Sisakok a pince mélyén
Szevasztok!
Ezt a két sisakot tegnap kaptam ajándékba egy ügyfelemtől,a XII.-kerületben.
Munka közben beszélgettünk és amikor megtudta, hogy milyen elmebajban szenvedek,közölte,hogy van a pincében két felesleges "német" sisak a háború óta. Megnéztem, kiderült, hogy az egyik magyar, kérdezte,hogy kell-e, ettől függetlenül?
Általában ásni szeretem az ilyesmit, de mondom legfeljebb csinálok belőle sz@r merő célszerszámot, a magyaron van festék bőven legalább jó darabig helytáll majd az említett szerepkörben...talán még az unokáim is ezzel kutatják a pottyantó mélyét.
Búvárszivattyú ide, számítógép vezérlésű lézerhegesztő oda, a békebeli jó magyar terméknél nincs jobb szerszám...
Az ügyfelem azt hitte komolyan beszélek, és javasolta, hogy Vileda felmosóból csináljak nyelet, mert az sokáig bírja.
Komolyan ránéztem és közöltem vele, hogy az gyenge, tekintettel az eltávolítandó anyag esetenként szárazabb állagára, és hogy a kiemeléshez ezt időnként fel kell lazítani kaparó mozdulatokkal, "mert hogy tetszik tudni mi ott vidéken nem félünk a kihívásoktól, és mindig keményet szarunk..."
Na eddig bírtam röhögés nélkül a társalgást.Elmondtam, hogy gyerek korom óta nem láttam pottyantóst, és a két sityak szeretett,megbecsült gyűjteményi darab lesz, hálásan köszönöm.
Nos, ennyi a története a két relikviának. Az állapotuk elég jó, bár nem tudom,hogy pincéből mi számít "jó"-nak...A fotók frissiben hazaérkezés után készültek, még nem tudom hogyan tisztítom meg őket.( Ja, a koszos körmömet ne nézzétek, olajos generátort szereltem.)
Köszönöm hogy válaszoltál, érdekelt volna az esetlegesen alkalmazott tisztítási módszer.
Mármint hogy melyiket vetetted be.
Szevasz!
A német sisak a legkedvesebb barátomnál van, mint ahogy minden háborús holmim. Mindenhova közösen járkáltunk, ezért tavaly amikor abbahagytam a gyűjtést, minden hozzá került. Seftelni nem akartam vele, neki ajándékoztam szinte mindent.
A magyar sapkát az akkori főnököm sírva kunyerálta. Semmilyen gyűjteménye nincs, de nagyon szeretett volna egy háborús fejfedőt, a nagypapája emlékére, hát neki ajándékoztam.
Szervusz csokis!
Azóta hogy alakult a sisakok sorsa?
Mateusz! Jobban megnézve igazad lehet... Talán tényleg megérne egy próbát a német is. Akár együtt is ázhatnak.
dmtr68. : Igazad lehet! A köröm kefe tényleg alkalmasabb belülre. De a réz az tuti fog :(
Balázs: Miért gondolod? A kép bár nem túl közeli de látni rajta sima részleteket is meg a színe se az a nagyon kemény rozsdás. Én egy esély adnék neki.
A német sisaknak az oxálsav kb. halottnak a csók, szerintem.
A finomabb szálú drótkefe kemény. A bronzkefe talán jobb, de az acélra fel tud rakódni.Szerintem a kisméretű keményebb, műanyag szálú körömkefe az igazi. A gyökérkefe mérete nem szerencsés, főleg a belső részeknél. Szerintem!
Lentebb láttam a Ro55 -öt és a citromsavat is ötletként. Ezek a szerek szerintem nem jók a sisakotokhoz. Hacsak nincs rajtuk már semmi szín, de azért arra szinte mindig van remény. A Ro55 rozsdaátalakító hatású és inkább a fém tiszta állapot elérésére jó. A citromsav pedig erősen fakítja a meglévő színt. Ahol pedig közelít a fém tisztához az általa letisztított felület, ott előfordul hogy amolyan oxid színű zöldet hagy. Nekem most van tervbe a személyes kipróbálás, de az oxálsavat hallottam idáig a legalkalmasabbnak. Jelen esetbe a német sisakra lenne jó. Előtte persze finomabb szálú drótkefe azért elmegy. A szer mellett pedig gyökérkefe.
Köszönöm!
Nosza,akkor mégiscsak van háborús "múltja" ennek a sisaknak! :-)
Egy kicsit azért mostoha gyerek még mindig.Azon gondolkodtam,hogy kidobom belőle a bélést a fenébe, akkor nem lesz meg ez a kommunista "feeling"...Bár nem nagyon akarok vele molyolni.A rozsda nagyját leszedem, majd talán ások egy olyat egyszer amit jobban tudok szeretni.
Mindegy,legalább a német nem valami első ötéves terv keretén belül felújított darab.
Na, úgy látszik, csak Tildysített :D Ha még a végén terepfestés lesz rajta az lesz még a nem mindennapi :D
Jól sejtettem...Kicsit lekaptam a libafost,és alatta láss csodát:
Hansy!
Tudomásom szerint Werwolf tagtárs készült könyvet írni a magyar sisakok teljes történetéről. Várható-e ennek a könyvnek a megjelenése?
Egyébként sisakügyben többször említve lett az általam hobbi szinten szerkesztett honlap is, mely elsősorban magyar sisakokkal foglalkozik.
http://demeterweb.mindenkilapja.hu/#/html/19175120/render/udvozlom-demet...
Nos itt szeretném megemlíteni, hogy az ott található sisakokkal foglalkozó írások, információk egy jelentős része Werwolf tagtárstól származik. Nagyon sokat tanultam tőle, és sok érdekes és hasznos hozzászólását megjegyeztem, memorizáltam, melyet itt ezen az oldalon olvastam! Ha valaki, akkor Ő igazán sokat tud a magyar sisakokról! Sajnos, ha jól tudom, már nincs itt az oldalon. Pedig mindig nagy élvezettel olvastam a precíz,részletekbe belemenő hozzászólásait.
Nem nagyon találtam beütőt benne,csak annyit, hogy 68-as.Lehet, hogy túl vastag a festék réteg.
Igen, mivel én gárdíroztam az urat ekkor, így első kézből egyből értesültem a kutatás legérdekesebb eredményeiről.
Igen Hansy ,Te írtál Werwolf kutatásáról.
Így van, de említsük meg ismételten Werwolf tagtársunkat, aki mindezt a győri levéltárban kimagozta úgy, hogy eghész nap még pisilni sem ment ki...:-)A bombázás utáni túzben a sisakok kilágyultak, már nem felelt meg a követelményeknek a keménységük, ezért valóban csak a légoltalom kaphatott belőle. A Tildy-s átalakítás megint egy érdekes dolog, még nem hallottam megbízható forrást arról, hogy ezeket az átfestéseket, átbélésezéseket hol végezték.
Az enyémbe a GY és a MÁVAG is megvan+ 2 korona. Egyébkén Tildy festés és bélés.
Az enyém 64-es MÁVAG ! http://postimage.org/image/jwwt6vpg/
Ha minden igaz,a jövő hét elején lesz egy dupla címeres 66-os is.
Élek a gyanúval, hogy ebben is csak egy 5-ös lesz. Érdekes, kissé alacsonyabb a sisakvért vonalvezetése az " 5-ös " sisakoknak, amikbe már nem került koronás beütő.
Csokis!
Ha lesz majd rá időd,akkor a Tildy-n megkeresed a beütőt/gyártójelzést?
Nincs mit!
Lövésem sincs,hogy mit takar pontosan.
Információ forrás: http://demeterweb.mindenkilapja.hu/#/html/23161245/render/1-magyar-gyart...
Igen,legalábbis azokat a háború után fejezték be.
Vagy készítették.
Csak a festés és a bélés a háború utáni!
A harang az nem,feltéve ha nem egy 5-ös szám van beleütve!
Lehet hogy szentségtörésnek hangzik de lehet hogy érdemes volna egy kis helyen megkínálni kromofággal!
Hátha alatta van a libaf.s,vagy légó szín!
Valami lyuk van benne,de nem tudom mi okozta.Őszíntén szólva különösebben a magyar holmik nem hoznak lázba,főleg ha nem ásott. Ezért sem csinálok nagy banzájt a Tildy-vel, ráadásul háború utáni...ajaj.
Sziasztok!
Van nekem is egy 47M Tildy sisakom csak abban meg világos bélés van!
Az a kis szivacs meg a párnázás miatt van benne.
Jól látom a Tildy sisak felülről lett átlyukasztva?
Szerintem bármilyen higított sav megteszi a magyarra.A németre citromsavat javaslok.
Jobb eredményt érhetsz el ha előbb szárazon leszeded amit tudsz!
A németre jó lenne az RO55, de a magyar megérné azt a belvárosi kerülőt!
Sajnos nem nagyon nézegettem még őket,a madarat szeretném megtalálni,de nem nagyon tudom hol keressem, nem vagyok nagy szakértő benne.(Ebben sem)
A tisztítás szerintem sav mentes lesz, be kellene mennem ért a belvárosba,amit úgy utálok min sz@rt a zsebemben.Oxálsavat máshol nem tudok beszerezni.Egyébként nem akarok nagy ügyet csinálni belőle.Ro 55 nem lenne elég?
Apropó, mik azok a kis szivacsok?