Számmisztika
Sziasztok!
Aki foglalkozott német K-98 szuronyokkal, és szedett szét párat, az bizonyára találkozott a következő jelenséggel:
A markolat alatti sorszám megegyezik a rögzítő gombon található sorszámmal, de nem egyezik meg a szurony pengetövében, illetve a hüvelyen lévő sorszámmal.
http://s8.postimage.org/q0vo6z3t1/image.jpg
Más esetben pedig pont hogy egyezik minden számsor, tehát a gombon, a markolatok alatt az acélban, és a pengetőben, hüvelyben lévő.
http://s7.postimage.org/72brl2wej/583_mindenhol.jpg
Aztán van, hogy a markolatok alatt nincs is sorszám, de a gombon, és a pengetőben lévő egyezik. (Megint más esetben nem egyezik.)
http://s9.postimage.org/7ln6wrxpb/mund.jpg (Mundlos, 1939.)
Még itt van a tűzvédő száma, ha van neki, illetve szokták valamelyik számsor utolsó kettő, vagy három számát ütni a gombra, vagy a tűzvédőre, de ennyire talán ne kalandozzunk el. Tudja valaki, mi alapján születtek ezek az eltérő, vagy megegyező számozások?
Köszönöm a válaszokat!
Bónusz képpen Ferenczy tagtárs néhány szuronya.
https://mail-attachment.googleusercontent.com/attachment/u/0/?ui=2&ik=88... (ez szintén Mundlos)
https://mail-attachment.googleusercontent.com/attachment/u/0/?ui=2&ik=88...
https://mail-attachment.googleusercontent.com/attachment/u/0/?ui=2&ik=88...
Itt egy olyan szurony aminek a rögzítőjében nincs szám.
http://postimage.org/image/ci1mhgm6r/
A tűzvédőben sem találtam beütést, viszont a markolatban találta MH és egy 4-es jelölést!
http://postimage.org/image/d7raqjhwf/
Üdv:Ferenczy
Szia Boszka!
Hát nem is tudom, de én túlnyomó részben olyan bökőkkel találkozom, melyben vegyes a számozás!
Üdv:Jani
Üdvözlet tagtársak! Bennem is felvetődött már ez a kérdés, és megfogalmazódott bennem egy elmélet, ami nem feltétlenül helytálló. Az én elgondolásom szerint lehetséges az hogy a háború előtt és az elején még odafigyeltek ara az "apróságra" hogy a beütők egyezzenek (Német precizitás), de ahogy nőtt a kereslet, mivel a frontra induló katonák ki kellet osztani és mivel biztos voltak olyan darabok amik selejtek lettek az idő előre haladtával inkább a mennyiségre törekedtek mint a beütők egyezésével. Így valószínű hogy a hibás darabokat visszaküldték a kohóba és a megfelelő minőségű darabokat összerakták hogy meglegyen a darabszám.De ez csak az én elméletem.
Az rögzítőfészek sarkos kialakítása forgácsolással nem lehetséges, a sarkokat préseléssel alakították ki (esetleg még melegen). A rögzítőcsap a fészekbe való végső, pontos illesztése kézzel történt szerintem, mert mindegyiken reszelésnyomokat vélek felfedezni. Mivel ezek a csapok voltak hivatottak a fegyverhez való rögzítéshez, a használatból eredő kopások miatt hőkezelték kb. 45-50HRC keménységre! Viszont csak azt a részét mely közvetlen érintkezett a puska befogadó részével! Így kevésbé volt hajlamos a törésre. /Ha megfogtok egy tűreszelőt és óvatosan megpróbáljátok reszelni a menetes részénél gond nélkül lehet, viszont a kampós végén csúszik a reszelő./ Mivel egyszerre több darabot edzettek (hőkezeltek) a felcserélés elkerülése érdekében számozták össze. Felmerül bennem a kérdés, hogy mi van azokkal a darabokkal melyekben nincs szám, mert sok olyannal találkoztam! Hőkezelés után az utólagos megmunkálás nehézkes(gyémántporos reszelő) amit nem hiszek ! De még marad a kérdés, miért mások a számsorok pengetőben és a rögzítőben?
http://postimage.org/image/b3gjikynh/
Üdv:Ferenczy
Egy-két szuronyhoz, már volt szerencsém. Nekem az a tapasztalatom, hogy több olyan van ami különböző számsorú mint amelyik egyezik, vagy ami nincs összeszámozva! Az az igazság hogy csak két bökőt láttam amelyikben a számok azonosak voltak! A "számtalanokból" többel is találkoztam, de szerintem a vegyes számozás a jellemzőbb!
Üdv:Ferenczy
Szerintem, ahhoz hogy ezekre a kérdésekre értelmes választ kapjunk/adjunk, ismerni kellene a gyártás minden lépését. Nem hiszem, hogy minden számsornak az "összeszámozás" lenne a lényege. Vagy igen? Mi a tapasztalatotok, több olyan bajonett van amiben egyeznek a számok, mint amiben nem? -lehetőleg leszámítva a gyakori csere alkatrészeket, mint pl markolat (vagy amit gyakran cseréltek).
Üdvözletem !
Miért bonyolították, mikor egyszerűbb lett volna mindenhová ugyanazt a számsort beütni?
Íme egy másik szurony, melyben eltérnek a számsorok! Vajon miért?
http://postimage.org/image/8zmokmtvz/
Üdv:Ferenczy