Warning: Table 'roncskut_kut2.roncskutatas_cache_page' doesn't exist
query: SELECT data, created, headers, expire, serialized FROM roncskutatas_cache_page WHERE cid = 'https://www.roncskutatas.com/node/11586' in /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc on line 135
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 729
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 730
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 731
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 732 Monarchiás CSENDŐR dolmány SÖTÉTKÉK!!! | A II. Világháború Hadtörténeti Portálja
warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Beküldő: székelyhatárőr. Beküldés időpontja: 2011, augusztus 21 - 21:18.
Egyébként a filmben ugyanolyan köpeny van a csendőrökön, mint amit Adamius mutatott. Tehát nem is biztos, hogy porosz? Tovább fantáziálva, ha a gombokon nincs szám, akár még magyar csendőrköpeny is lehet (vagy annak filmgyári megfelelője). Ha épp nem a csehszlovák kellékesek tévedtek...
Beküldő: székelyhatárőr. Beküldés időpontja: 2011, augusztus 21 - 21:25.
Nyilván még sokan nem láttak, de mint tudjuk a fehérbor sem fehér. A köznyelv néha furcsa dolgokat produkál.
http://www.wikiszotar.hu/wiki/magyar_ertelmezo_szotar/Acélzöld
Beküldő: Cinege. Beküldés időpontja: 2011, augusztus 21 - 20:40.
Biztos igazad van. Közben megoldódott, hogy lett az eredetileg acélzöld köpeny most (indigó)kék. Ezt a köpenyt, ha nem hamisítvány, akkor legkésőbb 1918-ban gyárthatták vagyis majd 100 éves.
Akkoriban még nem voltak olyan szintetikus festékek mint manapság és a természetes anyagokat vették inkább igénybe. A posztót indigóval színezték kékre és miután zöld posztóból kevesebb kellett, azt utólag színezték sárgával. Az indigó viszonylag stabil vegyület, de a sárga festék (pl. karotin )elbomolhatott és a köpeny kék lett.
Az acélzöldről annyit, hogy még nem láttam zöldre kihűlt acélt.
Beküldő: székelyhatárőr. Beküldés időpontja: 2011, augusztus 21 - 19:58.
Hivatalosan sötétzöld, de a közismert neve acélzöld volt. A filmrészletet elnézve viszont valami furcsaság van a parolik színe körül. A paroli színe nem a landwehr miatt fűzöld, hanem a 28. kösös gy.ezred miatt. Bár ha jól emlékszem, a könyv szerint Svejk a 91. ezredhez tartozott, azoknak pedig papagájzöld volt, mint a szegedi 46-osoké.
Beküldő: Cinege. Beküldés időpontja: 2011, augusztus 21 - 18:01.
" Bal felső sarokban az előírásban is szereplő acélzöld:"
Bocsi, de az DUNKELGRÜN sötétzöld.
A csendor.com-on a két VH. közötti egyenruha van fent.
Szerintem hiteles és autentikus egyenruhát színesben A Svejk 2. c. 1957-es mozifilmben láthatsz. http://www.youtube.com/watch?v=Yrz2xsi2Faw&feature=related
A napfénynél készült felvételeknél látszik,hogy a csendör ruhája (sötét)zöld, Svejk landwehr ruhája sötétkék. a sapkája hamuszürke.
1866 és 1918 között a Monarchiában egységes csendőr egyenruha volt, szerintem ez olyan.
A csendőrség katonai szervezet volt, katonatisztek vezették, katonai egyenruhában végezte a kötött formájú harcfeladatát a rend védelmet.
Beküldő: anthrax. Beküldés időpontja: 2011, augusztus 19 - 07:21.
Tisztelt firpojoni.
A dolmány biztosan eredeti mivel fotóval nevesítve és a belső oldalába be is van varrva az illető neve.
A Kék szín vizuálisan kék,természetesen méregzöldnek kellene lenni de ez jobban hasonlít a kékre mint a zöldre.
Nagyon rossz állapotban,piszkosan,porosan vettem meg,nem volt kitisztítva.
A sok huzavona után már azon gondolkoztam el hogy a vegytisztítás során lett ilyen színe.
Eredetisége vitathatatlan,a színe vitatott.Szerintem ez lesz a helyes megoldás:a vegytisztító.
Beküldő: firpojoni. Beküldés időpontja: 2011, augusztus 19 - 05:30.
Egészen érdekes vita kerekedik ki e csendőr-dolmány színéből, bár számomra pár dolog érthetetlen:
1. a "kék-párt" azt állítja, hogy a szóban forgó ruhadarab eredeti színe kék, tehát hiába ír a szabályzat zöldet, és hiába zöld az előforduló csendőr dolmányok 99.9 %-a, azért ez mégis kék.
2. a "zöld-párt" azt állítja, hogy mivel a szabályzat zöldet ír elő, ezért ez is zöld, csak a kék pártiak talán színvakok vagy valami egyéb bajuk van, s erre persze beindul az "anyázás"
Sajnos a szóban forgó dolmányt csak képen volt szerencsém látni, így a szín azonosítása számomra megoldhatatlan feladat. Kivitele és díszítettsége alapján a szóban forgó ruhadarab egyértelműen egy legénységi csendőr-dolmány, így akik a különös rendfokozati jelzések alapján tiszti rendfokozatokat vizionálnak, tévedésben leledzenek, hiszen vállperec és vállszalag a tiszti dolmányokon nem volt, illetve a buzérvörös zsinórozás is egyértelműen azt mutatja, hogy legénységi ruhadarabról van szó.
A rendfokozat-jelző csillagok egyáltalán nem illenek a dolmányra, a legésszerűbb magyarázat, hogy azokat valaki később tette fel. Kérdés, hogy miért?
Felmerül még annak a lehetősége, hogy esetleg színházi/filmes ruhadarabról van szó, és pl. azért sötétkék, mert nem volt kéznél megfelelő zöld posztó. Ennek ellentmondani látszik a kivitel illetve - ha jól emlékszem - az előkerülés körülményei is.
Beküldő: anthrax. Beküldés időpontja: 2011, augusztus 18 - 22:20.
Nem tudom hogy miért rézcsillag van rajta.Holnap felteszem az eredeti tulajdonos/csendőr/fotóját és megnézem a rangját mert ha legénységi akkor nem stimmel az "arany"
Beküldő: anthrax. Beküldés időpontja: 2011, augusztus 18 - 21:59.
Tisztelt tagtársak.Megpróbálok válaszolni pár kérdésre,de félek máshogy írom le gondolatomat mint ahogy szóban elmondanám.
A probléma ott kezdődött hogy egy darab "szöveten "indult a vita.
Lehet félreérthetően írtam de én nem azt írtam a dolmányhoz hogy 1908M mintájú hanem azt hogy nevesített és 1908-as évszámról beszélünk.
Természetesen SÖTÉTZÖLD az eredeti színe a dolmánynak hivatalosan!!!
Az én dolmányomnak a színéről beszéltem hogy az jobban hasonlít a KÉK színre mint a ZÖLDRE.
Az a dolmány amit feltettem Kék színű,de lehetett valamikor sötétzöld de most KÉK.
Én ennek tudatában írtam a színéről.Természetesen nekem is megvan Csapó Csaba:A Magyar Királyi Csendőrség története 1881-1914 és a 89. oldalon írja is a színt.Engem az bosszantott fel ahogy túl okosan adta elő magát az illető akivel vitáztam,mintha csak ő tudná azt amit más nem.Többünknek is van lexikális tudása még ha nem is akkora mint egyeseké,de előbb utóbb mi is kinőljük a kis cipőt mert felnövünk egyszer.És a hülyézés egyenesen felháborított.Mintha csak egy kis hülye gyerekkel beszélt volna lekezelően.Nem vagyok az ilyen hangnemhez hozzászokva ÉS NEM IS FOGOK HOZZÁSZOKNI.
A lényeg hogy a csendőrségnek mindig zöld és buzérvörös színei voltak SZERINTEM.
Itt a hangnemen volt a hangsúly.Nagy tudású egyenruha szakértő is csak viccelni tud a vízi csendőrséggel.Igaz többször is hozzászólt már fórumokon hogy nincs tisztában a csendőr témában.Igaza van.Én csak egy egyszerű gyűjtő vagyok aki szerette volna megmutatni a publikumnak a dolgait mint bárki más mivel ez az oldal azért van hogy értékeinket féltett gyűjteményünket megmutassuk másoknak.Tanácsot kérni lehet sőt kell is,tanulni is lehet de szóban bántani másokat az nem!.Nem engem nem lehet hanem senkit sem.Ha valaki sértegetni akar álljon elém!!!
Ha ezt egy most kezdő gyűjtő olvassa,menten elmegy ettől az oldaltól a kedve,és sajnos nekem is mondták páran hogy a személyeskedéstől és sértegetéstől ment el sok komoly gyűjtőnek a kedve ettől az oldaltól.
Beküldő: Rush. Beküldés időpontja: 2011, augusztus 18 - 21:18.
Mikor mondja már meg valaki hogy mi ez a "gyáritól" eltérő kékes-zöldes-szürkés változat? Val.szeg az én monitorom is szar, de nekem sem egyértelműen sötétkék. És ahogy NaVi felvetette a dolgot hogy mi van, ha nem is az ami. Nem értek hozzá, és kötözködni sem akarok, csak jó lenne már világosan látni. Üdv.
Beküldő: NaVi. Beküldés időpontja: 2011, augusztus 18 - 20:57.
Félve kérdem: És miért csendőrdolmány? Más szóba se jöhet? Mármint a vizicsendőrökön kívül...
Nem értek hozzá, csak laikusként kérdem, hiszen a kék szín az alábbi hozzászólások szerint nem passzol a csendőrséghez. Honvédség teljesen kizárható? Valami speciális szakág vörös vállperecekkel?
Beküldő: székelyhatárőr. Beküldés időpontja: 2011, augusztus 18 - 19:30.
sangiorgio: Azért "kék színű" ez a példány, mert valószínűleg éveken keresztül hordták, utána meg minimum 90 évig állt egy szekrényben, de ebbe nem folynék bele, mert nem tudhatom, hol töltötte az utóbbi 90 évet. Az biztos, hogy eredetileg acélzöld volt, hisz' ellenkező esetben nem is vette volna át a Csendőrség, pont az általam oly sokat idézett előírásra hivatkozva. A fakulását tekintve valóban egyedi :)
update: nemcsak a naptól fakulhatott meg, ki is moshatták. A zsávolyzubbonyoknak is a mosás volt az átkuk.
Beküldő: Hansy. Beküldés időpontja: 2011, augusztus 18 - 19:23.
Megbocsáss ! Én a képen szereplő dolmányról írtam, hogy " megnyugodhatsz " ez kék. Azért mert láttam és nem csak egy rövid ideig, hanem tanulmányozhattam is. Láttam olyan részeit is, amit nem ért a nap és nem szennyeződött.
Beküldő: székelyhatárőr. Beküldés időpontja: 2011, augusztus 18 - 19:17.
Hansy, ebben az esetben fogalmazhattál volna érthetőbben és egyértelműbben. Mégis mi volt kék? Az a dolmány, amit anthraxnál láttál, vagy az, amit anthrax állított, hogy alapvetően kék volt az 1908m dolmány. Mert én ezt az utóbbit cáfoltam tételesen.
Beküldő: Hansy. Beküldés időpontja: 2011, augusztus 18 - 19:12.
Kedves, jó Székelyhatárőr ! Én írtam, hogy nyugodj bele, ez kék...Azért írtam mert a dolmányt láttam élőben, természetes és mesterséges fénynél - kertben, panelban és még egy faházban is - egyaránt. A lekezelő stílust vitatnám, nem szokásom...
Beküldő: székelyhatárőr. Beküldés időpontja: 2011, augusztus 18 - 22:24.
A válasz a törölt kép alatt volt. Inkább törölve lett, mint hogy teret kapjon a vita valódi oka. Összefoglalom, elmentem és ha törlésre kerül, újra és újra belinkelem, mert úgy látszik valakinek a tyúkszemére léptem...
Tehát: Adott volt egy csendőrségi kézibilincs. Adott volt mellé egy lánckesztyűhöz hasonlatos eszköz, aminek a hátulján az előző tulaj elmondására, a saját szememre és tapintásomra és főképp a korabeli szakirodalomra, előírásokra hagyatkozva az 1908m Dolmány anyagát határoztam meg:
„a posztódarab pedig a jellegzetes békebeli zubbony (waffenrock) darabja, hitelesen visszaadja azt az acélzöld színt, ami a kakastoll csillogásában is megjelenik”
Erre a feltöltő kijelentette, hogy
„a posztó darab abban az időben mikor dolmányt viselték színben nem illett bele mert akkor még sötétkék volt a dolmány ami fent is van az oldalon.A zöld posztó darab a későbbi paszományhoz,és parolihoz való.”
Én ezt tételesen cáfoltam, többek között a korabeli szabályzatok, ismertetők beszkennelt ábráival, illetve korabeli szöveges meghatározásokkal is.
Erre egy másik tagtárs eléggé lekezelő hangnemben utasított, hogy:
„Nyugodj bele, hogy kék volt az...:-)”
Ezután a feltöltő megosztott két képet, amelyek egy száz évnél régebbi ruhadarabot ábrázolnak különböző fényviszonyok mellett. Ezen valóban elég nehéz meghatározni az adott zubbony színét, de ez esetünkben nem is mérvadó, ugyanis mindkét kijelentés a csendőrök akkori egyenruhájára vonatkozott.
Ad 1. a feltöltő gyűjtő létére abba a végzetes hibába esett, hogy egy színét vesztett, hosszú időn át viselt darab alapján vonatkoztatott olyan dolgokra, amelyeket szigorú előírások szabályoztak, fehér papíron fekete betűkkel nyomtatva.
Ad 2. a második, kioktató jellegű hozzászólás íróját még várom, hogy előálljon a farbával, tegyük fel, hogy nem vagyok biztos a korabeli egyenruha színében... :)
A kép törlésével sajnos a belinkelt anyagok is törlődtek, de megtalálhatók a http://www.mlorenz.at/ címen, sok egyéb hasznos információ társaságában a Monarchia haderejéről.
Beküldő: borsod. Beküldés időpontja: 2011, augusztus 18 - 18:55.
A csendor.com képein nagyon szépen látszik a zöld (kékeszöld?, nem nyilatkozom :-)) szín. Ennek a rendfokozata pedig vagy próbacsendőr, vagy főhadnagy, nem látom, a csillag milyen színű. Ha arany, akkor főhadnagy, ha celluloid ("csont"), akkor próbacsendőr. Mondjuk a járőrvezetői jelvényt egyik esetben sem értem.
Update: ha a Jub. keresztet viseli, akkor főhadnagy. Akkor viszont sem a járőrvezetőit, sem a lövészbojtot nem értem.
Beküldő: Hansy. Beküldés időpontja: 2011, augusztus 18 - 18:55.
Szerintem itt elbeszélés és félreértés volt folyamatosan. nem azon van a vita, hogy a csendőr dolmányok zöldek voltak. Ez egy csendőr dolmány, viszont kék színű. Ott is kék ahol nem érte nap és szennyeződés. Ezért szép a gyűjtés...
Beküldő: Hansy. Beküldés időpontja: 2011, augusztus 18 - 18:37.
Anthrax tagtársat személyesen ismerem, a dolmányt is volt szerencsém élőben látni. Ez kék ! Olyan kék, hogy sosem volt zöld, és 200 év múlva sem lesz lila...
Beküldő: Rádiós. Beküldés időpontja: 2011, augusztus 18 - 17:53.
Például engem.
De a tagtárs köti az ebet a karóhoz, hogy ez nem sötétkékes, hanem más színű. Arról pedig elfelejtkezik, hogy a TÖBBSÉG nem vonta kétségbe, mit ír a SZABÁLYZAT.
Most minek vitatkozzak olyan emberrel, aki nem érti a többség és a kisebbség közötti különbséget?
Beküldő: Rádiós. Beküldés időpontja: 2011, augusztus 18 - 14:43.
Vitéz Botond, részben igazad van – de...
A saját példámat használva: rádiókat és mellékesen optikákat gyűjtök. Látok egy sisakot, amit olcsó pénzért kínálnak, s van hozzá körítés is. Megvegyem cserealapnak? Úgy, hogy nem értek hozzá?
Nekem öt-tízezer forint is sok pénz, nem kockáztathatok. Van egy kisleányom, inkább rá költeném, mint hogy átverjenek.
Mit halmozzak föl? :)
No, bevallom, könyveket és eredeti iratokat szoktam beszerezni cserealapnak. No és a saját területemből duplumokat, „triplumokat...” De szuronyt vagy bármi mást már nem vásárolnék e célból...
Beküldő: Rádiós. Beküldés időpontja: 2011, augusztus 18 - 13:15.
Kedves Anthrax Tagtársam! Mint írtam, természetesen megteszem, ha ragaszkodsz hozzá, de kérlek, állj el a szándékodtól. A képeid és az alattuk lévő információk kincsszámba mennek, óriási kár lenne értük!!!
Egyébként a filmben ugyanolyan köpeny van a csendőrökön, mint amit Adamius mutatott. Tehát nem is biztos, hogy porosz? Tovább fantáziálva, ha a gombokon nincs szám, akár még magyar csendőrköpeny is lehet (vagy annak filmgyári megfelelője). Ha épp nem a csehszlovák kellékesek tévedtek...
Igazad van.
http://www.szintan.hu/lista/a/a04.htm
Nyilván még sokan nem láttak, de mint tudjuk a fehérbor sem fehér. A köznyelv néha furcsa dolgokat produkál.
http://www.wikiszotar.hu/wiki/magyar_ertelmezo_szotar/Acélzöld
Tisztelt Cinege.Biztos lehetsz benne hogy nem hamisítvány!!!
Biztos igazad van. Közben megoldódott, hogy lett az eredetileg acélzöld köpeny most (indigó)kék. Ezt a köpenyt, ha nem hamisítvány, akkor legkésőbb 1918-ban gyárthatták vagyis majd 100 éves.
Akkoriban még nem voltak olyan szintetikus festékek mint manapság és a természetes anyagokat vették inkább igénybe. A posztót indigóval színezték kékre és miután zöld posztóból kevesebb kellett, azt utólag színezték sárgával. Az indigó viszonylag stabil vegyület, de a sárga festék (pl. karotin )elbomolhatott és a köpeny kék lett.
Az acélzöldről annyit, hogy még nem láttam zöldre kihűlt acélt.
Hivatalosan sötétzöld, de a közismert neve acélzöld volt. A filmrészletet elnézve viszont valami furcsaság van a parolik színe körül. A paroli színe nem a landwehr miatt fűzöld, hanem a 28. kösös gy.ezred miatt. Bár ha jól emlékszem, a könyv szerint Svejk a 91. ezredhez tartozott, azoknak pedig papagájzöld volt, mint a szegedi 46-osoké.
" Bal felső sarokban az előírásban is szereplő acélzöld:"
Bocsi, de az DUNKELGRÜN sötétzöld.
A csendor.com-on a két VH. közötti egyenruha van fent.
Szerintem hiteles és autentikus egyenruhát színesben A Svejk 2. c. 1957-es mozifilmben láthatsz. http://www.youtube.com/watch?v=Yrz2xsi2Faw&feature=related
A napfénynél készült felvételeknél látszik,hogy a csendör ruhája (sötét)zöld, Svejk landwehr ruhája sötétkék. a sapkája hamuszürke.
1866 és 1918 között a Monarchiában egységes csendőr egyenruha volt, szerintem ez olyan.
A csendőrség katonai szervezet volt, katonatisztek vezették, katonai egyenruhában végezte a kötött formájú harcfeladatát a rend védelmet.
Nekem nagyon tetszik ez az egyenruha.Üdv.
Üdv mindenkinek. Mivel látom sokan értenek általánosan s csendőr ruházathoz, hátha valaki konkrétumot tud nekem adni.
Képek:
http://postimage.org/image/8hdr3t44/
http://postimage.org/image/8hippulg/
http://postimage.org/image/8hnobw2s/
http://postimage.org/image/8hpbv8kk/
(bocsi a minőségért telefonnal készült) Azt az infót kaptam, hogy I.vh alatti Porosz csendőr posztókabát. Segítségeteket előre is köszi.
Helyesen: porosz. Kisbetűvel. (Szerk.)
Tisztelt firpojoni.
A dolmány biztosan eredeti mivel fotóval nevesítve és a belső oldalába be is van varrva az illető neve.
A Kék szín vizuálisan kék,természetesen méregzöldnek kellene lenni de ez jobban hasonlít a kékre mint a zöldre.
Nagyon rossz állapotban,piszkosan,porosan vettem meg,nem volt kitisztítva.
A sok huzavona után már azon gondolkoztam el hogy a vegytisztítás során lett ilyen színe.
Eredetisége vitathatatlan,a színe vitatott.Szerintem ez lesz a helyes megoldás:a vegytisztító.
Egészen érdekes vita kerekedik ki e csendőr-dolmány színéből, bár számomra pár dolog érthetetlen:
1. a "kék-párt" azt állítja, hogy a szóban forgó ruhadarab eredeti színe kék, tehát hiába ír a szabályzat zöldet, és hiába zöld az előforduló csendőr dolmányok 99.9 %-a, azért ez mégis kék.
2. a "zöld-párt" azt állítja, hogy mivel a szabályzat zöldet ír elő, ezért ez is zöld, csak a kék pártiak talán színvakok vagy valami egyéb bajuk van, s erre persze beindul az "anyázás"
Sajnos a szóban forgó dolmányt csak képen volt szerencsém látni, így a szín azonosítása számomra megoldhatatlan feladat. Kivitele és díszítettsége alapján a szóban forgó ruhadarab egyértelműen egy legénységi csendőr-dolmány, így akik a különös rendfokozati jelzések alapján tiszti rendfokozatokat vizionálnak, tévedésben leledzenek, hiszen vállperec és vállszalag a tiszti dolmányokon nem volt, illetve a buzérvörös zsinórozás is egyértelműen azt mutatja, hogy legénységi ruhadarabról van szó.
A rendfokozat-jelző csillagok egyáltalán nem illenek a dolmányra, a legésszerűbb magyarázat, hogy azokat valaki később tette fel. Kérdés, hogy miért?
Felmerül még annak a lehetősége, hogy esetleg színházi/filmes ruhadarabról van szó, és pl. azért sötétkék, mert nem volt kéznél megfelelő zöld posztó. Ennek ellentmondani látszik a kivitel illetve - ha jól emlékszem - az előkerülés körülményei is.
Nem tudom hogy miért rézcsillag van rajta.Holnap felteszem az eredeti tulajdonos/csendőr/fotóját és megnézem a rangját mert ha legénységi akkor nem stimmel az "arany"
Tisztelt tagtársak.Megpróbálok válaszolni pár kérdésre,de félek máshogy írom le gondolatomat mint ahogy szóban elmondanám.
A probléma ott kezdődött hogy egy darab "szöveten "indult a vita.
Lehet félreérthetően írtam de én nem azt írtam a dolmányhoz hogy 1908M mintájú hanem azt hogy nevesített és 1908-as évszámról beszélünk.
Természetesen SÖTÉTZÖLD az eredeti színe a dolmánynak hivatalosan!!!
Az én dolmányomnak a színéről beszéltem hogy az jobban hasonlít a KÉK színre mint a ZÖLDRE.
Az a dolmány amit feltettem Kék színű,de lehetett valamikor sötétzöld de most KÉK.
Én ennek tudatában írtam a színéről.Természetesen nekem is megvan Csapó Csaba:A Magyar Királyi Csendőrség története 1881-1914 és a 89. oldalon írja is a színt.Engem az bosszantott fel ahogy túl okosan adta elő magát az illető akivel vitáztam,mintha csak ő tudná azt amit más nem.Többünknek is van lexikális tudása még ha nem is akkora mint egyeseké,de előbb utóbb mi is kinőljük a kis cipőt mert felnövünk egyszer.És a hülyézés egyenesen felháborított.Mintha csak egy kis hülye gyerekkel beszélt volna lekezelően.Nem vagyok az ilyen hangnemhez hozzászokva ÉS NEM IS FOGOK HOZZÁSZOKNI.
A lényeg hogy a csendőrségnek mindig zöld és buzérvörös színei voltak SZERINTEM.
Itt a hangnemen volt a hangsúly.Nagy tudású egyenruha szakértő is csak viccelni tud a vízi csendőrséggel.Igaz többször is hozzászólt már fórumokon hogy nincs tisztában a csendőr témában.Igaza van.Én csak egy egyszerű gyűjtő vagyok aki szerette volna megmutatni a publikumnak a dolgait mint bárki más mivel ez az oldal azért van hogy értékeinket féltett gyűjteményünket megmutassuk másoknak.Tanácsot kérni lehet sőt kell is,tanulni is lehet de szóban bántani másokat az nem!.Nem engem nem lehet hanem senkit sem.Ha valaki sértegetni akar álljon elém!!!
Ha ezt egy most kezdő gyűjtő olvassa,menten elmegy ettől az oldaltól a kedve,és sajnos nekem is mondták páran hogy a személyeskedéstől és sértegetéstől ment el sok komoly gyűjtőnek a kedve ettől az oldaltól.
Mikor mondja már meg valaki hogy mi ez a "gyáritól" eltérő kékes-zöldes-szürkés változat? Val.szeg az én monitorom is szar, de nekem sem egyértelműen sötétkék. És ahogy NaVi felvetette a dolgot hogy mi van, ha nem is az ami. Nem értek hozzá, és kötözködni sem akarok, csak jó lenne már világosan látni. Üdv.
Félve kérdem: És miért csendőrdolmány? Más szóba se jöhet? Mármint a vizicsendőrökön kívül...
Nem értek hozzá, csak laikusként kérdem, hiszen a kék szín az alábbi hozzászólások szerint nem passzol a csendőrséghez. Honvédség teljesen kizárható? Valami speciális szakág vörös vállperecekkel?
Üdv.: NaVi
anthrax
Megkaptad a privátot??
sangiorgio: Azért "kék színű" ez a példány, mert valószínűleg éveken keresztül hordták, utána meg minimum 90 évig állt egy szekrényben, de ebbe nem folynék bele, mert nem tudhatom, hol töltötte az utóbbi 90 évet. Az biztos, hogy eredetileg acélzöld volt, hisz' ellenkező esetben nem is vette volna át a Csendőrség, pont az általam oly sokat idézett előírásra hivatkozva. A fakulását tekintve valóban egyedi :)
update: nemcsak a naptól fakulhatott meg, ki is moshatták. A zsávolyzubbonyoknak is a mosás volt az átkuk.
Megbocsáss ! Én a képen szereplő dolmányról írtam, hogy " megnyugodhatsz " ez kék. Azért mert láttam és nem csak egy rövid ideig, hanem tanulmányozhattam is. Láttam olyan részeit is, amit nem ért a nap és nem szennyeződött.
Hansy, ebben az esetben fogalmazhattál volna érthetőbben és egyértelműbben. Mégis mi volt kék? Az a dolmány, amit anthraxnál láttál, vagy az, amit anthrax állított, hogy alapvetően kék volt az 1908m dolmány. Mert én ezt az utóbbit cáfoltam tételesen.
Kedves, jó Székelyhatárőr ! Én írtam, hogy nyugodj bele, ez kék...Azért írtam mert a dolmányt láttam élőben, természetes és mesterséges fénynél - kertben, panelban és még egy faházban is - egyaránt. A lekezelő stílust vitatnám, nem szokásom...
A válasz a törölt kép alatt volt. Inkább törölve lett, mint hogy teret kapjon a vita valódi oka. Összefoglalom, elmentem és ha törlésre kerül, újra és újra belinkelem, mert úgy látszik valakinek a tyúkszemére léptem...
Tehát: Adott volt egy csendőrségi kézibilincs. Adott volt mellé egy lánckesztyűhöz hasonlatos eszköz, aminek a hátulján az előző tulaj elmondására, a saját szememre és tapintásomra és főképp a korabeli szakirodalomra, előírásokra hagyatkozva az 1908m Dolmány anyagát határoztam meg:
„a posztódarab pedig a jellegzetes békebeli zubbony (waffenrock) darabja, hitelesen visszaadja azt az acélzöld színt, ami a kakastoll csillogásában is megjelenik”
Erre a feltöltő kijelentette, hogy
„a posztó darab abban az időben mikor dolmányt viselték színben nem illett bele mert akkor még sötétkék volt a dolmány ami fent is van az oldalon.A zöld posztó darab a későbbi paszományhoz,és parolihoz való.”
Én ezt tételesen cáfoltam, többek között a korabeli szabályzatok, ismertetők beszkennelt ábráival, illetve korabeli szöveges meghatározásokkal is.
Erre egy másik tagtárs eléggé lekezelő hangnemben utasított, hogy:
„Nyugodj bele, hogy kék volt az...:-)”
Ezután a feltöltő megosztott két képet, amelyek egy száz évnél régebbi ruhadarabot ábrázolnak különböző fényviszonyok mellett. Ezen valóban elég nehéz meghatározni az adott zubbony színét, de ez esetünkben nem is mérvadó, ugyanis mindkét kijelentés a csendőrök akkori egyenruhájára vonatkozott.
Ad 1. a feltöltő gyűjtő létére abba a végzetes hibába esett, hogy egy színét vesztett, hosszú időn át viselt darab alapján vonatkoztatott olyan dolgokra, amelyeket szigorú előírások szabályoztak, fehér papíron fekete betűkkel nyomtatva.
Ad 2. a második, kioktató jellegű hozzászólás íróját még várom, hogy előálljon a farbával, tegyük fel, hogy nem vagyok biztos a korabeli egyenruha színében... :)
A kép törlésével sajnos a belinkelt anyagok is törlődtek, de megtalálhatók a http://www.mlorenz.at/ címen, sok egyéb hasznos információ társaságában a Monarchia haderejéről.
A csendor.com képein nagyon szépen látszik a zöld (kékeszöld?, nem nyilatkozom :-)) szín. Ennek a rendfokozata pedig vagy próbacsendőr, vagy főhadnagy, nem látom, a csillag milyen színű. Ha arany, akkor főhadnagy, ha celluloid ("csont"), akkor próbacsendőr. Mondjuk a járőrvezetői jelvényt egyik esetben sem értem.
Update: ha a Jub. keresztet viseli, akkor főhadnagy. Akkor viszont sem a járőrvezetőit, sem a lövészbojtot nem értem.
Szerintem itt elbeszélés és félreértés volt folyamatosan. nem azon van a vita, hogy a csendőr dolmányok zöldek voltak. Ez egy csendőr dolmány, viszont kék színű. Ott is kék ahol nem érte nap és szennyeződés. Ezért szép a gyűjtés...
Biztosan vizicsendőr ...
Anthrax tagtársat személyesen ismerem, a dolmányt is volt szerencsém élőben látni. Ez kék ! Olyan kék, hogy sosem volt zöld, és 200 év múlva sem lesz lila...
Sajnos nem.
Például engem.
De a tagtárs köti az ebet a karóhoz, hogy ez nem sötétkékes, hanem más színű. Arról pedig elfelejtkezik, hogy a TÖBBSÉG nem vonta kétségbe, mit ír a SZABÁLYZAT.
Most minek vitatkozzak olyan emberrel, aki nem érti a többség és a kisebbség közötti különbséget?
„Sokszor egy másik gyűjtőtől csak úgy tudsz valamit kicsalogatni ha felajánlasz érte egy neki tetsző tárgyat.” Tényleg?! :)
MEG NE sértődj, csak VICCNEK szántam...!!! :)
Van taktikai cserealapom - könyvek. Nagyapám cuccait viszont nem adnám semmiért... :)
Vitéz Botond, részben igazad van – de...
A saját példámat használva: rádiókat és mellékesen optikákat gyűjtök. Látok egy sisakot, amit olcsó pénzért kínálnak, s van hozzá körítés is. Megvegyem cserealapnak? Úgy, hogy nem értek hozzá?
Nekem öt-tízezer forint is sok pénz, nem kockáztathatok. Van egy kisleányom, inkább rá költeném, mint hogy átverjenek.
Mit halmozzak föl? :)
No, bevallom, könyveket és eredeti iratokat szoktam beszerezni cserealapnak. No és a saját területemből duplumokat, „triplumokat...” De szuronyt vagy bármi mást már nem vásárolnék e célból...
Kedves Anthrax Tagtársam! Mint írtam, természetesen megteszem, ha ragaszkodsz hozzá, de kérlek, állj el a szándékodtól. A képeid és az alattuk lévő információk kincsszámba mennek, óriási kár lenne értük!!!
Kérlek, gondold meg Magad. 73! Miklós