Magyar vöröskeresztes sisak.
Érdekes magyar vöröskeresztes sisak került hozzám mostanában így már kettőre nőtt a számuk a gyűjteményben.
MÁVAG64 légó sisakról van szó bontatlan állapotban noha a bélés már kiszakadt belőle. A kék színre kívülről vékonyan sötétzöldet fújtak ami ugyan olyan mint sok M.KIR.POSTA sisakon látható zöld ráfestés. Ez a zöld árnyalatában inkább Tildy jellegű de csak vékonyan fedi a sisakot, a belső kupola mindig érintetlenül marad, a belső szoknya időnként szintén zöld és jellemzően fújt nem pedig a megfolyásokkal teli, vastagabb, kissé textúrázott jellegzetes Tildy-féle kafatyolás. Ezen a sisakon fehér ráfestés látható (ecsettel) amit elöl egy nagyobb, szélesebb hátul egy kisebb kereszttel meggypiros színben. Sajnálatos módon valaki, valahol, valamiért megkísérelte lekapargatni a sisakról a fehéret amivel sikerült is neki tönkrevágni szinte az egész bal oldalát illetve a frontot. Mégy így is nagyon kellemes, hangulatos, patinás darab. Tisztítatlan, előkerülési állapot.
Jobb elöl:
http://s5.postimage.org/mlr6njwlj/S4031875.jpg
elöl:
http://s5.postimage.org/u34zgibif/S4031874.jpg
belső:
http://s5.postimage.org/74cvbc4w7/S4031890.jpg
hátulról:
http://s5.postimage.org/j7mscn5c7/S4031878.jpg
bal oldal:
http://s5.postimage.org/5o5y6xrd3/S4031881.jpg
jobb fölső:
http://s5.postimage.org/o3qxb8yx3/S4031877.jpg
közeli:
http://s5.postimage.org/4zxluwm2v/S4031896.jpg
Igen de a rendelet sem volt szentírás. Főleg, hogy annak végrehajtását mégiscsak rábízták az érintettekre és nem osztogattak gyárilag készült, 'szabvány'-rendelet szerint készült sisakokat. (1943-tól kezdve a németek sem használhattak volna duplapajzsos, sőt egyáltalán pajzsos sisakokat rendeletileg)
Személy szerint nem hiszem, hogy bárki is izgatta volna magát mondjuk 44-45-ben, hogy szabálytalan módon festette a vöröskereszteket a sisakjára, ráadásul egy teljesen átfestett sisak talán feltűnőbb is lehetett ami előnyt is jelenthetett viselője számára. Természetesen ahogy korábban is írtam nem bizonyítható a valódi háborús használat de annyi furcsaságot és 'szabálytalan' dolgot láttam már sisakon ,hogy kijelenteni sem merném az ellenkezőjét. Továbbra is kérdés például, hogy a reguláris állomány használt-e átfestett szanitéc sisakokat mondjuk táborizöld színben?!
Ez a sisak egy külföldi gyűjtőtárs tulajdona. Ami különös az a 'szabályos' oldalt lévő keresztek fehér körben (igaz hátul is van egy),a belső légókék ami alatt mintha táborizöld lenne, a kívül világosabb barnászöld átfestés ami alatt szintén légókék. A bélés viszont már egyértelműen Tildy. A sisak szintén MÁVAG.
Kézben kellene látni mert igazán meggyőző patinát nem látni rajta de egy alaposabb szemrevételezést azért megérne.
http://s5.postimage.org/uzmnapkuf/post_21624_133220412981_thumb.jpg
http://s5.postimage.org/im9t3sv5z/post_21624_13322041315727_thumb.jpg
http://s5.postimage.org/h8i68hvwn/post_21624_13322041337878_thumb.jpg
Ez a kép egy tagtárs jóvoltából került fel. Korabeli filmrészlet, 1945 előtti. Furcsa sisakkal ami szintén nem követi a rendeleti logikát.
http://s5.postimage.org/yuq1da407/Untitled_True_Color_01.jpg
Az 1945-ig a Légoltalomnál szolgálatot teljesítő egészségügyi személyzet sisakjain kb.6-8 cm átmérőjű, fehér körben látható a vöröskereszt és nem a sisak homlokrészén, hanem az oldalain. Ezt a központi rendelet határozta meg, és nem egyénileg készült ! ( Bővebben majd Werwolf könyvében ) Ezt a sisakot valószínűleg egy nagyobb gyár, házi tűzoltóosztagának egyik eüs tagja készítette és viselte valamikor a 60-as években.
A sisak alapszíne inkább a korai búzavirágkék. A keret és a D-gyűrűk is ugyan olyan kék színűek. A gyűrűk acélból vannak a csat réz. A belső szoknya is át lett fújva vékonyan zölddel ami alatt szépen látható a gyári kék festés. Ha minden igaz pesti lelet.
Az "önszorgalmilag" érdekes kifejezés hiszen elvileg minden szanitéc/vöröskeresztes sisak improvizatív barkácsmunka (akár német, akár magyar) hiszen központilag, a gyárban nem készült ilyesmi. Bárki is festette le ezt a sisakot az biztos, hogy (fél)hivatalos/reguláris keretek között használta mint orvosi/egészségügyi/szanitéc állományú illető. Tipikus gond, hogy egy-egy ilyen régi katonai kuriózum esetén általában senki nem tulajdonít különösebb jelentőséget a tárgynak és mint ennél is, lelkiismeret furdalás nélkül tönkre teszi, leselejtezi, kidobja, megsemmisíti stb..
Pedig ha tudták volna mit tartottak a kezükben!
Érdekes darab.
Valaki "önszorgalomból" pingálhatta, véleményem szerint egy gyár légó egységében.
A "civileknél" ugye ott voltak a megkülönböztető, nagy, szembeötlő légoltalmi jelvények.
(Köztük a vöröskeresztes is.)
Azt, hogy mikor készülhetett, a háború alatt, vagy után, soha nem fog kiderülni...
Tényleg nagyon érdekes darab. A bélés kerete is kék színű? A képen kéknek nézem.A D gyűrűk anyaga acél? Mert képről az egyik sokkal fényesebbnek látszik. Ja, és a csatt milyen anyagú? Hazai előkerülés?
Üdv: dmtr68
Igen, ez egy eredeti, "jó" magyar háborús sisak, eredeti külsővel, fehérrel és keresztekkel. A kérdés persze az, hogy valóban háborús-e vagy mondjuk közvetlenül a háború utáni. A fehér alatti sötétebb zöld miatt lehetséges, hogy már Tildy vagy korai Rákosi éra. (esetleg 56, illetve bármilyen polgári védelmi-egészségügyis sisak)
Ami biztos, hogy régi, eredeti darab természetes külsővel, patinával bontatlan háborús légó sisakon. A fehér nem kimondottan téli álca hanem az egészségügyi személyzet számára készült megkülönböztető jelzés része. A másik vöröskeresztes sisakom szintén MÁVAG légó, szintén bontatlan, hiányzó bőrrel. Azon például nincs zöld a légoltalmi kéken.
Mindkét sisak esetében lehetséges a háborús használat viszont egyik esetében sem lehet 100%-osan kijelenteni. Jó jel, hogy mindkét sisak eredeti, háborús állapotú és nem látható jellegzetes Tildy módosítás rajtuk. Valószínűnek tűnik, hogy az egészségügyis ráfestés valamikor a 40-es években készülhetett és szinte biztos, hogy 1960 előtt. A külső mindenképpen hiteles, életszerű. Korabeli képeken, film hiradókban fel-felbukkan hasonló. Sajnos a fekete-fehér képek alapján szinte lehetetlen eldönteni, hogy a háborúban használt szanitéc sisakok légók voltak-e vagy tábori zöld katonai sisak is előfordulhatott-e esetleg. "Liba" alapszínnel még nem láttam ilyet ami persze nem sokat jelent tekintettel arra, hogy nagyon ritkák a fennmaradt eredeti példányok így egy-két darab alapján képtelenség nagy megállapításokat tenni.
Alapvetően azért festették fehérre a sisakot, mert azon sokkal jobban látszódik a vöröskereszt. (szerintem)
Mivel nem értek a sisakokhoz, megvártam a többieket, mert nem tudtam, ez itt most jó-e vagy sem. Most akkor ez tényleg egy magyar háborús, téli álcás (!) vöröskeresztes (!!) sisak? Mert ha igen, akkor Úristen...
*keresem az állam a pincében*
Nem merném megkísérelni.
Az oxálsav jó megoldás lenne-e neki? Ezt mondhatjuk felületi rozsdának, ami rajta van. Szerintem úgy károsodna a legkevésbé, bár egy picit lehet, hogy mattítaná a festéket.
Ez így f...a ahogy van!
Üdv.
Köszönöm a sisak nevében!
Tényleg nem ugrik elő minden bokorból egy ilyen, semmi estre sem nyúlnék hozzá, még a kosz leszedése is okozhatna további sérülést a már kapargatott részeknek így szeretném ebben az állapotban megőrizni. A bal oldali felületi rozsdásodást talán meg lehetne kezelni óvatosan, esetleg.
Restaurálás (:
Aki a csocsi-ragyit szereti az vegyen egy ilyen kínai csodát és fesse úgy ahogy akarja:
http://www.made-in-china.com/showroom/cchelmet/product-detailvqZQFVAKkTc...
Miért akarják néhányan eltüntetni róla a háború és a használat nyomát ezt soha nem fogom megérteni.
Állagmegóvás és kész.
Nagyon jó darab, nehogy felújítsd, sajnos nem sok vöröskeresztes sisak kerül elő.
Szép darab! Sajnos most már nem kapunk ilyeneket a cégnél ...:-) Valami régi raktárat fel kellene túrnom.. :-)
Szép és hangulatos darab :) Nem gondolkodtál azon, hogy restauráld? Vagy inkább ígyhagyod, előkerülési állapotban?
Üdv!