43 M Solothurn golyószóró ívtár
Szervusztok!
Tegnapi előkerülés Vas megyéből. Öreg tölgyfa tövében bújt meg 30 cm mélyen. Sajnos az egyik fele repedt és elég rossz állapotban van de remélem kissé helyreállítható. Örültem neki mert ez a típus még nem került a kezembe.
http://postimage.org/image/q03ieii9p/
http://postimage.org/image/9vbl4tu8x/
http://postimage.org/image/vuxm2pszp/
Egy kis adalék:
"1942-ben a Honvédelmi Minisztérium megvásárolta a német MG 42 géppuska gyártásának jogait, amelyet mint "egységes géppuskát" kívánt rendszeresíteni, azaz a golyószórót és a 31 M. géppuskát egyaránt az új fegyverrel szándékozott leváltani. A gyártás beindulása azonban már kezdetben elhúzódni látszott, így áthidaló megoldásra volt szükség.
A 7,92mm-es 43 M. Mauser puskatöltény 1943-as bevezetése így az egyelőre hadrendben maradó golyószórók átalakítását is szükségessé tette, noha a korábbi lőszer is egészen a háború végéig gyártásban és használatban maradt. Ellátási szempontból ugyanakkor célszerűnek látszott az új tölténnyel működő 43 M. ismétlőpuskával felszerelt csapatokat ugyanezzel a tölténnyel működő golyószóróval ellátni. A 31 M. golyószórónak ezért elkészítették a Mauser lőszerrel használható változatát, amely 43 M. golyószóró néven rendszeresítésre került.
Az új fegyver csövét és zárját az eltérő paraméterekkel rendelkező töltény miatt át kellett alakítani, és az irányzék sem maradhatott a régi. A perem nélküli lőszerre tervezett új, 30 lőszert befogadó tárak kevésbé voltak ívesek, mint a régiek.
A 43 M. golyószórókkal 1944 második felében kezdték el a csapatokat ellátni, a gyártó üzem ezt követő elfoglalása miatt azonban az utánpótlásnak hamarosan vége szakadt. Kb. félezer 43 M. golyószóró kerülhetett végül a honvédséghez."
Forrás: REGIA MILITIA HUNGARORUM
http://militiahungarorum.extra.hu/1920_f_k_gu_31.html#resz_02
Felületkezelés után.:
http://postimage.org/image/vmx92eanr/
http://postimage.org/image/h9q0yr6zr/
Üdv.
Gábor
Kakukk!
Hajrá. Várom róla a képeket majd.
Üdv.
Gábor
Már ázik az enyém is ! :) Köszi a leírást.
Szervusztok!
Tettem fel képeket a felületkezelés eredményéről. Ennyire sikerült rendbe hozni, sajnos nagyon el volt rozsdásodva.
Üdv.
Gábor
Szia4
A gyöngyhomok ( a legfinomabb) nem szedi ki, inkább jól láthatóvá teszi. Először azonban érdemes egy kicsit gyakorolni egy semmitérő ásott vason.
Üdv.
Rush!
Igen, ez a homokszórós dolog tényleg ígéretesen hangzik és ráadásul instant.
Az esetleges beütőket nem nyírja ki?
Állapotra szerintem rendben vannak, áztatás mindenképp kell nekik -pl ecetben. Utána szét kell szedned, és tovább áztatni (hogy a belseje is tiszta legyen) aztán a laprugót, állapotától függően, áztatni valamiben, a hüvely belsejét ajánlom sörétes puskához kapható tisztítókefével. Az ecetes áztatástól egy nap után biztos megpróbálnám egy erősebb kefével, vagy más "kaparó" eszközzel megsimogatni a rozsdabogyókat a nagyobbik hüvelyen. Az alsóval max a szétszedésnél lesz gond, de ahogy nézem az is masszív, lehet áztatni és korongozni is. Péter sorrendjét tanácsolom.
Sziasztok!
Új topicot nem akarok létrehozni, ezért itt kérek tanácsot.
Nemrég találtam ezt a két szuronyhüvelyt. Szerintetek mivel tudnám megtisztítani, melyik lenne a legmegfelelőbb megoldás ?
Eddig még nem csináltam ilyet, és elbarmolni sem akarom őket.
Képek: http://imageshack.us/g/824/dscf1627c.jpg/
A lelethez pedig gratulálok!
Alább már említettem a homokszórót. Gyöngyhomokkal használva nagyon jó eredményt lehet elérni ( a drót ehhez képest egy terminátor). Ráadásul a végeredmény fémes-szűrkés színű, ami hasonlít a kadmiumozott felületre. Majd egy éve próbaképpen leszórtam egy ásott szuronyt, utána rögtön lefújtam WD-40 cuccal, azóta sem jelentkezett rajta rozsda még nyomokban sem, pedig párás helyen van.
Üdv.
Az elektrolízist is ki lehet tapasztalni de sajnos magam nem jutottam túl sokra vele. Nemhiába külön szakma...
Egyetértek veled Péter, bár egy ilyen vékony anyag esetén kockázatos dolognak tartom a mechanikait. Néhány éve kezdőként simán nekiestem egy ilyen, szóban forgó darabnak dróttal.
A lemez gyenge állaga miatt egy repedésbe beleakadt a korong és már szakította is szét a lemezt.
Tapasztalat volt és ma már nem gondolom jó ötletnek.
Nem látom túl sok értelmét a mechanikai tisztításnak egy ilyen tár esetén.
Max az ásványi szennyeződések eltávolítására, bár arra szerintem jobb egy deszt.vizes mosás.
Meg kell jegyezni azonban, hogy a 15-20%-os ecet sokkal lassabban és követhetőbben dolgozik. A foszforsav (pl:RO-55) néhány órás munkasebességéhez képest az ecet 1-2 nap alatt éri a hatást, bár nem passzivál.
Ezért ha ecettel dolgozik az ember és nem biztos az ember a dolgában, vagy a folyamat közben problémát észlel, még meg lehet vele időben állni. (festékmaradványos darabok esetén egyik sem javasolt, arra ott az oxál, vagy az előbbiek, de csak ecsetelve)
-Kár hogy Sumi már csak nagyon ritkán jár fel. Ő néhány éve bemutatta nekünk a restauráció magas iskoláját. Az NaOh Nátrium-hidroxid(nátronlúg)-os klórkivonásos tisztítástól kezdve a paraleles állagmegóvásig mindent.
Mi hozzáképest csak tapasztalatinkhoz mérten amatőrködünk.
...ja, a kémiai fémtisztítás legbrutálisabb ászáról az ipari savról nem ejtek szót, mert ennél a darabnál szóba sem jöhet a használata.
...
szerk: és még egy: RO-55 esetetén, savról lévén szó, nem használható alumíniumra, mert igen komolyan támadja.
Még engedtessék meg pár gondolat!
Mindenkinek aki sokat foglalkozik a dologgal, kialakulnak "bevált" eljárások különböző fémekre.
Vas, acél esetében szerintem mechanikai tisztítással kell kezdeni. Ezután maratás majd passziválás vagy olajozás.
Lemezárú esetén sajnos szűk a lehetőségek köre. Itt a maratással vigyázni kell mert lehet többet árt mint használ.
Drótkorongot a végén szoktam használni ha az a cél, hogy fémtiszta felületet kapjunk. Egyébként csak elkeni a rozsdát még a flexes korong is. Viszont a beütők sanyargatását kerülni kell! Ha még nincs tapasztalat akkor tesség olyan tárgyon próbálkozni amiért nem kár. Pl. repesz vagy lemezcafat. Ez sem száz százalékig mérvadó mert a kívánt eljárás függ a feltalálási állapottól.
Sziasztok!
Az enyém egy padlásos darab, nincs hozzá nyúlva. A szín pedig a natúr felé hajlik azt hiszem.
http://kepfeltoltes.hu/120512/P1000373_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/120512/P1000374_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/120512/P1000375_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
chopin!
A drótkorongozást csak a nagyobb felületi rozsda leszedése végett végzem. Természetesen utána jön majd a kémiai tisztítás. Köszönöm a javaslatokat, a foszfátozást megpróbálom.
Üdv.
Gábor
Gábor!
A drótkoronggal csak pillanatnyi eredményt érsz el.
Én is keservesen tapasztaltam meg azt.
Pár éve még drótkorongoztam a rozsdás vastárgyakat és szép simafelületeket kaptam.
Lakkozás után meg még szebbet. Fél év sem kellett és elkezdett dolgozni az anyagban rozsda.
A lakkozás felpattogzott és elkezdett durván revéssé válni a felület.
Akkor olyan csalódás ért, amitől át kellett értékelnem az egész állagmegóvási nézetemet.
Ma már szinte semmit nem lakkozok és megértettem, hogy ha nem történik meg a kémiai tisztítás, akkor felesleges, vagy csak ideiglenes erőlködés az egész.
Ahogy Sumi, a tanult restaurátor tagtárs írta, ha nincs kivonva a klór, akkor az tovább dolgozik az anyagban.
A részemről is a foszfátozást/foszforsavazást javasolnám, mert az passziválja is a felületet.....bár az utóbbi időben nagyon szép eredményeket érnek el az oxszálsavval. Erről nem tudok sok mindent, csak az eredeményeket látom,azok pedig igen jók.
A közeljövőben ki is próbálom, csak azt nem tudom, hogy ez a módszer ad-e a felület passzivitást az oxidációval szemben.
Kadmiumozásra rátérve, érdekes dolog, hogy lehet kapni boltban, úgynevezett kémiai ónozó folyadékot, elektronikához használom, a réz felületre egy vékony ón réteget visz fel, ami véleményem szerint szinte olyan mint a kadmiumozás.Érdemes lenne vas tárgyakon kipróbálni, biztosan működne, persze olyanon ami érdemes rá, és csak fém tiszta, zsírtalan állapotban.
Én citromsavat adnék neki. A 31M tárnál bevált, fémtiszta lett, igaz pár helyen átlyukadt.
Szerintem ha "színsemleges" állagmegóvásról is szó lehet akkor a foszfátozást javaslom. Van aki arra hivatkozva nem szereti mert a foszforsav tovább dolgozik.
Ezen már sehol nincs gyári felület, az olajos barnítást meg az állagmegóvás miatt írtam.
Üdv.
Igazad van, köszönöm. Sajnos a kadmiumozást pár éve betiltották, de annak is örülni fogok ha egyben marad. Semmi nem zörög benne, így talán a rugó is egyben van (vagy csak oda rozsdásodott). Ha kijön a fenéklemez majd kiderül.
Üdv.
Gábor
Regmilhunon láthattad. Egyébként kadmiumozva volt.
Valahol olvastam (sajna nem emlékszem hol), hogy natúr volt és a hátsó ívre pirossal volt felfestve a gyártó.
Üdv.
Gábor
Nem volt barnítva! Ennyi erővel lilára is festhetnéd.
(nemrég én is majdnem hibáztam!)
Van egy kicsi multifunkcionális csiszolóm, azzal kezdtem el leszedni a rozsdát acélkefével. Elég masszívnak tűnik a lemez. Szépen, lassan. Már várt pár évet az újjászületésre.
Üdv.
Gábor
Én azért homokfúvóval tennék egy óvatos próbát, persze megfelelő távolságból és nyomással, aztán olajos barnítás.
Üdv.
Gratulálok. Hangulatos darab, de sajnos ha megtisztítod széthullik a repedt oldala. 20 évet késtetek :(
Tisztitás utáni képeket szivesen fogadunk.