Hadszíntér-kutatás kontra "kincskeresők"
szögezzük le, mi a honlap témája ebben a kategóriában
A közelmúltban a képgalériába bekerült egy kép, amelyen egy MG42 típusú kiásott géppuska volt látható. Ezen fotó hozzászólásai -reagálásai késztettek arra, hogy itt a weboldalon "tiszta vizet öntsük a pohárba"!
Legfőképpen, mi is az a hadszíntér -és roncskutatás?
Hadszíntér -és roncskutatók fontosabb jellemzői
-
Többségben amatőr kutatók szervezett társulása, szakmai irányítással vagy felügyelettel
-
Tényszerű kutatási program, amely levéltári, szakirodalmi és terepkutatásokból áll össze.
-
A terepkutatások feltáró jelleggel régészeti módszerek alkalmazásával, természetkárosítás nélkül, szakmai felügyelettel történnek.
-
A kutatási munkáikat, elért eredményeket közkincsé teszik, különböző formában ( Internet, sajtó, kiállítás, előadás, helytörténeti -és más jellegű múzeumokban)
Hasonlattal élve
Akinek lehetősége van biztosan látott már a National Geographic és a Spekrum televízió műsorán, ilyen jellegű filmeket. (Roncsvadászok ...stb.) Belegondolt már, mekkora munka összeállítani egy ilyen filmet? Nem a filmszakmai részére gondolok, hanem a téma-kutatásra. Pedig az sem más mint hadszíntér -és roncskutatás, csak látványos bőrbe csomagolva (publikálva).
Mellesleg megjegyezném, kis országunkról illetve területén történt történelmi eseményeiről is ugyanolyan érdekes (ha nem érdekesebb) filmsorozatot lehetne összeállítani.
És akkor nézzük -saját tapasztalataimat is beleértve, mi jellemzi a "kincskeresőket"
"kincskeresők"
-
Alkalmi baráti (haveri) társulások, melyeknek csak a hajdani csataterek leletanyagának felkutatása és kifosztása a célja. Független attól, hogy éles (tüzérségi) lőszer, robbanóanyag is található ott. Van aki azt is haza viszi! "Jobb" esetben saját magát robbantja fel, rosszabb esetben ártatlanokat is. (a cikk megjegyzés részébe, kérném ezt ne kezdjük elemezni, mert a média hírt adott már mindkét verzióról!)
-
A hullarablást inkább meg sem említem bővebben.
-
Bizonyosan létezik szakirodalmi kutatás, hogy merre is menjenek ásni.
-
Terepen végzett munkáik nyomaira csak azt tudnám mondani "új csatatér a hajdani csatatéren". Ezek a lövészárkok, géppuskafészkek és egyéb összetev?k, már kutatásra alkalmatlanok.
-
Főleg német ("SS") relikviákra vadásznak.
-
Összeszedett leletanyagok "otthon a polcra" vagy "anyagi haszonszerzési célzattal" (van aki tudja miért tettem idézőjelbe) eladásra kerülnek
-
Kutatásnak nem nevezhető leletgyűjtésüknek semmi tudományos vagy köz célja nincs, saját szórakozásukra teszik
A fentebb összeállított jellemzés természetesen - mivel alkalmi társaságokról van szó, nem konkrét egyénekről illetve egy szervezett csoportról- csak átfogó képet mutat, összességében jellemzi ezt a "hobbit"
Tehát akkor reményeim szerint tisztáztuk, a különbséget harctérkutató és kincskereső között. Tisztáztuk ez a weboldal melyik fél értékeit képviseli, illetve nyújt lehetőséget bárkinek publikációkra a többi témakört is beleértve. Nyújt lehetőséget továbbá- értelmes emberek, fórumokon, hozzászólásokban való megnyilvánulására.
Én nem kategorizálok senkit, de tisztelettel kérném, mindenki döntse el, hova sorolja magát, melyik értékrenddel ért egyet és ennek tudatában nyilvánuljon meg, vagy válassza az "Adataim törlése" gombot.
Mindenkitől elnézést kérek amiért megint adminisztratív dolgokkal zavarok, de tisztázni kellett újra ezeket a dolgokat!
Minden Tagunknak további hasznos időtöltést kívánok!
Aki pedig úgy döntött odébb áll, sok sikert máshol!
Üdvözlettel
Ozsvát Zoltán webmester
![Megosztás](/modules/addtoany/images/share_save_171_16.png)