Hajdúböszörményi újabb lelet
Tisztelt Tagtársak!
Újabb elpusztult repülőgép helyét sikerült megtalálnunk a volt hajdúböszörményi repülőtéren (csordalegelőn). Ezek a maradványok is az 1944-augusztus-21-i amerikai bombázás következményei. Ennek a területnek a széléről került elő a „Titokzatos géppuska heveder”, amivel kapcsolatban szintén segítséget kértem (eredménytelenü).
Most is segítségeteket szeretném kérni, a roncsok alapján, a géptípus azonosításában!
Mozaikfotómon a fő darabok láthatók. A teljes képanyag a következő linken érhető el: http://postimage.org/gallery/w6pequo/
A lelőhely a német (Stukás) iskolaszázad felségterülete volt. Eddig nem volt kutatható, mert járhatatlan bozót takarta. Itt is kevés a lelet, mert a jelentősebb darabok a fémgyűjtési akciók áldozatává vált. Tűz által is elpusztult gépről van szó, ugyanis szépen jöttek elő az Alu. olvadék-rögök. Valami egyszerűbb masina lehetett, mert sokkal kevesebb apró alkatrészt találtunk, mint a ME-210 lelőhelyen. Legérdekesebb darab egy Venturi-cső maradványa, rajta az áramlási irányt mutató emblémával. A törzset belülről emésztő tűzben megolvadt az ezüstforrasza, földre esett, elkerülve a teljes pusztulást. Valószínűleg levegős giroszkópot tartalmazó (dőlés-csúszás) műszert táplált. Ez alapján régebbi géptípus valószínűsíthető (én még csak vitorlázó gépben találkoztam ilyennel). A két egyforma konzol, a törzs tűztől legalább részben megkímélt részében lehetett, mert a gumibetétes rezgéscsillapítók nem égtek el. Vélhetően rádiót, vagy unformert hordoztak.
Nagyon érdekesek a tartótöveket borító „kamáslik” (négyet egybedugva ástunk ki). Összesen öt darab került elő és mind különböző, ha nem is nagy eltéréssel. Nagyon úgy néz ki, hogy szakszerűen szerelték le a maradványról, ami csak a farokrész lehetett. Azt hiszem, mindben benne van (az egyik oldalba visszadugva) a záró zsanér összefűző tűje. Képek alapján felmerült bennem, hogy esetleg Hs-126 volt. Ezt a gépet oktatásra is használták (bele illik egy iskolaszázad profiljába) és négy darab, különálló bekötéspontú tartó merevítette a vízszintes irányfelületeket. Sajnos a gépeket nagyrészt úgy fotózták, hogy ez a rész értékelhetetlen és nem is találtam használható képet.
Beütőt egyetlen alkatrészben sem találtam.
Előre is köszönök minden információt.
Gibárti
Csaba
Igazi repüléstörténeti ritkaságra bukkantál!
Gratulálok a nagyszerű, következetes munkádhoz!
Üdv
Fecó
A géppuska a baloldali szinkronizált Breda (fele), többnyire fejjel lefelé fotózva.
Az Ali d'Italia rajzán bejelölve a megtalált rész.
http://postimage.org/image/7kcvv5bpj/
Gratulálok hozzá. Nem mindennapi darab.
Gratulálok a munkádhoz, mind terepen, mind papíron!!!!!
Én az ilyen munkáért szeretem az oldalt!
A türelem rózsát terem!
A logikai alapon történt típusazonosítást el lehet felejteni!
Ma délelőtt ismét meglátogattam a lelőhelyet és rám mosolygott a szerencse.
Találtam egy újabb „kamáslit” nyolcas beütővel. Előkerült még néhány apróbb alkatrész és egy lekerekített sarkú, trapéz alakú adattábla, olvashatatlan felírással.
Elhordtam egy hegynyi akácgallyat, ami a favágók után maradt. Egy tuskó tövében sikított az NDK gyártmányú, katonai aknakeresőm. Egy órai megfeszített munkával kiszabadítottam a „nagy vasat” a gyökerek öleléséből. Miután nem reménykedtem nagyobb lelet előkerülésében, csak az autóm ABC felszereléséhez tartozó gyalásó volt velem. Kiemelésnél már sejtettem a rendeltetését, de zavart a rövidsége.
A leletekről készült képeket hozzátöltöttem a korábbiakhoz.
Az adattáblát megtisztítva kiderült, hogy a gép személyi igazolványa.
http://s19.postimage.org/sq28adlqb/2012_03100010.jpg
A géppuska maradvány pedig, valószínűleg Breda-Safat. Méretekből kiderítem a kaliberét.
http://s19.postimage.org/wfx9pj877/2012_03100005.jpg
A fegyvercső rész hiányzik a robbanás miatt.
A teljes képanyag linkje változatlan: http://postimage.org/gallery/dq0px28/.
Sziasztok!
Gratulálok!
Szépen alakul a történet!
Fecó előtt meg megint csak le a kalappal!
Üdv:G+G
Ezt a fotót az ideiglenesből véglegesítettem. Ha valakinek ezzel kapcsolatban ellenvéleménye van, jelezze.
Gratulálok! Nagyon szép munka!
Itt vannak az ígért bizonyítékok!
Üdv.
Csaba
Nem vettem észre anno a friss topicot. Akartam írni a Venturi cső miatt, hogy magyar CR.42, mivel azok is voltak ott. Ez egy nagyon érdekes történet (hogy mit és miért kerestek ott).
Gratula a lelethez!
Üdv,
Csaba
Üdv. Csaba
A fotók csalókák, ezért is írtam hogy mérjünk.
Nálam 57x57 mm, a csavarfuratok távolsága 45mm. Csak a rezgéscsillapító mérete.
Üdv
Fecó
Üdv.
Csaba
Gratulálok a leletekhez!
A megtalált takarólemezek nem csak farokrész kitámasztón lehettek. Nagyon sok gépen használták szárnyak merevítésére azokat a dúcokat, melyeket ilyen lemezekkel áramvonalaztak. Géptípusra visszavezethető következtetéseket levonni ezekből, alkatrészjelzések nélkül, majdhogynem lehetetlen. /a Henschel Hs 126 egyébként felderítő gép volt, nem oktató/
Ez az alkatrészpár nagyon érdekes:
http://postimage.org/image/50i4g0wn3/
Méreteit a rezgéscsillapítóknak ha megadnád, elég két csavar tengelyének távolsága. Ilyen rezgéscsillapítót mi is találtunk már. Feltételezve hogy egyeznek a méretek... Ilyen pl. a Ju 88 műszerfalának függesztője is:
http://www.cockpitinstrumente.de/downloads/Bilder/Geratebretter/Original...
Viszont más a hozzá tartozó konzol, ezért úgy tűnik több géptípuson is alkalmazták ezt a gumi szilentet.
A saját darab:
http://postimage.org/image/wu19m9765/
Üdv
Fecó