warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Egy régi nyár...
2012, március 8 - 13:37 | Rádiós
Dunaharszti, 2005. nyara, a HM HIM kiállítása, amelyen mi is ott voltunk.
Az úriember éppen a német FuMb4-et, más néven Samost tekergeti. Ez egy műszaki unikum 1941-ből, lévén frekvenciaterjedelme 88-470 MHz-ig tart, s nem mellékesen még működik. (Nagyjából azt a színvonalat képviselte akkor, mint ma a Masat-1 magyar műhold.)
Hátán hordja a német Torn E.b-t, azaz a Bertát, amely egy rövidhullámú vevőkészülék.
Tőle jobbra a FuG10Ek és FuG10El rövidhullámú repülőgép-rádiók (vevők) láthatóak. Arrább fölfedezhető még egy igen-igen ritka modern magyar R-134, egy gyakoribb R-111, R-106 és R-10 is.
0
Értékelésed: Nincs
Frissítsünk a témán :)
http://postimage.org/image/6umlyalgv/
A katonák állították föl nekünk. Vagy mi magunknak. Már nem emlékszem, rég volt, sajnos. :) :(
Idézet a sulinetből:
Hullámsávok terjedése, felosztása
Rádióhullámok terjedési viszonyai:
Felületi hullámok: közvetlen formában terjednek, befolyásolja a földfelszín elektromos tulajdonsága, valamint követik a földfelszín görbületeit. A hosszúhullámok felületi hullámok, terjedés közben erősen csillapodnak, terjedésük bizonytalan. A középhullámok felületi és térhullámok nappal felületi hullámként, éjjel térhullám formájában terjednek.
Térhullámok: a rövidhullámú adóállomások ebben a formában bocsátanak ki jeleket, nagy távolságok áthidalására alkalmasak.
Ionoszférikus hullámok: melyek az ionoszféráról verődnek vissza. Az URH hullámok a fény sebességével terjednek, az Ionoszférikus szórás útján.
Elektromos hullámok jellemzői: hullámhossz /két pont távolsága/, frekvencia /mp. rezgések száma/, terjedési sebesség /300000km/s/.
Hullám tartomány: látható, láthatatlan /infra, ultra/, röntgensugárzás, gammasugárzás, kozmikus sugárzás, rádiófrekvenciás hullámok.
Rádióhullámok:
- HH 150- 450KHz 2000-670m. AM
- KH 500-1650KHz 600-180m. AM
- RH 3- 30MHz 50- 10m.
- URH 30-
- URH 66- 73MHz OIRT keleti FM (kétnormás rádiókészülék, ha mindkét URH sáv vételére alkalmas)
- URH 88- 108MHz CCIR nyugati FM
Magyarországon a legelterjedtebb URH rádiózás a kereskedelmi rádiók ezen a sávon sugározzák az adásokat.
Fadding: / térerő/ halványulás, térerő ingadozás az adott helyen.
Rádióvétel elve:
A rádiókészülék feladata az elektromos mágneses hullám hordozta információ. visszaalakítása hallható hanggá. A megfelelően méretezett, hangolt antenna a rádióhullámokat felfogja és továbbítja. A kereskedelmi forgalomban, levő rádiókban a hosszú, közép, rövid hullámú vételre ferritantennát alkalmaznak. URH vételhez beépített teleszkópantennát szerelnek a készülékekbe.
Ezek a rádiók milyen hullámhosszon üzemeltek? RH, URH, középhullám?
Tulajdonképpen ezeket a hullámhosszakat mi különbözteti meg egymástól?
Nem egyszerű hóbort ez sem! Tengermély tisztelet! :)
Fantasztikus lehet ilyen matuzsálemekkel fürkészni az étert.
Üdv
Fecó
Ha a részletekről van szó(dugaljzat)megjegyezném, hogy ismét valami bölcs állította fel a m 63 sátrat a rádiók felett, méghozzá kifordítva. Gratula hozzá, gondolom katonaviselt ember lehetett...
Eddig még nem rázott meg – ám ez mondjuk az orosz R-313M-ről már nem mondhatom el... :)
A ruszki vasakhoz NAGYON kell a földelés, lévén náluk ez ismeretlen fogalom. Ott kétvezetékes rendszer él, a fázis és a nulla.
Ha megfogod a fázist és beleállsz a vízbe - nem lesz semmi bajod (Szemben nálunk...). Na de ha valahol szivárog az áram - azt sem veszed észre. Más bajokról meg ne is beszéljünk...
:o
Valamilyen szinten konyítok az elektronikához, így maximálisan meg tudlak érteni! :-)
Az árnyékolás pedig egy műszerzsinorral és egy krokodilcsipesszel lett megoldva. Így van ma is. Hét év alatt nem volt időm ezzel bővebben foglalkozni... :)
"(Fanoknak: érdemes föltekinteni a háttérben a földön a 220 Voltos csatlakozást biztosító „full üzembiztos” banándugókat.) :)"
Nagy úr a kell, ha muszály! :-D
A Samos „urrrasan” a karszékben:
http://postimage.org/image/80vssozmf/
Összekötve a PC-vel éppen a második világháború egyik legnépszerűbb üzemmódját, a Hellschreibert veszem a két méteres rádióamatőr sávon.
(Fanoknak: érdemes föltekinteni a háttérben a földön a 220 Voltos csatlakozást biztosító „full üzembiztos” banándugókat.) :)