warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Fényképek sok kérdéssel
2012, január 24 - 22:00 | nimród
Üdvözlöm a tagtársakat!
Kérdéseim lennének:
1. Kik lehetnek a civilek a képen? Talán a tiszt rokonsága? Milyen szokásrendszer volt ezzel kapcsolatban
2. Miért fehér a zubbonyuk? Ez a zsávolyzubbony?
3. Mi lehet az oka a két kép létszámkülönbségének?
4. Milyen rádió van a képen?
5. Milyen érem van az egyik katona mellén?
Egyelőre ennyi. Ja igen a dédnagyapám a civiles képen az álló sorban a legalacsonyabb, a fegyveres sorban térdelő sor jobb első. Igazán büszke ember volt. Mái napig a példaképem.
És akkor a jó minőségű képek: http://postimage.org/gallery/9rmsb64/91af195a/
(Szerk.: a linkeknek köszönhetően az eltűnt képet sikerült megmenteni.)


0
Értékelésed: Nincs
A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges | Original | Bélyegkép | Mikro | Tags: Csoport képek
1. Raj, esetleg félszakasz. De lehet hogy csak aki éppen ott volt :)
2. Nem biztos, hogy ugyanakkor készült a két kép. Az elsőn egyébként csak 18 katona van, jobbról a második ülő alak valószínűleg leventeoktató (mint már korábban írtam).
3. Az egységesen viselt 26 M zubbonyok miatt nem hiszem hogy 1940-nél későbbi felvétel lenne. Mindazonáltal könnyen előfordulhat, hogy a felvidéki bevonulás előtt/alatt készült.
3. Az ügyességi jelvény különféle szakmai (híradó, távbecslő stb.) minősítő vizsga sikeres teljesítéséért járt. Például a távbecslő vizsga abból állt, hogy X darab távolságot kellett megbecsülni, meghatározott hibaszázalékon belül.
Pár újabb kérdés felmerült:
1. Milyen alakulat van a képen? Raj? Szakasz?
2. Létszámkülönbségen értem hogy egyik képen 15 katona, másikon 19 van a civilek nélkül.
3. Ha a kép1940-ig bezárólag készült a tagtárs szerint, a másikótok szerint pedig frontra indulás előtt akkor ez nem stimmel. Anyit még hozzáfűznék, hogy dédapám nem jutott ki a frontra. Mondjuk ha jól emlékszem felvidéken volt.
4. MIre lehet ügyességi jelvényt/érmet kapni?
A többi kérdés majd később. Egy kép alapján mennyi újat megtudhat az ember...
A megengedett öltözet gyakorlatilag fehér vászon uniformis volt (nem keverendő a nyersszín, illetve zöld zsávollyal), amit a tisztek nyáron, nappal, szolgálaton kívül viselhettek. Tábori barna darabokkal kombinálni és vállszíjas derékszíjjal viselni nem volt szabad - szerény emlékeim szerint, most nincs kéznél a szakirodalom.
Az egyenruhás hölgyre nagyon egyszerű a magyarázat: viszonylag gyakoriak az olyan felvételek, ahol nők láthatók egyenruhában - a fénykép kedvéért felöltötték férjük/vőlegényük/férfi rokonuk uniformisát.
A te képeden ha megfigyeled, látszik, hogy szoknyában van.
Beküldte:KIspsjtás. Beküldési idő:2012.január.26.13.2o.
A Doni hidfö harcokhoz már menetből bevetették a kiért hadosztályokat illetve ezredeket.Pihenés nélkül hullott a magyar katona. Ezek pótlására menetszázadokat, zászlóaljakat indítottak ki.
A frontra kimennő századokat teljesen elkülönítették az itthonmaradt katonáktól. Ennek oka a kinti hacoknak megfelelő kiképzés végrehajtására történő felkészítés volt (kb.3 hét) másodsorban fegyelmi-hangulati okok miatt. Erre az egész magyar hadseregben utasitás volt. Az katonákat családi házaknál helyezték el. Az elhelyzés megszervezéséért a községi vagy városi elöljáróság volt a felelös.
Én úgy gondolom, hogy ezek a katonák is egy frontra kiinduló manetszázad katonái. Máskülönben nem tartózkodtak civil házaknál.
Válasz az első kérdésre: szerintem nem a tiszt rokonsága, hanem a ház tulajdonosai. A tiszteknek általában meg kellett tartani a három lépés távolságot, különösen egyenruhában. A tiszt nem szórakozhatott egyenruhában egy tiszthelyettessel. Annak idején a helyőrségekben külön tiszti- illetve tiszhelyettesi kaszinók voltak. A tiszthelyettesek a tiszti kaszinóba nem mehettek be.
Második kérdés. Igen, zsávoly zubbony. Késöbb a sorkatonáknak is volt. A tiszt zubbonyáhozz tartozott még egy zsávoly pantallónak és lovagló nadrágnak a keveréke . Ö ezt most nem vette fel. Lehet hogy nem is kapott meg minden ruhát, hiszen ő egy most behivott és a frontra kimenő tartalékos zászlós, szakaszával készül abba a háborúba ahonnan lehet, hogy sokan nem jönnek vissza. Visszatérve a zsávolyruhára: azért olyan fehér, mert mindig mosni kellett, hogy mindig tiszta legyen. Ezért már hasonlitott a fagylaltos bácsi ruhájához. Egy biztos: a fehér ruha nem katonáknak való!
A harmadik kérdést nem negyon értem.
4.kérdés Azt nem tudom, milyen érem de az nem katona. Az a levente okatatók egyenruhája volt.
5, kérdés. Nem tudom milyen tipus, csak azt tudom hogy nem R-3 rádió mert azt ismerem.
Üdvözlettel:Kispajtás
Mit jelent az, hogy "megengedett" zubbony, méghozzá szabálytalanul?
Ugyanakkor kérdezem, hogy jól látom hogy a civil ruhás hölgyön van a katona ruha a másik képen. Ez hogy?
Apropó nemtudom figyeltétek-e, hogy a kutya milyen szépen pózol?
Igen, emlékszem, még beszéltem is vele 1988-89 fordulóján a Tungsram Rádióklubból. Kicsit zajos volt a vétel (talán éppen lőttek a háttérben), de azért értettük a mondókáját... :)
Luke Skywalkernek is olyan volt..:)
Jaj, az a gyönyörű R/2-es... :o
Az első képen a zászlóson fehér "megengedett" zubbony van, szerintem ez esetben szabálytalanul. Mellette a törzsőrmester nyersszínű zsávolyzubbonyt visel.
Még pár info:
A felvétel 1935 és 1940 (1938) között készült.
Az első képen a nyakkendős-antantszíjas alak a kitüntetésekkel szerintem leventeoktató.
A második képen a zászlós mellett az első képről az egyik hölgy áll, zubbonyban és sapkában.
A második kép bal szélén álló katona vállán egy 31 M Solothurn golyószóró van.
A rádió egy 38M R/2 típusú adó-vevő.
Szvsz. valahol kihelyezésen vannak és a képen az a család van, ahová beszállásolták őket. A féfi jobbról a második az ülő sorban, I. vh-s kitüntetésekkel.
Az érem, az ügyességi jelvény lesz.
A második képen a zászlós mellett egy lány áll, egyenruhában.