MÁVAG sisak szürke szegecsekkel
Egy érdekes magyar sisak érkezett a gyűjteménybe amit szeretnék megosztani a téma iránt érdeklődőkkel. MÁVAG 62-es 35M tábori zöld sisak, bontatlan, érintetlen állapotban, szép színnel, belül névvel (Ruzsa?). Réz csatos szíj. Kellemes padlásszagú hangulat.
Az ínyenceknek ajánlom a szegecsek tanulmányozását mivel mindhármon a gyári zöld szín fölött szürke, rücskös ráfestés látható ami megfelel a vesszőparipámnak számító, sötétszürkére kent magyar rohamsisakokon látható árnyalatok egyikének. Érdekes módon a sisak többi részén semmilyen álcafestés vagy ráfestés nincs még nyomokban sem. Hajlok a magyarázatra, hogy talán egy szürke sisakból szerezte a katona ezeket, pótolandó a használat következtében eltört sisakszegecseit. Elméletileg csapaszinten is álcázhatták a pótalkatrészeket sőt akár a gyártótól is érkezhettek előre sötétített sasszegek.
Kedves Detektor!
A szegecsek zöld festése majdnem hibátlan amit kívülről fed a rücskös szürke.
Üdvözlettel
Üdv, lehet hogy a kép nem adja vissza, de nekem úgy tűnik hogy szimplán nincs festés a szegecsen, ill ami kevés van az zöld!?
Ill az apró betűs írást sem vélem látni, nem vagyok egy sisak szakértő, de néha hihetetlen dolgokat véltek látni :)
Nem akarom elkiabálni de a sisakban láthatóval azonos nevű tagtárssal elképzelhető, hogy sikerül konkrét, még élő személlyel kapcsolatba hozni ezt a sisakot ami fantasztikus siker lenne. Mindenesetre dolgozuk a rejtély megoldásán.
Szemmel láthatóan sokat hordták a bélést, mégpedig a párnák nélkül tágítva. Jelenleg, passzentosan mérve kb 56 cm-t mértem körbe ami azt jelenti, hogy ez a 62-es méretű sisak kb 64-est is helyettesíthetett. A szegecsek egyértelműen már nem a gyári helyzetben vannak, cseréltek ami megmagyarázhatná a szürke álcafestést. A bélésen még két felirat látható. " Ú.J." és egy általam kivehetetlen, apróbetűs kézírás.(egységnév??!). Belül, a jobb oldali, málhafület rögzítő szegecs körül lett rajzolva ugyan azzal a grafittal amivel a "Ruzsa" nevet írták a sisakba. Talán unalmában firkálgatott a tulajdonos egy kicsit ceruzával a kezében?!
beütő és a körülrajzolt szegecs:
http://s5.postimage.org/vysvam05j/S4031464.jpg
Ú.J. :
http://s5.postimage.org/adnsn03ev/S4031455.jpg
Felirat a bélésen:
http://s5.postimage.org/9cnjxvmfb/S4031458.jpg
Szürke szegecsek:
http://s5.postimage.org/hjfjpgchz/S4031459.jpg
http://s5.postimage.org/5vlhuwnd3/S4031461.jpg
http://s5.postimage.org/6me80opqf/S4031463.jpg
Ezek a "nevesített sisakok" mindig elgondolkodtatnak. Vajon mi lett a sorsa, a nevét beleíró katonának? Egy név mindig plusz tartalommal tölti meg a sisakot, amelyet már sohasem tudunk megfejteni, csak találgatni.
Hun29 tagtárs! Írtam üzenetet, olvasd el! ;)
Üdv: dmtr68
Ha minden igaz magyar előkerülés. Egy régi ismerősöm keresett meg vele, hogy egy régi parasztházban vagy présházban találták meg. Hátul természetesen a csak a MÁVAG által használt keménységi próba beütője látható. Kicsit halványabban mint általában de a "körben három pötty" típus. Anno közöltem már az általam eddig ismert beütő variációkat, ez egy relatíve gyakoribb változat.
A név közelebbről:
http://s5.postimage.org/rglz4rupz/S4031335.jpg
Üdv!
Egyik ismerősöm nemrégiben vett egy magyar sisakot, B beütővel.Esetleg erről tudnátok valamit mondani?
Amúgy nagyon szép a látható darab!!!!
Tényleg érdekes darab. Hazai előkerülés?
A sisakharang belső részén, a málhafület tartó szegecsek között milyen beütő jelzés látható? Ha jól látom, az egy körben lévő jelzés?
belseje:
http://s5.postimage.org/ftefnk7k7/S4031333.jpg
jobb oldal:
http://s5.postimage.org/7p6bitl53/S4031355.jpg
hátulról:
http://s5.postimage.org/gy8hsxu13/S4031342.jpg
bal oldal:
http://s5.postimage.org/c0ux7ts1z/S4031341.jpg
jobb oldal:
http://s5.postimage.org/k7rid57if/S4031344.jpg