Ásó rejtély
Ezt az ásót még tavaly nyáron vettem észre egy fesztiválon. A sátorozók elég szép gödröt ástak vele a köves talajba, egyszóval jól bírja! A gazdájánál voltak otthon még világháborús dolgok, szóval a korabeliségre jó esély van. Azóta hozzám került és már egyszer szerepelt is itt fent. Akkor elsőre orosznak mondták de sehol nem találtunk ilyen orosz ásót. Aztán egy tagtárs azt mondta hogyha van benne egy kör alakú beütő akkor finn. Azóta előkerült egy ilyesmi beütő rajta! De az illető azóta nem tag. Mindenesetre a finn ásókkal sem nagyon boldogultam. A kérdés tehát milyen ásó is ez? A nyél eredeti. Méretei 49,5 X 14,5 bár köszörültek picit rajta. Még a nyélről hiányzik a lenolaj de az ásólapon sok helyen amolyan magyar tábori zöldre emlékeztető zöld jött elő:
http://postimage.org/image/f8msxdstf/
A beütő:
http://postimage.org/image/wyjflb03v/
Hátulról:
http://postimage.org/image/vis4rmmgd/
A fej előröl:
http://postimage.org/image/4xnrqkoch/
És hátulról:
http://postimage.org/image/wab1lqic5/
Köszönök minden segítséget!
Szereztem lenolajat, és már le is kentem! Visszakapta élénk fa színét! Holnap szerintem lefrissítem a képet! Attól függ hogy issza be az anyagot és változik-e közbe a színe, mert akkor még egy kicsit várok.
Most egyszerűen nem találok sehol képet! Máskor meg folyton belebotlottam. De a németeknek tényleg volt olyan ásója ami olyan keskeny mint egy szeneslapát, de egyébként követi az eredeti formát?
Van német illetve elsős magyar ásóm is, sokat nézegettem a különbségeket és a hasonlóságokat is, de érdemben nem jutottam előrébb. A színe viszont erősen a lufis színre hajaz, már több LW relikviát sikerült kiásnom teljesen ilyen színnel. Lehetséges, hogy Kameradnak lesz igaza.
A hátsó lemez meg emlékeztet az 1912M magyar ásóra és az hegyes is. De ugye az szegecselt és gyűrűs.
Ez jó kérdés! Én úgy tudom a budapesti hadműveletek után a román csapatokat kivonták,és a Szlovákiai hadműveletekbe vetették be őket újra, de ez engem is érdekelne, A beütővel kapcsolatba írtam privátot, az ásott állapota miatt beütés nem felfedezhető. Josti83 tagtársnak, a te ásódat mondják németnek is, de komoly feljegyzésben még nem találkoztam vele. Szerintem német, de vagy import, vagy prototípus jellegű?:S
Érdekes! Szerintem Josti83 ez olyan mint a német pont hegesztett, csak ugye annak egyenes végűnek kéne lennie. Igaz a ráhegesztett hátsó rész is kicsit szélesebb a németen.
http://70.87.163.50/forums/showthread.php?p=4883775
Esetleg még az lenne érdekes kideríteni hogy harcoltak-e arra román katonák? Székesfehérvártól D-Ny -ra. Kamerad, a tieden van beütő?
Akár jó is lehet a gondolatmenet, de ha már így belemélyedtünk a dolgokba ismét feltenném a kérdést, ilyen ásót látott-e már valaki?
http://postimage.org/image/ewhvh07rl/
http://postimage.org/image/55fydajwd/
Nincs nyoma rögzítő karikának, nem mókolt darab, pontheggesztett kivitel.
valószínű!
Tudom hogy vásároltak. A képeim közt nekem is van egy francia avg-gyújtós láda ami több mint valószínű hogy az övüké lehetett. Csak az ásókhoz a helyi ipar szerintem mindig elég volt, erre gondoltam. Egyébként én is ezt a szedett-vetett rendszert tartom most már elképzelhetőnek. Amire gondolok: Ez egy két világháború közötti orosz gyalogsági ásó változat, amit főleg a románok kaptak meg, az átállás után.
Egy átlagos román katona, Budapest előterében azzal harcolt ami volt Sok kép van ahol a
románok német sisakban, vagy 24m német gránát van betűzve az övbe, nem beszélve a Vz.26 golyószóróról, vagy a Vz.24 mauser puskáról amivel lőttek. Az átállás után hatalmas mennyiségű német, kevesebb magyar felszerelés hullot a "hős" román bakák ölébe,és innentől az oroszok is nyomták őket anyaggal.Így az állásokban megfigyelhető az ÁH-s a CMC, PA, Z, hüvelyek is,nagy mennyiségű német-magyar felszereléssel karöltve.(Schokakola-s doboz, magyar bajonett/35m/stb.amivel én találkoztam.)Összegezve a magyar harcmezőkön a románok azzal mentek amivel tudtak,de szerintem ez az egész háborúra igaz.
A rajzon pedig a szabályszerű viselést, málházást szemlélteti. ez a korai időszakra jellemző gondolataim szerint, így időközben változtathattak is, illetve vásárolhattak is ásót,mint a holland mintájú sisak, vagy francia avg.
Ez tényleg jó! Akkor ők románnak tartják? Érdekes hogy lentebb a rajzon már megint más típus szerepel. Akkor ez azt jelentené hogy orosz gyártmányú ásójuk volt? Idáig amit megfigyeltem, hogy a nemzetek általában maguknak gyártották, ennek a felszerelésnek az egyszerűsége miatt.
Szerk: Itt egy repró van de látszik a fő különbség a hátulján:
http://werkstattelbe.fc2web.com/laden_romania_e.html
Sziasztok
Szenzációs barangolásom során a román kollégáknál találtam ezt a fórum témát: http://www.worldwar2.ro/forum/index.php?showtopic=2360&st=15 ott le görgetve megtalálható az ásó. Illetve egy képet nem bírtam ki megosztás nélkül: http://www.worldwar2.ro/foto/?id=136§ion=6&article=28 Szerintem valami zseniális, felvidította a napomat.
Josti83: Egyszerre írtunk. - Az orosz cári ásónak a gyártója, kideríthető hogy meddig működött? Nem tudom hogy így mint cirill D miként kereshetnék rá.
Ha gondolod ne fáradj, az infó átjött így már. De akkor viszont más típusú ásóról beszélünk, csak a gyártó azonos. Köszönöm az infót! Ez is előrelépés!
kamerad: A tiedre még kíváncsi lennék. Tudnál feltölteni képet?
Azért ez nem egészen egyforma. A linken egy első világháborús szegecselt cári ásó van, ami pedig az azonosítandó darabot illeti inkább hasonlít a kései M44-es orosz ásóra.
Talán egy a két világháború közötti darabról lehet szó.
Az enyém detto olyan mint a linkeden. Kell még a fénykép?
Kíváncsian várom! A beütőről is csinálnál képet?
Én idáig ezt találtam:
http://www.ioffer.com/i/wwi-1915-imperial-russia-trench-shovel-spade-rar...
Más darab de a beütő ugyan az.
Holnap csinálok képet.
A beütő ugyan az de nekem megkönnyítette az évszám az azonosítást. Ettől függetlenül még nem 100 %, hogy I.vhs. Idővel talán kiderül.
Köszönöm Hunor! Akkor valószínű hogy első világháborús orosz? Kérhetnék képet a tiedről? Úgy látom az enyémen nincs évszám. Egyébként a beütés úgy áll ahogy a kép is mutatja. Ha szemből nézzük, lapjával lefele, akkor jobbra nyitott. Sajnos nem vagyok jártas a cirill ABC -ben így nem tudtam hogy áll helyesen. A rajzot is 2 perccel indulás előtt készítettem, hogy addig is segítsek a haladásban. Ezért a kidolgozatlanság.
OR-4-nek igaza van. Az egy orosz "D" és fejjel lefelé van fényképezve. A rajzolt ábra nem jó mert asszimetrikus a "D" lába. Úgy kell nézni, hogy a nyitott rész az alja.
Nekem is van ilyen ásóm. Azon 1915 a dátum. Ha szerencséd van a "D"-től jobbra ott a szám is.
Szívesen megnézném! Töltené fel róla képet? - Ha orosz, mikori? Ezek szerint a második világháborúban ott volt, de lehet hogy korábbi? Mivel idáig ilyen típust még nem láttam náluk.
Sziasztok.
Mi román állásoknál találtunk ugyanilyen ásót. Ha orosz is, a románok biztosan kaptak belőle.
Cirill D. A kör így leszűkült!
Vízszintesen így néz ki:
http://postimage.org/image/jq3yy9lpp/
Lehet hogy a jobb vége zárt, csak nem ütötték bele rendesen. Mindenesetre én csak ennyit látok.
Az nem egy orosz D lenne?
Abban a kör beütőben mi szerepel?