1945. jan. 20-án kötött fegyverszüneti egyezmény
Barátaim! Nem az indulatok gerjesztése volt a célom amikor úgy határoztam, hogy mindezt megosztom a T. Portállal. Csupán a törtánelem sötét foltjainak egyikét akarom elétek tárni.
Sok hozzáfűzni valóm llenne nekem is ... dehát várom a véleményeiteket.
-altjager-
1945. évi V. törvény
a Moszkvában az 1945. évi január hó 20. napján kötött fegyverszüneti egyezmény becikkelyezéséről
1. § Magyarország által a Szocialista Szovjet Köztársaságok Szövetségével, Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királysággal és az Amerikai Egyesült Államokkal Moszkvában 1945. évi január hó 20. napján kötött fegyverszüneti egyezmény függelékével együtt a magyar állam törvényei közé iktattatik.
2. § A fegyverszüneti egyezménynek és függelékének eredeti orosz, angol és magyar szövege a következő:
(Eredeti magyar szöveg)
Fegyverszüneti egyezmény
melyet egyrészről a Szövetséges Szocialista Szovjet Köztársaságok, az Egyesült Brit Királyság és Észak-Írország, az Amerikai Egyesült Államok, másrészről Magyarország kötöttek meg:
Magyarország Ideiglenes Nemzeti Kormánya - beismerve azt a tényt, hogy Magyarország a Szövetséges Szocialista Szovjet Köztársaságok, az Egyesült Királyság, az Amerikai Egyesült Államok és a többi Egyesült Nemzet ellen viselt háborút elvesztette - elfogadja a fent említett Három Hatalom Kormányainak fegyverszüneti feltételeit, melyeket azok, úgy a maguk, mint a Magyarországgal háborús viszonyban levő Egyesült Nemzetek nevében közöltek.
A fent ismertettek alapján, egyrészről a Szövetséges (Szovjet) Főparancsnokság képviselője Vorosilov K. E. a Szovjetunió marsallja, aki a Magyarországgal háborús viszonyban levő összes Egyesült Nemzetek nevében eljáró Szovjetunió, Egyesült Királyság és az Amerikai Egyesült Államok kormányaitól megfelelő meghatalmazást nyert, - másrészről Magyarország Ideiglenes Nemzeti Kormányának megfelelő meghatalmazással rendelkező képviselői: Gyöngyösi János külügyminiszter úr, Vörös János vezérezredes, honvédelmi miniszter úr és Balogh István miniszterelnökségi államtitkár úr aláírták a következő feltételeket:
1. a) Magyarország megszüntette a Szovjetunió és a többi Egyesült Nemzet - közte a Csehszlovákia ellen viselt háborút, Németországgal fennállott minden viszonyát megszakította és hadat üzent Németországnak.
b) Magyarország Kormánya kötelezi magát, hogy lefegyverzi a Magyarország területén lévő német fegyveres erőket és hadifoglyokként átadja azokat.
Magyarország kormánya arra is kötelezi magát, hogy internálja a német állampolgárokat.
c) Magyarország Kormánya kötelezi magát olyan szárazföldi, tengeri és légierők fenntartására és rendelkezésre bocsájtására, melyek a Szövetséges (Szovjet) Hadseregfőparancsnokság fővezetése alatti szolgálatra rendeltethetnek. Ezzel kapcsolatban Magyarország legalább nyolc nehéz fegyverzettel ellátott gyaloghadosztályt állít ki. Ezek az erők a Szövetségesek területén nem használhatók fel, csak az érdekelt Szövetséges Kormány előzetes beleegyezésével.
d) A Németország elleni hadműveletek beszüntetésével a magyar fegyveres erők leszerelendők és a Szövetséges Ellenőrző Bizottság felügyelete alatt békeállományba helyezendők. (Lásd az 1. pontra vonatkozó függeléket.)
2. Magyarország kötelezte magát, hogy Csehszlovákia, Jugoszlávia és Románia általa megszállt területeiről visszavonja az összes magyar csapatokat és hivatalnokokat Magyarország 1937. december 31-én fennállott határai mögé, továbbá hatályon kívül helyez minden olyan törvényhozási és közigazgatási szabályt, amely az annekszióra, vagy pedig csehszlovák, jugoszláv és román területek Magyarországhoz csatolására vonatkozik.
3. Magyarország Kormánya és Hadseregfőparancsnoksága biztosítja a Szovjet csapatok és más Szövetséges csapatok számára a szabad mozgási lehetőséget magyar területen, bármilyen irányban, ha ezt a Szövetséges (Szovjet) Főparancsnokság véleménye szerint a katonai helyzet megkívánja; emellett Magyarország Kormánya és Főparancsnoksága a csapatszállításokat minden rendelkezésére álló közlekedési eszközzel, a saját költségére fogja elősegíteni, szárazon, vízen és levegőben. (Lásd a 3. pontra vonatkozó függeléket.)
4. Magyarország Kormánya haladéktalanul szabadon bocsátja az összes szövetséges hadifoglyokat és internáltakat. Magyarország Kormánya, további utasításig saját költségére, elegendő élelemmel, ruházattal, orvosi segítséggel, tisztálkodási eszközökkel és szerekkel látja el az összes szövetséges hadifoglyokat, internáltakat, áttelepített és menekült személyeket, köztük Csehszlovákia és Jugoszlávia polgárait is. Szállítási eszközökről is gondoskodik, hogy e személyek bármelyike visszatérhessen országába.
5. Magyarország Kormánya, állampolgárságukra és nemzetiségükre való tekintet nélkül haladéktalanul szabadon bocsátja mindazokat a személyeket, akik az Egyesült Nemzetek javára kifejtett tevékenységükkel kapcsolatban, vagy az Egyesült Nemzetek ügye iránt nyilvánított rokonszenvük miatt, vagy faji származásuk, vagy pedig vallásos meggyőződésük következtében őrizetben vannak és hatályon kívül helyez minden sérelmes törvényt és minden abból származó korlátozást.
Magyarország Kormánya minden szükséges intézkedést megtesz annak a biztosítására, hogy a magyar területen lévő összes áttelepített személyek, vagy menekültek - ideértve a zsidókat és a hontalanokat is - legalább olyan védelemben részesüljenek és biztonságban legyenek, mint saját polgárai.
6. Magyarország Kormánya kötelezi magát, hogy a Szövetséges Ellenőrző Bizottság által megállapított határidőben, teljes épségben visszaszolgáltatja a Szovjetuniónak, valamint Csehszlovákiának és Jugoszláviának, úgyszintén az összes Egyesült Nemzeteknek, mindazokat az értékeket és anyagokat, melyek állami, társadalmi és szövetkezeti szervezetek, vállalatok, intézmények vagy egyes polgárok tulajdonát képezik, mint gyárak és üzemek felszerelését, mozdonyokat, vasúti kocsikat, traktorokat, gépkocsikat, történelmi emlékeket, múzeális értékeket és minden egyéb vagyont, amit a háború folyamán az Egyesült Nemzetek területéről Magyarország területére szállítottak.
7. Magyarország Kormánya és Főparancsnoksága kötelezettséget vállal, hogy hadizsákmányként a Szövetséges (Szovjet) Főparancsnokság rendelkezésére bocsát minden Magyarország területén lévő német katonai tulajdont - beleértve a német flotta hajóit is.
8. Magyarország Kormánya és Főparancsnoksága, kötelezettséget vállal, hogy a Szövetséges Ellenőrző Bizottság beleegyezése nélkül nem engedi meg semmiféle vagyon (beleértve az értékeket és valutát is) kivitelét, vagy kisajátítását, amely Németország, vagy polgárainak tulajdonát, vagy Németország és az általa megszállt országok területén élő személyek tulajdonát képezi. Ezt a vagyont a Szövetséges Ellenőrző Bizottság által előírt módon fogják megőrizni.
9. Magyarország Kormánya és Főparancsnoksága kötelezi magát, hogy átadja a Szövetséges (Szovjet) Főparancsnokságnak mindazokat a Magyarország dunai kikötőiben lévő hajókat, melyek az Egyesült Nemzetek tulajdonát képezik vagy képezték, függetlenül attól, ki rendelkezik jelenleg ezekkel a hajókkal, - abból a célból, hogy a Szövetséges (Szovjet) Főparancsnokság ezeket a hajókat a Szövetségesek közös érdekében a háború idején, Németország ellen felhasználhassa. Ezeket a hajókat a háború után visszaadják tulajdonosaiknak.
A Magyar Kormány teljes anyagi felelősséget visel a fentebb felsorolt vagyontárgyak mindennemű megrongálásáért, vagy megsemmisítéséért, egészen azok átadásáig a Szövetséges (Szovjet) Főparancsnokságnak.
10. Amagyarországi és külföldi vizeken tartózkodó magyar kereskedelmi hajók a Szövetséges (Szovjet) Főparancsnokság hadműveleti ellenőrzése alatt fognak állani, a Szövetségesek közös érdekében való felhasználás céljából.
11. AMagyar Kormány köteles rendszeresen magyar valutában pénzösszegeket kifizetni és árukat (üzemanyagot, élelmiszert stb.), eszközöket és szolgáltatásokat rendelkezésre bocsátani, melyekre a Szövetséges (Szovjet) Főparancsnokságnak funkciói teljesítésére, valamint a Szövetséges Államok ama misszióinak és képviseleteinek, melyek a Szövetséges Ellenőrző Bizottsággal kapcsolatban állanak, - szükségük lehet.
A Magyar Kormánynak szükség esetén biztosítania kell az ipari és szállítási vállalatok, a posta, távíró, távbeszélő és rádió, az erőművek, a közüzemi vállalatok és berendezések, a fűtőanyag és egyéb anyagraktárak felhasználását és munkájuk szabályozását, azoknak az utasításoknak megfelelően, melyeket a fegyverszünet idején a Szövetséges (Szovjet) Főparancsnokság vagy a Szövetséges Ellenőrző Bizottság ad ki. (Lásd a 11. pontra vonatkozó függeléket.)
12. Azokat a károkat, melyeket Magyarország a Szovjetuniónak, Csehszlovákiának és Jugoszláviának okozott hadműveleteivel és ez országok területének megszállásával, - Magyarország megtéríti a Szovjetuniónak, Csehszlovákiának és Jugoszláviának. Emellett tekintetbe véve, hogy Magyarország nemcsak megszüntette a háborút az Egyesült Nemzetek ellen, hanem hadat is üzent Németországnak, - a felek abban állapodnak meg, hogy Magyarország az okozott károkat nem teljes egészében, hanem csak részben téríti meg. Ez a kártérítés 300 millió amerikai dollárban állapíttatik meg, melyet 6 év folyamán törleszt le áruban (gépekben, folyami hajókban, gabonában, jószágban stb.). A kártérítés összegéből 200 millió amerikai dollár a Szovjetuniót illeti meg, a Csehszlovákiának és Jugoszláviának járó kártérítés összege pedig 100 millió amerikai dollár.
Magyarország megtéríti a károkat és veszteségeket, melyeket a háború más szövetséges államoknak és azok polgárainak okozott. A kártérítés mérete később nyer megállapítást. (Lásd a 12. pontra vonatkozó függeléket.)
13. Magyarország Kormánya kötelezi magát, hogy magyar területen, az Egyesült Nemzetek és azok polgárainak összes törvényes jogait és érdekeit illetően, a háború előtti helyzetet állítja vissza és teljes épségben visszaszolgáltatja azok tulajdonát.
14. Magyarország közre fog működni a háborús bűncselekményekkel vádolt személyek letartóztatásában, az érdekelt kormányoknak való kiszolgáltatásában és az ítélkezésben e személyek felett.
15. Magyarország Kormánya kötelezi magát, hogy haladéktalanul feloszlatja a magyar területen lévő összes hitlerbarát, vagy más fasiszta politikai, katonai és katonai jellegű, szervezeteket, valamint az egyéb olyan szervezeteket, amelyek az Egyesült Nemzetekkel szemben ellenséges propagandát folytatnak és a jövőben nem tűri meg ilyen szervezetek fennállását.
16. Időszakos vagy egyéb irodalmi termékek kiadása, behozatala és terjesztése Magyarországon, színielőadások rendezése, mozgóképek bemutatása, a rádióállomások, a posta, a távíró, a távbeszélő működése, a Szövetséges (Szovjet) Főparancsnoksággal való megegyezés alapján történik. (Lásd a 16. pontra vonatkozó függeléket.)
17. Amagyar polgári közigazgatás visszaállíttatik Magyarországnak mindazon területén, amely az arcvonaltól nem kevesebb, mint 50-100 kilométerre (a helyi viszonyoktól függően) fekszik, emellett a magyar közigazgatási szervek kötelezik magukat, hogy a béke és a közbiztonság helyreállítása érdekében végrehajtják a Szövetséges (Szovjet) Főparancsnokság vagy a Szövetséges Ellenőrző Bizottság instrukcióit és utasításait, amelyeket a jelen fegyverszüneti feltételek teljesítésének biztosítása céljából adnak ki.
18. Afegyverszünet egész időtartamra Szövetséges Ellenőrző Bizottságot létesítenek Magyarországon, amely szabályozni és ellenőrizni fogja a fegyverszüneti feltételek végrehajtását, a Szövetséges (Szovjet) Főparancsnokság képviselőjének elnöksége alatt és az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok képviselőinek részvételével.
A Szövetséges Ellenőrző Bizottság, a fegyverszünet hatályba lépésétől a Németország ellen folytatott hadműveletek befejezéséig terjedő időben, a Szövetséges (Szovjet) Főparancsnokság fővezetése alatt fog állani. (Lásd a 18. pontra vonatkozó függeléket.)
19. Abécsi döntőbíróság 1938. november 2-án kelt határozatai és az 1940 augusztus 30-iki Bécsi Döntés ezennel érvénytelennek nyilváníttatnak.
20. Ajelen feltételek, aláírásuk pillanatában hatályba lépnek.
Kiállíttatott Moszkvában 1945. január 20-án, egy példányban, orosz, angol és magyar nyelven, amelyet megőrzésre a Szövetséges Szocialista Szovjet Köztársaságok kormányának adnak át, megjegyezve, hogy az orosz és angol szöveg tekintetik autentikusnak.
Jelen egyezmény hitelesített másolatát mellékleteivel a Szövetséges Szocialista Szovjet Köztársaságok kormánya át fogja adni mindazoknak a kormányoknak, amelyek nevében ez az egyezmény aláíratik.
(Aláírások)
Függelék
„A fegyverszüneti egyezményhez, melyet egyrészről a Szövetséges Szocialista Szovjet Köztársaságok, az Egyesült Brit Királyság és Észak-Irország, az Amerikai Egyesült Államok, másrészről Magyarország kötöttek meg” és írtak alá Moszkvában,
1945. január 20-án
A) Függelék az 1. ponthoz
A Magyar Katonai Parancsnokság átad a Szövetséges (Szovjet) Főparancsnokságnak - az utóbbi által megjelölt határidőn belül - minden rendelkezésére álló adatot a német fegyveres erőkről, a német katonai parancsnokságnak a Szovjetunió és a többi Egyesült Nemzetek ellen irányuló hadműveleteire vonatkozó terveit, valamint a német fegyveres erők haditevékenységét illető vázlatokat és térképeket és minden hadműveleti okmányt.
Az egyezmény 1. pontjában előírt intézkedések a magyar területen lévő német állampolgárok internálására vonatkozólag, nem terjednek ki Németország zsidó nemzetiségű polgáraira.
B) Függelék a 3. ponthoz
A Magyar Kormánynak és Főparancsnokságnak az egyezmény 3. pontjában említett közreműködése a következőképpen értendő: A Magyar Kormány és Főparancsnokság, - a fegyverszünet idején, a Szövetséges (Szovjet) Főparancsnokság rendelkezésére bocsátja, - annak belátása szerint való felhasználás céljából mindazokat a magyar katonai, aviaciós és folyami - katonai berendezéseket és építményeket, kikötőket, kaszárnyákat, raktárakat, repülőtereket, távírót, távbeszélőt és rádiót, meteorológiai állomásokat, melyekre katonai szempontból szüksége lehet. Mindezeket felhasználás céljából, üzemképes állapotban és megfelelő személyzettel bocsátja rendelkezésére.
C) Függelék a 11. ponthoz
A Magyar Kormány kivonja a forgalomból és beváltja a Szövetséges (Szovjet) Főparancsnokság által megállapított időben és feltételek mellett, mindazt a valutát, melyet a Szövetséges (Szovjet) Főparancsnokság magyar területen forgalomba hozott s ezt a forgalomból kivont valutát, ellenszolgáltatás nélkül átadja a Szövetséges (Szovjet) Főparancsnokságnak.
A Magyar Kormány, a Szövetséges (Szovjet) Főparancsnokság vagy a Szövetséges Ellenőrző Bizottság beleegyezése nélkül, nem engedi meg a külföldi vagy belföldi magyar követelések és javak átadását idegen államoknak, vagy idegen állampolgároknak.
D) Függelék a 12. ponthoz
Azoknak az áruknak részletes jegyzékét és az árunemek megnevezését, melyeket Magyarország a Szovjetuniónak, Csehszlovákiának és Jugoszláviának, az egyezmény 12., pontja értelmében fog szállítani, valamint a szállítások megállapított időpontját évek szerint, az érdekelt kormányok külön egyezményei fogják meghatározni. Ezeket a szállításokat az 1938-ban érvényes árak alapján fogják teljesíteni, felemelve az ipari berendezések árát 15 százalékkal, a többi árukét pedig 10 százalékkal.
Az egyezmény 12. pontjában megjelölt kártérítés kifizetésének elszámolási alapját az amerikai dollárnak az egyezmény aláírása napján érvényes aranyparitása képezi, vagyis egy uncia arany értéke 35 dollár.
Az egyezmény 12. pontjával kapcsolatban magától értetődik, hogy a Magyar Kormány azonnal élelmiszereket és egyéb közszükségleti cikkeket bocsát rendelkezésre, amelyek a magyar agresszió folytán károsult csehszlovák és jugoszláv területek helyreállításához és ezen területek lakosságának megsegítéséhez szükségesek. Ezeknek a szállításoknak méreteit a három kormány közötti egyezmény fogja meghatározni és ezek a szállítások ama kártérítés részeként tekintetnek, mely Magyarországot a Csehszlovákiának és Jugoszláviának okozott veszteségekért és károkért terheli.
E) Függelék a 16. ponthoz
A Magyar Kormány kötelezi magát, hogy a Magyarországon lévő külföldi követségek, missziók és konzulátusok rádióösszeköttetése, távíró útján történő és postai levelezése, rejtjeles levelezése, a futárszolgálat, valamint a távbeszélő útján való összeköttetés a Szövetséges (Szovjet) Főparancsnokság által meghatározott módon fog történni.
F) Függelék a 18. ponthoz
A fegyverszüneti egyezmény 18. pontjának megfelelően létesítendő Szövetséges Ellenőrző Bizottság feladata a fegyverszüneti feltételek pontos teljesítésének ellenőrzése.
A Magyar Kormány és annak szervei kötelesek a Szövetséges Ellenőrző Bizottság minden a fegyverszüneti egyezményből következő utasítását teljesíteni.
A Szövetséges Ellenőrző Bizottság külön szerveket, vagy szekciókat létesít és feladatuknak megfelelő különböző funkciók teljesítésével bízza meg azokat. Ezenkívül a Szövetséges Ellenőrző Bizottság tisztjeit Magyarország különböző részeire is kirendelheti.
A Szövetséges Ellenőrző Bizottság tartózkodási helye Budapest lesz.
Moszkva, 1945. január 20-án.
3. § A fegyverszüneti egyezmény az 1945. évi január hó 20. napján hatályba lépett.
4. § A fegyverszüneti egyezmény végrehajtása tárgyában továbbra is az ideiglenes nemzeti kormány vagy felhatalmazás alapján az illetékes miniszterek intézkednek.
5. § Ez a törvény kihirdetésének napján lép hatályba.
forrás: http://www.1000ev.hu/index.php?a=3¶m=8212
A szokásos "HA" - "Mi lett volna, HA"
Elolvastam a Mein kampf-ot (leszögezném, hogy nem a bibliám), de abban szó sincs a magyarok kitelepítéséről. Sőt, a magyar nemzetről, annak történelmi helytállásáról, önfeláldozásáról csak szépeket olvastam. 1945 után a Mein kampf be lett tiltva, számos más könyvvel együtt. A háborút vesztesként befejező hazánkra 4 moszkovita - finoman szólva - nem magyar származású kommunista került: Rákosi (általános politikai ügyek), Gerő (gazdaság), Farkas (adminisztratív területek, azaz a honvédelmi, igazságügyi és belügyi terület) és Révai (ideológia, kultúra). Majd létrehozták az ÁVO-t, majd az ÁVH-t, akinek a vezetője szintén nem magyar Péter Gábor volt. Elég sok visszaemlékezést olvastam papoktól, csendőröktől és egyéb politikai fogolytól, amiből egyértelműen kirajzolódik vallatóik, megkínzóik személyisége. Ők a német munkatáborok egykori túlélői, akik bosszúszomjas, eltorzult lélekkel, bestiális kegyetlenséggel vetették rá magukat a magyarságra.
A Mein kampf-ot az elmúlt 50 évben úgy idézték ezek a nemzetidegen élősködők, ahogy kedvük tartotta. Remek propagandájuknak köszönhetően, a köztudatba beledöngölték a magyarok kitelepítési szándékát Hitlernek, akárcsak Osztyapenko, vagy Steinmetz kapitány - parlamenterek halálát Budapest ostromakor. Ezért van amiről már lehet beszélni, hogy nem úgy volt, s van olyan, amiről a mai napig meg van tiltva a téma felülvizsgálata, kétségbevonása.
Soha nem tudjuk meg, hogy mi lett volna: "HA" - de az biztos, hogy nem lett volna Postabank-os Princz ügy, Kunos ügy, Kovács ügy, Kulcsár ügy, nem lehetett volna Suchmann Tamás privatizációs miniszter (aki átjátssza a nemzeti vagyon jelentős részét) és estig sorolhatnám. Ellenben jó példa, hogy miként éltek a Cseh Protektorátusban a cseh munkások, milyen életszínvonalon Hitler alatt.
Érdekes összehasonlítás lehet továbbá a VW (népautó) és a Suzuki (a mi autónk) elérhetőségének az összehasonlítása akkor és most.
Szintén érdekes az ifjúságpolitika összehasonlítása. Ezt a legegyszerűbb: akkor volt, ma nincs. Hol van a cserkész mozgalom, Levente mozgalom? Esetleg ki szervez a Hitlerjugendhez hasonló honismereti táborokat?
További szép napot és kellemes elgondolkodást, összehasonlítást!
Chopin kollegának és általában (megkésve):
Ezt írtam a felvezetésben: Sok hozzáfűzni valóm lenne nekem is ...
Nos, ez könyvvé kerekedne.
Röviden: ez nem egyezmény, hanem diktátum. M.O. sorsa a nagyhatalmak között akkor már eldőlt, lásd Bécsi döntés azonnali eliminálása.
A jóvátételhez: koromnál fogva tudom, hogy hosszú éveken át fizettünk Duna-tengerjárókkal, stb. jugóknak vasúti járművekkel, cseheknek élelemmel stb ... meg 3 faluval grátisz, hisz így épülhetett meg a szlovák erőmű***.
Likvidálás: J.V.Sztálin: "Magyarország csak vagonkérdés"
Ellentételezésül:
Tanárom (barna csuhás pap) előadásában nyugodt hangon kijelentette: ha Hitler nyerte volna meg a háborút, ti már Turkesztánban dinnyét kapálnátok.
Ludovikás volt ... onnan "igazolt" át.
Inkább érzelmi tálalás volt ez részemről, hisz ritkán publikált dolog.
***A háború után A Duna volt az országhatár - eladdig.
Véleményem szerint, nem igazán logikus dolog totalitárius rendszereket úgy összehasonlítani, hogy melyik rossz és melyik jó. Mindegyik számol bizonyos társadalmi csoport/csoportok likvidálásával. Az, hogy melyik mennyivel lényegtelen. Itt nem Német Birodalomról és a Szovjetunióról van szó hanem az Akkori Magyar Királyságról. A Magyar Királyság helyzete kérdéses volt a háború előtt. A fő cél a Trianonban elcsatolt területek teljes vagy részbeni visszaszerzése volt. Tisztában voltak vele, hogy ez békés úton nem rendezhető. Az viszont biztos, hogy a hosszú távú semlegesség nem volt reális. Innentől kezdve pedig minden más találgatás. "Mi lett volna ha..." kategória. Mi lett volna ha a Magyar Királyság mondjuk csatlakozik még 33-38 körül a Lengyelek és a Britek mellé... Nem lehetett előre látni hogy ki győz. Ha tudod, hogy el fogsz esni előtte leülsz... Szóval ez van, beléptünk egy háborúba a vesztes oldalon. Ennek viseljük a következményeit a mai napig. Továbbá nem igazán lehet tudni, hogy kivel milyen titkos paktumokat kötöttek. Elég ha csak 1939 szeptember 1-e gondolunk. Ha nincs egy német tiszt aki elmondja mi történt valójában, fogalmunk nem lenne a tényekről.
Attól, hogy nem "békefenntartóként" mentek ki, még voltak olyan népcsoportok a SZU-ban, akik öröm ujjongással fogadták őket, kiváltképp a sztálini terror közepén.
Adatok híján, kíváncsi lennék, a fasizmus, vagy a kommunizmus szedett-e több áldozatot.
...és nem lennék biztos abban, hogy előbb-utóbb nem tette volna meg ugyanezt a szovjet,amit a Német, mert ahogy Finnországgal szemben képes volt területi követelésekkel élni és megtámadni azt, ugyanúgy megtehette volna ezt később más országokkal is az "eszmék" nevében. Talán a Német invázió volt a szükséges rossz.....
Itt csak halkan megjegyezném, hogy a Magyar Királyi Honvédség a Szovjetunióban nem békefenntartóként vett részt... Az való igaz, hogy vitatható a jelenlegi állapot. De jelenleg ez olyan, mint amikor a bolha morog a kutyára. Senki sem veszi komolyan és senkit nem érdekel.
Hozzátenném még hogy én még olyan pontot sem látok hogy meg lehet erőszakolni 50 ezer nőt szabadon bárhol az országban és a parasztoknak el lehet hajtani az állatait meg elvenni terményüket meg még lenyúlni a nekik tetsző tárgyakat...
RÖHEJ! 2 olyan országnak kellett 100 millió dollár kártérítést fizetni amelyek akkor nem is léteztek, tehát csak úgy sárbadobtunk 100 millió dollárt és még a fél ország is romokban hevert.Jellemző...
Altjager!
Oszd hát meg velünk a gondolataidat a témával kapcsolatban.
Nem látok olyan függeléket ami kimondaná, hogy leszerelhetik gyáraink gépsorait és kifoszthatják azokat, tönkretehetik infrastruktúránk nagyrészét!!
....és olyat sem, hogy a magát felszabadítónak nevező hadsereg valójában megszállhatja az országot és '91-ig itt tespedhet az országban és élősködhet rajtunk.
Tulajdonképpen abba is bele lehetne kötni, ami mostanság is téma.
1945 januárjában Magyar Királyság voltunk. Csehszlovákia nem létezett. Jugoszlávia nem létezett. Így a szerződés semmis. : ///
Mást,már sajnos nem tehettünk. Két vállra voltunk fektetve. Bár egyes pontjait sérelmezem,de hát ez a feltétel nélküli kapituláció. ):