warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Rozsda ette penge...
2012, február 1 - 23:01 | Cinege
A képet beazonosítás és segítségkérés végett küldtem be.
Látható egy 1861M. gyalogostiszti kard és egy másik aminek nincs hüvelye és a típusát sem ismerem.
A fő kérdésem az, hogy ha ezek krómozva, vagy nikkelezve voltak, akkor azt hogyan érdemes tisztítani? Hagyjuk meg a króm réteget, vagy le sem jönne a pengéről egy Evipass kenegetés után? Esetleg hagyományos króm tisztítóval menjünk rá (nincs pénz nem akarunk ilyet venni, van jobb megoldás)?
A markolat menthető?
További képek:
http://postimage.org/gallery/643azj0/
Köszönöm a válaszokat!
0
Értékelésed: Nincs
egy simább smirgli papír és a rozsda nagy rész le is jött
Minden szablya kard, de nem minden kard szablya.
Igen sajnos kicsik lettek a képek.
Valóságban, mint egy lepergő fényes réteg a rozsdás felületen, olyan ez a maradvány. A tisztítási tanácsaidat megfogadom és ha szép eredménnyel tudok szolgálni, nem fogom eltitkolni.
Köszönöm mindenkinek a válaszokat!
A kép a szerkesztőkre van bízva; törölhető, vagy még mutogatható, esetleg megtartható (ha készen lesznek biztos teszek fel előtte utána képet a restaurálás galériába).
Szia, bocs, elírtam, 1861re gondoltam.
Ezeken nem látok semmilyen nikkelmaradványt, bár elég pici a kép, nem ismerem az evipasst, de szerintem itt valami komolyabb tisztítás kellene.
Ha porrozsda van rajt, akkor én sima mosószivacsot használok vízzel és mosogatószerrel..ha erősebb rozsda van rajt, akkor bronzkorongot, persze óvatosan, esetleg 600-1500as csiszolópapírt.
Igen segítettél! Köszönöm az információkat!
"1816M. gyalogostiszti" elírás, vagy valóban 1816M.?
Az új infók birtokában, bizton állítom, hogy ezen a kardon korabeli nikkelezés van. Rozsdátlanítást és állagmegóvást akarok rajtuk alkalmazni. A rozsdátlanítást csinálhatom a képen szereplő Evipassal? Nem bántja a nikkelezést? Vajon csúnya lesz utána a kard?
KEdves kollégák.....
A felső egy 1816M gyalogtiszti kard, az alsó egy rendőr kard, valszeg Horthy kor, fém tokja volt,szív formájú akasztóval.
A félreértések elkerülése végett, a monarchiában semmilyen kardot nem reszeltek, meg csiszoltak, a pengéket max élezték, háborús helyzetben.
A tiszti kardok, persze igény szerint nikkelezve voltak, a nikkelezés az 1860 as évek derekán jelenik meg az O-M kardoknál, tehát jóval az első vh. előtt.
Aki nem nikkelezett kardot vásárolt ,annak szimplán fényesre volt polírozva, a legénységi kardokat pedig max homályosra suvickolták egy finom lánckesztűvel.
Remélem segítettem.:)
Szervusztok!
Köszönöm a linkeket és az adatokat!
Kedves Rádiós találtam néhány érdekes linket ami lehet segít neked!
http://www.blankwaffen.at/bnPortal/fotos.php?s=list&kid=373&oid=0
http://www.blankwaffen.at/bnPortal/fotos.php?s=visit&id=1849&kid=373&oid=0
http://www.blankwaffen.at/bnPortal/fotos.php?s=okat&oid=24
Remélem van időd és át tudod tanulmányozni!
1877 M. könnyített lovassági kard szerintem.
A gyártója Ludwig Zeitler, Bécs.
Ezt a kardot (?) egy vidéki művelődési ház helytörténeti néprajzi gyűjteményének elfekvő anyagai között fedeztem föl.
Ha valaki elárulja, ki/mi fia-borja, szépen megköszönöm.
http://postimage.org/image/xh06bu1j9/
http://postimage.org/image/r4umpnpev/
http://postimage.org/image/6cs3nmqsx/
http://postimage.org/image/p7wkm5oor/
Tűzhengerek igaza van, a díszelgők "gyárilag" nikkelezettek voltak. Jelen esetben csak az egyiken láttam nikkelmaradványt. Ha nem nagyon rozsdásak, javasolnék egy gépi finom csiszolást, utána egy szintén gépi pasztás polírozást, meglepően szép eredményt el lehet érni ezzel a módszerrel.
Üdv.
Pardon, pardon! Tulajdonomban van egy 1861M gyalogostiszti, mely nikkelezett. A tárgy kora első világháborús, vagy régebbi. Ugyanis a két háború között már egy sufniban lógott - ismeretlen okból - zöldre lekenve. Amúgy volt itt a lapon egy kimerítő értekezés erről a szablyáról, talán elő tudom keresni.
Ami biztos, a gyalogostisztit nem köszörülték, mert csak dísz volt, az egyenruha "része". Amit köszörültek, az a lovastiszti volt. Az urak ezért párbajoztak mindig lovassági kardokkal...
Senki nem arra gondolt hogy ezeket, gyártás után krómozták, arra gondoltak hogy 10-20 éve,elég hülye divat volt ez.
"A fő kérdésem az, hogy ha ezek krómozva, vagy nikkelezve voltak, akkor azt hogyan érdemes tisztítani?"
Egy rendszeresen köszörült szerszámot nem célszerű krómozni-nikkelezni. A kard anyaga kovácsolt vas( acél), ezt egyszerűen fényesre dörgölték, polírozták. A krómozás vagy nikkelezés a tárgy kora miatt sem jöhet szóba mert ahhoz elektromosság és elektrolízis kell. Például 24 V és 50 A.
AZ alsó kard rövidebb és hosszabb fokéle van, huszárszablya lenne?
Ezek a kardok nikkelezve voltak. Vagy állagmegóvást végzel rajtuk, (rozsda eltávolítással és átmeneti korrózió védelemmel) vagy teljes újra nikkelezést, de akkor érdemes szétszedetni a hüvelyt is. Kérdés, milyen mély a rozsda...
A markolat kosár nem olyan mint az 1861M. kardon. Az számít? Rémlik valami, hogy anno amikor elkezdtem azonosítani, akkor egy olyan darabbal találtam teljes egyezést, aminek a jellegzetessége a szívecske alakú bőr papucs bujtató volt.
A fényképeket, lehet, hogy pont ez látszik rosszul, de a rövidebbnek nincs lyuk a markolatkosáron.
Nekem is volt egy ilyen "Weyersberg & Stamm Solingen" jelzésűm, ha jól tudom rövidített 1861M.
A pengéje szépen volt fényesítve eredetileg:
http://postimage.org/image/em7p6kiil/
http://postimage.org/image/rrn7coce5/
http://postimage.org/image/y6m89cj3x/
http://postimage.org/image/qrwwgyx8d/