Rádióadó - anno...
A képen egy úgynevezett Mesny-adó látható. A készülék Kemény István jeles rádióamatőrünk harmincas évek derekán megjelent cikke alapján épült. (Az adó alatt egy vevőkészülék áll.)
Azért töltöttem föl, hogy érzékeltessem, miféle méretektől jutottunk el a mai, tenyérben elférő összüzemű csodarádiókig. Nem mellékesen érdemes megjegyezni, efféle berendezésekkel dolgoztak a cserkészállomások és a Magyar Királyi Honvédség rádióamatőr érdeklődésű tagjai az egyes laktanyákból. (Hívójelük prefixje HAF9 és HAF0 volt.)
Érdemes elmondani, az amatőrizmus nem csak őrmestereket és hadnagyokat, de tábornokokat is megérintett: birtokomban van egy hajdani VKF-2-nél is dolgozó főtiszt eredeti Log-ja, azaz állomásnaplója. Ha van rá igény, föltöltök belőle egy oldalt, és leírom, mi mit jelent a szövegtengerből. :)
A rádió Gyulán, Wlassits Nándor kiállításán látható.
Fotó: Horváth Péter Gyula, Magyar Hírlap
Szervusztok!
Való igaz, Nándi bátyánk gyűjteményére a pazar szó illik leginkább. :)
A log-ot hamarosan lefotózom s privátban elküldöm.
Egy kicsit OFF, de két hete néztem Debrecenben a DAB székházában kiállitott polgári rádiókat....tényleg mekkora lépéseket tett a technológia (még volt egypár "ösrégi" mobil is....nevetségesek, de csak mai szemmel!)
Szervusz Miklós!
Köszi szépen a képet, bár láttam eredetiben is, néhány éve minden nyáron Gyulán áztatom a tök ... khm, szóval a tökéletesen elfáradt habtestemet, és eredetiben is láttam Nándi OM nagyszerű gyűjteményét ( bár az XYL szerint nálunk idehaza is van ennyi vacak):-)
Ettől függetlenül, valóban érdekes, honnan hová jutottunk, és (talán nem nagyképűség), de lehet, hogy nélkülünk, rádióamatőrök nélkül talán nem lennének ma ilyen kis kézbe illő adó-vevők (mobiltelefonok) sem.
Mivel egy log kissé speciális, ha a tagtársak nem is tartanak rá igényt, engem érdekelne,légy szíves, priviben elküldeni.
Mni 73 and DX
Zoli