G Flying Fortress nehéz-, és négy B-26 Marauder közepes bombázóra. (Adolf Schwimmer, a tapasztalt USAF-pilóta az amerikai embargó miatt Al Schwimmer Aviation Company néven társaságot alapított, hogy magánvállalkozóként a kiskapun át juttathasson hadianyagot a Közel-Keletre.) A B-17-es bombázókkal az izraeli légierő tűzereje ugrásszerűen megnőtt, a repülőerődök éjjel-nappal, a C-47-esek, B-26-osok éjszaka végeztek bombatámadást. Szeptember végén további erősítések érkeztek az USA-ból, négy helyreállított P-51D Mustang képében. Ezekkel együtt az IAF-nak közel száz gépe lett 1948 végére.
Az izraeli erőfeszítések ellenére az egyiptomi királyi légierő képes volt tovább folytatni légi tevékenységét. Ezeket a bevetéseket Spitfire és Fiat G-55-ös típusú gépekkel végezték. 1948 végétől a RAF felderítéseket végzett az egyiptomiak javára. Ettől fogva Anglia nyíltan Egyiptomot kezdte támogatni pilóták képzésével és repülőgép-szállításokkal. Érkeztek további Spitfire vadászok, valamint négymotoros Sterling nehézbombázók is. Olaszország újabb Fiat G-55 és Aeromacchi C.205 Veltro vadászokat juttatott el Egyiptomba.
A nehézségek ellenére az IAF fölénye kialakult. Győzedelmeskedtek 59 ellenséges gép felett, amelyből 23-at légiharcban lőttek le. A győzelmek megoszlása a következő: Spitfire-rel 15, S-199-essel 6, Mustanggal 2 győzelem. Ezzel szemben az izraeli légierő 8 gépet vesztett, ebből kettőt légiharcban (1-1 S-199-est és Harvardot). Az arab légvédelem 5 Aviát és 1 Beaufightert semmisített meg. A brit királyi légierő (RAF) 10 gépet vesztett, ebből kilencet légiharcban (7 Spitfire és 1-1 db Tempest ill. Mosquito került a veszteséglistára).
A fenti felsorolás a függetlenségi háború 1948. május 15 - 1949. február 24. közötti időszakában használt második világháborús repülőgépeket tartalmazza - a teljesség és a tökéletesség igénye nélkül (bármilyen javítást szívesen veszek!). Az úgynevezett átmeneti időszakban (1949-1956 között), majd később a Sinai hadjárat (1956) alkalmával is bevetésre kerültek második világháborús géptípusok. Ha van rá érdeklődés, szívesen felgépelem ezeket az eseményeket is.
Források:
Gál József: Közel-keleti háborúk. In: Top Gun 1996/12., 13.; 1997/1., 2.;
Dan Ofry: Izrael győzelmes hat napja (Talentum, 1998.);
valamint saját feljegyzések és korabeli filmhíradók.
Valaki tud egy jó oldalt, ahol film és kép van az M50 Super Shermanról? Nagyon jól jönnének. Egy Sherman, tornyáben egykori ellensége, a német Párduc harckocsi 75 mm-es lövegével. Hatékonyan alkalmazták őket az Izraeliek.
[color=FF3300]Ássuk ki a csatabárdot![/color]........................
Témában még érdekes könyv Ian V. Hogg: Az izraeli hadigépezet című könyve.
Valamikor a 80-as éve elején íródott az eredeti könyv, a magyar kötet csak 20 évvel később jelent meg :-)
__________________________________________________________________________
"A háború az az időszak, amikor a polgári lakosság fegyvert fog a hadsereg védelmére."
Cs. I. honvéd, 1943. április 28. (magyar) 2. hadsereg, Korosztyen.
Locations
Gondolom, mindenki ismeri a témát. Engem legfőképpen az foglalkoztat, miként jutottak a Szíriaiak Panzer IV-esekhez és Stug III-asokhoz. És pesze érdekelne az M50 Szuper Sherman története is. Ne kíméljetek! Jöhet bármi.
[color=FF3300]Ássuk ki a csatabárdot![/color]........................
Locations
Szia Panther!
Az én ismereteim szerint mind kétt hadviselő fél alkalmazta a II.vh.technikát.Az egyiptomiak részélőr a T-34-es páncélvadász változatátt(nagyobb löveggel,beásva)valamint izreliektől a Shermant külömböző modifikációban.
Beleássom magam a könyveimbe és igyekszem pontosabb infott adni.
Üdv:G+G
G+G
Üdv.
Pontosan meg tudná írni valaki, hogy mely ex-német páncélostípusokat vetették be az arab-izraeli háborúkban? Még mintha az említettek mellett rémlene nekem valamelyik Jagdpanzer IV változat vagy stug IV is.
Köszönöm.
...
Locations
Szevasztok!
Feltúrtam a könyvespolcomat, és ezt sikerült összeollóznom:
1947. november 10-én létrehozták a Shert Avirt (légi szolgálat) a zsidó önvédelmi szervezet, a Hagana keretein belül. Ekkor természetesen még nem volt légierő jellege, inkább légitaxi-vállalatként üzemelt, a kapott 11 db könnyű repülőgépével. Ezeknek a gépeknek a többsége British Auster volt (6db), de megtalálható itt az RWD-13-as Zlin, a Tiger Moth, a Rapid és a Taylocarttipsok is. Az oktatógárdát három háborús veterán pilóta adta, akik az angol légierőben szerzett tapasztalataik alapján dolgoztak. Az egyikük Ezer Weizman volt, aki 1942-45 között a Távol-Keleten harcolt Spitfire-rel 18 évesen.
1948-ra már állandósultak a környező arab országok részéről a zsidó területekre történő betörések, átlövések. Az arab légierő gépei is berepültek és géppuskázták a falvakat, sőt időnként bombavetést is végrehajtottak. Mindezek hatására elengedhetetlenül szükségessé vált a saját légierő felállítása. Ez lett a máig híres Heyl Havir, azaz az Izraeli Légierő.
Titkos tárgyalásokat kezdtek a megvalósítás érdekében 1948 áprilisában Csehszlovákiával vadászrepülőgépek szállítása ügyében. A csehek még a német megszállás alatt kezdték gyártani a Messerschmitt Bf-109k licencét - Avia S-119 néven - a Prága/Cakovice gyárban. Az izraeliekkel 25db gép megvételéről kötöttek üzletet. Furcsa paradoxon, hogy a zsidó pilóták, akik a RAF-ban két évvel azelőtt Spitfire-eken repültek, most azon a Bf-109-esen szálltak harcba az ellenséggel, amely a II. vh.-ban a legnagyobb ellenségük volt.
Dél-Afrikában is jelentős zsidó kolónia élt, akik szintén kivették részüket Izrael megsegítésében. Köztük szép számmal akadt tapasztalt pilóta valamint műszakis is. A Dél-Afrikai Légierő kiselejtezett, de még hadra fogható P-40-es vadászgépeit átadták a Haganának.
De a másik oldal sem volt tétlen. Az Egyiptomi Királyi Légierő (REAF) kb.110 repülőgéppel rendelkezett, ezen belül több mint 40 db Spitfire vadász-, 10db C-47 Dakota (bombázásra átalakítva), 20db C-47 Dakota szállítógép, és más különböző kiképző-felderítő gép várt bevetésre.
Június 3-án történt, hogy két bombázó változatú egyiptomi Dakota számos Spitfire vadász kíséretében érkezett a tenger felől Tel Aviv légterébe. A riasztáskor csak egy Messerschmitt volt bevethető állapotban, amellyel Mody Allon, a 27 éves ex RAF-repülőhadnagy szállt fel. A Dakoták elleni támadása annyira hirtelen jött, hogy mire körbepillantottak az arab pilóták, az egyik bombázó már lángolva zuhant a tengerbe. A második agresszort is sikerült leszedni a bénult kísérővadászok közül, sőt még elegánsan távozhatott is.
Az európai, amerikai és más országok zsidó közösségeinek segítsége folytán egymás után érkeztek a repülőgépek különböző típusai Izraelbe. Június 10-én három C-47-es mintegy 2,5 tonna bombát szórt Ammanra, Transzjordánia fővárosára egy éjszakai bevetés alkalmával.
Ez idő alatt újabb gépvásárlási megállapodás született Csehszlovákia és Izrael között: megvettek 50 db Spitfire Mk. IX-est abból a 75-ből, amelyet csehszlovák pilóták hoztak haza a világháború után Angliából. Az izraeliek első Spitfire-e viszont érdekes módon nem a megvett cseh gépek közül került ki, hanem az egyiptomi légierőből. A májusban lelőtt és kényszerleszállt gépet sikerült helyreállítani, amelyet július 23-án repültek be.
Június elején Al Schwimmer szert tett négy működőképes B-17G Flying Fortress nehéz-, és négy B-26 Marauder közepes bombázóra. (Adolf Schwimmer, a tapasztalt USAF-pilóta az amerikai embargó miatt Al Schwimmer Aviation Company néven társaságot alapított, hogy magánvállalkozóként a kiskapun át juttathasson hadianyagot a Közel-Keletre.) A B-17-es bombázókkal az izraeli légierő tűzereje ugrásszerűen megnőtt, a repülőerődök éjjel-nappal, a C-47-esek, B-26-osok éjszaka végeztek bombatámadást. Szeptember végén további erősítések érkeztek az USA-ból, négy helyreállított P-51D Mustang képében. Ezekkel együtt az IAF-nak közel száz gépe lett 1948 végére.
Az izraeli erőfeszítések ellenére az egyiptomi királyi légierő képes volt tovább folytatni légi tevékenységét. Ezeket a bevetéseket Spitfire és Fiat G-55-ös típusú gépekkel végezték. 1948 végétől a RAF felderítéseket végzett az egyiptomiak javára. Ettől fogva Anglia nyíltan Egyiptomot kezdte támogatni pilóták képzésével és repülőgép-szállításokkal. Érkeztek további Spitfire vadászok, valamint négymotoros Sterling nehézbombázók is. Olaszország újabb Fiat G-55 és Aeromacchi C.205 Veltro vadászokat juttatott el Egyiptomba.
A nehézségek ellenére az IAF fölénye kialakult. Győzedelmeskedtek 59 ellenséges gép felett, amelyből 23-at légiharcban lőttek le. A győzelmek megoszlása a következő: Spitfire-rel 15, S-199-essel 6, Mustanggal 2 győzelem. Ezzel szemben az izraeli légierő 8 gépet vesztett, ebből kettőt légiharcban (1-1 S-199-est és Harvardot). Az arab légvédelem 5 Aviát és 1 Beaufightert semmisített meg. A brit királyi légierő (RAF) 10 gépet vesztett, ebből kilencet légiharcban (7 Spitfire és 1-1 db Tempest ill. Mosquito került a veszteséglistára).
A fenti felsorolás a függetlenségi háború 1948. május 15 - 1949. február 24. közötti időszakában használt második világháborús repülőgépeket tartalmazza - a teljesség és a tökéletesség igénye nélkül (bármilyen javítást szívesen veszek!). Az úgynevezett átmeneti időszakban (1949-1956 között), majd később a Sinai hadjárat (1956) alkalmával is bevetésre kerültek második világháborús géptípusok. Ha van rá érdeklődés, szívesen felgépelem ezeket az eseményeket is.
Források:
Gál József: Közel-keleti háborúk. In: Top Gun 1996/12., 13.; 1997/1., 2.;
Dan Ofry: Izrael győzelmes hat napja (Talentum, 1998.);
valamint saját feljegyzések és korabeli filmhíradók.
G+G
Locations
Valaki tud egy jó oldalt, ahol film és kép van az M50 Super Shermanról? Nagyon jól jönnének. Egy Sherman, tornyáben egykori ellensége, a német Párduc harckocsi 75 mm-es lövegével. Hatékonyan alkalmazták őket az Izraeliek.
[color=FF3300]Ássuk ki a csatabárdot![/color]........................
Témában még érdekes könyv Ian V. Hogg: Az izraeli hadigépezet című könyve.
Valamikor a 80-as éve elején íródott az eredeti könyv, a magyar kötet csak 20 évvel később jelent meg :-)
__________________________________________________________________________
"A háború az az időszak, amikor a polgári lakosság fegyvert fog a hadsereg védelmére."
Cs. I. honvéd, 1943. április 28. (magyar) 2. hadsereg, Korosztyen.
Locations
Kössz a linkeket. Épp most olvastam ki Hermann Wouk: Remény című könyvét, nagyon jó, ajánlom figyelmetekbe.
[color=FF3300]Ássuk ki a csatabárdot![/color]........................