Német sisak másodlagos felhasználása
Tegnap találtam ezt a sisakot egy MÉH telepen egy magyarral együtt. Szerintem M 40-es.A szegecslyukak meg a 2 szellőzőnyílás be van hegesztve. Az elejéről azt az ocsmányságot szerencsére le lehet szedni úgy hogy az eleje ne sérüljön.Azért látni a minőségbeli különbségeket a magyar és német sisakokon. Ez már évek óta kint van és ahhoz képest nagyon jó állapotban van, nem úgy mint egyes magyar sisakok amik a padlásról kerülnek elő.
Azt szeretném megkérdezni a tisztelt tagtársaktól, hogy mi a véleményük, mert én úgy gondoltam, hogy restaurálom a sisakot. Festés, bélés.... Jah és ha valaki tudna segíteni a színkódban annak is örülnék.
http://postimage.org/image/1sy21affo/
http://postimage.org/image/1sxvf51gk/
http://postimage.org/image/1syaaz5wk/
Hát egyértelmű hogy a "fennmaradt" katonai tárgyakat a civilek felhasználták erre -arra hiszen ha belegondolunk a háború után nem nyíltak meg egyből a boltok ,kereskedések,nemlehetett venni szarmerőt meg stb.
Szóval ami volt azt használták a munkára,mert munka az volt bőviben.
Nekünk van. Festés is felén látszik. Már nincs nálam. CT majd dob róla képet ha csinál. Ha kell. Gondolom.
Volt már róla szó, de a ruszki kakimerő elég ritka... Nem nagyon merték talán befogni, nehogy jöjjön a fekete autó?
Ejha! Nem hittem volna, hogy valaki ennyire mély néprajzi kutatásokkal rendelkezik e témában, érdeklődéssel olvastam a sorokat.
Teljesen logikus, hiszen így szín és forma szerint meg tudták különböztetni az eltérő használatra szánt tárgyakat! Pl. A szaros ruszki, nem merülhetett az acélos búzába és viszont.
Ám, akkor a különböző merőknek a harangokon, hol helyezkedett el a nyele?
Aztán, olyan vidékeken, ahol nem vett részt a hadműveletekben egyik vagy másik fél, vagy pl. a román is megjelent, ott hogy volt? Mit tettek a magukra adó gazdák, kialakult-e bármiféle csere-, esetleg kereskedelmi hálózat az országon belül, hogy minden célra a megfelelő típust használhassák?
Ezeket a dolgokat kutatva, továbbgondolva, illusztrálva, nagyon jó néprajzi dolgozatot lehetne kanyarítani a témában. Érdeklődve várom.
SS-fetisiszta!!!!!!!!!!!
Na, ezt próbáljátok részegen kimondani. De az ott akkor is lámpa/fáklya felfüggesztés az elején, hiszen alant írták, hogy a merőknek a harang tarkólemezéhez illesztették a nyelet!
Még akár a templomi gyertya is beleilleszthető.
Megfigyeltétek már, hogy tavasz, nyár eleje a sisakszezon?
"Ha valakinek a lelkébe tiportam, hát bocsi :) ilyen vagyok."-Ne legyél ilyen!
"SS mániás"-Ez megfelelő.
Igen, engem is megmosolyogtat, hogy sok olyan emberke hord előszeretettel és büszkén SS jelképeket, akiket az SS katonák legfeljebb kinevettek volna. Arról nem is beszélve, hogy az SS ma mennyire idealizálva van. Kevesen vannak vele semleges állásponton - az emberek többsége (aki foglalkozik vele), gyűlöli, vagy imádja. Az SS relikviák értékét a ritkaságuk adja, ezzel persze újat nem mondtam. Gyakori dolgokat nem szoktak gyűjteni az emberek, és mindig vannak olyan "elvetemültek", akik a ritkán belül is a még ritkábbat gyűjtik, legyen az SS cucc, Kner nyomdás cucc, vagy egy-egy beütő, és sorolhatnám...
Valóban nem ezt a kifejezést érdemlik, ezért elnézést is kérek.
Talán jobb úgy a megfogalmazás, hogy "itt a sisak kedvelők -talán nem elhanyagolható többségében- az SS sisak képviseli a legnagyobb értéket".
Ha valakinek a lelkébe tiportam, hát bocsi :) ilyen vagyok.
Péter, remélem azért te sem úgy gondoltad, hogy azt gondolom, hogy ők melegek és SS felszerelésekkel párzanak, vagy SS katonák fotóit nézegetik este 11 után.
A többi általad említett kifejezés: igen, úgy ahogy mondod...valóban vannak ilyenek is, tehát a megbélyegzést ki is lőhetjük. Vagy is.... nem biztos. A megbélyegzést nem tudom, hogy értetted, de mi pedig detektorosok vagyunk. Valaki minket is "megbélyegezett", hogy ehh valami "csúnya" szóval vagy mitomén, cigányvakond, vagy ilyesmi :D Gyűjtjük a fémet és ásunk....cigányvakond:D de persze ez sem teljesen igaz, mert nem csak a cigány gyűjti a fémet. Más a szójárás. Ez van, ezt szoktam meg. A bátyám pl vonatbuzi...tudod aki a vonatokat fotózza, össze vissza utazgat meg minden. De nem sértődik vérig a vonatbuzi kifejezésen, mert tudja hogy ő valóban rajong a vonatokért és én sem úgy értem ahogy. Ez csak egy kifejezés.
Várom a válaszod!:)
Szerk.: vagy még egyszerűbben SS mániás!!!! :D valószínű azért nem jutott hirtelen eszembe, mert néha csak fogom a fejem, hogy valaki hogy odavan az SS-ért. Nekem nem ők a kedvenceim (de nem is utálom), lehet ezért írtam tudat alatt ezt a csúnya szót.
Láttam már futballhuligánon is piros fehér SS mintás sálat.. hát az meg mi a tökömért van rajta? sok idióta : D
Kedves Máté!
Az "SSbuzi" minősítést itt említetted meg,ezért szeretném ha itt beszélgetnénk róla kicsit.
Ilyen alapon van "sisakbuzi","fegyverbuzi","magyarbuzi","robbanótestbuzi" és egyáltalán,"háborúbólvisszamaradttárgybuzi" is.
Ugyan a kezdők körében népszerű az SS holmi,illetve divat is de nem tudom,hogy miért kell megbélyegezni azt,akinek az SS tárgyi emlékei dobbantják meg a szívét?Mindezt írom úgy,hogy ismersz és tudod,hogy egy darab SS hoilmim sincs és buzi sem vagyok.
SSbuzi....ez tetszik
MANDO: a színét azért megnézhetnéd, hogy milyen volt. Ha Pest közelében laksz akkor tudsz venni oxálsavat. Ezen a sisakon szerintem is maradt annyi festék amiből legalább azt kiderítheted, hogy eredetileg milyen volt. (csupán az érdekesség kedvéért)
Szerk.: inkább az én kedvemért!!!:)
Azért, Botond komám, mert volt, mikor nem volt Mag-Lite és fáklyát erősítettek bele, namármost, szembeszél esetén a fáklya tüze a szellőzőkön át becsapva veszélyeztette a viselő frizuráját!
Hát hiába írom, hogy nem kell levágni a lámparögzítőt? :-D
Komolyra fordítva, a helyedben én is helyrehoznám.
Köszönöm mindenkinek a jó ötleteket tippeket. Már eldöntöttem hogy mindenképpen restaurálom, mert így igen SZAR:) kinézete van.Hiába jönne elő bármennyi szín így nem maradhat. A szellőzőket is meg kell csinálni meg átkell fúrni a szegecsek helyeit, no meg persze a nyél rögzítésétől is meg kell szabadulni.
Évekkel ezelőtt, még az oldal hőskorában volt fenn egy pont ugyanilyen módon átalakított vaskalap.
Akkor is megírtam, hogy lehet, nem is szarmerő volt, hanem az a toldat frontos újítás a csőlámpa felszereléséhez, éjszakai őrjáratoknál... :-D
Majd nézd meg, a Mag-Lite pont passzol bele!
:) Valóban. Attól függ, szarmerőre, vagy sisak féleségre van e szüksége a tulajdonosának. Szerintem inkább egy felújított sisak, mint egy konzervált szarmerő :D.
Ha már logika: amennyiben felújításra kerül, az már a német sisak harmadlagos felhasználása, illetőleg a szarmerő másodlagos hasznosítása lesz! :-D
Én is mindig a ganajmerő sisakok elején láttam a nyelet. A logika is így diktálja szerintem.
Az én két magyaromon ugyan ott van a rúd erősítve. Azzal szart mertek. Illetve az egyikkel a disznó alól ganyéztak'. Annyit húzták a betonon hogy a bal hátsó rész 3-4 cm re lekopott!
Hali!
Ez nem sz@r merő volt./azokat a sisak hátulján szokták "nyelezni" mert a gödörbe le is kell engedni/
Ez egy malteros cserpák.
Szia! A restaurálás képgalériában rengeteg ötletet, és módszert találsz, javaslom, olvasgass türelmesen, aztán állj neki a leg szimpatikusabbnak, illetve amit leginkább szükségesnek, és alkalmasnak érzel a sisakodhoz. Ha nagyon nem boldogulsz a keresgéléssel, szólj, és küldök linket.
Az én német 42M-esem is így nézett ki:
http://www.turulkutatocsoport.ro/index.php?view=detail&id=377&option=com...
A szellőzőkből a vasdugókat úgy távolítottam el, hogy flexel óvatosan levágtam a kidudorodó részt, kívül-belül, majd egy hidegvágó és kalapács segítségével sikerült eltávolítanom.
A köv. lépést és sem tudom a restaurálását illetően...
A szellözöt úgy hagyod vagy kifurod?
Cinegének igaza van. (Szerintem.)
"Ezért jó megnézni mi van a rozsda alatt, mielőtt bármit csinálsz."
Az előbb olvastam végig az oxálsavval való munka leírásodat. Nagyon nagy segítség mivel még soha nem dolgoztam oxálsavval. Amúgy nem is hülyeség amit mondasz.
Példa volt. Mivel itt a roncson sok az SSbuzi, ez a legjobb példa.
De ha újrafested, akkor legalább Afrikásra csináld. Olyan sisak még nincs a galériában! Jó munkát
Jaj, azt ne is mond nem bírnám feldolgozni.
Nem nézne ki hülyén, hogy ha minden után csinálnál neki egy "protézist".
Az úgy nézne ki hogy a tisztítás után (ami előhozta a színt stb) csinálsz a sérült részekre pótlást olyan színnel mint ami mellette van. Tehát ha lyuk van azt betömöd és lefested, ha csak megkopott azt is csak egyszerűen lefested.
Mielőtt homokfújóval letisztítod az egészet szerintem érdemes megnézni valamilyen (pl az alábbi linken szereplő;) módszerrel, hogy mennyi festés maradt rajta. Legalább azt is látnád, hogy milyenre kéne restaurálnod.
Ez már csak azért is jó, mert lehet hogy később látsz egy hasonló állapotú sisakot, amit nem restauráltak, csak megfelelően tisztítottak/kezeltek és szebb, hangulatosabb, mutatósabb mint egy restaurált sisak. Később megbánhatod mit tettél. Lehet hogy nem, de lehet hogy igen. Ezért jó megnézni mi van a rozsda alatt, mielőtt bármit csinálsz. Lehet hogy nincs alatta semmi, de legalább nem fog gyötörni a lelkiismeret, hogy mi van ha a jobb oldalán egy klassz SS pajzsot kapartál le, csak nem láttad?
Csúnyán rábarmolták azt a nyelet... Flexszel levágod, de vigyázz a sisaktestre, ne érjen hozzá, mert ha van erdeti festés a rozsda alatt, csúnyán elbánik vele.
Milyen szívtelenek voltak ezekkel a sisakokkal amiket szarmeréshez használtak...............