warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
2011, július 14 - 09:59
NagyFerenc
Offline
Locations
Csatlakozott: : 2007 jún 11
Egy 2000 darabot számláló hagyaték könyvtárban találtam több érdekes könyvet. E könyvek nagyobb részben orosz szerzők művei. ( voltak azért kuriózumok is pl. 100 példányban megjelent Krascsenics Lajos szkv élettörténete.)
Az egyik könyvben egy elbeszélésben Jászladány határában elhunyt orosz katona történetét írja le az író. Én arra lennék kíváncsi, hogy van e az oldalon olyan tagtárs, aki jászladányi, vagy legalább hallott már Valentyin Tyihvinszkij Valka gárdatörzsőrmesterről.
Minden érdekel!
Később egy, a saját írást fel teszek fényképekkel illusztrálva.
- A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges
Locations
Egy régebbi cikkemet indítónak felteszem. A cikk engedéllyel készült anno, mert a megyei sajtóban egy szenzáció hajhász cikk jelent meg. Az írásom, pedig egy fajta válasz volt.
„Két” névtelen német katona
Lajkó János bácsi elmondása alapján:
1944. november 7. és 10 között lehetett, amikor a mai Korvin Ottó út és a ladányi út (3227-es út) kereszteződésénél egy félkör alakú lövész gödörben két fiatal németet hátra hagytak védekezni. Volt egy „villám géppuskájuk” azzal tartották az állásukat. Azt, hogy mi történt velük nem tudom, csak a front elvonulása után mertük megnézni mi gyerekek, hogy mi történt velük. Mind a ketten az árok alján feküdtek, temetetlenül. A településen lévő szovjet katonai parancsnok nem engedte, hogy bármelyik német katonát eltemessék a szüleink. Azt mondta a parancsnok, hogy „Legyenek a kutyák martaléka!” Végül is emlékezetem szerint csak 1945. márciusában lehetett a település környékén az elesett katonákat eltemetni.
Ez után nagyon sokáig beszélni sem lehetett róluk. Több alkalommal keresték őket, egyszer még a földet is fölásták miattuk, de akkor nem találták meg őket.
2008. május 29. délelőtti órák
A Szolnok Víz és Csatorna Művek dolgozói árokásás közben emberi csontokat találtak. A Polgármesteri Hivatal felé megtették a bejelentésüket, aki értesítette a hatóságokat. A rendőrség elvégezte az ilyenkor szükséges eljárást és összegyűjtötte a már föld felszínén fellelt csontokat és személyes tárgyakat. A tárgyak között kabát és nadrágtartó gombok illetve egy fogkefe volt.
2008. június 02. 08. 30 óra
A német hadisírgondozók magyarországi képviselője megérkezett és hozzá látott a katonák exhumálásához. Az első majd a második katona földi maradványainak kiemelése közben több tárgy is előkerült, ami igazolta azt, hogy német katonák vannak eltemetve itt. De a katonai azonosítója sajnos egyiknek sem került elő. Ezt követően került elő egy sisak, melynek bélése részben tönkre ment, valamint egy Mg géppuska csere csöve tokban. A gödör további vizsgálata során több fémtárgyat jelzett a fémkereső, ezért újra ásás következett. Ekkor a legnagyobb megdöbbenésre egy harmadik katona földi maradványai bukkantak elő.
Mivel semmi információval nem rendelkeztünk a katonáról, azonnal a szemtanúnkhoz fordultunk segítségért, aki a nagy meleg ellenére megnézte a helyszínt és azonnal eszébe jutottak a 63 éve történt események.
„Ő volt az, akinek az arcára mindig is emlékeztem. Távolabbról, valahonnan az út mellől hozták ide és temették el itt.”
E katona kiemelése során is a nemzetiségét igazoló kabát, sapka és inggombok láttak napvilágot. Sajnos ennél a katonánál sem találtuk meg az azonosítót. Egy érdekesség azért volt. A katona mellett egy viszonylag vastag alufólia darab volt összegyűrve és „összeragadva” egy zsebkéssel. Sajnos a kés kiemelésekor az alufólia darab rögtön szétesett, így azt, hogy abba mi volt anno csomagolva, sajnos nem tudtuk meg. Végül 14. 45 órakor tekintette a német hadisírgondozók képviselője befejezettnek a munkálatokat.
Ezt követően a VCSM dolgozói folytatták a földmunkákat a helyszínen.
„De kik lehettek ők?” Kérdezheti ezt bárki jogosan. Sajnos azonban erre a kérdésre egyelőre nem fogunk biztos választ kapni. 1944 novemberében ezen a területen a 4. „Polizei” SS-páncélgránátos-hadosztály, a 18. „Horst Wessel” SS-önkéntes-páncélgránátos-hadosztály és a 76. Wehrmacht gyalogos-hadosztály harcolt. Az akkori kaotikus állapotokat figyelembe véve bármelyik egység katonája lehetett az a kettő, aki a lövészgödörben lelte halálát, illetve az egy az út mellet valahol. Az bizonyos, hogy a két katona kb. 20 évesek lehettek és haláluk után az árokban minden személyes tárgytól illetve fegyvertől megfosztották őket. A harmadik katona kb. 30-35 éves lehetett, ő a szemtanúk elmondása szerint csak később került bele a lövészgödörbe. Mivel katonai azonosítójuk az exhumálás során nem lett meg, pontos választ adni nem lehet személyazonosságukra, vonatkozólag.
Írta Nagy Ferenc
Képek:
http://postimage.org/image/260j7izlw/
http://postimage.org/image/260wftrk4/
http://postimage.org/image/261q7i0g4/
frenkgreat@citromail.hu
Hely
Én nem vagyok jászladányi, de érdeklődve olvastam a cikkedet. Azzal, hogy leírtad és közreadtad a történetet, végtisztességet adtál a három hősi halottnak.
Üdv: pillanat53
pillanat53
Locations
Végül is csak azért kaptam engedélyt e cikk közlésére anno, mert az egyik megyei napi lap egy gusztustalan írásban közölte megtalálásukat.
frenkgreat@citromail.hu
Ha teljes biztonsággal nem is lehet megállapítani a katonák alakulatát, a dátumból és a helyszínből úgy gondolom, hogy valószínűleg a 4. SS-páncélgránátos hadosztály tüzérezredének tagjai lehettek.
Locations
Igen Én is úgy gondoltam, de egy idős úr elmondása alapján a 18. SS is ezen a szakaszon volt. E történetről azonban majd később írok.
Szóval tied az oldal? Van egy régi csendőr évkönyvem, amiben egy személy elfogása és átadása van leírva. E személy a 15. kp. alakulat katonája.
frenkgreat@citromail.hu
Köszönöm :-)
A szakirodalom szerint:
"November 7-én a hadosztály tüzérezrede Újszásztól Jászladány, majd Jászalsószentgyörgy felé vonult. A visszavonuló németek menetoszlopait mindenhol szovjet csapatok követték, s felzárkóztak a németek arcvonalára. Abonytól páncélosokkal támogatott, ezred erejű szovjet kötelék támadott és Újszásztól nyugatra helyi betörést ért el. A rohamlövegekkel támogatott SS-páncélgránátosok ellenlökéssel leszűkítették a betörés területét."
Megnéztem a térképet, a Ladány felé vezető útba torkollik a Korvin Ottó út (ott megállt az idő, szólni kellene nekik, hogy volt egy rendszerváltás:-) )Ha ebben a kereszteződésben voltak, akkor valószínűleg a tüzérezred utóvédjei lehettek.
Locations
Ahogy írásod olvastam, talán igazad is lehet. Az MG állás melletti árokban ezt találtuk.
http://postimage.org/image/2thlb5lk4/
Ez lehet esetleg bizonyíték, hogy melyik egységhez is tartoztak. De ez nem biztos.
A póttöltet tartó alja:
http://postimage.org/image/2tibrr5gk/
frenkgreat@citromail.hu
A források alapján november 7-én a 4. SS hadosztály tüzérezrede valóban elvonult arra és Jászfelsőszentgyörgy felé meneteltek. Nem valószínűsítem, hogy a tüzérek lettek volna az utóvédek a hadosztály hátrálása során. A 18. SS hadosztály tüzérei november 7-én érkeztek Hatvan felől Jánoshidára, ahol, állásaikat kiépítették és azonnal a 4. SS hadosztály tüzérezredének alárendeltségébe került. Így valószínűsíthető, hogy 4. SS hadosztály tüzérezrede is arra felé települt Jászalsőszentgyörgy-Jánoshida vonal) és építette ki állásait. November 8-án a szovjetek Zagyvarékasról kiindulva támadták a 4. SS hadosztály állásait, akiket az Újszász-Jászladány útig vetettek vissza (ma 3227-es út). A 18. SS hadosztály aznap került a 4. SS hadosztály alárendeltségébe. Aznap a 18. hadosztály 40. ezrede felváltotta a 4. hadosztály 7. ezredének katonáit Újszásztól északra. Másnap november 9-én támadtak a szovjetek, de még 10-én is tartották állásaikat. Majd csak november 11-én vonulnak vissza Jánoshida felé. Balra a 18. hadosztály 4. ezredének részei Jászkisér felé hátráltak, jobbra a 18. hadosztály 18. felderítőosztály Tápiógyörgyéről volt Jászberény felé. Összefoglalva szerintem a két katona a 18. SS önkéntespáncélgránátos-hadosztály 40. SS-páncélgránátos-ezredéhez tartoztak. De melyik zászlóalj, melyik századához tartozhattak az számomra további rejtély.
Locations
Így összefoglalva jó amit írtál, de engedj meg légyszives egy-két javítást. Zagyvarékasról a szovjet erők nem Szászberek irányába a mai 3227-es út felé törtek előre, hanem az Újszász határában található töltés irányába, amin a német és magyar katonák tartották magukat. A Szászberek irányába támadó egységek Alsó-Szászberekről haladtak először Daruhát irányába (Észak-Keleti), majd Beszenyszög-Jászladány földút felé. Ez huzamosabb ideig el is tartott, majd amikor már stabilan tartotta a helységet, akkor próbálta az orosz erő felmorzsolni a 3227-es úttal párhuzamosan (attól kb. 1.5 km-re keletre) beásott egységeket. Ennyi idő alatt az úton Újszászról Jászladány irányába folyamatosan haladt a forgalom. Ha az általam feljegyzett dátumok csak félig helyt állóak, akkor azt lehet következtetni, hogy Nov. 8-án harcok folytak Újszász-Zagyvarékas között, amely közben Újszászról folyamatosan vonultak ki a német csapatok az úton. Újszászt November 10-én hagyta el a német erők, mert ekkor gyújtották fel a település templom tornyát. Erről egy a mai napig publikálatlan fénykép tanúskodik, melyen a torony látszódik torony sisak nélkül, hátulján November 10. felirat olvasható. Újszász védelmét Ernst Schafer SS-Sturmbannführer vezette ekkor A védelemben lévő katonák a 32-es út hídját, az 120a számú vasút vonal hídját és még 2 db hidat felrobbantva az Újszász-Hatvan vasút vonal hídján keresztül távoztak a településről. E hidat is fel akarták robbantani, de ez valamilyen ok miatt nem valósult meg.
Összefoglalva szerintem e kaotikus állapotban nincs olyan pontos visszaemlékezés November 8-10 közötti időszakra, amely egyértelműen megmutatná, hogy a két településen sakk tábla szerűen elhelyezett MG állásokban milyen egység katonái lelték halálukat. Remélem sikerült segíteni egy kicsit. :)
frenkgreat@citromail.hu
Köszönöm gyors hozzászólásodat és a kiegészítéseket! Így már valóban világosabb a kép. Engem igazából a Jászkisér-Jászladány-Jászapáti környéki harcok érdekelnek. Nemrég kezdtem foglalkozni a témával és nagyon örültem, hoyg rátaláltam erre a fórumra. Nagymamám elmondása alapján az oroszok Jászkisérre a tiszasülyi átkelés után érkeztek. Érdekel az első hozzászólásban szereplő szovjet katona is!
vilka01
Írtam privát.Nézd meg légyszi!
Locations
A napokban kaptam e könyvet. Érdekes és példa értékű összefoglaló Jászjákóhalmán 1944. október 30.-án történt eseményekről. Fényképes és térképes mellékletekkel "spékelve".
http://postimage.org/image/chsug9kh7/
Ha valaki már ismeri a könyvet akkor bocsánat. :)
frenkgreat@citromail.hu
Nekem is megvan. Nagyon jó és részletes a bombázás leírása.
Locations
Jászjákóhalmán elég csúnya harcok folytak ! Van egy ismerősöm aki ott lakik és ő mondta hogy az egyik öreg egy bizonyos ottani erdőből mindenféle robbanó eszközt össze szedett / de egyszer ráfázott mert működésbe lépett az egyik és... Azóta az illető tolószékbe tölti a mindennapjait.
.........