Őrmester.
Sziasztok!
Nemrég került hozzám ez az "érdekesebb" köpeny. Ami nekem furcsa, hogy az anyag nagyon durva, és a szabása is eltér a jól megszokott köpenyekétől. A kis gombok üvegből készültek, a nagy gombok pedig JFS gyártókóddal rendelkeznek. A gyártóra utaló bélyegzés: Szeged 1940. Alul véresnek nézem a darabot! Nektek mi a véleményetek róla?? Buherálást kizárhatjuk. A képen 34m gázálarctáskát, és a legénységi derékszíjon átfűzött 37m pisztolytáskát visel, "valahol a keleti hadszíntéren" Üdv:K.
További képek:
Kinyitva:
http://postimage.org/image/mlde087pv/
Gyártó:
http://postimage.org/image/on6u7jap7/
Újja:
http://postimage.org/image/4loobkvp1/
Gomb:
http://postimage.org/image/9cqkrcn9d/
Előről:
http://postimage.org/image/vhh4x83cb/
Hátulról:
http://postimage.org/image/giot0jrej/
Bábun:
http://postimage.org/image/ddqh7vvax/
Analóg módon voltak tiszti zubbonyok is legénységiből átalakítva. Ezt a megoldást sokféle szükség szülhette, háború végi anyaghiány stb.
Ezek a szürke gombok is inkább háború végiek szerintem.
Magam is találkoztam olyan dokumentummal, mikor tartalékos tiszt segélyt vagy részletfizetési kedvezményt kérvényezett, mert egyszerűen nem tudta kifizetni az egy rend egyenruháját.
Köszönöm!
A szertiszt meggyszínvörös, a méneskari buzér, míg a gazdász kármin. Sajnos ilyen esetekben szinte megállapíthatatlan a fegyvernem, főleg ha esetleg a szabó sem az előírt színárnyalatú anyagból dolgozott + az eltelt hetvenvalahány év kopás/fakulás/elszíneződés.
Lásd:
http://www.erdemrendek-kituntetesek.hu/tartalom/valamilyenpiros-gall%C3%...
http://www.erdemrendek-kituntetesek.hu/tartalom/na-aki-ezt-megmondja
Köszönöm az értékes hozzászólást! Valahol volt egy nyomtatványom, hogy ki-ki rangtól függően mennyi "fizetést" kapott. Én arra értettem a hozzászólásomat, hogy sok tiszt több köpenyt is tudott csináltatni magának. Az elgondolásod a leghelyénvalóbb, de akkor mi lehet a fegyvernemi szín mert skarlátvörösnél sötétebb. Ha buzérvörös, talán szertiszt, esetleg méneskari tiszt lehetett az úr?
"Nem hiszem, hogy ha valaki tiszti rangban szolgál, nem engedhetett meg volna magának egy "extra" köpenyt, és így spórolt volna."
Ebben tévedsz. A tisztek többsége meglehetősen szűkösen élt, ugyanis a tiszti fizetéséből nem csak a saját ruhatárát kellett fenntartania, hanem a szolgálaton kívül megfelelő életszínvonalat kellett fenntartania, ami nem kevés pénzbe került.
A Hadilevéltárban van egy 1941-es dokumentum, egy százados beadványa, amelyben felsorolja a havi kiadásait. Az 557 pengő és 27 fillérből a hónap végére 89 fillérje(!) maradt.
Egyébként a ruházati támogatást kérő ügydarabok is elég gyakoriak a levéltári anyagban.
A frontköpenynek szerintem ellentmond a gallér, mert az távolról is eléggé feltűnő. Az én elméletem szerint ez egy "gyakorló" köpeny amit terepen viselt a tulajdonosa. Vagy valahogyan "szerezte" ami valóban tilos volt, vagy ha olyan beosztásban szolgált (pl. kiképzőként) ami miatt gyorsabban kopott a ruházata, hivatalosan is kiutalhattak neki egy legénységi köpenyt, amit tiszti jellegűre alakíttatott.
Üdv!
Szerintem fronttiszti. A tisztek legénységi köpenyből is csináltattak maguknak sajátot, pont mint zubbonyokból. A célja, hogy az ellenség ne ismerje fel első látásra, hogy tiszt. A zubbonyok mindenben megegyeztek a legénységiekkel, kivéve abban, hogy hátul megcsinálták rá a két vágást, hogy a magyar katona viszont hátulról megismerje a tisztet. Gondolom akkor köpenyből is készültek ilyen fronttiszti darabok.
Tisztelettel: Mekk_mester
Töltök fel pár új képet:
Ujja: http://postimage.org/image/fhaerzcid/
Gallér és hajtóka(fegyvernemi színnel): http://postimage.org/image/wjhb2fskr/
Gallér alulról: http://postimage.org/image/scxxke4i9/
Gombolása: http://postimage.org/image/8oy7y4rs5/
Olyan kérdésem lenne még, ha a hajtóka színe nem skarlátvörös(Ami bizonyos) akkor milyen csapattesthez tartozhatott az illető?? Méneskar, szertiszt, számvevő??? Illetve a többi képen jól látni azt is, hogy legénységi darab lett átalakítva. Például a galléron még látszik alul a legénységi hajtóka eredeti felvarrása, ahogy tapogattam ezt nem szedték le, egyszerűen rávarrtak.
Szia!
Csak gondolkodok, tegyük fel, a te feltevésed igaz, akkor mi indokolja a legénységi posztót, a puritán bélést, és a nem szokványos szabást?? Nem hiszem, hogy ha valaki tiszti rangban szolgál, nem engedhetett meg volna magának egy "extra" köpenyt, és így spórolt volna.Talán ha frontra készült darab? Mert ha igen akkor ez megválaszolná a legénységi köpenyből való átalakítást, és a mattított gombokat is. Ezek szerint az illető zászlós, vagy hadnagyi rangban szolgálhatott(Bár így nem értem a szürke rangjelzést sem.).Üdv:K.
Ez a köpeny annyira extra, hogy tiszti. A fegyvernemi színű szegély, a vállszalagok hiánya és az eltérő színű gallér és a kisgombos hajtóka csak a tiszti köpenyre jellemzőek. Ezt még a legeslegöregebb alhadnagynak se nézték volna el.
Szia egyértelmű, hogy szürke a rangjelzés, csak eléggé ki van kopva a színe. Néhány levélváltás után kiderült a darab kincstári legénységi köpenyből lett átalakítva, szabályzat ezt nem engedte meg. Vélhetően az őrmester a kinevezése után csinálhatta extra köpenynek. Viszont a színe kicsit sötétebb mint skarlátvörös, így lehet nem tüzér, hanem méneskari, szertiszti, vagy számvevő őrmester lehetett az illető. Az biztos nem egy tucat darabhoz sikerült hozzájutni.Üdv:K.
Nem őrmester, hanem zászlós, vagy hadnagy.
Ejj de jól néz ki! Mit meg nem adnék egy ilyenért!