Sisak állagmegóvás (?)
Kedves Mindenki!
Ezt a sisakot még tavaly nyáron találtuk, akkor az alábbi kép került fel a kutatásról:
http://www.roncskutatas.hu/node/11352
Igyekeztem kihozni belőle a maximumot a következő lépésekben:
1. Melegvizes fürdő, körömkefével letisztítottam a sarat, egyéb szennyeződéseket.
2. Átmostam (értsd: rácsurgattam és hagytam lefolyni) RO-55 rozsdamaróval, közben körömkefével igyekeztem ledörzsörlni az erősen korrodált részeket.
3. Ezután jött a mára elhíresült oxálsavas fürdő. Itt már szépen előjött a szín sok helyen. Közben néha kivettem, lekeféltem kicsit, aztán megint visszarakta egy jó időre. Mivel pár nap után már nem értem el újabb eredményt, így végleg kivettem az oxálsavból.
4. Az összefüggő, teljesen rozsdás részeket lepucoltam egy finomabb drótkoronggal, ezek a sötétebb foltok a képen. Igyekeztem a festett részeket megkímélni.
Ennél tovább nem folytattam. A probléma az, hogy azokon a részeken, ahol még viszonylag ép a festés, még ott is akadnak pici rozsdafoltok, amiket nem tudom, hogyan lehet eltüntetni. Félek, hogyha így hagyom, akkor elkezdni tovább enni a rozsda és egy idő után lepereg a még meglévő festék.
Várom az ötleteket! Előre is köszönöm!
(A találásról: a többi leletből, többek között a dögcédulából egyértelmű volt, hogy egy Luftwaffe alakulat hagyta ott a sisakot is. A színe abszolút beazonosítható. Nézegettem közelről, de szerintem nem volt rajta matrica.)
Az ecetet en se mertem hasznalni. Viszont a rozsda nagyreszet ugy tavolitottam el, hogy RO-55 rozsdamarot vegigcsurgattam rajta, majd kicsit dorzsoltem koromkefevel. Aztan megint kicsi csurgatas, megint koromkefe. Latszodott a lefolyo rozsdamaron, hogy azert dolgozott a sisakon, de megsem volt benne annyit, hogy nagyon bantsa a festeket.
A mechanikus modszer viszont jonak tunik a maradek rozsdapottyok eltavolitasara.
Rozsdamarót én semmikép se tennék rá ,meg az ecet se túl jó neki inkább kapargasd meg csiszolgasd :)
a mechanikai kapirgáláson kívül nincs módszer az erősebb rozsdapöttyök eltávolítására?A rozsdamaróval ha lekenem az a festést bántja?Esetleg ecet? Nekem a gázolaj sem jött be pedig azt is tanácsolták.Olyan szépen előjött egy orosz sisakról a szín, és nem szeretném azokkal a rozsdadudorokkal elrakni, hogy ne fertőzzön tovább.
Állagmegóvásra korszerűen a vízoldható akril lakkot ajánlom, ami legegyszerűbben közönséges hajlakk formájában szerezhető be. Egyrészt roncsolódás mentesen eltávolítható lemosással, ha kell, másrészt több rétegben ugyanúgy korróziógátló mint bármilyen más lakk (bónuszként eleinte illatos is, ami miatt az asszony nem ideges a lakásban tartott gyűjtemény miatt, míg az olajszagot a nők általában nem szeretik, természettudományos megfigyeléseim szerint). A rozsdás sisakok leolajozását nem ajánlom, mégpedig azért, mert az átrozsdásodott részekbe beszivárgó olaj pikkelyes leválást okoz, és széthullik a tárgy, hamarabb, mint olajozás nélkül. A műanyag alapú akril viszont inkább összeragasztja a szétváló rétegeket. Emellett a bármilyen okból tompa fényűvé vált eredeti festés is fényes lesz tőle, nem zavaróan, hanem természetesen.
Köszönjük a képeket!
További fotók közkívánatra:
http://postimage.org/image/q427hb40z/
http://postimage.org/image/ur89j2rdv/
http://postimage.org/image/fwjo4whsz/
http://postimage.org/image/48pmacso3/
http://postimage.org/image/7gyp154bn/
http://postimage.org/image/9dvf5puzn/
http://postimage.org/image/k9mt12fxf/
http://postimage.org/image/526tgpo2r/
http://postimage.org/image/we22i1stf/
Az enyémet az oldal alján található darabbal azonosítottam:
http://www.german-helmets.com/LUFTWAFFE%20M1942%20Helmets.htm
Az áztatás előtti állapotról van fotó?
Azért csináltam ilyen töménységű oldatot, mert előtte kipróbáltam egy sokkal hígabb változattal, és az nem hozott nagy eredményt.
Valóban kicsit fakóbb a meglévő festés, de nem tudom, hogy ez az oxálsav miatt keletkezett-e vagy az a "csekély" 66 év tette a föld alatt... Mindenesetre azért elég szépen látszik, ami a képen talán nem jön vissza úgy, mert sajnos rossz fényviszonyok között fotóztam.
Igaz hogy mostanában nem takarítottam sisakot, de lehet hogy befogok egyet szerezni:)
Pontosan! Nagyon hasznos készülék a megtisztításnál. A Lidl-be érdemes néha körül nézni. Időről időre árulnak hozzá való fejkészletet, 1700 Ft-ért. Egyértelműen nem csúcsminőség, de nem is olyan gyenge, viszont az elkopó fejek pótlása külön külön sem olcsó.
Én is hasonlót használok, csodára képes még a hozzáférhetetlen helyeken is kiválóan lehet vele dolgozni. Az enyémhez van flexibilis szár is és ha jól emlékszem kb. 2000 Ft-ért vettem, a csiszoló, reszelő stb. készlet meg 3000 Ft volt, de az jó darabig elég lesz...
A maradék koszt egy ilyen készlettel el lehet távolítani. Érdemes rá kiadni a pénzt, mert megéri. Kb 4-15ezer forint között lehet venni ilyet.
Ilyen:
http://i00.i.aliimg.com/photo/v0/232243054/12v_mini_grinder_mini_drill_P...
Vagy van hozzá, vagy lehet venni hozzá drót korongot, és műanyag szálas korongot is. Hasznos!!
Ha nincs rá keret, akkor a kézi kapirgálás marad (pajzsoknál és környékénél pl így érdemes csak). Bár ezekre a kérdésekre a részletképek után biztos könnyebb válaszolni.
Sokrétű berendezés! -én üvegpoharakra gravíroztam vele neveket karácsonyra. Ha ügyes az embe, igazi művészi alkotásokat lehet vele létrehozni :)
Az szerintem nagyon tömény. Én jóval hígabb oldatot használok kb 2%-osat, igaz lassú, de nem lesz tőle a festés fakó.
Ha jól emlékszem az oldat körülbelül közepes töménységű volt. Arányokat most sajnos nem tudok mondani... Deeee, ha jól emlékszem fogtam egy vödröt, amibe éppen pont belefért a sisak, ezt feltöltöttem vízzel és úgy rémlik 300 g oxálsavat kevertem bele.
Megpróbálom pótolni a képeket a holnapi nap folyamán. Annyit mondhatok elöljáróban, hogy eléggé odavan szegényke...
Viszont maradjunk az eredeti témánál! :) Mivel szedjem le a maradék rozsdát úgy, hogy a festés ne sérüljön lehetőleg?
-engem pedig az oldat töménysége érdekelne.
Előre is köszi! :)
De még pótolhatod a mulasztást:) Mint írtam a belseje érdekelne.
Köszi a tanácsot!
Nem hiszem, hogy az oxálsav kapta meg a színt. Fémekre nézve elég rossz földben találtuk, gondolom inkább ez játszott közre a pusztulásban.
Igen, ígértem részletképeket, de sajnos nem nagyon volt időm... Elnézést.
Jól látom hogy részletképek azóta sem érkeztek?
Igazából a belseje érdekelne.
Milyen töménységű oldatba tetted a sisakot?
Képek alapján minta kicsit kifakult volna a szín (ha így van, akkor a hosszú áztatási idő miatt van).
A kicsi/pici helyeken megmaradt rozsdát aprólékos mechanikus munkával érdemes eltüntetni. Ez hosszú ideig is tarthat, de Róma sem egy nap alatt épült fel.