warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Erdő őr
2011, május 19 - 07:40 | venyus
Sziasztok!
Tudom nem háborúval kapcsolatos dolog amit feltöltöttem, de nagyon érdekelne a véleményetek ezzel az erdő őrös címerrel kapcsolatban. Kerti kapálat során került elő a méretei 8*10 cm. Sajnos a kereszt a korona tetején hiányzik. Anyagát ítélve réz-vas ötvözetre tippelek. Találkoztatok már ilyennel? Nem hiszem hogy sapkadísz lehetett mert ahoz elég nehéz. Minden információt szívesen veszek.
Tisztelettel Venyus!
0
Értékelésed: Nincs
Szia Charles!
Köszi az infót, kár hogy nem sok minden maradt meg a történelem ezen szakaszából. Szívesen megnéztem volna egy fotót vagy valami hasonlót. Amikor hozzám került, nem is gondoltam, hogy ilyen kuriózum, vagy legalábbis nekem az.
Venyus
Szia Venyus!
Az enyémnek nem ilyen a hátoldala. Ez öntöttnek tűnik az enyém pedig vékonyabb préselt rézlemezből van.
Egyébként az erdőőrök már a 20. század elején tiltakoztak az egyenruhájuk ellen, mert katonás szabású, barnás színű feszes egyenruhájuk volt. 1908-ban az erdészeti szemlében így írnak az erdőőr jelvényről: Ha új, zöld színű és az erdőhöz jobban illő és kényelmesebb egyenruhát kaphatnának, akkor "az ormótlan és ízléstelen, inkább czégérnek való eddigi sárgarézjelvény teljesen beszüntetendő volna, mert ezt pótolja teljesen az egyenruha". Mivel még a két háború között is ezt a jelvényt hordták, ezek szerint nem tudtak megszabadulni tőle.
Sajnos még én sem láttam korabeli erdőőrt egyenruhában ábrázoló fotót, így nincs tippem, hogyan hordhatták, de valószínűleg sapkajelvény lehetett.
Üdv:
charles
Venyus! A hátoldala alapján nem zárnám ki, hogy úgy varrták a ruhára.
Charles köszi a képeket, igazán gyönyörűek. Az enyémnek amint a képen is látszik érdekes a felfogatása. Nem úgy néz ki mintha ruhán hordták volna, inkább olyan benyomásom van hogy falra akasztásra szolgálhatott a kampó a címer hátlapján, de akkor meg nem értem miért van mégegy a címer alján is.
http://kepfeltoltes.hu/110520/DSC03718_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Szia!
Köszönöm, igyekszik az ember összegyűjteni mindenféle régiséget...
Mivel belejöttem a fényképezésbe küldök egy Monarchiás csendőr címert is. Az előző tulajdonosa szerint egy Győr megyei falusi csendőrőrsön volt eredetileg a falon, mint hivatali címer.
Sajnos kissé sérült, de talán azért nem rossz darab...
http://kepfeltoltes.hu/110520/Csend_r_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Üdv:
charles
Köszönöm! Nagyon szépek!
Ígéretemnek megfelelően - ha kicsit késve is - küldöm a képeket. (Némi küzdelem után sikerült a fényképezőgépet összehangolni a számítógépemmel, így időbe került a feltöltés...)
Az én erdőőr jelvényem:
http://kepfeltoltes.hu/110520/Erd__r_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Eredetileg hasonló feltűzője lehetett, mint pl. a korabeli katonai ügyességi jelvényeknek, aztán letörhetett és felvaróssá alakították.
Küldök egy képet a korabeli mezőőr jelvényről is:
http://kepfeltoltes.hu/110520/Mez__r_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Sziasztok!
Engem is nagyon érdekelne, mert bevallom őszintén én nem találkoztam még hasonlóval. Gondoltam érdekes lelet azért is tettem fel. Ja és köszönöm az eddigi infókat is, az ember mindig informáltabb lesz valamivel.
Charles, tegyél kérlek képet, engem nagyon érdekelne!
Pallas lexikona:
Erdőőr az erdő őrzésére, valamint erdőtenyésztési és erdőhasználati munkák vezetésére és felügyeletére alkalmazott altiszt. Az állami adminisztráció és felügyelet alatti (1879. XXXI. t.-c. 17. §.) erdőbirtokokon alkalmazottak képesítése az erdőtörvényben (37. §.) elő van írva.
A magyarországi kincstári erdőgondnokságok területe az egyes erdőhatóságoknál átlag 4500 és 35000 kat. hold között változik, de egyes esetekben e határokat is túllépi; az egész országban átlagosan 15000 kat. holdra tehető. Ezek a pagonyok az erdőőrzés szempontjából fel vannak osztva erdőőri kerületekre, melyek nagysága a kincstári erdőknél 500 és 6000 kat. hold között változik.
M. kir. Erdőőri szakiskolák, melyek az országos erdei alap kamataiból tartatnak fenn, céljuk az erdőőri teendők végzésére olyan egyéneket nevelni, kik elméleti kiképeztetésük mellett, maguk is saját kezükkel meg tudják fogni s értik kezelni is az erdőbeli kézimunka eszközét, hogy ezáltal jó munkavezetőkké váljanak. Az országban 4 ilyen iskola van, Szeged város határában Királyhalmon, Temesvár mellett Vadászerdőn, Liptó-Ujvárott és Erdélyben Görgény Szt. Imrén. A felvétel iránt a földművelésügyi m. kir. minisztérium határoz.
A növendékek az intézet részéről ruháztatnak, minélfogva a kincstári erdőőrök egyenruháját viselik jelvény és fegyver nélkül.
Ez a jelvény a két világháború között készülhetett, mivel az akkor hivatalos államcímert ábrázolja. Ha munka után hazaérek, tudok feltenni képet Monarchiás változatáról, ha érdekel valakit.
Üdv:
charles
Tudomásom szerint a két Vh. közötti időben az állami erdőket vigyázó személyek viseltek ilyen kitűzőt.
Nem erdész és nem vadőr volt az illető, hanem az erdő meglétéért felelt. (pl.falopások megakadályozása.)
Hallani már hallottam és olvastam róla, de még magát a jelvényt nem láttam.
Szerintem a maga nemében kuriózum, bár katonai vonatkozása nincs.
Számomra érdekes a dolog,én KÖZSZOLGA feliratú táblácskát találtam hasonló méretekben.