Warning: Table 'roncskut_kut2.roncskutatas_cache_page' doesn't exist
query: SELECT data, created, headers, expire, serialized FROM roncskutatas_cache_page WHERE cid = 'https://www.roncskutatas.com/node/115' in /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc on line 135
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 729
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 730
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 731
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 732 Sörgyári pincék | A II. Világháború Hadtörténeti Portálja
warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Beküldő: Kuruc. Beküldés időpontja: 2005, március 18 - 18:47.
Mint tudjátok az 1944 -es nyarán a szövetségesek bombatámadásai elől a magyar repülőgépgyártást széttelepítették. Itt Budapesten két fő helyen folyt a gyártás , a Budafoki borospincékben, és a Kőbányai Sörgyár pincéiben. Mindkettő igen kiterjedt pincerendszer amelyekben még teherautóforgalom is lebonyolítható volt.
A Budafoki pincékhez nincs semmilyen kapcsolatom, de a Kőbányai Sörpincékhez, mivel vagy 20 évig itt éltem, és üzletileg is kapcsolatba kerültem velük, így igen.
Szóval a Dréhernél senki semmit nem tud, sőt még a régiek sem tudnak az ügyről. Ami megdöbbentő az az, hogy a kerületi helytörténész sem ismeri ezt a repülős berkekben közismert tényt.
Most engedélyt kaptunk, hogy megkutassuk a pincerendszert. Ez nem kis kihívás ugyanis több tíz kilométer szerteágazó, pincerendszerről van szó.
Szóval itt a lehetőség.
Érdeklődnék, hogy van e valakinek feljegyzése az itt folyt gyártásról, vagy csak egyszerűen halott e valamilyen pletykát ?
Beküldő: Kuruc. Beküldés időpontja: 2005, március 18 - 20:35.
A Budafoki pinyókat most nézték át érdekes emberek, és volt úgy hogy napokra lezárták, a bejáratokat. Sok befalazott terem van ott, de egy kettőt kibontottak. Hogy mi volt, mi nem volt aztatat már csak találgatni lehet. Amúgy szinte az egész már magánkézbe, vagy hosszútávú ( 25 év ) bérlet alatt van. Nem igen lehet bejutni.
Beküldő: PAX. Beküldés időpontja: 2005, március 19 - 12:15.
Sziasztok!
Emlékeim szerint nem a sörgyári pincékben volt a gyár, hanem a Lakótelep alatti pincerendszerben, amit a panel telep építésekor feltöltöttek.
VAn egy ismerősőm akinek az édesapja műszaki ellenőr volt a háború alatt. Talán tud segíteni.
Beküldő: Kuruc. Beküldés időpontja: 2005, március 19 - 13:03.
Szia PAX
Ha minden igaz megtaláltuk a már többször átalakított lift lejáratot, egy garázssorba építve. A műszaki ellenőr ismerősöd jól jönne, mert úgy ahogy mondom SENKI nem tud semmit. Amúgy a pincerendszer 90 % -a még mai sincs betömve. A sörgyár cca 3-5 %-át használja csak. Iszonyt, hogy mi járatrendszer van ott.
Beküldő: Ozsvát. Beküldés időpontja: 2005, március 19 - 13:38.
Van térkép vagy valami egyáltalán?
Hogy lehetne megkutatni, ha senki nem tud semmit.
Csak feltérképezték mikor még a kőbányák üzemeltek. Szerintem a megfelelő bányaigazgatóságnál lehetne infót szerezni.
Beküldő: NaVi. Beküldés időpontja: 2005, május 10 - 08:53.
Sziasztok!
Csak egy röpke megjegyzés: A "Budapest szabad!" c. könyvben említést tesznek arról, hogy a háború után jó pár évvel a köbányai pincerendszerben találtak pár holttestet, amik az ott eltévedt német katonák maradványi voltak... A könyv szerint a sötétben eltévedtek és éhenhaltak... Hogy igaz-e, nem tudom, mivel a könyv inkább propaganda jellegű írásokból áll, és így mégaz én meglátásom szerint is kétes a forásértéke! :-)
Beküldő: NaVi. Beküldés időpontja: 2005, május 13 - 12:11.
Szia Graf!
Sajnos nem találom a könyvemet, úgyhogy nagyon elképzelhető, hogy rosszul emlékeztem... :-?
De ezek ugyanazok a járatok, aminek egy részét feltöltötték szeméttel, és amivel kapcsolatban történtek a közelmúltban balesetet is okozó, veszélyes beomlások, nem?
Beküldő: König. Beküldés időpontja: 2005, május 14 - 11:37.
Ha lesz kedvetek egyszer -talán- szervezhetnénk egy -korlátozott létszámú- Eger alatti túrát is, itt is vannak érdekes pincék.. Nos, nem csak bor szempontjából..! :)
A Nagybátyám házához vett pincéjében is sok "lelet" került elő, számukra a szeméttől kezdve egészen az emberi csontokig, rozsdás vas pajzsig, de annakelőtte török aranypénzeket is találtak ott a régészek.
De szép túra a többi nagy pince megtekintése is..
Hallottam egy olyanról, ahol rengeteg hadianyagot falaztak el a nyilasok, elfelejtődött, amikor előkerült, akkor a tűzszerészek pár ládányi "éles cuccot" elvittek, a többit meg otthagyták a tulajnak, aki szétosztogatta..
Beküldő: kalóz14. Beküldés időpontja: 2006, augusztus 1 - 10:44.
Amit megtudtam - munkámhoz kapcsolódó területbejárás során: a Dreher Sörgyár alatt 33 km hosszú pincerendszer húzódik. Van olyan része, amelyik 5 szintes, ebből az alsó három víz alatt van. Az "átkosban", még a privatizálás elött, volt egy kisöreg, aki ismerte az egész rendszert, mint a tenyerét, de már nyugdíjazták. Senki nem tud róla semmit, az elérhetőségéről sem. Ugyanis régen közel 3.000 embernek adott munkát a sörgyár, majd a dél-afrikai új tulaj, miután megvette, szépen leépítette a létszámot 800 főre. Tehát szegény kisöreg pont az elbocsájtott 2.000 fő közé tartozott. Jelenleg a dél-afrikai vezetés nem foglalkozik a pincékkel. Időnként egy cég végzi a statikai és egyéb biztonsági felmérést, de ezen kívűl semmi. Pedig a hatalmas, több lejáratú pincerendszert gombások kibérelnék jó pénzért, de nem igazán foglalkoznak velük. Nemrég ismeretlenek behatoltak az egyik Jászberényi út felöli lejáratnál és kábelt loptak, kb. 400 méternyit brutál, primitív módon (vajh, kik lehettek szerintetek?). Sok járatot lefalaztak, elzártak. Sok helyen láttam kialakított WC-ket, szellőzőket stb. A háborús repülőgép-alkatrész összeszerelő üzem létezett, de mára ebből semmi sem látszik. Ezt gondosan kitakarították a háború után. Röviden ennyit sikerült megtudnom. Megpróbálok pár képet is feltenni majd.
Üdv mindenkinek: Kalóz14
Beküldő: Mtboy. Beküldés időpontja: 2006, augusztus 1 - 19:55.
Nagyapám a kőbányai szeszgyár pincéiben vészelte át az ostromot, ott volt pénzügyőr. Azt mesélte, hogy milyen hatalmas volt, és, hogy amikor bejöttek az első oroszok, belelőttek a hatalmas hordókba, és úgy itták az alkoholt, de hamar őrség került a lejárathoz.
Beküldő: Kuruc. Beküldés időpontja: 2006, augusztus 1 - 20:25.
A pincerendszer a Maglódi út- Kada u - Gyömrői út - Kőrösi Csoma út - által határolt területen terül el. Tudtommal a repgépszerelde az Óhegyen lévő területen volt.
Beküldő: iberta. Beküldés időpontja: 2006, augusztus 3 - 13:06.
Kalóz, az alsó 3 szint víz alatt van?
Nem gond nekünk a zárt térben merülés sem! Csak nincs 3 km-es biztosítókötelem.... :-D
De össze lehet hozni!
Valami biztos infót jó lenne összehozni a témáról, mielőtt kialakul a legenda a pincerendszerben levő eldugott raktárról, lezsírozott Tigrisekről, stb... (Nagybajom mintájára).
Beküldő: kalóz14. Beküldés időpontja: 2006, augusztus 4 - 15:32.
Igen, az alsó 3 szint víz alatt van. A víz kristály tiszta, egy erősebb zseblámpával le lehet világítani az aljára. Régen lift is üzemelt, amely a szinteket összekötötte. Többen állítják, hogy nincs értelme kutakodni, feltárni, mert minden teljesen üres, a háború után kipucolták. De, ha nem hagy nyugodni a véred, akkor megpróbálhatjuk kitaposni az engedélyezéshez az utat. Épp most fogalmazza a főnököm a dél-afrikai tulajnak angolul, egy jobb technikai védelemi rendszer telepítéséről a jegyzőkönyvet (a lentebb említett megélhetési bűnözők miatt főleg).
A legenda része: állítólag el lehet innen jutni a Parlamentig a föld alatt...
Nagybajom pedig ezzel ellentétben nem legenda...
Beküldő: kraut. Beküldés időpontja: 2006, október 5 - 15:36.
A petrőczy utcából nyilt a szerelde egyik lejáratá,a nagymutter ott dolgozott a szereldébe,ma üres telek a bejárat természetesen betemetve semmi nem utal már az ott történtekre
Beküldő: kraut. Beküldés időpontja: 2006, október 21 - 08:11.
A telefonközponttal lévö átlos telken volt az egyik bejárat,de mint mondtam már nem látszik semmi.A nagymutter hogy látott e rep gépeket nem tudom,de a szereldében dolgozott az száz,igaz ezt is nem olyan rég mesélte pedig már 34 éve ismerem.
Beküldő: Kuruc. Beküldés időpontja: 2006, október 21 - 09:45.
A telefonközpontal szembe van a "Legyel templom" az már a háború alatt is állt. Ez volt a Bp-en élő Lengyel o-ból idemenekült lengyelek vallási központja. No meg Zamárdiba az egyetlen lengyel gimnázium a háború alatt.
Na szóval te arra gondolsz, hogy e mögött a tamplom mögött lett volna a bejárat ?
Az én információm szerint fenn az Ó hegyen ha az Ihász utcán megyünk fel a közérthez, akkor balkézfelé a volt csokigyár után a garázsok között volt egy nagy liftel ellátott lejárat. "Valaminek " a betonmaradványait még ma is meg lehet találni ott.
A sörgyárban senki nem tud semmit ! gy csak a fogyatkozó túlélőkre lehet számolni, így fontos volna a nagyid beszámolójátpontosítani.
Mikor, mit, hol, hogyan, csinált anno ?
Beküldő: kraut. Beküldés időpontja: 2006, október 21 - 10:41.
Nem ,arra mondtam ,a Tk mellett van egy üres vastelep az és a mögötte lévö telken volt anno egy bejárat ,ami a petröczy utcából nyilt, a két telken együtt bonyolodott a forgalom,ugye te se gondolod hogy egy garázskapun hozták vitték az alkatrészeket,komoly bejáratnak kellet ott lennie,persze most már semmi nem látszik ,mindent el lehet tüntetni ,betemetni.
Beküldő: buvarkund. Beküldés időpontja: 2012, február 28 - 22:18.
A kőbányai pincékhez egy adalék: Miután 2011 folyamán végigmerültük a bombázás miatt "porhanyóssá vált" részen kívüli, életveszély nélkül merülhető vízalatti járatokat,kutakat, nagyobb mélységben "Illés Együttes" felirat volt látható az egyik falon, ezért az elárasztódás időpontjával kapcsolatban elbizonytalanodtam:)
Majd találkoztam egy búvár barátommal, és elbeszélgettünk, hogy éppen ki mit csinál, mondtam, hogy a pincében merültünk. Egy jót röhögött és közölte, hogy a gombatermesztőknek való átadás előtt a falról még ő slagolta le a kilencvenes évek elején a koszt mint ipari alpinista a mostanra már elárasztódott részeken, mivel a szivattyúzás csak később szűnt meg. Így a vízalatti titkok is kérdésesek:)
Beküldő: VALE. Beküldés időpontja: 2012, március 12 - 00:06.
Hamarosan talán még egy egykori munkás is megszólal a témában. ;) (aki a gépek villamosságáért volt felelős). Szerencse , hogy még élnek ezek az emberek.
Beküldő: buvarkund. Beküldés időpontja: 2012, április 5 - 21:56.
Az alkotók profik, jó technikával, egyébként ez a kút az, ahol egy szűk folyosóban 200 m-t kell úszni a szivattyúteremig és mégsem rúgták föl az üledéket, elismerés, nekem csak némi fölrúgással sikerült. Viszont a felvételen is látszanak a hatvanas években szokásos típusú, foglalatos lámpabúrák. Így ez is igazolja, hogy a minket érdeklő korszakban ezek a járatok még bőven szárazon voltak, viszont "sajnos" néhány évtizeddel később is.
Beküldő: sankó. Beküldés időpontja: 2012, április 6 - 14:16.
Búvárkund!
Mi a helyzet az örvényesi dologgal? Jelenleg még mindig alacsony a vízállás, bár kétlem, hogy mostanában több víz lesz a Balatonban. Nem néztek rá valamikor?
Beküldő: buvarkund. Beküldés időpontja: 2012, április 6 - 21:01.
A Balatonban a vízállás mindegy volna, mert nincs sodrás. A múlt évben dunai-tiszai viszonylatban volt sok kutatásunk, főleg ősszel az alacsony vízállás miatt,ezért ki sem mozdultunk a folyami viszonylatokon túl, de egyszer csak felszedelődzködünk és beállítunk:)
Beküldő: Wuderscher. Beküldés időpontja: 2012, június 22 - 09:26.
Kedves Tagtársak!
Holnap a kőbányai pincerendszer megtekinthető, vezetett túra keretében!
Szent László Napok 2012 - 3. nap
Június 23., szombat
10.00–16.00 Kőbányai pincerendszer megtekintése idegenvezetéssel, indulás félóránként a Bánya utca 35-től (meleg ruházat szükséges!) előzetes bejelentkezés alapján. Regisztráció a pince@kovagyon.hu
Beküldő: BudapestScenes. Beküldés időpontja: 2017, július 19 - 12:55.
Sziasztok,
aki esetleg még ismer szemtanúkat, akik a kőbányai pincékben zajlott repülőgépgyártást látták (vagy a 44-es légitámadásokat és később az ostromot a pincékben élték át), kérlek, mindenképpen keressen meg: 06 20 524 0547 vagy info@budapestscenes.com.
Többek között Kőbánya helytörténetével foglalkozom, igyekeztem a repülőgépgyártás történetét feltárni, még most egy utolsó nagy rohamot teszek, hogy minden módszerrel (újsághirdetés, plakátolás stb.) fel lehessen hajtani a túlélőket.
Mint tudjátok az 1944 -es nyarán a szövetségesek bombatámadásai elől a magyar repülőgépgyártást széttelepítették. Itt Budapesten két fő helyen folyt a gyártás , a Budafoki borospincékben, és a Kőbányai Sörgyár pincéiben. Mindkettő igen kiterjedt pincerendszer amelyekben még teherautóforgalom is lebonyolítható volt.
A Budafoki pincékhez nincs semmilyen kapcsolatom, de a Kőbányai Sörpincékhez, mivel vagy 20 évig itt éltem, és üzletileg is kapcsolatba kerültem velük, így igen.
Szóval a Dréhernél senki semmit nem tud, sőt még a régiek sem tudnak az ügyről. Ami megdöbbentő az az, hogy a kerületi helytörténész sem ismeri ezt a repülős berkekben közismert tényt.
Most engedélyt kaptunk, hogy megkutassuk a pincerendszert. Ez nem kis kihívás ugyanis több tíz kilométer szerteágazó, pincerendszerről van szó.
Szóval itt a lehetőség.
Érdeklődnék, hogy van e valakinek feljegyzése az itt folyt gyártásról, vagy csak egyszerűen halott e valamilyen pletykát ?
Köszönettel : Kuruc
A Budafoki pinyókat most nézték át érdekes emberek, és volt úgy hogy napokra lezárták, a bejáratokat. Sok befalazott terem van ott, de egy kettőt kibontottak. Hogy mi volt, mi nem volt aztatat már csak találgatni lehet. Amúgy szinte az egész már magánkézbe, vagy hosszútávú ( 25 év ) bérlet alatt van. Nem igen lehet bejutni.
Sziasztok!
Emlékeim szerint nem a sörgyári pincékben volt a gyár, hanem a Lakótelep alatti pincerendszerben, amit a panel telep építésekor feltöltöttek.
VAn egy ismerősőm akinek az édesapja műszaki ellenőr volt a háború alatt. Talán tud segíteni.
Pax
Szia PAX
Ha minden igaz megtaláltuk a már többször átalakított lift lejáratot, egy garázssorba építve. A műszaki ellenőr ismerősöd jól jönne, mert úgy ahogy mondom SENKI nem tud semmit. Amúgy a pincerendszer 90 % -a még mai sincs betömve. A sörgyár cca 3-5 %-át használja csak. Iszonyt, hogy mi járatrendszer van ott.
Van térkép vagy valami egyáltalán?
Hogy lehetne megkutatni, ha senki nem tud semmit.
Csak feltérképezték mikor még a kőbányák üzemeltek. Szerintem a megfelelő bányaigazgatóságnál lehetne infót szerezni.
Sziasztok!
Csak egy röpke megjegyzés: A "Budapest szabad!" c. könyvben említést tesznek arról, hogy a háború után jó pár évvel a köbányai pincerendszerben találtak pár holttestet, amik az ott eltévedt német katonák maradványi voltak... A könyv szerint a sötétben eltévedtek és éhenhaltak... Hogy igaz-e, nem tudom, mivel a könyv inkább propaganda jellegű írásokból áll, és így mégaz én meglátásom szerint is kétes a forásértéke! :-)
Üdv.: NaVi
Szia Graf!
Sajnos nem találom a könyvemet, úgyhogy nagyon elképzelhető, hogy rosszul emlékeztem... :-?
De ezek ugyanazok a járatok, aminek egy részét feltöltötték szeméttel, és amivel kapcsolatban történtek a közelmúltban balesetet is okozó, veszélyes beomlások, nem?
Üdv.: NaVi
Ha lesz kedvetek egyszer -talán- szervezhetnénk egy -korlátozott létszámú- Eger alatti túrát is, itt is vannak érdekes pincék.. Nos, nem csak bor szempontjából..! :)
A Nagybátyám házához vett pincéjében is sok "lelet" került elő, számukra a szeméttől kezdve egészen az emberi csontokig, rozsdás vas pajzsig, de annakelőtte török aranypénzeket is találtak ott a régészek.
De szép túra a többi nagy pince megtekintése is..
Hallottam egy olyanról, ahol rengeteg hadianyagot falaztak el a nyilasok, elfelejtődött, amikor előkerült, akkor a tűzszerészek pár ládányi "éles cuccot" elvittek, a többit meg otthagyták a tulajnak, aki szétosztogatta..
Üdv:
König
Amit megtudtam - munkámhoz kapcsolódó területbejárás során: a Dreher Sörgyár alatt 33 km hosszú pincerendszer húzódik. Van olyan része, amelyik 5 szintes, ebből az alsó három víz alatt van. Az "átkosban", még a privatizálás elött, volt egy kisöreg, aki ismerte az egész rendszert, mint a tenyerét, de már nyugdíjazták. Senki nem tud róla semmit, az elérhetőségéről sem. Ugyanis régen közel 3.000 embernek adott munkát a sörgyár, majd a dél-afrikai új tulaj, miután megvette, szépen leépítette a létszámot 800 főre. Tehát szegény kisöreg pont az elbocsájtott 2.000 fő közé tartozott. Jelenleg a dél-afrikai vezetés nem foglalkozik a pincékkel. Időnként egy cég végzi a statikai és egyéb biztonsági felmérést, de ezen kívűl semmi. Pedig a hatalmas, több lejáratú pincerendszert gombások kibérelnék jó pénzért, de nem igazán foglalkoznak velük. Nemrég ismeretlenek behatoltak az egyik Jászberényi út felöli lejáratnál és kábelt loptak, kb. 400 méternyit brutál, primitív módon (vajh, kik lehettek szerintetek?). Sok járatot lefalaztak, elzártak. Sok helyen láttam kialakított WC-ket, szellőzőket stb. A háborús repülőgép-alkatrész összeszerelő üzem létezett, de mára ebből semmi sem látszik. Ezt gondosan kitakarították a háború után. Röviden ennyit sikerült megtudnom. Megpróbálok pár képet is feltenni majd.
Üdv mindenkinek: Kalóz14
Nagyapám a kőbányai szeszgyár pincéiben vészelte át az ostromot, ott volt pénzügyőr. Azt mesélte, hogy milyen hatalmas volt, és, hogy amikor bejöttek az első oroszok, belelőttek a hatalmas hordókba, és úgy itták az alkoholt, de hamar őrség került a lejárathoz.
A pincerendszer a Maglódi út- Kada u - Gyömrői út - Kőrösi Csoma út - által határolt területen terül el. Tudtommal a repgépszerelde az Óhegyen lévő területen volt.
Kalóz, az alsó 3 szint víz alatt van?
Nem gond nekünk a zárt térben merülés sem! Csak nincs 3 km-es biztosítókötelem.... :-D
De össze lehet hozni!
Valami biztos infót jó lenne összehozni a témáról, mielőtt kialakul a legenda a pincerendszerben levő eldugott raktárról, lezsírozott Tigrisekről, stb... (Nagybajom mintájára).
Igen, az alsó 3 szint víz alatt van. A víz kristály tiszta, egy erősebb zseblámpával le lehet világítani az aljára. Régen lift is üzemelt, amely a szinteket összekötötte. Többen állítják, hogy nincs értelme kutakodni, feltárni, mert minden teljesen üres, a háború után kipucolták. De, ha nem hagy nyugodni a véred, akkor megpróbálhatjuk kitaposni az engedélyezéshez az utat. Épp most fogalmazza a főnököm a dél-afrikai tulajnak angolul, egy jobb technikai védelemi rendszer telepítéséről a jegyzőkönyvet (a lentebb említett megélhetési bűnözők miatt főleg).
A legenda része: állítólag el lehet innen jutni a Parlamentig a föld alatt...
Nagybajom pedig ezzel ellentétben nem legenda...
A petrőczy utcából nyilt a szerelde egyik lejáratá,a nagymutter ott dolgozott a szereldébe,ma üres telek a bejárat természetesen betemetve semmi nem utal már az ott történtekre
Ma este a Fókuszban lesz egy riport a Bp alatt húzódó pincerendszerekről. Budafok, Kőbánya, stb...
Szia Kraut
A Ptrőczy utcának melyik részén ?
Ott az Ó hegyi rész már eléggé ellaposodik ahoz hogy bejárat lehessen. Nem lehet, hogy azon a telken egy üzem volt ahol a nagymamád dolgozott ?
Mit dolgozott ? Látta a repülőgépeket, vagy csak valamelyik részegység összeszerelésben vett részt ?
A telefonközponttal lévö átlos telken volt az egyik bejárat,de mint mondtam már nem látszik semmi.A nagymutter hogy látott e rep gépeket nem tudom,de a szereldében dolgozott az száz,igaz ezt is nem olyan rég mesélte pedig már 34 éve ismerem.
A telefonközpontal szembe van a "Legyel templom" az már a háború alatt is állt. Ez volt a Bp-en élő Lengyel o-ból idemenekült lengyelek vallási központja. No meg Zamárdiba az egyetlen lengyel gimnázium a háború alatt.
Na szóval te arra gondolsz, hogy e mögött a tamplom mögött lett volna a bejárat ?
Az én információm szerint fenn az Ó hegyen ha az Ihász utcán megyünk fel a közérthez, akkor balkézfelé a volt csokigyár után a garázsok között volt egy nagy liftel ellátott lejárat. "Valaminek " a betonmaradványait még ma is meg lehet találni ott.
A sörgyárban senki nem tud semmit ! gy csak a fogyatkozó túlélőkre lehet számolni, így fontos volna a nagyid beszámolójátpontosítani.
Mikor, mit, hol, hogyan, csinált anno ?
Nem ,arra mondtam ,a Tk mellett van egy üres vastelep az és a mögötte lévö telken volt anno egy bejárat ,ami a petröczy utcából nyilt, a két telken együtt bonyolodott a forgalom,ugye te se gondolod hogy egy garázskapun hozták vitték az alkatrészeket,komoly bejáratnak kellet ott lennie,persze most már semmi nem látszik ,mindent el lehet tüntetni ,betemetni.
Kőbánya+Gellérthegy mélyén:
http://www.online.rtlklub.hu/?video=1&videoid=061013936&adasid=2071&vkat...
A kőbányai-pincékben a repülőgépgyártásról egy jó műsor, egykori szemtanúkkal, nagyon jó:
http://www.youtube.com/watch?v=64rnoYV2sUw
BudapestScenes: Az 1944-es kőbányai föld alatti repülőgépgyártás és annak élő szemtanúja
Ez nagyon jó! Profi munka, a Rezső bácsit meg az isten éltesse még sokáig.
A kőbányai pincékhez egy adalék: Miután 2011 folyamán végigmerültük a bombázás miatt "porhanyóssá vált" részen kívüli, életveszély nélkül merülhető vízalatti járatokat,kutakat, nagyobb mélységben "Illés Együttes" felirat volt látható az egyik falon, ezért az elárasztódás időpontjával kapcsolatban elbizonytalanodtam:)
Majd találkoztam egy búvár barátommal, és elbeszélgettünk, hogy éppen ki mit csinál, mondtam, hogy a pincében merültünk. Egy jót röhögött és közölte, hogy a gombatermesztőknek való átadás előtt a falról még ő slagolta le a kilencvenes évek elején a koszt mint ipari alpinista a mostanra már elárasztódott részeken, mivel a szivattyúzás csak később szűnt meg. Így a vízalatti titkok is kérdésesek:)
Hamarosan talán még egy egykori munkás is megszólal a témában. ;) (aki a gépek villamosságáért volt felelős). Szerencse , hogy még élnek ezek az emberek.
http://indavideo.hu/video/Barlangi_buvarok_Kobanyan
Az alkotók profik, jó technikával, egyébként ez a kút az, ahol egy szűk folyosóban 200 m-t kell úszni a szivattyúteremig és mégsem rúgták föl az üledéket, elismerés, nekem csak némi fölrúgással sikerült. Viszont a felvételen is látszanak a hatvanas években szokásos típusú, foglalatos lámpabúrák. Így ez is igazolja, hogy a minket érdeklő korszakban ezek a járatok még bőven szárazon voltak, viszont "sajnos" néhány évtizeddel később is.
Búvárkund!
Mi a helyzet az örvényesi dologgal? Jelenleg még mindig alacsony a vízállás, bár kétlem, hogy mostanában több víz lesz a Balatonban. Nem néztek rá valamikor?
A Balatonban a vízállás mindegy volna, mert nincs sodrás. A múlt évben dunai-tiszai viszonylatban volt sok kutatásunk, főleg ősszel az alacsony vízállás miatt,ezért ki sem mozdultunk a folyami viszonylatokon túl, de egyszer csak felszedelődzködünk és beállítunk:)
Kedves Tagtársak!
Holnap a kőbányai pincerendszer megtekinthető, vezetett túra keretében!
Szent László Napok 2012 - 3. nap
Június 23., szombat
10.00–16.00 Kőbányai pincerendszer megtekintése idegenvezetéssel, indulás félóránként a Bánya utca 35-től (meleg ruházat szükséges!) előzetes bejelentkezés alapján. Regisztráció a pince@kovagyon.hu
Forrás, és a programokról bővebb infó:
http://www.patakymk.hu/index.php?option=com_content&view=category&layout...
Szia tudsz bejáratot i nincs befalazva?
Sziasztok,
aki esetleg még ismer szemtanúkat, akik a kőbányai pincékben zajlott repülőgépgyártást látták (vagy a 44-es légitámadásokat és később az ostromot a pincékben élték át), kérlek, mindenképpen keressen meg: 06 20 524 0547 vagy info@budapestscenes.com.
Többek között Kőbánya helytörténetével foglalkozom, igyekeztem a repülőgépgyártás történetét feltárni, még most egy utolsó nagy rohamot teszek, hogy minden módszerrel (újsághirdetés, plakátolás stb.) fel lehessen hajtani a túlélőket.
Köszönettel:
Somogyi Levente