warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Mérőszalag
2012, július 25 - 22:34 | ImiP10
Nemrég került hozzám ez a német mérőszalag. Lepucoltam róla a "rákövesedett" port és egész sok tábori zöld szín jött elő. A szalag vége hiányzik, a fa nyél viszont jó állapotú. A felhajtó karon látszanak a beütők, ebből gondolom, hogy 1940-es gyártás.
De viszont csak halvány sejtéseim vannak, mire használtak a katonaságnál ilyet.
Leszállópálya kijelölés, lövegek géppuskák helyeinek távolsága?
http://postimage.org/image/ys183vbjl/
http://postimage.org/image/on7ko2x5n/
0
Értékelésed: Nincs
Nos, így már jóval meggyőzőbb
Én is rákerestem, nekem kidobta a második sorban ugyanezt egy német drótvágó társaságában.
http://deutchland-cpny.skyrock.com/15.html
A magyar híradóautókba valót a Gamma gyártotta a háború előtt és utána is egy darabig.
Szervusz Rádiós!
Valóban széles a paletta!
Elnézést a "fegyvernemi sovinizmus"-ért! :-)
Nem vagyok benne biztos, hogy katonai volna.
Legalábbis nálunk gimiben pont ugyanilyennel mérték ki a távokat tesiórán. Ha katonai, sem biztos, hogy háborús. Beütők elég sok mindenben vannak. (Ha lelsz benne egy sast vagy koronát, az már valószínűbbé teszi)
"Gustav Nestler Berlin" keresése egy szintező, egy térképmérő és egy mérőkörző jött csak ki. Tehát mindenképp valami térképészeti dolog. Abba a mérőszalag is belefér, kis engedménnyel
A híradóautókban is volt efféle rendszeresítve. Ha föl akartak állítani egy oszlopot, a kiszemelt helyre leszúrtak egy úgynevezett háromszögölőt. Ez egy darab vasacska, amelyből csuklószerűen három fül hajtható le. Ezek adták meg a 120-120 fokot, és az irányt, hogy merről kell majd feszíteni az oszlopot. Elővették a mérőszalagot, majd az adott magasságú árbochoz kinézték a könyvből (vagy tudták fejből), milyen messze kell leverni a karókat. Utána a háromszögölőt kivették a földből, majd a helyére rakták a kampós aljat, abba bele a kitolható/tekerhető oszlopot, befűzték az eleve adott hosszúságú kikötőket, ráakasztották a dipólt és elkezdték kinyomni a magasba. A zsinórok pedig a kellő időben és helyen feszültek meg, s ha jól dolgoztak, nem vagy csak keveset kellett az utánállítással bajlódni.
Sinus, cosinus – ennyi. :)
Műszaki vonatkoztatású, szép darab vigyázz rá!
(Pl: a TMM-3 hoz rendszeresített mérőszalag szinte ugyanígy néz ki, csak persze az fiatalabb)
Leszállópálya kijelölés, lövegek géppuskák helyeinek távolsága? miért is ?
Még műszakiaknál elképzelem .