Pilóta gyerek sose kesereg
Galambos Gábor
„Pilóta gyerek sose kesereg…”
Tábori „Sada” Sándor
Egy bajai fiú a Pumák között
Pécs, 1941.
Szombathely, újoncszázad
A „Gusztáv”
„Éppen olyan, mint tegnap. Ködös, sáros, esős és unalmas a végtelenségig. Tegnap pl. este már annyira álmosító volt az idő, hogy este negyed hatkor lefekve reggel hatig aludtam.”(2)
Veszprém, a „Zongora-szállás”
„Jobbra tőlem egy délnek tartó gépet vettem észre. Utánavágtatok. Előtte meglátok még egyet, kb. 300 méteren lehettem. Balra kinézve hirtelen több gépet, majd a sóstói repteret láttam meg újabb felszálló gépekkel. Egyet kinéztem magamnak, felhúztam, odaültem mögé és elkezdtem kalapálni. A Jani észhez tért, villámgyors fordulót csinált, és máris kikerült a géppuska irányvonalából. Tekintve, hogy sokkal jobban fordul, mint a Messer, egy rövid fordulókísérlet után, látva, hogy lefordulóz, és akkor baj lehet, felrántottam a gépet, és mivel az én gépem gyorsabb, szépen ott hagytam a Janikat. Az irány ezután Veszprém lett, spuriztam is Veszprémig, majd mikor láttam, hogy még van bőven üzemanyagom, visszafordultam és teljesen a földhöz simulva, újra elmentem Fehérvárra. Mivel ott voltam 109 tanfolyamon, ismerve a terepet nagy körben megkerültem a repteret. Jó tájékozódási pont volt a Fehérvári antenna, leszállási irányba fordulva É-i irányba (délről ,G.G.) rárepültem a reptérre. Ekkor vettem észre egy leszállóban lévő orosz felderítő gépet – kétfedelű volt – előttem. Ezt rögtön, jobbról-hátulról, kissé fentről megtámadtam. Az első sorozat a gép elé ment, a másik azonban a gépen szaladt végig. Innen balra elfordulva úgy ahogy jöttem, igyekeztem minél előbb eltűnni. Azonban, mivel a ruszkik már az előbbi látogatásom hatása alatt felélénkültek, egy háromcsövűvel köpködve úgy oldalba taszajtottak, hogy a bal szárnyközépen egy gyermekfej nagyságú lyuk keletkezett. Eltűntem gyorsan, mielőtt még néhány Jani fenékbe nem lő. Csak visszafelé jutott eszembe, hogy a Jani azért nem esett le, mert a gépágyúm egy árva szót sem szólt.”
A pilótafülkében
A hadifogság állomásai – Tábori csajkájára vésve
A csajka másik oldalán: „Pilóta gyerek sose kesereg…”
Igazolás Tábori repült óráiról és géptípusairól
Tábori Sándor, a szakoktató
„VEZÉRÜNK A BÁTORSÁG, KISÉRŐNK A SZERENCSE”.
Uraim, jó vadászatot!
Források, felhasznált irodalmak:
(1) Becze Csaba: Elfelejtett hősök. A Magyar Királyi Honvéd Légierő ászai a II. világháborúban. Puedlo Kiadó, é.n. 135.o.
(2) Tábori Sándor naplója (Faludi által kivonatolt, gépelt változat, melyet a nála lévő eredeti naplóból készített és küldött haza Táborinak a 90-es években)
(3) Magó Károly: Túl a hetedik X-en. A szolnoki repülőtér története - 3. rész. In: Aranysas XI. évfolyam 2011/3. 50-53.o.
Köszönet Tábori Sándor özvegyének, Éva néninek, aki a hagyaték anyagait (napló, fényképek, személyes tárgyak) rendelkezésemre bocsátotta!
Kedves Bálint!
Tábori Sándor, nagypapád hagyatéka több személytől került hozzám, nemcsak özvegyétől, Éva nénitől. Az Éva nénitől származó dokumentumokat visszajuttattam hozzá. Több, máshonnan származó tárgy és dokumentum pedig múzeumi elhelyezésre került. Erről részletesebben írtam neked privátban!
Üdvözlettel:G+G
Kedves Gábor! Köszönöm, hogy ilyen szép szavakat írtál a Nagypapámról. A csajkát, valamint a nálad lévő képeket/naplót el tudnád mostanában juttani Évához, mert nagyon hiányoznak neki a tárgyi emlékek. Előre is köszönöm.
Üdv, Tábori Bálint
Köszi!
Ez valóban így van nem volt ász sőt még légi győzelmet sem tudhat a magáénak. De nekem lévén bajai Ő a "legkedvesebb"!
Üdv:G+G
Én is gratulálok!
Ami különösen tetszik,hogy nem egy "sztár"-ról van szó hanem egy "hétköznapi hős"-ünkről aki tette a dolgát.
Köszönöm Laci!
Bár valóban én gyűjtöttem az anyagot a szerkesztés a kedvesem munkája!))))
Üdv:G+G
Gábor!
Kitűnő,hozzád méltóan példaértékű munka! Komoly kutatás,amelynek eredményeit nagyon szépen felszerkesztetted az oldalra.
Munkádért és a bemutatásáért fogadd köszönetemet és elismerésemet.
Üdvözlettel:Laci
Akkor küldöm emailben!
Gyors átnéztem a képeket, de úgy tűnik nem küldted még el. Hacsak át nem siklottam felette...
Szervusz Fecó! Na!Kicsi ez a világ!))) Van egy kép a hagyatékba Szikoráról már Venezuelába készült.Nem tudom anno elküldtem-e neked a képet a többivel?
Üdv:G+G
Nagyszerű cikk Gáborom, öröm olvasni! Köszönöm!
Egyébként Szikora Pál László békéscsabai születésű. :)
Üdv
Fecó