Alex Coppel szurony
Kedves Tagtársak! Nem régi szerzeményem ez a Mauser szurony, mely Alexander Coppel úr gyárában készült Solingenben, és tudtommal a gyár legkorábbi logóját viseli. Íme a változatok, netes képről:
http://postimage.org/image/2y7m05v6s/
A gyártóra keresve leginkább első világháborús szuronyokat, illetve dísz tőröket találhatunk, sok díszelgő szurony mellett. ALCOSO-nak is emlegetik, sőt jelzik magukat, a kezdő két betűk összerakásából. Az idők folyamán több jelzést viselt a gyár: eleinte az S/173 beütő volt a K98 szuronyaikon ("k" (1934) vagy "g" (1935) utótaggal az évjárattól függően azután utótag nélkül, a penge fokán az évszám utolsó két számjegyével), utána a Coppel GmbH felirat szerepelt (1938-1941). 1941-ben kiosztották a három betűs gyártókódokat, az "fnj" kódot kapta a gyár, és ez így is maradt a háború végéig.
Az én szuronyomon a pengén található, mérleget ábrázoló beütésen kívül látható helyen nincs más beütő.
http://postimage.org/image/2y7pb8k6c/
A gyártás éve sincs feltüntetve sehol, sorszám a bakelit markolat alatt, illetve a gombon található, 2053.
http://postimage.org/image/2y7qyrwo4/
Számomra meglepő, de egy darab nem sok, annyi WaA sas beütő sincs rajta. A tűzvédő lemezen sincs semmi, és ez az alkatrész festve volt.
http://postimage.org/image/2y7smb95w/
Aki kevesli a képeket, itt még találhat párat a bökőről, a beütők hiányáról, a közvetlen szétszedés utáni állapotról is.
http://postimage.org/gallery/4cztus494/
Felejthetetlen élmény kicsavarni -ha szükséges- olyan csavarokat, melyeket előttünk utoljára 70 éve csavargatott emberi kéz. És ha már itt vagyunk, a szétszedésről pár szót had ejtsek olyanoknak, akik még nálam is kevesebb K98 szuronyt szereltek szét:
Addig ne erőltessük a csavarokat, amíg esélye sincs, hogy megindulnak. Legyünk inkább türelmesek, áztassuk őket csavarlazítóval, vagy finom olajjal, az illesztéseket (csavar/anya és a bakelit közt) vékony (karc)tűvel tisztítsuk ki, hogy jobban be szivároghasson az olaj. Ha az anyák felőli oldalon a csavarok vége deformált, akkor kár a csavarfejeket bántani, nem fognak kijönni, értelem szerűen (erre is van megoldás, de az komolyabb eszközt kíván). Ez a gombra is vonatkozik. A csavarokat -mielőtt csavarhúzóval, és erővel, elszántsággal nekik esünk-, tisztítsuk ki megfelelően, kaparjuk ki a mocskot a vájatukból, hogy a csavarhúzó teljesen oda illjen. Ha a csavarokkal együtt a másik oldalon az anyák is fordulnak, nem szorulnak a markolatba, akkor érdemes átalakítani egy csavarhúzót valahogy így:
http://postimage.org/image/2y7u9ulno/
Ezt aztán úgy lehet hatékonyan használni, ha a satuba fogunk heggyel felfelé egy sima csavarhúzót, amire kézzel rászorítjuk a szuronyt, oly' módon, hogy a csavarhúzóba illesztjük a csavart, majd a másik oldalon kitekerjük az anyát a képen szereplő szerszámmal.
A gombot szintén csak akkor kíséreljük meg kicsavarni, ha nem deformált a bele csavart másik alkatrész. Itt is olajozzunk előbb, aztán a kombinált fogó kör alakú részével érdemes próbálkozni, persze tiszta erőből szorítva, nehogy karistolás legyen a kicsavarás helyett.
Remélem tudtam segíteni annak, aki ilyenre adná a fejét!
Igen, 1935-ből.
Itt megtalálod !
http://en.wikipedia.org/wiki/Waffenamt_codes
Üdv:Ferenczy
Az én mauseremen a pengetőben egyik oldalon S/185G van a másikon pedig 6282 c.
Akkor ez Elite Diamant gyártmány ha jól tudom nem?
Sziasztok
Én voltam az eladó:-) Utánanéztem és most úgy gondolom, hogy ez egy ritka kereskedelmi bajonett azaz nem hadi hanem polgári célokra készüléhetett, mert nincs benne átvevő és nem is lett kicsiszolva.Belinkelek egy oldalt itt megtalálható szinte az összes gyártó összes évszámban. Nagyon jó kis esettanulmányok, mert a gyűjtő csak számazonos darabokat gyűjt így infó nyerhető sok mindenről, pl.ha egy adott gyártmány adott évszámából van 6 db. és mind fanyeles akkor nem valőszínű, hogy abban az évben gyártott bakelitnyeles verziót. Pl.: PYY 1944-ről (gyártó: Berg 1944) konkrétan tudom, hogy csak fanyelest nyomott és a táblázatban az összes pyy44-es fanyeles.
A kereskedelmi bajonetteknél (commercial bajonett) alul megtalálható ez az alex coppel is ugyanígy átvevő nélkül. Persze simán befoghatták ezeket a háború végén használatra, lehet, hogy akkor kapott markolatotgombot stb azaz összelapátolták a maradék cuccokból és ment a frontra kissebb gondjuk is nagyobb volt már akkor, hogy átvevőbeütésekkel bajlódjanak.
http://k98.free.fr/
Nem. Egyedül a tűzvédőn vélek felfedezni festék maradványokat.
http://postimage.org/image/16wifclms/
Ami a bakelit alatt a nyélen, a tűzvédő vason illetve a rögzítőgomb kampóján látható, nem a kékítés maradványa?
A szurony eredetéről: Németországból jött, csupán ennyit lehet tudni róla.
Még egy infó: 1934 után kezdték használni a bakelit markolatot. Ettől függetlenül a szurony készülhetett korábban, erre utal a kékítés hiánya (az I. vh-ban nem kékítették a szuronyokat).
Meg kell említenem Csongorka74 nevét, akitől vásároltam a szuronyt, és sokat segített vele kapcsolatban, egyebek közt az évszámokban, amikkel most kiegészítettem a leírást.
Teljesen egyet értek, jeleztem is már, csak nem akartam szájbarágós lenni. Én leszedném a bakeliteket, meg a tűzvédőt, aztán türelmesen várnék egy markolat nélküli szuronyra, amit így teljessé lehetne tenni. A dolgok nyitja a türelem, kivárni a szuronyt, meg sokáig áztatni a markolatot, hiszen a csavar is kell, ma már nem gyártják.
egy úttal meg is gondoltam magam picit.
Elég ramaty állapotban van. Valaki nem tudta hogy mit fog a kezében, és eléggé tönkre tette, így nem tudom meg érné-e a vesződést, hisz nem lenne olyan mint 1 normális bajonett.
Örülök, hogy van haszna! Nem sokára egyébként jönnek az évszámok a kódokhoz. Ha kell esetleg még valami segítség, írhatsz nyugodtan.
Ez most nagyon nagy segítség nekem, mert épp az én kar98K bajonettem szét szedésére adtam a pici buksim :):)
Köszönöm a beszámolót :)
Juj, de! Elírtam, bocsánat!
Az a solongen, nem solingen? :)
A sterilitásával biztos nincs baj. A képeken (ahol egyszerre több van) látszik, hogy mi volt a markolat alatt... Tényleg 70 év volt oda "bezárva" :). Egyébként én is szeretem, ha egy darabon látszik az idő.
Őőő, szóval nincs átvevőkód, semmilyen. Abszurd felvetés: Nem lehet, hogy valaki kilopta a gyárból? :) Mert ha nincs átvevő, akkor az bizony azt jelenti, hogy nem vették át...
Nekem túl "sterilnek" tűnik.? A leírás viszont imponáló! Szerintem a szerkesztők figyelmébe ajánlható ha lehet.
Sajnos semmi történet, vásárolt darab, de mihamarabb megkérdezem, akitől vettem, hogy honnan van neki... Én is gondoltam arra, h háború végén már nem érdekelt senkit pár fél milis beütő, de ez nem a németekre vall...
Weimarban is kaptak átvevőkódot!
Lásd például ezt a darabot:
http://k98.free.fr/J.A.Henckels%2017%20-%209248.html
Viszont ráadásul akkoriban csak famarkolattal léteztek. A bakelit markolat alapján nem lehet korai darab semmiképpen.
Vagy legyártották és átvevő nélkül került már a háború végén szolgálatra.
Vagy legyártották és nem is került szolgálatra.
Vagy lehet, hogy nem is háborús darab?
Háború végén a németeknek kisebb gondjuk is nagyobb volt annál, hogy exportra gyártsanak. Szerintem háború legvégén készült, nem került csapatokhoz, hanem a háború után használta valamely nemzet.
Van valami története a hozzád kerülésnek, Balázs?
Ajjaj, nem olvastad végig a leírást :D :P.
Nincs benne egy darab WaA sas sem. Nem kérdeztél butaságot, de tudtommal weimari sasos átvevő is létezett (az sincs rajta), de ezt kérném cáfolni, vagy megerősíteni...
WaA sincs benne?
Nem lehet, hogy még Weimari Köztársaság korából van? (nem tudom, készült-e ilyen már akkor, tehát ha hülyeség, akkor nem szóltam)
Köszönöm szépen! Leírtam, amit megtudtam róla keresgéléseim után, de így is sok a homályos pont:
-mikor készülhetett? Ugyanis nem S kódja van, nem is a gyártó neve van ráírva, és nem is a betűkód, hanem a gyártó logója. Sehol nem találtam ilyet.
-miért csak a markolat alatt (és a gombon) van sorszám?
-hogyhogy sehol nincs feltüntetve a gyártás dátuma?
-miért nincs benne egy WaA átvevő sem?
Ha valaki esetleg tudja a kérdésekre a választ, vagy bármit a témában, akkor hálás lennék ha segítene!
Tényleg nagyon jó kis cikk!
Annyit még hozzátennék, hogy az oldalon már többször is említett Balistol nekem remekül bevált nemrég hasonló esetben. Pár hónapja megpucoltam minden nagyobb, acélból készült régiségemet, köztük egy K98-as szuronyt. A felületi vakrozsdát, ami a markolat alatt borította finoman könnyedén leszedte. Ugyancsak csodát tett a csavarokkal is és a pengének is jót tett. A bakelit markolat pedig olyan lett tőle, mint az új.
Szépen, szakszerűen feldolgozott beszámoló--köszönöm a felvilágosodást!!! Több ilyet kéne itt!!!