Horthy camo, drót és név
Ez a sisak annyira furcsa, hogy egyenesen imádom. Egy kis pucolgatás után készítettem az új képeket. Ami biztos az az, hogy GY64 liba sisakról van szó viszont kívülről a gyári színtől eltérő mély fűzöld átfestés látható ami nem mattabb mint az alapszín viszont nagyon markáns az időnként megfigyelhető ráfestésekhez képest sokkal karakteresebb(camo?). Belül nem igazán olvashatóan de egyértelműen látható egy hosszú név. (mintha Dr.X Y lenne?)
A bal szellőzőben igen régi, a sisak állapotával összeért, nem mesterkélt benyomású drótdarab látható amely vége mintha szándékosan kialakított szabályos hurokban végződne. Csapatjelzés felerősítése? Álca? Határvadász?
Több szem többet lát alapon szeretném megosztani veletek. Vélemény?
előtte..
http://s5.postimage.org/4d9cc77lz/SAM_8158.jpg
http://s5.postimage.org/s5innq9mv/SAM_8161.jpg
több kép
http://s5.postimage.org/67m6txumf/P1010008.jpg
http://s5.postimage.org/9fqo6zgw7/P1010017.jpg
http://s5.postimage.org/blkz1hkcn/P1010021.jpg
http://postimage.org/image/p3rvdrwhv/
http://s5.postimage.org/4kwz8pikn/P1010025.jpg
http://s5.postimage.org/qlhx32qmf/P1010026.jpg
http://s5.postimage.org/z51b0tyyv/P1010031.jpg
új képek...
http://postimage.org/image/4r2b5lubp/
http://postimage.org/image/ji1oh9nt1/
http://postimage.org/image/uloyxv0k3/
Ha egy sisak formája megzavarta volna a felderítőket, a finn háborúban egyenesen megőrültek volna. A finnek ugyanis kis túlzással a világ összes sisakját használták egy időben.
Idézek másik oldal felhasználójától: "a sisakokat 40-ben kezdték egységesíteni, addig csilliárd árnyalatban pompáztak". Gondolom a kromofág mindent lekap, és csak a legalja marad meg. Mondjuk van néhány érdekes színű is itt fent. (a libazöld remekül megfelelt a közép-európai növényzethez. A német meg inkább a poros és városi terepre illik jobban)
Magam csak arról tudok, hogy némely baka a németekhez hasonló színűre festette sisakját, mert AZ JOBBAN REJTETT, mint a kislibazöld.
Arról is tudok, hogy egyenruha színe szerint a románokat lehetett velünk keverni.
Olyanról viszont nem hallottam, hogy a ruszkikat a sisak végett keverték volna velünk.
Valamint, mostanság bajom akad a M. Kir. Honv. 35M sisakjainak a színmeghatározásával itt az oldalon.
Mert már minden árnyalata a zöldnek háborús lassan.
Az biztos:)
Elnar, és akkor még nem beszéltünk a Svarc-típusú szovjet sisakról ;) Ha ezt kiosztották volna felszerelésként, akkor lett volna csak igazán nagy zavar :)
http://www.ostfront.com/militaria/prods/ROHG-00013.html
http://www.ostfront.com/militaria/prods/ROHG-00014.html
http://www.nyc-techwriters.com/militaria/soviet_helmets.htm
Életemben nem láttam még ezt a sisakot. Mindig azt hittem, hogy a szovjet sisak, mint az amerikai, "féldinnye" formájú. Mondjuk szovjet oldalról igen mérsékel az érdeklődésem (max. a tőlük zsákmányolt fegyverek érdekelnek).
Tényleg megtévesztő. Nem hogy repülőről, de szerintem már 20 méterről földön is.
Keressetek rá itt az oldalon: szovjet 36M sisak. Érdemes egy magyar 35M mellé tenni. Ha a levegőből nézte a felderítő a kettő megkülönböztethetetlen!!! És mellé párosul a hasonló színű egyenruha! Amit az előttem szóló is írt, hogy hadba lépésünk után, 41-ben gyakran mozogtak a magyar és orosz csapatok egy irányba! Mi előre, ők meg vissza! :-) És ne feledjük, erről az időszakról van szó, nem a későbbi háborús évekről!
Üdv!
Pedig bizony: bizonyos magasságból, mondjuk egy felderítő gépből a barnás egyenruha és a világítóan sárgászöld sisak nagyon hasonlóvá tette őket. Főleg, amikor még egy irányba meneteltek :D
Bizonyára fürdéskor értették, másra nem tudok gondolni.
Kérek szépen arra konkrét visszaemlékezésre utaló forrásmegjelölést, hogy a magyar katona a levegőből ugyanúgy nézett ki mint az orosz,mert ilyet még soha nem hallottam.
Üdv!
Több visszaemlékezésben is olvasható, hogy a magyar sisakokat a németek összeszedették a fonton és német színre fújva adták vissza a csapatoknak. Ugyan is a magyar katona a levegőből ugyan úgy nézett ki, mint az orosz. Sárgásbarna egyenruha és libazöld sisak. Lehet ennek az átfestésnek a nyomai látszanak rajta.
A dróthurok pedig szerintem az ún. egységes hadi- vagy tábori jel viselésére szolgál, amelyet díszelgések alkalmával kötelezően viselni kellett a sisakok bal szellőzője mellett. Ez nyáron cserfalevél, télen fenyőág volt.